Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 05 19
Kasdieniai finansai | Pinigai | finansinis raštingumas

Jaunoji karta tiki, kad tėvų pinigų nebereikės baigus mokyklą (video)

Jaunoji karta tiki, kad tėvų pinigų nebereikės baigus mokyklą (video)

„Finansiškai nepriklausomas aš jau dabar esu“, – išdidžiai sako švietimo konferencijoje „TEDxVilniusED“ sutiktas paauglys. Daugeliui jo bendraamžių atrodo, kad aštuoniolika – toks amžius, kai vaikai turėtų tapti finansiškai nepriklausomi nuo tėvų. Tačiau yra ir tokių, kuriems tėvų paramos reikėtų ir sulaukus trisdešimties.

Šių metų pradžioje švietimo konferencijoje „TEDxVilniusED“, skirtoje 7–13 metų vaikams, jų tėvams, mokytojams ir kitiems pasaulinėmis švietimo tendencijomis besidomintiems entuziastams, jaunuolių tėvai svarstė, kada jų atžalos turėtų pradėti savarankišką gyvenimą.

Daugelis jų vylėsi, kad išlaikyti suaugusių trisdešimtmečių atžalų jiems neprireiks. Tačiau tėvai pasiruošę finansiškai remti savo atžalas tol, kol jie baigs aukštąjį mokslą – maždaug iki 21 metų.

„Aš norėčiau, kad, įgiję aukštąjį išsilavinimą, vaikai galėtų save išlaikyti. Bent jau skatinsiu juos to siekti“, – tikino mama.

Kita „TEDxVilniusED“ konferencijoje dalyvavusi moteris kalbėjo, kad viskas priklausys nuo to, kaip seksis jos dviem atžaloms.

„Mano mergaitė labiau linkusi į menus, todėl jai gali tekti padėti  ilgiau. Berniukas – labai savarankiškas, todėl jis galbūt ir greičiau taps finansiškai savarankiškas. Labai sunku nuspėti – tai priklauso nuo žmogaus, nuo to, kaip jam seksis gyvenime“, – svarstė dviejų vaikų mama.

SEB banko prezidento patarėjas vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda pritaria tam, kad nuo kiekvieno žmogaus būdo, įgimtų savybių priklauso, kada jis taps finansiškai nepriklausomas. Tačiau didelę įtaką turi ir tėvų auklėjimas.

„Atsakingą elgesį su pinigais skatinančių tėvų atžalos jau sulaukę dvylikos metų gali laikyti save savarankiškai nepriklausomais, nors patys pinigų dar neuždirba. Atžalų finansinį raštingumą ugdantys tėvai savo vaikams labai aiškiai nustato žaidimo taisykles, tad  jie tikrai žino, kad iš tėvų gaunama suma – jų uždarbis, kurį reikia naudoti protingai.

Kiti vaikai matyt gyvena šiltnamio sąlygomis iki aštuoniolikos ar net ilgiau. Tik pradėję gauti savo pajamas jie iš tikrųjų tampa finansiškai savarankiški“, – kalbėjo G. Nausėda.

Pasak jo, pastaraisiais dešimtmečiais mokymosi procesas pailgėjo, kai kurias specialybes studijuojantys jauni žmonės neturi galimybių pradėti savo karjeros. Tada, be abejo, pailgėja laikas, kai jie negali išsiversti be tėvų ar kitokios finansinės paramos.

Todėl, SEB banko atstovo nuomone, neturėtų stebinti, kad vis daugiau jaunų žmonių finansinę nepriklausomybę įgyja tik sulaukę trisdešimties. Visgi G. Nausėda įsitikinęs, kad jaunoji karta turėtų išmokti planuoti savo finansus ir protingai elgtis su pinigais kuo anksčiau. 

„Kuo anksčiau vaikai suvoks pinigų vertę, tuo jiems bus paprasčiau užsitikrinti finansiškai saugią ateitį. Finansinį savarankiškumą vaikams turėtų skiepyti ir tėvai, ir pedagogai“, – įsitikinęs G. Nausėda.

Žiūrėkite renginio „TEDxVilniusED“ dalyvių komentarus. • Kasdieniai finansai - 2017 05 02

  Z kartos svajonėse – tūkstantiniai atlyginimai (video)

  Z kartos svajonėse – tūkstantiniai atlyginimai (video)

  Jei svajoji, tai svajok iki begalybės! Atrodo, kad jaunoji Z karta tarsi gimė vadovaudamasi šiuo požiūriu.  Jaunuoliams netrūksta ambicijų, nors dauguma jų dar net nežino, kuo norėtų būti užaugę, jų svajonėse – tūkstantiniai atlyginimai. Tiesa, tėvų lūkesčiai dėl vaikų uždarbio kur kas kuklesni.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 04 25

  Vaikai apie pinigus: savų ir tėvų eurų vertė skiriasi (video)

  Vaikai apie pinigus: savų ir tėvų eurų vertė skiriasi (video)

  Maistui ir saldumynams – štai kam, vaikų ir jų tėvų nuomone, jų šeimos nariai išleidžia daugiausia pinigų. Mažųjų nuomone, tėvai daug pinigų išleidžia ir komunaliniams mokesčiams. Panašu, kad net ir mažiausieji suvokia pinigų vertę ir savo sutaupytus pinigus leidžia ne taip greitai kaip tėvų.

  Daugiau

 • Draudimas - 2016 04 13

  Vietoj žaislų – originali dovana

  Vietoj žaislų – originali dovana

  Gimus vaikui, tėvai dažnai susimąsto, kaip norėtų užtikrinti jo finansinę ateitį, tačiau ne visada turi tokią galimybę. Pastaruoju metu pastebima nauja tendencija – pagalbos ranką vis dažniau tiesia šeimos artimieji, nusprendžiantys apdrausti vaiką kaupdami pinigus jo ateičiai.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.