Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2016 07 08
kredito kortelė | Taupymas | santaupos

Ar gerai, kai kredito kortelė tampa santaupų alternatyva?

Ar gerai, kai kredito kortelė tampa santaupų alternatyva?

Geresni lūkesčiai dėl pajamų ateityje turėjo įtakos tam, kad per metus padidėjo gyventojų kredito kortelių  limitai. Taip užsitikrinę didesnes galimybes pasiskolinti, jei prireiktų, žmonės mažiau suka galvą dėl santaupų nenumatytiems atvejams.

Ar kredito kortelė, dažnai naudojama dėl kelionės užsienyje draudimo, yra tinkama priemonė ir šiam tikslui?

Didesni limitai nereiškia didesnio vartojimo

SEB banko statistika rodo, kad didėjant pajamoms kredito kortelių turėtojams suteiktų skolinimosi limitų vertė pirmo 2016 metų ketvirčio pradžioje buvo maždaug 7 proc. didesnė negu prieš metus. Nors gyventojai dažniau kreipėsi norėdami įsigyti kredito kortelę ar pasididinti kredito limitą, tačiau panaudotų skolintų pinigų suma nedidėjo.

Todėl panašu, kad gyventojams, gaunantiems didesnes pajamas ir turintiems mažiau paskatų taupyti dėl dabartinių mažų palūkanų, kredito kortelės limitas tampa santaupų nenumatytiems atvejams alternatyva. Taip užsitikrinama galimybė pasiskolinti, jei prireiktų, o nenumatytiems atvejams sukauptos santaupos išleidžiamos drąsiau.

Tokią prielaidą patvirtina ir moksliniai tyrimai kitose šalyse, kurie rodo, kad, padidinus kredito kortelių limitus, žmonės nebūtinai  padidina ir vartojimo išlaidas – neretai jie išleidžia tik iki tol nenumatytiems atvejams laikytas santaupas, o kredito kortelės limitą laiko kaip atsargą nenumatytiems atvejams ir skolintų lėšų nenaudoja.

Kredito kortelė – kaip atsarga nenumatytiems atvejams

Ar racionalu kredito kortelės limitą turėti kaip atsargą nenumatytiems atvejams? Kredito kortelės limitas kaip atsarga nenumatytiems atvejams tinka tik tada, jei skolinamasi tik trumpam ir jei skolos suma ne didesnė negu būsimos vieno ar dviejų mėnesių pajamos.

Tarkime, netikėtas automobilio remontas, nenumatytos išlaidos kelionėje ar pasitaikiusi proga įsigyti norimą ir reikalingą daiktą itin palankia kaina – tai tie atvejai, kai staiga prireikus pinigų galima panaudoti kredito kortelės limitą.

Jei kito mėnesio pajamų užteks ar beveik užteks panaudotam kreditui padengti, tada pasiskolinti naudojant kredito kortelę kainuos labai mažai. Paskui kurį laiką galbūt reikės šiek tiek kredito kortelės lėšų naudoti ir kasdieninėms reikmėms – gautų pajamų, jei iš jų padengėme skolą už anksčiau įsigytą daiktą, iki mėnesio pabaigos nuolatinėms išlaidoms gali neužtekti.

Išleidžiame skolintus pinigus, o grąžinti reikia savus

Svarbu žinoti, kad kurį laiką teks griežčiau kontroliuoti kasdienines išlaidas, kad ilgainiui mėnesio pajamos ir išlaidos vėl susilygintų ir skolintis kasdienėms išlaidoms nebereikėtų. Panašiai būna, kai nenumatytiems atvejams išleidžiame sukauptas santaupas, – vėliau labiau taupome, kad jas atstatytume. 

Tačiau praradus darbą, sumažėjus atlyginimui ar, pavyzdžiui, padidėjus būsto paskolos palūkanoms, verčiau reikia ieškoti būdų sumažinti vartojimo išlaidas, o ne naudoti kredito kortelės limito lėšas. Taip pat reikia suprasti, kad ne kiekviena užgaida – tas nenumatytas atvejis, kai galima drąsiai skolintis: nors išleidžiame skolintus pinigus, tačiau grąžinti reikia savus.

 

Julita Varanauskienė
SEB banko šeimos finansų ekspertė

 


 • Kasdieniai finansai - 2016 04 08

  Degalai – pigesni, bet kur dingsta sutaupyti pinigai?

  Degalai – pigesni, bet kur dingsta sutaupyti pinigai?

  Degalai, kaip ir automobilis, daugeliui lietuvių – ne prabangos, o pirmo būtinumo prekė. Kad degalai atpigo po to (bet ne dėl to), kai buvo įvestas euras, atrodo, niekas nesiginčija. Prieš pat įvedant eurą, 2014 metų gruodį prisipilti 50 litrų benzino kainavo maždaug 8 eurais, dyzelino – 13 eurų brangiau negu šių metų pradžioje.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 06 09

  Penki patarimai, kaip sumaniai skolintis

  Penki patarimai, kaip sumaniai skolintis

  Dažnai girdime, kad skolintis pinigų šiuo metu palankus metas, tačiau skolintis, kaip ir pirkti, reikia sumaniai. Atsižvelkite į šiuos patarimus, jei didesniam pirkiniui, kelionei ar būsto remontui ketinate imti vartojimo kreditą.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 04 04

  Ar senoviškas taupymo būdas tinka ir jauniems?

  Ar senoviškas taupymo būdas tinka ir jauniems?

  Nors indėlių palūkanos beveik lygios nuliui, indėlių sąskaitose laikoma lėšų suma toliau didėja. Įdomu, kad sparčiai auga jaunų žmonių (18–25 m.) indėliai. Per 2015 metus SEB banke šios amžiaus grupės žmonių vidutinė vienam indėlininkui tenkanti indėlių  suma padidėjo 32 procentais.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.