Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 09 27
Taupymas | pensija | darbas

Kada (ne)apsimoka turėti individualios veiklos pažymą? Patarimai dirbantiems savarankiškai

Kada (ne)apsimoka turėti individualios veiklos pažymą? Patarimai dirbantiems savarankiškai © Annie Spratt, Unsplash

Laisvai samdomi specialistai puikiai moka planuoti savo laiką, tačiau dažnam, ypač pradedančiajam, keblumų kyla dėl finansų. Visų pirma, apsisprendę dirbti savarankiškai, ieško, kur patogiausia ir labiausiai apsimoka tai daryti. Po to tenka susitvarkyti su sąskaitomis ir mokesčiais, kuriuos reikia apskaičiuoti ir sumokėti patiems. Galiausiai kyla klausimas – kaip taupyti ateičiai?

Darbo vietą pasirinkti paprasčiausia tiems, kuriems tereikia stalo ir kompiuterio. Kalbinti laisvai samdomi specialistai tvirtino, kad pigiausia dirbti namuose arba bibliotekose – ten, kur ramu ir tylu, o internetas veikia nepriekaištingai. Norintys darbuotis tarp žmonių renkasi kavines arba bendradarbystės centrus. Čia tenka susimokėti už vietą ar bent jau už kavą. Tiesa, tokia investicija kartais atsiperka su kaupu. Greta dirbantys įvairių ar net tų pačių sričių specialistai mielai vieni kitus rekomenduoja savo klientams ar dalijasi užsakymais.

Užgriuvus užsakymų lavinai laisvai samdomiems specialistams belieka visus darbus atlikti laiku ir sulaukti užmokesčio. O tada prasideda viena atsakingiausių darbo savarankiškai dalių – susitvarkyti finansus taip, kad nereikėtų jaudintis nei sumažėjus darbų mastui, nei sulaukus pensijos.

Ateičiai atsideda daugiau negu tada, kai dirbo pagal sutartį

Pusmetį laisvai samdoma specialiste dirbanti Ugnė sako, kad su pinigais taupiai elgėsi visą savo gyvenimą. Tačiau atsisakiusi darbo sutarties ir pradėjusi veiklą vykdyti savarankiškai, ji dar labiau apgalvojo, kaip tvarkyti savo finansų srautus.

„Kol dirbau kaip samdoma darbuotoja, buvau įpratusi prie nuolatinių ir užtikrintų pajamų. Nesukau galvos ir dėl mokesčių. Kiekvieną mėnesį atsidėdavau 10 proc. atlyginimo ir šie pinigai būdavo neliečiami. Atostogoms, stomatologui, automobilio remontui ar kitoms nenumatytoms išlaidoms atsidėdavau į kitą sąskaitą, o suma būdavo tokia, kokią tą mėnesį pavykdavo sutaupyti. Dabar į neliečiamų pinigų sąskaitą atsidedu daugiau – bent 15 proc. gaunamų pajamų. Taip jaučiuosi ramesnė, nes jei staiga pajamos labai sumažėtų, turėčiau santaupų. Dirbant savarankiškai būtina išmokti valdyti riziką“, – pasakojo Ugnė.

Atidėtus pinigus įdarbina


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Kelerius metus laisvai samdomu specialistu dirbantis Henrikas sako, kad praėjo beveik metai, kol jis atrado geriausią būdą, kaip tvarkyti savo finansus, kai pajamos nėra pastovios. Banke jis turi kelias sąskaitas, o jų paskirtis labai konkreti. Į vieną keliauja pinigai, kurie skirti mokesčiams, į kitą – pinigai būtinosioms išlaidoms – būstui, automobiliui, maistui, internetui, telefonui. Kitoje laikomi pinigai pramogoms ir smulkioms nenumatytoms išlaidoms. Ketvirtoje vaikinas taupo didesniems pirkiniams ir ateičiai.

„Dirbu pagal individualios veiklos pažymą, tad pinigai, kuriuos atsidedu mokesčiams, man būna reikalingi tik tada, kai pildau deklaraciją,  balandžio mėnesį. Tad šioje sąskaitoje esančius pinigus vis bandau įdarbinti. Vienais metais padėjau terminuotąjį indėlį, kitais nusipirkau obligacijų. Kad ir nedi-delė grąža, bet ji teigiama. Buvau susigundęs ir kriptovaliutomis, bet nerizikavau – mokesčius sumokėti privalėsiu, tad negaliu prarasti šių atidėtų pinigų, – sakė Henrikas.

Vaikinas mokesčiams visada atideda didesnę dalį, negu iš tiesų reikės. Yra apskaičiavęs, kad nuo gaunamų pajamų mokesčiams reikės skirti apie penktadalį, tačiau kiekvieną mėnesį atskaičiuoja beveik 30 procentų.

„Nesu mokesčių specialistas, tad taip apsidraudžiu, jei netyčia būčiau ką nors ne taip apskaičiavęs. Pinigus, kurie lieka sumokėjus mokesčius, investuoju į trečios pakopos pensijos fondą“, – teigė Henrikas.

Nors moka mokesčius „Sodrai“ ir ligos atveju galėtų keliauti į polikliniką Henrikas svarsto apie kaupiamąjį sveikatos ir gyvybės draudimą. Sako, kad nori būti tikras, jog nepateks į finansinę krizę sveikatai sušlubavus. „Be to, apsidraudus investiciniu gyvybės draudimu galima ir taupyti. Sutarties pabaigoje sukauptos lėšos grįžta atgal“, – įsitikinęs Henrikas.

