Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 11 02
jaunimas | darbas | Atlyginimas

8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą © Paul Bence, Unsplash

Palikus tėvų namus ir žengus pirmuosius žingsnius savarankiško gyvenimo link, būtina patiems išmokti priimti sprendimus ir užsidirbti pinigų. Tačiau susirasti darbą jaunam ir jokios darbo patirties neturinčiam žmogui ne visuomet paprasta. Kad darbo paieškos keltų mažiau įtampos ir nesitęstų ilgai, pateikiame keletą taisyklių, kuriomis vadovaujantis susirasti pirmąjį darbą pavyks lengviau.

1. Rinkitės tai, kas jums tikrai patinka

Kinų filosofas Konfucijus sakė: „Pasirink mėgstamą darbą ir tau gyvenime nereikės dirbti nė vienos dienos“. Visi suprantame, kad dirbti reikia, jeigu norime išgyventi. Tačiau savęs paklauskite: „Kokį darbą dirbtumėte, jei pinigai nebūtų svarbūs?“, „Kuo užsiimčiau, jeigu laimėčiau loterijoje?“.  Tikėtina, kad pirmasis atsakymas į šiuos klausimus būtų: „Tiesiog linksminčiausi ir mėgaučiausi gyvenimu“.

Bet juk vieną dieną, tikėtina, net ir tai pabostų. Ką darytumėte tuomet? Kas jums suteiktų džiaugsmo? Nuoširdžiai atsakę sau į šiuos klausimus galėsite lengviau nuspręsti, ką norite studijuoti, o studijos universitete ar kolegijoje bus kur kas įdomesnės.

Rinkdamiesi studijas ar darbą, kuris jums labiausiai tiktų, atsižvelkite ir į tai, ar profesija yra pelninga, kokios jos perspektyvos. Pavyzdžiui, jeigu jums patinka muzika, tai dar nereiškia, kad turite ištisas dienas groti garaže su draugais. Už tai jums pinigų niekas nemokės. Verčiau pabandykite rašyti koncertų ar muzikos įrašų apžvalgas savo tinklaraštyje arba kuriame nors naujienų portale. Taip pat galite įsidarbinti ir muzikos įrašų ar instrumentų parduotuvėje ir už mėgstamą veiklą gauti pinigų.

Jeigu jums patinka mokytis kalbų, nereiškia, kad vienintelis jūsų pasirinkimas – dirbti mokytoju ar vertėju. Jūs taip pat galite vesti pažintines ekskursijas užsienio turistams.

2. Iš anksto išsiaiškinkite, kokių specialistų darbo rinkoje reikės, kai ieškosite darbo

Ar žinojote, kad po dešimties metų vienas trečdalis šiandien egzistuojančių profesijų išnyks? Pavyzdžiui, visuomeninio transporto vairuotojus pakeis autopilotai, didelių įmonių telefonų centrai bus automatizuoti, o dėl išsiplėtusių išmaniųjų duomenų bazių gerokai sumažės buhalterių ir teisininkų poreikis.

Idealu, jeigu domėtis, kokios profesijos bus paklausios ir kokios naujos atsiras per artimiausius 5-10 metų, pradedama dar vidurinėje mokykloje, kai 10-11 klasėse reikia rinktis studijų pobūdį. Tą padarius, pasirinkti studijų kryptį universitete daug paprasčiau. Be to, žindomi, kur ir ką norite studijuoti, jūs turėsite daugiau motyvacijos stengtis pakliūti į pageidaujamą universitetą ar kolegiją ir gauti svajonių darbą.

Būkite objektyvūs. Vertinkite tai, ką išsiaiškinote jūs patys, nepasikliaukite vien tik paraiškų priėmimo universitetuose statistika. Dar visai neseniai daug jaunuolių svajojo tapti komunikacijos specialistais – žurnalistais, rinkodaros ar ryšių su visuomene atstovais. Rezultatas toks, kad šiuo metu daug jaunų žmonių žino, kaip įdomiai aprašyti naują pastatytą namą, tačiau tik vienetai išmano, kaip jis statomas.

