Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2020 03 17
brexit | atsiskaitymas internetu

Apsipirkimas internetu po „Brexit“: ką svarbu žinoti pirkėjams?

Apsipirkimas internetu po „Brexit“: ką svarbu žinoti pirkėjams? © Sabrina Mazzeo, Unsplash

Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos padariniai pasijus ne tik keliaujantiems iš jos ar į ją, bet ir pamėgusiems šios šalies elektronines parduotuves, nes po išstojimo prekėms gali būti taikoma griežtesnė muitinės kontrolė ir papildomi muitai bei ilgėti pristatymo laikas.

Tiesa, šie metai kol kas laikomi pereinamuoju laikotarpiu: Lietuvos paštas užtikrina, kad iki 2020 m. gruodžio 31 d. iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę importuotos ir iš jos į Lietuvą atkeliavusios siuntos papildomai apmokestinamos nebus. Visgi aktualu žinoti jau dabar, kokie pokyčiai laukia nuo 2021 metų.

Prekės keliaus ilgiau

Kaip informuoja Lietuvos paštas, šiuo metu siunčiant nedideles siuntas ir siuntinius iš Jungtinės Karalystės pildyti muitinės deklaracijų nereikia. Tokia situacija pasikeis po „Brexit“: visos siuntos ir siuntiniai iš Jungtinės Karalystės atkeliaus kartu su  jau užpildytomis CN22/CN23 muitinės deklaracijų formomis. Atitinkamai ir siuntos gavėjui reikės pateikti papildomus prekių deklaravimo  dokumentus – apie tai pirkėjai bus informuoti trumpąja SMS žinute arba elektroniniu laišku. Didelę reikšmę turės importuojamų siuntų bendroji vertė: jei ji nesieks 1 000 eurų, pakaks užpildyti jau minėtas deklaracijas, o šią sumą viršijus  teks pildyti standartinę importo deklaraciją.

Tokie procesai neišvengiamai pailgins siuntos kelią: ji turės pereiti visas muitinės ir patikrų procedūras ir dėl to iki gavėjo keliaus ilgiau.

Muitai taikomi nuo 22 eurų

Jungtinei Karalystei išstojus iš Europos Sąjungos, iš jos siunčiamoms prekėms bus taikomi Pasaulio prekybos organizacijos nustatyti importo muitai. Perkant Jungtinės Karalystės elektroninėse parduotuvėse, tokiose kaip „Asos“, „Amazon“, „eBay“ ir kitose, ir siunčiantis prekes, kurių vertė viršija 22 eurus (nesvarbu, kokiu būdu siunčiama – per kurjerius, Lietuvos paštą ar kitais būdais), į Lietuvą, prekes reikės deklaruoti muitinėje ir sumokėti importo bei siuntos deklaravimo mokesčius. Jeigu siuntos vertė bus didesnė negu 150 eurų, siuntos gavėjas turės sumokėti ne tik importo PVM, pašto tarpininkavimo mokestį, bet ir muitus, taikomus konkrečiai prekių grupei.

Kiek lengvesnės siuntimo sąlygos taikomos siunčiant siuntas iš vieno fizinio asmens kitam fiziniam asmeniui nekomerciniais tikslais – tokios siuntos, neviršijančios 45 eurų vertės, importo mokesčiais apmokestinamos nebus.

Pagalba pirkėjams – prekes į Lietuvą siunčiančios įmonės

Naujoji tvarka neišvengiamai pakeis apsipirkimo internetinėse parduotuvėse įpročius, tačiau šiuo atveju  pagelbėti gali įmonės, pristatančios prekes iš užsienio elektroninių parduotuvių. Viena tokių – jau penkerius metus veikianti „EshopWedrop“, kurios klientai gali apsipirkti Anglijos, JAV, Italijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Lenkijos elektroninėse parduotuvėse, o įsigytos prekės pristatomos per „EshopWedrop“ pristatymo tinklą tiesiai vartotojui į namus arba į pasirinktą siuntinių atsiėmimo punktą.

Toks pristatymas gali būti aktualus dėl kelių priežasčių: jei elektroninė parduotuvė savo prekių nesiunčia į Lietuvą, toks siuntimas yra labai brangus, ar jei kyla kitų su siuntimu susijusių problemų. „Mūsų klientai yra tie, kurie užsienio elektroninėse parduotuvėse ieško prekių už mažesnę kainą, taip pat naujausių prekių, galbūt dar nespėjusių pasiekti Lietuvos rinkos, ar „EshopWedrop“ renkasi, jei pardavėjas nepristato siuntinių į Lietuvą“, – atskleidžia įmonės atstovė Indrė Macijauskaitė.