Taupyti padės tinkamos veiklos formos pasirinkimas

Laisvai samdomi specialistai turi individualios veiklos pažymą, verslo liudijimą arba kuria mažąją bendriją. Apskaitos ir finansų paslaugų įmonės „Profinas“ vadovė Lijana Lusienė pataria pasirinkti kiekvienam tinkamiausią veiklos formą pagal tai, kuo užsiima.

„Jeigu pajamos per metus nesiekia 14 200 eurų, specialistui apsimoka dirbti pagal individualios veiklos pažymą. Tačiau jei ši suma viršijama, gali labiau apsimokėti pasiimti verslo liudijimą, jei jį galima gauti pagal vykdomą veiklą. Tiesa, jo kaina priklauso nuo miesto, kuriame vykdysite veiklą. Kartais apsimoka turėti ir liudijimą, ir pažymą – viskas priklauso nuo to, kuo užsiimate. Reikia nepamiršti, kad nuo pajamų, viršijančių  45 000 eurų per metus,  skaičiuojamas PVM. Mažoji bendrija yra juridinis vienetas. Ši forma gali būti naudinga tada, kai vykdydamas veiklą žmogus nenori rizikuoti savo asmeniniu turtu, – teigė L. Lusienė.

Dirbant pagal individualios veiklos pažymą, mokesčius už praėjusius metus reikia sumokėti iki gegužės 1 d. O štai įkūrus mažąją bendriją, pasak L. Lusienės, atsiveria daugiau galimybių, kaip sumokėti nustatytus mokesčius. Tam tikrais atvejais mokesčių mokėjimą galima atidėti ir gautas pajamas, kurių verslo pradžioje labai reikia, panaudoti plėtrai.

Skatina atidžiau domėtis galimybėmis

L. Lusienė pastebėjo, kad laisvai samdomi specialistai asmeniniams finansams skiria per mažai dėmesio ir būtent todėl kartais sumoka daugiau mokesčių, negu reikia. Individualią veiklą vykdantys asmenys gali rinkti dėl savo darbo patiriamų išlaidų dokumentus. Tai gali būti sąskaita už kompiuterį, išlaidos už keliones į susitikimus, mokesčiai už būstą, kuriame dirba, kanceliarinės prekės ir daug kitų dalykų, be kurių žmogus negalėtų atlikti savo darbo.

„Valstybė leidžia atskaityti nuo pajamų 30 proc. darbo išlaidoms ir tos sumos neapmokestina. Todėl verta apskaičiuoti, kokios yra  laisvai samdomo darbuotojo išlaidos. Jei per metus jis kompiuteriui, transportui, darbo vietos nuomai ir kitiems dalykams išleidžia daugiau negu 30 proc. visų pajamų, jam apsimoka rinkti išlaidų dokumentus ir taip sumažinti apmokestinamąsias pajamas, – paaiškino L. Lusienė.

Deja, pasak L. Lusienės, ne visi renka tokius dokumentus – vieni tingi, kiti nežino, treti renka netinkamus. Pavyzdžiui, tam, kad į apskaitą būtų galima įtraukti išlaidas už automobilį ar būstą, tokį ilgalaikį turtą pirmiausiai reikia deklaruoti mokesčių inspekcijoje. Tiesa, specialistė nuramino, kad vieno asmens finansų apskaita yra gerokai paprastesnė negu, pavyzdžiui, įmonės. Pritrūkus žinių, visada galima pasikonsultuoti su savo srities žinovu. Gal buhalteris sėdi visai netoli jūsų bendradarbystės erdvėje?


 • Kasdieniai finansai - 2018 05 23

  Keturi svarbūs dalykai, kuriuos verta prisiminti pirmosios algos dieną

  Keturi svarbūs dalykai, kuriuos verta prisiminti pirmosios algos dieną

  Pirmasis atlyginimas visada ypatingas. Juk po daugybės metų, kai buvote išlaikomi tėvų, galite pradėti savarankišką gyvenimą ir patys nuspręsti, kur ir kaip leisti savo pinigus. Bet kaip sumaniai naudoti savo uždirbtus pinigus, kad nereikėtų skubėti skolintis iš tėvų?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 19

  Taupantys laiką į banko skyrių skuba vis rečiau

  Taupantys laiką į banko skyrių skuba vis rečiau

  Susiruošę vykti į banko skyrių gerai pagalvokite – galbūt jums ten nebūtina eiti? Gera žinia, kad daugelį bankinių reikalų galima sutvarkyti nepakylant nuo kėdės ir negaištant savo brangaus laiko.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 08 24

  Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

  Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

  Gyventi čia ir dabar – graži idėja. Visgi tik nedaugelis jaunų žmonių susimąsto, kad sulaukę pensinio amžiaus jie ir toliau norės mėgautis gyvenimu ir jo teikiamais malonumais, o ne nuolat nerimauti, kaip išgyventi nuo vienos pensijos išmokos iki kitos. Kiekvieną mėnesį atidėję net ir nedidelę pinigų sumą būsimai pensijai, galite sukaupti gana nemažą pensinį kapitalą. Yra tik viena sąlyga – turite pradėti taupyti kuo anksčiau.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.