Kasdieniai finansai -
2018 03 20
grynieji pinigai | Mokėjimo kortelė | Bitkoinai | kriptovaliutos
„Neturiu grynųjų pinigų“, – dar visiškai neseniai tokia frazė daugeliui įvarydavo baimę, nes dažniausiai tai reikšdavo, kad be grynųjų pinigų nepavyks nusipirkti norimos prekės ar įsigyti paslaugos. Dabar grynųjų pinigų neturėjimas nėra toks bauginantis, mat beveik kiekvienoje prekybos vietoje galima atsiskaityti kortele.Tačiau dabar populiarius atsiskaitymo būdus vis labiau keis mokėjimas laikrodžiais, telefonais arba net... kvapu.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas sako, kad atsiskaitymai grynaisiais pinigais vis dar tokie populiarūs dėl vienos paprastos priežasties – tai patogu. „Jei aš perku duoną, pardavėjui turiu duoti kažką vertingo mainais. Jei duodu grynųjų pinigų, tai yra tiesioginis atsiskaitymas iškart. Taip mokėti yra patogu.. Pardavėją ir pirkėją sieja atsiskaitymas Pardavėjui nereikia žinoti nei kas aš, nei rūpintis, ar aš sąžiningas, ar atsiskaitysiu, ar neapgausiu“, – sako specialistas.
Pasak Ž. Šilėno, atsiskaitymai kortele – savotiškas saugumo garantas pardavėjui. „Jei už duoną moku čekiu, kredito lėšomis ar įsipareigoju susimokėti vėliau, pardavėjui reikia žinoti, kas aš esu, nes reikia gauti garantiją, kad aš už duoną iš tikro susimokėsiu. Kortelė ir yra žmogaus atpažinimo priemonė “, – pasakoja Laisvosios rinkos instituto prezidentas.
Visgi sparčiai tobulėjant technologijoms, net ir tokie patogūs bei efektyvūs atsiskaitymo būdai nebus amžini. Kriptovaliutų integracija besiverčiančios bendrovės „Orca Alliance“ informacinių technologijų vadovas Dmitrij Radin prognozuoja, kad grynųjų pinigų operacijos ir mokėjimo kortelės pamažu praras savo reikšmę.
„Tendencija visose rinkose maždaug tokia pat.. Bandoma atsikratyti bet kokių grynųjų pinigų, kad viskas būtų kaip įmanoma labiau suskaitmeninta. Prognozuoju, kad grynųjų pinigų operacijos bus sumažintos iki minimumo. Kortelių irgi laukia ne toks smagus likimas, nes jų funkcijas perims išmanieji įrenginiai“, – sako ekspertas.
Grynuosius pinigus ir mokėjimo korteles gali pakeisti išmanieji laikrodžiai ar telefonai. Ateityje žmonėms piniginės gali tapti nebereikalingos, mat viskas, ko jiems reikės, sutilps į išmaniuosius prietaisus. Tiesa, Ž. Šilėnas sako, kad grynieji pinigai turi privalumų, nes išlaikomas žmogaus anonimiškumas, jei jis to nori. Visgi specialistas pripažįsta, kad naujausios technologijos artimiausioje ateityje padės sukurti įvairiausių atsiskaitymo būdų.
„Vietoj mokėjimo kortelės galima naudoti piršto atspaudą, akies rainelės nuotrauką, veidą, balso tembrą, kvapą – bet ką, kas padėtų greitai, pigiai ir užtikrintai patvirtinti, kad tas žmogus, kuris sakosi esąs, pavyzdžiui, Žilvinas, ir yra Žilvinas“, – pasakoja Ž. Šilėnas.
Jis dalijasi įžvalgomis ir apie dar beprotiškesnę idėją, kuri gali tapti realybe: „Jei norint atsikaityti bekontakčiu būdu anksčiau reikėjo įrenginio, kuris tilpo tik į telefoną, dabar tokia sistema veikia naudojantis mokėjimo kortele. Techniškai greičiausiai jau šiandien bekontakčio atsiskaitymo modulį būtų galima įsisiūti po oda“.
Vis sparčiau į atsiskaitymų sektorių veržiasi kriptovaliutos. Nors pirmosios kriptovaliutos sukurtos prieš mažiau negu 10 metų, jų reikšmė rinkoje tik stiprėja. Jau dabar atsiskaitant bitkoinais ar kitomis kriptovaliutomis galima įsigyti telefonų, žaidimų, programinės įrangos ar kitų prekių, dažniausiai parduodamų interneto parduotuvėse. Pasak D. Radin, nuo praeitų metų atsiskaitant kriptovaliutomis jau galima įsigyti ir prabangos prekių, taip pat eksperimentuojama net ir su nekilnojamojo turto pardavimu.
„Yra vienetinių atvejų, kai parduodama kažkas labai vertingo. Tačiau žmonės nėra linkę rizikuoti dėl kurso pokyčių. Jie nori iškart gauti tiek, kiek prašo. Su bitkoinais šiomis dienomis yra rizikinga, mat vieną dieną bitkoinas gali kainuoti 10 tūkst. JAV dolerių, o kitą – jau tik 9 tūkstančius. Skaudu prarasti 10 proc. dėl to, kad nespėjai laiku išsikeisti“, – sako specialistas.
Visgi pašnekovas įsitikinęs, kad atsiskaitymai kriptovaliutomis vis populiarės, tačiau abejoja, kad per artimiausius kelerius metus tai bus viešai prieinama atsiskaitymo forma. Esą turi keistis ir žmonių mąstymas. Be to, apie kriptovaliutas neretai sakoma neva tai nėra patikima valiuta. Tačiau tokie pasvarstymai dažniausiai kyla dėl nežinojimo.
Specialistai kalba apie tai, kad netrukus pasaulį smarkiai pakeisti gali ir vadinamoji blokų grandinės „blockchain“ technologija. Oficialiai tai apibrėžiama kaip decentralizuota vieša transakcijų saugojimo sistema. Pasak D. Radin, kiekvienas šio tinklo dalyvis žino apie kiekvieną įvykstančią operaciją. Esą ši technologija visiškai apsaugo nuo įvairių neteisėtų veiksmų – pavyzdžiui, padirbtų pinigų cirkuliacijos ar dokumentų klastojimo.
„Tai yra tinklas, kurio kiekvienas dalyvis gali žinoti, kas yra tikra, o kas išgalvota“, – sako „Orca Alliance“ informacinių technologijų vadovas. Vienas iš blokų grandinės tinklo tikslų yra skaidrumas, todėl tikimasi, kad jau labai greitai tai padės efektyvinti darbą ir valstybiniame sektoriuje.
Dauguma specialistų vieningai sutaria, kad šiais technologijų laikais labai įdomu stebėti, kaip ateityje keisis atsiskaitymo formos. Galbūt apie kai kurias iš jų dabar nė nenutuokiama. Tačiau aišku viena – prigis tai, kas padės žmonėms už paslaugas ir prekes atsiskaityti patogiai bei užtikrins saugumą.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.