Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2019 01 31
finansų valdymas | Asmeniai finansai | Taupymas

Asmeninė pinigų valdymo istorija: įsivaizduokite, kad jūsų gyvenimas – tai įmonė

Asmeninė pinigų valdymo istorija: įsivaizduokite, kad jūsų gyvenimas – tai įmonė © Drew Hays, Unsplash

„Tam, kad nereikėtų gyventi nuo „algos iki algos“, privalome nuolat sekti savo finansus“, – įsitikinęs vilnietis Ignas, kuris dar vaikystėje pradėjo mokytis tvarkyti savo finansus.

Ignas dirba įmonėje, kurioje planuoja lėšų pritraukimą sporto projektams, kuriuos vėliau ir įgyvendina. Kaip sako pats vyras, jis nuo mažens galvodavo apie išlaidų planavimą. „Dar būdamas vaikas, kai mama paprašydavo ko nors nupirkti, aš eidavau bent į tris skirtingas parduotuves. Vienoje pirkdavau grietinę, kitoje – pieną, o dar kitoje – sviestą. Taip elgiausi, nes žinojau, kurioje parduotuvėje galiu įsigyti norimą produktą už tinkamiausią kainą“, – prisimena Ignas.

Vėliau Ignas rimtai susidomėjo investavimu. „Nebuvau svajotojas. Mano gyvenimo tikslas visada buvo sėkmingai eiti finansiniu keliu bei gerinti savo gyvenimo sąlygas, todėl laikui bėgant pradėjau domėtis investicijomis. Tokiu principu augo mano finansinis raštingumas – nuo paprasčiausių kainų palyginimo iki sudėtingų procesų akcijų biržose“, – pasakoja vyras.

Dabar Ignas kiekvieną dieną bent vieną valandą domisi investavimo galimybėmis. „Pavyzdžiui, stebiu akcijų rinką, kur ir kokie procesai vyksta, kur mano investuoti pinigai atneštų didžiausią naudą ir pan. Tai yra ganėtinai paprasta, tačiau tam reikia žinių ir, žinoma, laiko“, – sako pašnekovas.

Gyvenimą prilygina privačiai įmonei

„Įsivaizduokite, kad jūsų gyvenimas – tai įmonė: mokesčiai už keliones, transportą, patalpas ir t.t. Tam, kad įmonė tinkamai vykdytų savo veiklą ir gautų pelną, būtina sekti pajamas bei išlaidas. Taip pat yra ir gyvenime: jei norite turėti pinigų, skaičiuokite juos“, – sako Ignas.

Pasirinkti teisingą finansinį kelią, anot pašnekovo, nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, tiesiog reikia turėti tinkamą sistemą. „Pradėkite sekti savo išlaidas. Dabar internete galima rasti daugybę platformų, kuriose galite labai patogiai sekti, kam išleidžiate pinigus, stebėti savo sąskaitos balansą, analizuoti pajamas ir išlaidas“, – pasakoja Ignas.

Kitas svarbus žingsnis siekiant finansinio stabilumo, pasak Igno, yra saviugda: „Žinodami didžiausią savo išlaidų šaltinį turėtumėte pagalvoti, ar galite sumažinti jam skiriamą pinigų sumą ir kaip tai paveiks jūsų finansus. Aš pats kiekvieną mėnesį stebiu finansus, niekada nedarau emocinių pirkinių ir tiesiog į vartojimą žvelgiu saikingai“.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Tam, kad jaustumėmės finansiškai saugūs prireikus neatidėliotino pirkinio ar nelaimės atveju, Ignas mano, jog bent jau nedidelė dalis mėnesio pajamų turėtų likti sąskaitoje. „Stengiuosi, kad mano banko sąskaitoje mėnesio pabaigoje liktų 30 proc. mano gautų pajamų. Vis tik ši suma nėra nekeičiama ir kiekvienas ją gali nusistatyti pagal savo uždarbį ir finansines galimybes“, – sako vyras.

Ieško geriausios kainos

Pasak Igno, norint sutaupyti neužtenka vien tik sekti savo finansus ir neišlaidauti. Prieš mokant už vieną ar kitą paslaugą, vyras pataria praleisti 5 papildomas minutes prie kompiuterio ir pasidomėti alternatyvomis, mat tai gali padėti sutaupyti iki 200 eurų per metus.

