Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 07 13
jaunimas | Atostogos | SEB | praktika | karjera

Kaip naudingai išnaudoti vasaros atostogas?

Kaip naudingai išnaudoti vasaros atostogas?

Nuspręsti, ką veikti ateityje ir kuriuo profesiniu keliu pasukti, kai tau nėra nė dvidešimties, nelengva užduotis. Sprendimai, priimti dabar, gali turėti didelę įtaką tolesniam gyvenimui. Protingai naudojant vasaros atostogas, priimti sprendimą gali būti kur kas lengviau. 

Tiesa ta, kad siekti karjeros aukštumų darant tai, kas yra ne prie širdies, kažin ar įmanoma. Sėkmingiausi savo sričių specialistai vieningai sutaria, kad, pasirinkus mėgstamą darbą, kopti karjeros laiptais galima lengviau ir paprasčiau.

Visgi visame pasaulyje atliekami tyrimai rodo neigiamą tendenciją – kasmet daugiau negu pusė absolventų studijų programas renkasi atsižvelgdami ne į tai, kas juos domina, bet į tai, kas šiuo metu yra populiaru ir, jų manymu, naudingiau finansiškai.

Lietuva – ne išimtis. Studentai pirmenybę teikia tokioms prestižinėms specialybėms kaip teisė, verslo vadyba ir tikisi, kad, jas įgiję, galės lengviau rasti gerai mokamą darbą. Tačiau realybė tokia, kad kai kurių populiarių specialybių specialistų yra tiek daug, kad universitetus baigę jaunieji specialistai negali rasti jų kvalifikaciją atitinkančio darbo.

Generalinė repeticija prieš kimbant į darbą

Ką daryti, jeigu nesate tikri, koks darbas jums teiktų malonumą, jeigu abejojate, ar galėsite prisitaikyti tam tikroje srityje ir aplinkoje? Geras būdas visa tai pasitikrinti – savanoriška ar privaloma darbo praktika.  Būkite drąsūs. Jeigu svajojate apie darbą konkrečioje įmonėje, pasidomėkite, ar ji priima praktikantus, ir pasisiūlykite padirbėti bent keletą mėnesių. Kai kurios įmonės pačios ieško imlių ir motyvuotų praktikantų.

Pavyzdžiui, SEB bankas jaunuoliams, svajojantiems dirbti banke, siūlo dalyvauti projekte „Praktikantų akademija“. Ši du kartaus per metus – pavasarį ir vasarą – organizuojama iniciatyva suteikia galimybę jaunuoliams iš arčiau susipažinti su banko veikla, strategija, inovacijų kultūra ir padeda pasirinkti tolesnį profesinį kelią.

Praktikos metu jaunuoliai turi progą padirbėti didelėje organizacijoje, užmegzti naudingas pažintis, praplėsti savo akiratį ir pasiruošti žengti į darbo rinką.

„Praktikantų akademija“ – karjeros banke tramplinas

Visi „Praktikantų akademijos“ studentai banke sutinkami kaip visaverčiai komandos nariai. Jie dalyvauja atliekant įprastas užduotis ir taip gali paragauti kasdienės darbo banke duonos. Jaunuoliams pasiūloma, kuriuose skyriuose jie galėtų atlikti praktiką.

Tiems, kurie abejoja, ar jų pasirinkimas buvo teisingas, siūloma vieną dieną padirbėti kitame skyriuje. Galbūt padirbėję finansų skyriuje jūs suprasite, kad jums maloniau dirbti su klientais? O gal atvirkščiai – tiesioginis darbas su žmonėmis jus vargina ir jums geriau dirbti investicijų valdymo skyriuje? 

Praktikantai gali pabūti vyresniųjų kolegų asistentais, su patyrusiais banko darbuotojais diskutuoti ir konsultuotis karjeros klausimais. Praktika banke – puiki galimybė iš specialistų lūpų daugiau sužinoti apie tai, kokių žinių ir įgūdžių reikia norint įsitvirtinti finansų sektoriuje, o galbūt net ir įsidarbinti banke. Maždaug pusė „Praktikantų akademijos“ absolventų pasibaigus praktikai pasilieka dirbti banke.

Pabandyti padirbėti SEB banke gali visi motyvuoti, žingeidūs, aktyvūs, ir drąsūs jaunuoliai nuo 18 iki 29-erių metų. Kviečiami visų mokslo įstaigų studentai, o ypač tie, kurių specialybės susijusios su banko veikla, – finansais, ekonomika, bankininkyste.

Kvietimai atlikti praktiką banke skelbiami banko interneto puslapyje, darbo paieškų svetainėse, socialiniuose tinkluose.

