Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 11 20
Mokėjimo kortelė | sukčiavimas | Saugumas

Kaip išvengti sukčių pinklių perkant internetu

Kaip išvengti sukčių pinklių perkant internetu

Perkant internetu dažniausiai bėdų prisidaroma dėl pernelyg didelio skubėjimo, kurį lemia begalinis noras sutaupyti – siekis kuo greičiau ir kuo pigiau įsigyti trokštamą daiktą. Kai perkant internetu atsiskaitoma kortele, vadovautis emocijomis nepatariama – verčiau neskubėti, skirti pakankamai laiko ir surinkti informaciją apie pardavėją bei norimą įsigyti prekę.

SEB banko Mokėjimo kortelių departamento direktorius Romas Čereška atkreipia dėmesį, kad įtarimų savaime turėtų kelti neįprastai maža dominančio daikto kaina, ypač – jeigu pardavėjas nežinomas, neaiškus, o daiktas – garsaus gamintojo, paprastai rinkoje turintis aiškią savo vertę.

„Pigus sūris būna tik pelėkautuose. Jeigu daikto kaina itin maža, tikėtina, jog gausite jo falsifikatą arba iš viso negausite“, – kalba ekspertas.

Todėl pamačius labai pigią norimą prekę, kurią siūlo negirdėtas pardavėjas, visada privalu patikrinti jo reitingus, atsiliepimus, komentarus, kada ir kur įregistruota e. parduotuvė (domenas) – t. y., surinkti kuo daugiau viešai skelbiamos informacijos. 

Pastebima, kad netikrų elektroninių parduotuvių pasiūlymų ypač padaugėja šventiniais prekybos laikotarpiais. Tokiais atvejais pagrindinis tikslas tėra surinkti kortelių duomenis ir neteisėtai jais vėliau pasinaudoti. Tad susigundęs mažomis kainomis anksčiau negirdėtose interneto parduotuvėse, pirkėjas rizikuoja ne tik nusipirkti menkavertį padirbinį ar apskritai negauti užsisakytos prekės ir taip prarasti sumokėtus pinigus. Savo banko mokėjimo kortelės duomenis sukčiams atskleidęs asmuo taip pat rizikuoja prarasti ir visas kortelės sąskaitoje turėtas lėšas. Atkreiptinas dėmesys, kad sukčiai itin dažnai savo elektronines parduotuves reklamuoja socialiniuose tinkluose („Facebook“, „Twitter“ ir t. t.).

Pirkti internete galima tik aktyvinus šią funkciją

Visos SEB banko išduodamos kortelės, nepriklausomai nuo jų tipo, suteikia galimybę saugiai atsiskaityti perkant internetu, įvedant papildomą vienkartinį saugos kodą, kurį bankas atsiunčia SMS žinute. Toks papildomas patvirtinimas naudojamas tik tuo atveju, jei pardavėjas dalyvauja „MasterCard SecureCode“ ir „Verified by Visa“ saugos programose.

O pagal Lietuvos banko patvirtintus „Minimalius saugumo reikalavimus, keliamus internetu atliekamiems mokėjimams“, visos ne tik naujos, bet ir pergaminamos (t. y. pasibaigus kortelės galiojimo laikui, pametus ar kt.) mokėjimo kortelės išduodamos be galimybės pirkti internetu, todėl norint apsipirkti internetu naudojantis kortele, reikia papildomai aktyvinti šią funkciją. Tai paprasčiausiai galima padaryti prisijungus prie interneto banko, arba paskambinus tel. 1528 ar atvykus į banko skyrių. 


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Rimti ir patikimi pardavėjai internete įprastai pateikia išsamią informaciją apie save, lengvai randami jų kontaktai, greitai atsako į užklausas. Todėl jeigu ketinate internetu įsigyti brangų daiktą, prieš tai vertėtų pabandyti iš to paties pardavėjo įsigyti pigesnį ir pamatyti, kaip veikia daikto pristatymo sistema, ar nėra jokių paslėptų mokesčių, pristatymo, draudimo ar kitų nenumatytų išlaidų. Jeigu daiktas siunčiamas ne iš ES šalies, verta pasidomėti, ar nereikės mokėti muito mokesčių.

Kaip atpažinti sukčius internete?

Kita didelė rizika perkant internetu – saugotinų mokėjimo kortelės duomenų ir kitų slaptažodžių atskleidimas. Atsiskaitant banko kortele, įprastai reikia nurodyti jos numerį, kortelės galiojimo laiką ir triženklį saugos kodą, esantį kitoje kortelės pusėje. Visus šiuos duomenis reikėtų ypač saugoti.

„Internete tiesiog knibžda informacijos apie pačius įvairiausius būdus, kaip priversti kortelės savininką, pačiam to net nenutuokiant, pateikti sukčiams savo duomenis. Vienas populiaresnių – pasiūlyti itin pigiai įsigyti populiarią prekę, ir kai jau pirkėjo duomenys būna suvesti, panaudoti šiuos duomenis neteisėtoms operacijoms internete atlikti, pirkėjui apie tai nežinant“, – kalba ekspertas.

Pavogę kortelės duomenis, interneto sukčiai gauna tiesiausią prieigą prie kortelės sąskaitoje esančių pinigų. Jeigu tai yra sąskaita, į kurią gaunate atlyginimą, kitas pajamas, turite santaupų, sukčiai gali bandyti šiomis lėšomis pasinaudoti, kai bandysite įsigyti prekes ar paslaugas internetu.

