Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 04 21
Pinigai | vaikai | Taupymas

5 dalykai apie pinigus, kuriuos būtina papasakoti vaikams

5 dalykai apie pinigus, kuriuos būtina papasakoti vaikams

Vaikams nuolat reikia pinigų, ir jūs, tikriausiai, duodate – pietums mokykloje, būreliams, įvairioms pramogoms. Tačiau kad vaikai mokėtų protingai leisti pinigus, svarbu nuo vaikystės mokyti įvertinti tai, ką jie gauna. Apie pinigus reikėtų pradėti kalbėti nuo tada, kai tik vaikas pradeda jais domėtis. Pirmiausia, reikia mokyti vaikus taupyti, o vėliau galima tobulinti jų finansinius įgūdžius duodant pinigų kasdienėms išlaidoms ir patariant, kaip geriau juos išleisti.

Paruošėme keletą patarimų apie tai, kaip vaikams įskiepyti teisingus finansinius įgūdžius ir kaip padėti suprasti su šeimos biudžetu susijusius klausimus.

Kalbėkite apie pinigus

Vengdami pokalbių apie pinigus, tėvai daro meškos paslaugą. Vaikas gali pradėti galvoti, kad pinigai nėra svarbūs ir neverti aptarimo arba pinigų tema šeimai yra „tabu“. Arba dar blogiau – jam gali susidaryti įspūdis, kad pinigai tiesiog auga ant medžių.

Toks požiūris dažnai susidaro tiems vaikams, kuriems tėvai nepaaiškina, kaip uždirbami pinigai, nepamoko, kaip reikia taupyti ir suprasti, jog kiekvienas daiktas ar žaislas turi savo kainą. Vaikai turi išmokti  savarankiškai spręsti jau mokykloje, kai gauna pirmuosius kišenpinigius, todėl pokalbių šia tema geriau neatidėlioti.

Моtyvuokite vaikus

Susivokti įvairiuose finansiniuose dalykuose vaikams padeda skirtingos motyvacinės priemonės. Pavyzdžiui, galima vaiką apdovanoti už pagalbą tėvams tvarkytis ar už kitą iniciatyvą namų ūkyje, tuo pat metu skatinti vaiką taupyti gautas premijas stambesniam pirkiniui, kurio jis trokšta.

Mokymas kryptingai ir kruopščiai taupyti pinigus daiktui, kurio labai norisi ir kuris yra brangus (pavyzdžiui, naujas dviratis ar kompiuteris), gali tapti labai vertingu indėliu formuojant jūsų vaiko požiūrį į pinigus ir santaupas.

Įkvėpkite vaikus kaupti

Skatinkite savo vaiką sukaupti tam tikrą pinigų sumą. Jeigu patys kaupiate vaiko ateičiai, pavyzdžiui, mokslams universitete, papasakokite apie tai ir paaiškinkite, kodėl taip darote. Skatinkite vaiką savarankiškai domėtis šiomis santaupomis ir jas skaičiuoti. Pagirkite nedidelės svajonės atsisakymą, pavyzdžiui, naujausios žaidimų konsolės pirkimą tik dėl to, kad tokią jau turi draugas. Geriau šią sumą, vaikui sutikus, pervesti į jo ateičiai skirtą kaupiamąją sąskaitą.

Mokykite taupyti

Viena svarbiausių pamokų vaikams – pradėti taupyti pinigus. Kai vaikas auga ir skiriate jam pinigų einamosioms išlaidoms (paprastai tai pradedame daryti, kai vaikas pradeda lankyti mokyklą), reikia kalbėti apie tai, kodėl svarbu taupyti ir neišleisti visų pinigų iš karto. Taip pat – neleisti jų menkniekiams ir nereikalingiems daiktams. Kalbant apie nereikalingus daiktus, visi žinome, kaip greitai vaikai išauga ne tik savo drabužius, bet ir žaislus – pedalais minamas automobilis arba lėlių virtuvėlė greitai pasidengia dulkėmis todėl, kad jų vietą užima nauji, labiau atitinkantys vaiko amžių pomėgiai.

Galbūt senus žaislus už simbolinį mokestį galima atiduoti jaunesnei bendraklasio sesutei, o stambesnius daiktus prasminga bandyti parduoti įdėjus nemokamus skelbimus internete. Už juos gautus pinigus vaikas vėl galės pridėti prie santaupų, skirtų įsigyti naują savo svajonių daiktą ar net dalyvauti santaupų jo paties mokslams kaupime, žinoma, jeigu sutiks gautą sumą pervesti į kaupiamąją sąskaitą.

Rodykite pavyzdį

Visos pamokos greitai užsimiršta, jeigu tėvai patys nerodo tinkamo pavyzdžio. Todėl būtina įtraukti vaiką į bendrus šeimos finansinių reikalų aptarimus – bent jau tiek, kiek vaikas pagal savo amžių sugeba suprasti. Vaikas turi žinoti, kad ne kiekvienas apsilankymas parduotuvėje – tai kalno saldumynų ar naujo žaislo įsigijimas.

Lygiai taip pat reikia paaiškinti, ką reiškia tam tikra pinigų suma. Papasakokite, kiek valandų jums reikia dirbti, kad nupirktumėte visa tai, ką jūs nesenai parnešėte iš parduotuvės ir sudėjote į šaldytuvą.

Savo ruožtu, vyresnio amžiaus vaikai ir paaugliai jau gali dalyvauti diskusijose apie šeimos biudžetą ir bendrų sprendimų priėmimą – kokiems stambiems pirkiniams ar kelionėms šeima kaupia pinigus. Vaikams reikia paaiškinti, kaip skirstomos šeimos lėšos, papasakoti, kiek sumokėjote už komunalines paslaugas, kiek išleidote maistui ir degalams, bei leisti jiems patiems paskaičiuoti, kokią sumą pinigų sudaro visos šios išlaidos kartu sudėjus.


 • Taupymas ir investavimas - 2016 03 14

  Kada pradėti vaikus mokyti taupyti ir kokių klaidų reikėtų vengti?

  Kada pradėti vaikus mokyti taupyti ir kokių klaidų reikėtų vengti?

  Dažnai pinigų vertę suprantame tik užaugę ir pradėję savarankiškai gyventi. Tačiau tą pajusti derėtų gerokai anksčiau – dar vaikystėje. Šeimos finansų ekspertai ir edukologai tikina, kad paauglystėje vaikai jau turėtų mokėti taupyti ir sumaniai tvarkyti savo išlaidas.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2019 05 24

  Paprasti taupymo receptai: ar juos naudojate?

  Paprasti taupymo receptai: ar juos naudojate?

  Patarimų, kaip išleisti mažiau, reikėtų klausti tų žmonių, kurie iš tikrųjų moka tai daryti. Paslaptis ta, kad tie patarimai – labai paprasti. Tačiau, kad iš tikrųjų pasisektų išleisti mažiau, tų patarimų reikia ir laikytis. Norint sutaupyti vien sudaryto taupymo plano neužteks – svarbu suprasti, kad reikės išmokti išleisti mažiau, jei nepavyksta uždirbti daugiau.

  Daugiau

 • Pensija - 2016 05 24

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai išeisiu į pensiją, keliausiu po pasaulį, ilsėsiuosi šiltuosiuose kraštuose, skaitysiu geriausias knygas, nepraleisiu nė vieno gero spektaklio“, – turbūt taip neretai svajoja ir save guodžia į darbus įklimpę paties įvairiausio am​žiaus darbuotojai.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.