„Prieš įsigydamas paslaugą, visada stengiuosi atlikti minimalų rinkos tyrimą. Tai neturėtų būti didelė analizė ir sudėtingi skaičiavimai, tiesiog – paprastas paslaugų kainų palyginimas, pavyzdžiui, kai interneto tiekėjas siūlo jums naują paslaugų paketą. Juk nėra sunku pasidomėti, ką siūlo jų konkurentai, ir paieškoti pigesnio pasiūlymo ar geresnio kokybės ir kainos santykio“, – sako vyras.

Kai paslauga yra sudėtingesnė ir reikalauja didesnių investicijų, Ignas pataria laikytis to paties principo, tačiau skirti daugiau laiko ir pastangų.

„Šiuo metu tėvams padedu statyti namą: bendrauju su architektais, rangovais, statybininkais. Seku kiekvieną kainyno eilutę ir, pavyzdžiui, pamatęs, kad pamatų kaina sudaro 10 proc. viso namo statybų biudžeto, sakau, kad tai yra neadekvati suma. Jei domėsiesi ir kartais nepabijosi derėtis, visada rasi geriausią sprendimo būdą“, – užtikrintai sako vyras.

Kad pinigai nebūtų išmesti į balą

„Greitai gausi, greitai ir prarasi“, – sako Ignas tiems, kurie susigundo lengvais pinigais. Ne paslaptis, kad internete galima rasti pasiūlymų, kaip greitai ir lengvai papildyti savo piniginę, tačiau taip gauti pinigai, pasak vyro, daugeliu atvejų greitai dingsta.

„Kaip bebūtų gaila, daugelis žmonių neturi reikalingų įgūdžių ir nežino, kaip elgtis su pinigais. Neretai investuojama lengvabūdiškai, tad po to pinigai labai greitai pradingsta. Trumpuoju laikotarpiu gali pasisekti, tačiau ilgainiui galite stipriai nudegti, todėl nerekomenduočiau investuoti į tas sritis, apie kurias nenusimanote“, – teigia Ignas.

Paklaustas, kur būtų mažiausia rizika investuoti tikintis uždirbti, pašnekovas teigia, jog vienos tiesos šioje srityje paprasčiausiai nėra.

„Konkrečios srities, į kurią galime investuoti, negaliu įvardinti. Kiekvienas žmogus, priklausomai nuo jo specialybės ir domėjimosi, turi žinių apie skirtingus dalykus. Tačiau, jei neturime reikiamų žinių investicijoms ir nenorime jų įgyti, tada geriausia yra taupyti ateičiai, išsvajotam pirkiniui ar buities gerinimui“, – pataria vyras.


 • Kasdieniai finansai - 2018 11 14

  Pradėjusi taupyti mergina per dvejus metus įsikūrė nuosavame būste

  Pradėjusi taupyti mergina per dvejus metus įsikūrė nuosavame būste

  Prieš keletą metų apie nuosavą būstą svajojusi vilnietė Jurgita M. šiandien džiaugiasi nauju butu sostinės Antakalnio rajone. Tačiau, kad svajonė taptų realybe, moteriai reikėjo iš esmės pakeisti savo kasdieninių išlaidų įpročius ir pradėti taupyti.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2018 10 16

  Taupymo taisyklė 50-30-20: ką reiškia šie skaičiai?

  Taupymo taisyklė 50-30-20: ką reiškia šie skaičiai?

  Kiekvienas turime savo taupymo įpročių: vieni griežtai kas mėnesį atsideda 10 proc. pajamų, kiti santaupoms skiria tai, kas lieka mėnesio pabaigoje po visų išlaidų. Nors stebuklingą planą, kaip efektyviai valdyti asmeninius finansus, surasti būtų sunku, SEB banko paslaugų įmonių darbuotojams vadovė Sigita Strockytė-Varnė kviečia susipažinti su taupyti skirta 50-30-20 taisykle, apie kurią pirmieji išgirdo SEB instagramo paskyros instagram.com/seb.lietuvoje sekėjai.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 11 08

  Pasitarti finansų klausimais – internetu vaizdo konsultacijoje

  Pasitarti finansų klausimais – internetu vaizdo konsultacijoje

  Norite pasikonsultuoti rūpimais finansų klausimais neatsitraukę nuo savo kompiuterio ekrano? Vilnietis Algirdas, išgirdęs tokį SEB banko konsultantės pasiūlymą, nedvejodamas sutiko. IT konsultantas dėl laiko stokos vis neprisiruošdavo pats nuvykti į banko skyrių, o bendrauti nuotoliniu būdu jis įpratęs – taip kasdien tvarko darbo reikalus su kitose šalyse dirbančiais kolegomis.  

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.