3. Išsiaiškinkite, ko iš jūsų tikisi darbdavys

Universalių žmonių nėra. Tačiau kai kurias žmogiškąsias savybes vertina visi darbdaviai. Nesvarbu, kokio darbo beieškotumėte, motyvacija, gebėjimas greitai įsisavinti naują informaciją, pareigingumas, savarankiškumas, geri komunikaciniai gebėjimai, kalbų mokėjimas visuomet bus įvertinti. 

Siųsdami savo gyvenimo aprašymus būsimiems darbdaviams, turėkite omeny, kad ne visada būtina atitikti visus keliamus kriterijus ir reikalavimus. Jeigu neabejojate, kad darbas jums tinkamas ir jūs esate puikus kandidatas, nebijokite kreiptis dėl norimų pareigų net jeigu ir neturite visų įgūdžių, žinių ir patirties, kurios pageidauja darbdavys. Juk net išgirdę neigiamą atsakymą būsite jau įgavę naudingos patirties.

Svarbiausia patiems suprasti, kokios yra jūsų stipriosios savybės, ką galite pasiūlyti darbdaviui ir kokių darbų galite imtis net neturėdami jokios darbo patirties ar kitų reikiamų įgūdžių.

Ieškant darbo praversti gali ir jūsų anksčiau atlikta praktika ar savanoriškas darbas. Todėl rekomenduojama nors kartą praktiką atlikti dar studijuojant (jeigu įmanoma, toje įmonėje, kurioje ir norėtumėte dirbti). Tai būtų puikus įrodymas darbdaviams, kad jūsų ketinimai yra rimti ir jūs tikrai esate apsisprendę dirbti šioje srityje.

4. Nesitikėkite gauti visko čia ir dabar 

SEB banko atliktos jaunų žmonių (nuo 18 iki 25 metų) apklausos duomenimis, dauguma dirbančių Lietuvos jaunuolių nėra patenkinti savo atlyginimu. Ateityje jie tikisi penkiskart didesnio atlyginimo. Didžiausia dalis apklaustųjų šiuo metu uždirba nuo 300 iki 500 eurų ir tikisi, kad per penkerius metus uždirbs nuo 1 tūkstančio iki 1,5 tūkstančio eurų.

Pasinaudokite anksčiau minėta taisykle išanalizuoti rinkos padėtį ir savo būsimam darbdaviui nurodykite konkrečią sumą, kurią norėtumėte gauti. Atminkite, kad patirtis – vienas svarbiausių kriterijų vertinant darbuotojus ir nuo jos priklauso siūlomas atlygis. Didėjant patirčiai, paprastai didėja ir atlyginimas. Beje, kaupti patirtį nėra būtina vienoje darbovietėje. Jas galite keisti. Įrašai apie naują įgytą patirtį gyvenimo aprašyme niekam nepakenkė.

5. Įvertinkite, ar galėsite augti ir tobulėti

Pasaulyje nėra daug gėdingų darbų. Dažniau yra gėda nieko nedirbti. Nebijokite pradėti savo karjeros nuo paties žemiausio laiptelio. Laikui bėgant, jeigu jums tik nestigs noro ir motyvacijos, galėsite kilti karjeros laiptais.

Kurjeris, meistro asistentas, projekto vadovo asistentas – tai tik kelios vadinamosios „atnešk – paduok“ pozicijos. Tačiau net ir jos yra naudingos, nes galima geriau pažinti įmonę (tai ypač naudinga jeigu ji didelė), kolegas, darbo kultūrą ir veiklos sritį. Tai gali būti puiki įgūdžių ir komunikacijos gerinimo mokykla.

6. Išsiaiškinkite, ar pavyks darbą suderinti su studijomis

Darbo paieškos bus sėkmingesnės, o karjeros pradžia lengvesnė, jeigu darbas bus susijęs su sritimi, kurią studijuojate. Jei darbas susijęs su studijomis, susirasti darbovietę, kurioje galėsite atlikti praktiką, taip pat bus lengviau. Nors po antro kurso statyti tiltų jūs dar gal negalėsite, bet, jeigu studijuojate statybų inžineriją, atskirti gelžbetonį nuo hidraulinio betono jau tikrai turėtumėte.

