Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2015 07 30
jaunimas | pajamos | Taupymas | karjera | santaupos

Ar tikrai jaunimas nemoka taupyti?

Ar tikrai jaunimas nemoka taupyti?

SEB banko finansų ekspertų teigimu, jaunesnio amžiaus gyventojų pajamos auga vis sparčiau: vis daugiau Lietuvos jaunimo dirbti pradeda dar besimokydami aukštosiose mokyklose, o pirmąsias įmokas už nuosavą būstą įstengia sumokėti karjerą vos pradėję specialistai.

SEB banko duomenimis, nuo praėjusių metų pabaigos labiausiai padidėjo jaunesnių negu 25 metų indėlininkų skaičius. Šių metų kovą, palyginti su praėjusių metų pabaiga, šios amžiaus grupės indėlininkų skaičius padidėjo beveik pusantro karto ir toliau pastebimai didėja.

Jaunimas rūpinasi rytdiena

„Spartesnį jaunesnio amžiaus gyventojų pajamų augimą lemia keletas priežasčių. Pirmoji susijusi su gyvenimo ciklu. Tik pradėjus karjerą pajamos paprastai būna mažos. Suprantama, kad vėliau, gerėjant darbuotojų įgūdžiams ir didėjant patirčiai, didėja ir jų pajamos. Kitą priežastį galima susieti su profesija ir darbo užmokesčio skirtumais. Pirmą 2015 metų ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2014 metų laikotarpiu, išaugo (10,6 proc.) komunikacijos įmonių mokamas vidutinis atlyginimas“, – sako SEB banko finansų ekspertai.

Jų teigimu, šiandien turimi statistiniai duomenys prieštarauja stereotipinei nuomonei, kad Lietuvos jaunimas linkęs išlaidauti.

„Visų pirma, jauniems žmonėms lengviau pakeisti įpročius, antra, kadangi jaunų žmonių pajamos didėja sparčiai, jie randa daugiau galimybių taupyti ir jas išnaudoti, trečia, jaunesnio amžiaus žmonės turi ir gana svarbų taupymo motyvą – kaupti lėšas būstui ar kitiems pirkiniams, paslaugoms“, – apibendrina SEB banko ekspertai.

Studentė susitaupo ir atostogoms, ir mokslo metams

Kaune kultūros vadybą studijuojanti Paulina Griauzdaitė – vienas iš mitą apie nemokantį taupyti jaunimą griaunančių pavyzdžių. Antrakursė pati susitaupo ne tik išsvajotoms atostogoms, bet ir didesniems pirkiniams.

„Nors nėra lengva, darbą derinu su studijomis. Dar būdama pirmakursė nusprendžiau save išlaikyti pati. Šio plano laikausi iki šiol. Per mokslo metus pavyksta sutaupyti ne tik ateinantiems mokslo metams, bet ir atostogoms: aplankau savo mėgstamus festivalius, pajūrį. Lieka pinigų ir smulkioms išlaidoms bei pramogoms su draugais“, – sako mergina.

Pinigus taupyti išmoko dar vaikystėje

Paulina pastebi, kad pinigus užsidirbti ir juos taupyti pradėjo būdama dar visai maža.

„Apie savus pinigus pradėjau galvoti labai anksti. Dar mokykloje su seserimi uždarbiaudavome skindamos braškes, vėliau pasinaudojau specialia moksleiviams skirta programa ir įsidarbinau miestelio muziejuje. Lankiau kūrybos ir dailės mokyklą, tad laisvą laiką skirdavau rankdarbiais. Dirbau, nes norėjau pasitaupyti, kad vėliau šiuos pinigus galėčiau skirti reikalingiems daiktams įsigyti“, – sako Paulina.

Paklausta apie savo bendraamžius mergina tvirtina, kad daugelis iš jų taupo, kad galėtų ne tik nusipirkti brangesnį drabužį ar mobilųjį telefoną, bet ir įsigyti automobilį ar net nuosavą būstą.

„Beveik visi mano draugai taupo. Vieni daugiau, kiti mažiau, – sako Paulina, – tačiau visi stengiasi siekti užsibrėžtų tikslų, kuriuos dažnai gali padėti įgyvendinti ir banko sąskaitoje sutaupyti pinigai. Žinoma, pasitaiko visko: kartais nusprendžiu įsigyti vieną ar kitą išsvajotą pirkinį, bet manau, kad tai – normalu“.


 • Kuriantiems verslą - 2017 12 13

  Dešimtokės iš Karmėlavos verslo idėja: vietoj dantų šepetėlio ir pastos – saldainiai

  Dešimtokės iš Karmėlavos verslo idėja: vietoj dantų šepetėlio ir pastos – saldainiai

  Nuo šilumos ir seilių burnoje tirpstančios kapsulės, skirtos burnos higienai užtikrinti, – tokią verslo idėją siūlo dešimtokė Augustė Andrianovaitė. Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos mokinė kartu su kitais jaunuoliais dalyvauja SEB banko remiamoje jaunimo verslumo ugdymo programoje „Junior Achievement“ ir vysto savo verslo idėjas.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 11 02

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  Palikus tėvų namus ir žengus pirmuosius žingsnius savarankiško gyvenimo link, būtina patiems išmokti priimti sprendimus ir užsidirbti pinigų. Tačiau susirasti darbą jaunam ir jokios darbo patirties neturinčiam žmogui ne visuomet paprasta. Kad darbo paieškos keltų mažiau įtampos ir nesitęstų ilgai, pateikiame keletą taisyklių, kuriomis vadovaujantis susirasti pirmąjį darbą pavyks lengviau.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 10

  Spontaniškos Y kartos ambicijos didelės: tikisi uždirbti 5 kartus daugiau

  Spontaniškos Y kartos ambicijos didelės: tikisi uždirbti 5 kartus daugiau

  Lietuvos jaunimas po penkerių metų tikisi penkiskart didesnio atlyginimo, atskleidė SEB banko atliktas finansinio raštingumo tyrimas, kurio metu buvo apklausti 18–25 metų amžiaus jaunuoliai. SEB banko atstovai sako, kad daliai jų tiek uždirbti yra realu, tačiau finansinę gerovę jiems užtikrins ne tik augantis darbo užmokestis, bet ir tinkamas uždirbamų lėšų valdymas.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.