Kelionės – akiračiui praplėsti

Jeigu atlikdami praktiką banke ar kitoje įmonėje  nesijaučiate pasiruošę naujiems iššūkiams, tačiau sudėję rankas ramiai sėdėti namuose nenorite, yra ir daugiau būdų, kaip naudingai praleisti vasarą.

Pavyzdžiui, galite išsiruošti į kelionę po užsienio šalis. Visi keliautojai sutiks, kad niekas taip gerai nepraplečia akiračio kaip kitų šalių ir kultūrų pažinimas.

Viešėdami svečiose šalyse turėsite progą susipažinti su bendraamžiais, kurie, tikėtina, taip pat svarsto, kokį profesinį kelią rinktis. Galbūt jų  planai jus įkvėps pasirinkti tokią profesiją, apie kurią Lietuvoje nė negirdėjote, ir jūs nuspręsite siekti tarptautinės karjeros užsienyje.

Jei nenorite keliauti be konkretaus tikslo, derinkite malonumą su nauda – rinkitės savanorystę užsienyje. Nors dirbdami savanoriškais pagrindais atlyginimo negausite, įgytos žinios, tarptautinė darbo patirtis ir užmegzti kontaktai tikrai pravers.

Be to, savanoriaudami užsienio šalyje jūs galėsite patobulinti užsienio kalbos žinias, o galbūt ir išmokti naują kalbą, kuri jums pravers ieškant darbo ateityje. 

Mokytis galima ir vasarą

Kad vasara neprabėgtų veltui, laisvas dienas galite išnaudoti ir mokydamiesi naujų dalykų ar tobulindami jau turimus įgūdžius. Lietuvos ir užsienio universitetai jaunuoliams siūlo įvairius trumpus kursus ir vasaros programas. Pasirinkus jas galima intensyviai mokytis pačių įvairiausių dalykų. 

Mokytis galima ir nuotoliniu būdu. Visame pasaulyje sparčiai populiarėjantys masiniai  internetiniai kursai suteikia galimybę nemokamai išklausyti geriausių pasaulio universitetų kursus net neiškėlus kojos iš namų  patogiu laiku.

Tokie nuotoliniai kursai – geras būdas pasitikrinti, ar norėtumėte išsamiau studijuoti pasirinktą dalyką ir siekti karjeros pasirinktoje srityje.

Mokykitės profesijos iš anksto

Jeigu niekaip negalite nuspręsti, ką norite studijuoti ir ar iš viso verta tą daryti, sulaukę įdomaus darbo pasiūlymo, nedvejokite. Priimkite jį. Ypač jeigu sritis, kurioje dirbsite, jums artima ir jūs save įsivaizduojate dirbantį tokį darbą.

Tikėtina, kad būtent dirbdami konkretų darbą jūs geriau suprasite, kokių žinių ir gebėjimų reikia, kad galėtumėte pasiekti užsibrėžtų profesinių tikslų. Įgijus praktinių žinių, pasirinkti studijas bus lengviau. Jūs jau žinosite, kokiais mokomaisiais dalykais turite papildyti žinių bagažą , kad savo profesinėje srityje būtumėte geriausi.


 • Kasdieniai finansai - 2015 03 03

  Ateities karjera: kur uždirbčiau daugiausiai?

  Ateities karjera: kur uždirbčiau daugiausiai?

  Daugiau nei kas trečias jaunas žmogus Lietuvoje 2014 m. studijavo socialinius mokslus ir verslo vadybą. Kur kas mažiau – kas aštuntas ir kas dešimtas – krimto informacinių technologijų (IT) ir inžinerijos bei medicinos mokslus, remiantis „Investuok Lietuvoje“ pateikiamais duomenimis.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2015 09 07

  Kur mokytis baigus mokyklą?

  Kur mokytis baigus mokyklą?

  Bebaigiant mokyklą ir galvojant apie tolesnį gyvenimą, kyla didelė pagunda manyti, kad bakalauro ar magistro diplomas suteikia dar vieną progą nesukti galvos dėl ateities. Arba apskritai numoti rankas į studijas – juk tiek pavyzdžių, kai praeities ar šiandienos genijai savo milijonus kūrė garažuose neturėdami jokio formalaus išsilavinimo.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 10 11

  CERN ekspertas studentams: „Darbą rinkitės ne tik pagal atlyginimą“

  CERN ekspertas studentams: „Darbą rinkitės ne tik pagal atlyginimą“

  Anksčiau jauniems žmonėms, baigusiems aukštąjį mokslą, svarbiausias kriterijus renkantis darbą buvo geras atlyginimas, tačiau ekspertų teigimu, dabar vien tik pinigais gabiausių jaunuolių privilioti nebepavyksta.  

  Daugiau

Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.