Svarbu saugoti kortelės duomenis

Bankas nuolat stebi mokėjimo kortele atliekamus atsiskaitymus ir užfiksavus įtartinus, klientui nebūdingus mokėjimus, bankas imasi priemonių apsaugoti kliento lėšas – gali blokuoti kortelę bei susisiekus su jos turėtoju, paprašyti patvirtinimo. 

Sukčiai tai žino, todėl nugvelbę mokėjimo kortelės duomenis, įprastai stengiasi kuo greičiau atlikti daug atsiskaitymų kortele internetu, taip siekdami pasinaudoti kortelės sąskaitoje esančiomis lėšomis.

Todėl R. Čereška pataria turėti atskirą sąskaitą ir susietą mokėjimo kortelę, skirtą tik pirkimams internetu ir į ją pervesti lėšų tik prieš atliekant pirkimą. Taip pat galima rinktis ir SEB banko siūlomą „Visa Virtuon“ mokėjimo kortelę, skirta tik pirkimams internetu. Atskirą kortelę verta turėti ne tik dažnai perkantiems internetu. Kartais užtenka vieno, net ir pigaus daikto pirkimo, kad kortelės duomenys pakliūtų sukčiams.

Vis dėlto net ir nugvelbus kortelės duomenis, sukčiams toli gražu ne visada pasiseka praturtėti. Bankas klientų lėšas saugo ir naudoja saugumą užtikrinančias priemones, pavyzdžiui, vienkartinius kodus, kurie siunčiami klientams perkant „MasterCard SecureCode“ ir „Verified by Visa“ ženklu pažymėtose elektroninėse parduotuvėse ir kitos priemonės.

„Bet kuriuo atveju, jeigu tik kyla kokių nors neaiškumų, dvejonių ar įtarimų dėl pirkimo internetu, nedvejodami skambinkite į banką – specialistai visada patars ir padės“, – sako SEB banko Mokėjimo kortelių departamento direktorius R. Čereška.

Kur kreiptis dėl internetinių sukčių? Banko atstovas pabrėžia, kad net užkibus ant sukčių jauko ir už sumokėtus pinigus negavus norimos prekės, panikuoti neverta, jeigu buvo atsiskaitoma mokėjimo kortele. „Reikia kreiptis į banką, išdėstyti situaciją. Tuomet bankas nagrinėja pateiktą pretenziją ir pasitvirtinus apgavystės faktui grąžina pinigus klientui“, – aiškina R. Čereška.

Patarimai, kaip įvertinti e. parduotuvės patikimumą ir „nenudegti“ perkant internetu

 • Nesižavėkite įtartinai pigiai siūloma preke: tikėtina, kad tai tiesiog sukčių jaukas arba falsifikatas. Į pasiūlymus įsigyti gerai žinomų gamintojų prekių su neįtikėtinai didelėmis nuolaidomis reikėtų žiūrėti kritiškai
 • Patikrinkite, ar puslapio adresas prasideda „https://“ ir ar parduotuvės interneto puslapio lauko kairėje arba apatiniame dešiniajame lango kampe yra spynos piktograma
 • Visais įmanomais būdais tikrinkite informaciją apie pardavėją, įsitikinkite, kad jo puslapyje pateikiama išsami informacija apie įmonę, jos veiklos istoriją
 • Atkreipkite dėmesį, ar svetainėje nėra gramatinių klaidų arba daug nelietuviško teksto puslapyje lietuvių kalba
 • Būkite labai atsargūs pateikdami savo kortelės duomenis, kad neatskleistumėte jų sukčiams
 • Turėkite atskirą sąskaitą pirkimams internetu; nenaudokite tos, kurioje laikote santaupas ar gaunate atlyginimą
 • Iškilus net ir mažiausioms dvejonėms, susisiekite su banko specialistais visą parą veikiančiu telefonu 1528 ar parašykite pranešimą interneto banke

 • Verslui - 2018 04 06

  Kaip savo įmonę apsaugoti nuo finansinių sukčių

  Kaip savo įmonę apsaugoti nuo finansinių sukčių

  Perimtas verslo partnerių elektroninis susirašinėjimas ir atsiskaitymams už paslaugas ar prekes nurodyta apgavikų banko sąskaita. Taip nuo sukčių nukentėjo ne viena Lietuvos įmonė, o jų nuostoliai siekia kelis šimtus tūkstančių eurų. Todėl būkite budrūs ir neįkliūkite į finansinių sukčių pinkles.  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 07 07

  Viskas, ką reikia žinoti apie pinigų saugumą bankomatuose

  Viskas, ką reikia žinoti apie pinigų saugumą bankomatuose

  Nors bankomatai Lietuvoje veikia jau daugiau nei du dešimtmečius, dalis gyventojų vis dar gana nepatikliai žiūri į šiuos grynuosius pinigus išmokančius aparatus. Specialistai užtikrina: bankomatų saugumui skiriamas didelis dėmesys, tad jų patikimumu abejoti nėra pagrindo.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 19

  Taupantys laiką į banko skyrių skuba vis rečiau

  Taupantys laiką į banko skyrių skuba vis rečiau

  Susiruošę vykti į banko skyrių gerai pagalvokite – galbūt jums ten nebūtina eiti? Gera žinia, kad daugelį bankinių reikalų galima sutvarkyti nepakylant nuo kėdės ir negaištant savo brangaus laiko.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.