Pasak jos, pastaruosius metus Anglija buvo viena didžiausių elektroninės prekybos rinkų visoje Europoje, ne išimtis  ir Lietuvos pirkėjai, todėl įmonė tikrai tikisi didelių pokyčių po „Brexit“, kai pirkinius išvežant iš Anglijos bus reikalingos papildomos muitinės procedūros.

„Šiuo metu dar sunku pasakyti, kokie bus pasikeitimai ir kokią įtaką jie turės pirkėjams, bet, mūsų nuomone, kai kurie klientai gali atsisakyti apsipirkimo Anglijos elektroninėse parduotuvėse, nes bus reikalingos papildomos procedūros, gali atsirasti ir papildomų mokesčių. Ši dalis klientų greičiausiai nuspręs apsipirkti kitų šalių elektroninėse parduotuvėse, todėl galime prognozuoti, kad padidės pirkimo iš Vokietijos ir Lenkijos internetinių parduotuvių mastas”, – spėja I. Macijauskaitė.

Saugesnis atsiskaitymas internetu
 • Atsiskaitant „Mastercard Identity Check“ ir „Visa Secure“ ženklu pažymėtose elektroninėse parduotuvėse reikia patvirtinti savo tapatybę interneto banke.
 • Jei naudojatės kodų generatoriumi, nepamirškite turėti jo su savimi apsipirkdami kortele internetu arba jungtis prie interneto banko pasirinkite kitą priemonę, kuri visada bus Jūsų telefone – „Smart-ID“ ar mobilųjį parašą.
 • Jei interneto banko dar nesinaudojate – užsukite į skyrių ir sudarysime paslaugų teikimo sutartį.

 


 • Kasdieniai finansai - 2019 10 01

  Kaip apsisaugoti nuo finansinių nusikaltimų internete

  Kaip apsisaugoti nuo finansinių nusikaltimų internete

  Socialinės inžinerijos atakų, kai suklaidinti nukentėjusieji sukčiams atskleidžia savo asmeninius ir finansinius duomenis,  ateityje tik daugės. Sukčiai naudoja vis sudėtingesnius klaidinimo būdus savo tikslams pasiekti, taigi žmonės turėtų būti budrūs ir atidūs. Kaip apsisaugoti nuo sukčių ir ką svarbu žinoti kiekvienam piliečiui, pasakoja SEB banko Prevencijos departamento vadovas Audrius Šapola.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 09 18

  Man irgi siūlė investuoti į kriptovaliutas. Kaip atpažinti sukčių?

  Man irgi siūlė investuoti į kriptovaliutas. Kaip atpažinti sukčių?

  Sparčiai tobulėjant technologijoms, ne ką lėčiau progresuoja ir sukčiai. Jei anksčiau ilgapirščiai išviliodavo pinigus telefonu pasakodami išgalvotas istorijas apie artimajam nutikusią nelaimę, tai šiandien patiklių žmonių sukčiai ieško žadėdami greitą ir garantuotą finansinę grąžą iš investicijų į kriptovaliutas. Perdėm nesistebiu, kaip sukčiams pavyksta įtikinti asmenis „investuoti“, nes progos pabendrauti su patrauklų pasiūlymą pateikusiais sukčiais gavau ir pats. Kaip jie veikia?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 07 17

  Gyvenimas internete: arba saugu, arba patogu?

  Gyvenimas internete: arba saugu, arba patogu?

  Jei norite pamatyti, kaip atrodo kibernetinių sukčių auka, žvilgtelėkite į veidrodį. Nuo piktavalių elektroninėje erdvėje nukenčia įvairūs žmonės – ir studentai, ir bedarbiai, verslininkai ir pensininkai, aukštųjų mokyklų dėstytojai. Apgavysčių metodai tampa vis įmantresni, sukčiai tobulėja, tad verta prisiminti bendrąsias saugios elgsenos internete taisykles ir apgalvoti, kokių papildomų priemonių reikėtų imtis, kad kaip įmanoma geriau apsisaugotume nuo šių rizikų.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.