Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 07 08
Kompiuterinis raštingumas | šeima | senatvė

Kaip išmokyti senelį naudotis kompiuteriu?

Kaip išmokyti senelį naudotis kompiuteriu?

Ar kada nors pagalvojote, kad būtų naudinga supažindinti savo senelį su virtualiu pasauliu ir išmokyti jį, kaip naršyti internete? Patikėkite, net ir aštuoniasdešimtmetis gali išmokti naudotis kompiuteriu – tereikia noro ir pastangų.

Tikriausiai esate girdėję, kad senelis ar močiutė mielai naudotųsi kompiuteriu, tačiau nepasitiki savo jėgomis ar mano, kad garbus amžius neleis išmokti visų  technologinių gudrybių. Įtikinkite juos, kad amžius nėra kliūtis. Remiantis 2016 m. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 26 proc. 65 – 74 metų amžiaus žmonių naudojosi internetu arba kompiuteriu, ir šis skaičius nuolat auga.

Kaip įtikinti senelį pradėti mokytis naudotis internetu?

Tinkama motyvacija palengvins mokymo procesą. Kompiuteris senjorui gali atverti pasaulį, apie kurio egzistavimą jis anksčiau net neįtarė, todėl papasakokite seneliui, kokia bus kompiuterinio raštingumo pamokų nauda. Pavyzdžiui:

 • jis galės lengviau ir patogiau tvarkyti savo finansus. Naudodamasis interneto banku, jis galės matyti gaunamas pajamas, kontroliuoti išlaidas, pasitikrinti banko sąskaitos likutį, atlikti mokėjimus už komunalinius mokesčius ir pan. Seneliui nebereikės eiti į paštą ir jis sutaupys nemažai laiko;
 • internete galima rasti daugybę informacijos įvairiomis temomis – nuo tinkamiausio laiko sodinti agurkus iki televizijos kanalų programų. Tai paįvairina pagyvenusio žmogaus kasdienybę;
 • jeigu senelis gyvena vienas, internetas gali padėti įveikti vienatvę. Socialiniuose tinkluose, kuriais naudojasi vis daugiau pagyvenusių žmonių, senelis sužinos, kaip gyvena jo artimieji ir draugai, susipažins su naujais žmonėmis, galės išsakyti savo nuomonę bendraminčių grupėse.

Į ką atkreipti dėmesį, mokant senelį tikslingai naršyti internete?

Jeigu nusprendėte padėti savo seneliui ir išmokyti jį naudotis kompiuteriu ar naršyti internete, nusiteikite, kad mokymo procesas gali būti ilgas. Prisiminkite, kad ir Jums patiems teko viso to išmokti ir nepamirškite pagirti savo mokinio.

Kadangi ne Jūs, o senelis nori išmokti naudotis kompiuteriu, leiskite jam patogiai įsitaisyti ir naudotis kompiuteriu savarankiškai. Žinoma, Jums reikia parodyti, ką ir kaip reikia padaryti, tačiau senelis tikrai nieko neišmoks, jeigu tik pasyviai žiūrės į kompiuterio ekraną.

Jeigu jūsų mokinys nemoka anglų kalbos, nepamirškite patikrinti, ar parinkta jam suprantama interneto naršyklės kalba.

Kokių interneto subtilybių reikėtų išmokyti senelį?

Visų pirma reikia suprasti, koks pagrindinis mokymosi tikslas. Galbūt senelis nori bendrauti per „Skype“ programą su užsienyje gyvenančiu sūnumi, o gal jį labiau domina galimybė sąskaitas gauti elektroniniu paštu. Be to, įvertinkite senelio įgūdžius – galbūt jis jau moka naudotis kompiuteriu, tačiau nemoka naršyti internete. Tai padės išsikelti aiškius mokymosi tikslus ir uždavinius. Mokydami senjorą atminkite, kad nereikia jo užversti dideliu informacijos kiekiu, geriau viską pasakokite po truputį, tačiau nuosekliai.

Ką daryti, jeigu kompiuterinio raštingumo pamokos visiškai nesėkmingos?

Žinoma, gali atsitikti taip, kad mokymosi ir mokymo procesas bus sunkus ir varginantis. Svarbu nenuleisti rankų ir vis bandyti iš naujo – tai pagrindinis sėkmės receptas.


Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


Dažniausiai senjorai bijo, kad padarys ką nors blogo arba sugadins kompiuterį. Ramiai pakalbėkite su seneliu ir papasakokite, kas iš tikrųjų galėtų pakenkti kompiuteriui, – pavyzdžiui, kištuko ištraukimas iš elektros lizdo, kai kompiuteris yra įjungtas. Nuraminkite, kad neteisingai užrašytas interneto svetainės adresas arba ištrinta elektroninio pašto paskyra yra smulkmena, dėl kurios neverta jaudintis. Svarbiausia, pagirkite senelį ir parodykite jam, kad būti madingu pensininku yra šaunu.


 • Pensija - 2016 05 24

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai išeisiu į pensiją, keliausiu po pasaulį, ilsėsiuosi šiltuosiuose kraštuose, skaitysiu geriausias knygas, nepraleisiu nė vieno gero spektaklio“, – turbūt taip neretai svajoja ir save guodžia į darbus įklimpę paties įvairiausio am​žiaus darbuotojai.

  Daugiau

 • Pensija - 2016 07 27

  Pensininkų atostogos: vieni lepinasi saule Turkijoje, kiti – sode

  Pensininkų atostogos: vieni lepinasi saule Turkijoje, kiti – sode

  Vasarą Vilniaus senamiestyje ar Neringoje tradiciškai sutinkame daugiau iš Vokietijos ar kitų Vakarų šalių atvykusių vyresnio amžiaus turistų. Matydami besišypsančius senjorus iš užsienio, neretai pagalvojame, kad jeigu ir egzistuoja idealus gyvenimo saulėlydis, jis turėtų atrodyti maždaug panašiai.

  Daugiau

 • Pensija - 2017 03 15

  Norite sočios senatvės? Atlikite namų darbus dabar

  Norite sočios senatvės? Atlikite namų darbus dabar

  „Jei norite nesigailėti ateityje, atlikite namų darbus“, – ragina ne tik mokytojai mokyklose, bet ir finansų specialistai. Nors galvoti apie senatvę ir būsimą pensiją, kai tau apie trisdešimt, atrodo, dar anksti, ekspertai perspėja, kad toks amžius – pats tinkamiausias laikas pasirūpinti savo finansine gerove senatvėje.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.