Aukštojo mokslo institucijos ir darbo vietos per gyvenimą gali būti keičiamos ne kartą, tačiau kai kurie dalykai yra pastovūs. Pavyzdžiui, para turi tik 24 valandas, iš kurių nors 7 turėtumėte praleisti lovoje ilsėdamiesi. Kad ir koks įdomus būtų darbo pasiūlymas, kažin ar verta dėl jo nutraukti studijas. Tad pasistenkite tai suderinti.

Kad save apsaugotumėte nuo nereikalingo streso bandydami visur suspėti, ieškokite darbo, kuris nėra labai toli nuo jūsų mokslo įstaigos. Taip pat išsiaiškinkite, koks darbdavių požiūris į tai, kad jūs tęsite studijas. Suderinti darbą su studijomis ne taip jau sudėtinga. Minėtos apklausos duomenimis, kas trečias 18-25 metų jaunuolis vienu metu ir dirba, ir studijuoja.

7. Pagalvokite, galbūt verta pradėti savo verslą

Kodėl gi ne? Įkurti savo įmonę ir pradėti verslą ne taip sudėtinga, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Visgi nemažai jaunuolių nedrįsta įgyvendinti savo verslo idėjų. Juos stabdo ne tik tokie rimti veiksniai kaip pradinio kapitalo trūkumas ar biurokratija, bet ir tokios priežastys kaip baimė suklysti ir netikrumas.

Kai kurių tyrimų rezultatai rodo, kad kas antras žmogus turi vieną ar net kelias nerealizuotas verslo idėjas. SEB banko atlikto jaunimo tyrimo duomenimis, mažiausiai 40 procentų respondentų norėtų pradėti savo verslą ir netgi žino, kokios srities. Populiariausios pramonės šakos yra gamyba, prekyba, menas ir tokia specifinė profesinė veikla kaip, pavyzdžiui, teisinės konsultacijos.

8. Nebijokite klysti

Jeigu nesate iki galo tikri, ar šis darbas jums, ar susidorosite su jums patikėtomis užduotimis, bent jau pabandykite. Geresnio laiko negu dabar išbandyti kažką naujo nebus. Žinoma, ir sulaukę keturiasdešimties metų galėsite keisti savo veiklos sritį ir viską pradėti nuo nulio. Tačiau dabar, kai jūsų pečių neslegia finansinių įsipareigojimų našta ir jums nereikia mokėti įmokų už būsto paskolą ar vaikų būrelius, tą padaryti lengviau, nes net ir keli mėnesiai be darbo (kol ieškosite naujo), smarkiai nepakenks jūsų finansinei gerovei. 


 • Kasdieniai finansai - 2017 10 06

  „YouTube“ filmukų kūrėjas: ateities profesija ar tik pelningas hobis?

  „YouTube“ filmukų kūrėjas: ateities profesija ar tik pelningas hobis?

  Astronautų, dainininkų ir prezidentų profesijos jau nėra svajonių profesijos. Vis dažniau girdime vaikus ir paauglius svajojant apie karjerą internete – juos įkvepia socialinio tinklo „YouTube“ pavyzdžiai.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2017 06 20

  Dešimt idėjų, kaip uždirbti iš savo hobio

  Dešimt idėjų, kaip uždirbti iš savo hobio

  Vis labiau ryškėja tendencija, kad vis mažiau žmonių nori dirbti samdomą darbą ir savo gyvenimą kuria taip, jog nereikėtų atskirti darbo ir pomėgių, o mėgstamas užsiėmimas taptų ir pajamų šaltiniu. Kiek įvairiausių pomėgių, tiek ir skirtingų verslo rūšių: kepykla ar masažas namie, staliaus dirbtuvės ar meno studija, rankų darbo papuošalai ar renginių vedimas, veislinių šunų ar sraigių auginimas. Visa tai yra širdžiai mielos veiklos sritys, kurios dar ir leidžia uždirbti.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 10 11

  CERN ekspertas studentams: „Darbą rinkitės ne tik pagal atlyginimą“

  CERN ekspertas studentams: „Darbą rinkitės ne tik pagal atlyginimą“

  Anksčiau jauniems žmonėms, baigusiems aukštąjį mokslą, svarbiausias kriterijus renkantis darbą buvo geras atlyginimas, tačiau ekspertų teigimu, dabar vien tik pinigais gabiausių jaunuolių privilioti nebepavyksta.  

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.