Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 01 24
Atlyginimas | darbas | Darbuotojų motyvavimo sprendimai

Derantis dėl atlyginimo Lietuvos merginų ambicijos – perpus mažesnės nei vaikinų

Derantis dėl atlyginimo Lietuvos merginų ambicijos – perpus mažesnės nei vaikinų © rawpixel.com, Unsplash

Siekdamos karjeros jaunosios Lietuvos kartos merginos ir moterys nusiteikusios uždirbti mažiau negu jų bendraamžiai vyrai. Tai atskleidė SEB banko šiemet atliktas finansinio raštingumo tyrimas, kurio metu buvo apklausta daugiau nei 1,7 tūkst. 18–25 m. amžiaus šalies jaunuolių.

Atsakydamos į klausimą, kiek tikisi uždirbti po penkerių metų, merginos savo galimybes vertino mažiau ambicingai nei to paties amžiaus vaikinai. Daugiau nei 1 tūkst. Eur dydžio atlyginimą „į rankas“ tikisi gauti 64 proc. apklaustų merginų ir 82 proc. vaikinų. Didesnio nei 2 tūkst. Eur darbo užmokesčio tikisi perpus mažiau moterų nei vyrų – tiek tikisi uždirbti 11 proc. apklausoje dalyvavusių merginų ir 24 proc. vaikinų. Mažiau nei 1 tūkst. Eur manė po penkerių metų uždirbsiančios 36 proc. merginų. Taip manančiųjų tarp vyrų buvo dvigubai mažiau – 17 procentų.

„Atlyginimo dydį lemia ne tik pasirinkta darbo sritis ir darbuotojo kompetencija. Svarbios ir pačios darbuotojo ambicijos bei noras siekti daugiau. Lyginant apklausos rezultatus tenka apgailestauti, kad mūsų jaunosios kartos, gimusios ir užaugusios nepriklausomybės metais, vaikinų ir merginų pasitikėjimas savimi taip skiriasi. Tai, kaip mūsų visuomenės nariai vertina save, savo sugebėjimus ir žinias, turi įtakos ne tik jų asmeniniams pasiekimams, bet ir visos šalies ekonomikos augimui. Valstybės, kuriose visuomenės nariai savimi pasitiki labiau ir kuriose užtikrinama vienodos galimybės tiek vyrams, tiek moterims, paprastai pasižymi ir stipresne, labiau išsivysčiusia ekonomika”, – komentuoja Linas Januševičius, SEB banko Verslo plėtros departamento vadovas.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Europos Sąjungos (ES) statistikos agentūros „Eurostat“ 2015 metais atliktų skaičiavimų duomenimis, valandinis moterų vidutinis atlyginimas yra 16 proc. mažesnis nei vyrų. Nors šis vidurkis neviršija ES vidurkio, tačiau kasmet stebimas atotrūkio tarp vyrų ir moterų atlyginimo Lietuvoje didėjimas. Statistikos departamento duomenimis, 2012 m. šis skirtumas nesiekė 12 proc., o 2015 m. buvo apie 14 proc.

Personalo atrankos įmonės „CV-Online“ duomenimis, moterys Lietuvoje dažniau nei vyrai renkasi darbą finansų, apskaitos, medicinos, socialinės rūpybos, švietimo, draudimo, farmacijos, žmogiškųjų išteklių, klientų aptarnavimo ir pan. darbo srityse. Neretai šiose srityse darbuotojų moterų yra penkiskart daugiau negu vyrų. Moterys Lietuvoje taip pat dvigubai dažniau renkasi rinkodaros, viešųjų ryšių, prekybos, viešojo administravimo, turizmo, viešojo maitinimo, viešbučių bei kultūros srities darbus.

„Atlyginimo dydis ir jo augimo perspektyvas didele dalimi nulemia pasirinkta karjeros sritis. Kiekviena sritis rinkoje turi tam tikrus atlyginimų rėžius, todėl siūlomas atlyginimas priklauso ne tik nuo įmonės dydžio, veiklos srities, darbuotojo kvalifikacijos ir panašiai. Vis vien dažniausiai bus siūlomas į šių rėžių ribas telpantis atlygis. Deja, tačiau tarp Lietuvos moterų ir merginų populiarios darbo sritys negali pasigirti aukštais atlyginimais, o turizmo, administravimo, švietimo, kultūros, socialinės rūpybos, klientų aptarnavimo srityse yra vieni mažiausių atlyginimų apskritai“, – pastebi Rita Karavaitienė, „CV-Online“ marketingo vadovė.

Vyrai Lietuvoje dažniau renkasi technologijų, inžinerijos, gamybos, valdymo srityse. „Jų pasirinkimas – darbas informacijos technologijų, energetikos, telekomunikacijų, statybos inžinerijos, transporto, mechanikos inžinerijos, medienos apdirbimo, valdymo srityse, kuriose atlyginimai yra vieni iš didžiausių rinkoje. Aukščiausio lygio vadovų pareigas taip pat dažniau užima vyrai“, – sako R. Karavaitienė. 

2017 m. rudenį SEB bankas pradėjo programą „Pirmi žingsniai“, skirtą savarankišką gyvenimą pradedantiems jaunuoliams. Programos interneto puslapyje jaunuoliai gali rasti naudingą turinį – specialistų patarimus, aktualią bendraamžių patirtį, naudingų pasiūlymų, kvietimų į renginius.

SEB banko finansinio raštingumo tyrimas atliktas 2017 m. liepos mėnesį. Apklausoje dalyvavo 1727 respondentai, 18-25 m. SEB banko klientai.


 • Verslui - 2018 01 16

  Vis labiau populiarėjančios motyvavimo priemonės

  Vis labiau populiarėjančios motyvavimo priemonės

  Naujas darbas paprastai yra laukiamas gyvenimo pokytis. Vis dėlto pokyčiai kolektyve – didelis galvos skausmas darbdaviui: prarandamas perspektyvus darbuotojas, kuris turėjo daug žinių, reikia pradėti ieškoti kito specialisto. Įmonės vadovams vis svarbiau ne tik užtikrinti vis didėjantį pelną, bet ir išlaikyti pokyčių nebijančius darbuotojus. 

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 11 02

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  Palikus tėvų namus ir žengus pirmuosius žingsnius savarankiško gyvenimo link, būtina patiems išmokti priimti sprendimus ir užsidirbti pinigų. Tačiau susirasti darbą jaunam ir jokios darbo patirties neturinčiam žmogui ne visuomet paprasta. Kad darbo paieškos keltų mažiau įtampos ir nesitęstų ilgai, pateikiame keletą taisyklių, kuriomis vadovaujantis susirasti pirmąjį darbą pavyks lengviau.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 10

  Spontaniškos Y kartos ambicijos didelės: tikisi uždirbti 5 kartus daugiau

  Spontaniškos Y kartos ambicijos didelės: tikisi uždirbti 5 kartus daugiau

  Lietuvos jaunimas po penkerių metų tikisi penkiskart didesnio atlyginimo, atskleidė SEB banko atliktas finansinio raštingumo tyrimas, kurio metu buvo apklausti 18–25 metų amžiaus jaunuoliai. SEB banko atstovai sako, kad daliai jų tiek uždirbti yra realu, tačiau finansinę gerovę jiems užtikrins ne tik augantis darbo užmokestis, bet ir tinkamas uždirbamų lėšų valdymas.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.