Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2019 08 22
Studijos | išlaidos

Kaip studentui išmokti planuoti savo išlaidas

Kaip studentui išmokti planuoti savo išlaidas © Scott Webb, Unsplash

Pirmais naujų mokslo metų mėnesiais neretai paaiškėja, kad dažnas pirmakursis nemoka planuoti savo išlaidų, todėl mėnesiui skirta suma ištirpsta per porą savaičių ir tenka su ištiesta ranka vykti pas tėvus arba gyventi itin taupant. Ką reikia žinoti, kad taip nenutiktų?

Išlaidas pagrindiniams poreikiams padengia tėvai

Viktorija Kauno aukštojo mokslo įstaigoje studijuoja jau ketvirtus metus. Mergina pasirinko finansų ir apskaitos taikomųjų sistemų specialybę. Nors ji pati ne kaunietė, jos namai netoliese esančiame miestelyje, todėl nusprendė likti gyventi pas tėvus. Kol mokosi, ją išlaiko tėvai. Tiesa, kartais Viktorija susiranda trumpalaikių darbų – organizuoja ir veda renginius, bet tai nėra nuolatinės pajamos.

„Daug studentų dirba jau nuo žemesnių kursų, kadangi studijas ir darbą suderinti įmanoma. Jeigu namai nebūtų taip arti, turbūt elgčiausi taip pat. Tačiau turėdama galimybę gyventi tėvų namuose nuolatinio darbo net neieškojau. Norėjau pasinerti į mokslus.

Konkrečios sumos su tėvais nesame sutarę, kadangi vienos ar kitos savaitės poreikiai gali būti skirtingi. Prašyti pinigų nėra smagu, todėl niekada neprašau jų pramogoms. Tam skiriu savas santaupas, o tėvų pinigus naudoju tik pagrindiniams poreikiams – maistui, mokymo priemonėms, drabužiams“, – atvirauja pašnekovė.

Už kiek įmanoma pragyventi studentui

Pasak Viktorijos, šiuo metu ir ji pati, ir jos bendramoksliai jau moka planuoti savo biudžetą. Pirmame kurse būdavo visko. Bene sunkiausia buvo išmokti nusistatyti prioritetus. Kai leidi pinigus negalvodamas į kairę ir į dešinę, nė nepastebi, kur jie dingsta.

Maistui per dieną turėtų užtekti maždaug 8–9 eurų. Taigi per mėnesį susidaro beveik 280 eurų. Būsto kaina priklauso nuo to, kur ir kaip studentas gyvena – švietimo įstaigos bendrabutyje, bute ar kambaryje, nuomojasi vienas ar su draugais. Taip pat reikia pridėti išlaidas transportui, telefonui ir nenumatytoms reikmėms, pavyzdžiui, vaistams.

Taigi jau ir susidarytų minimalią algą atitinkanti suma. Taip pat reikia drabužių, raštinės prekių, įvairių kitų dalykų.

Kaip suvaldyti išlaidas

Gyvendami pas tėvus jauni žmonės paprastai neturi patirties skaičiuoti savo išlaidas, todėl persikėlę į kitą miestą, pradėję gyventi savarankiškai ne iš karto susivokia, kam ir kiek reikia turėti pinigų.

Pradėjus gyventi atskirai nuo tėvų, atrodo, kad atsivėrė laisvė, tačiau netrukus tenka pajusti šios laisvės ribas. Iš pradžių pinigai leidžiami gana neapgalvotai, nebūtinai reikalingiems daiktams, ypač kai į didmiestį atvykstama iš mažesnio miesto, todėl labai sunku nepasiduoti naujoms pagundoms. Vėliau tenka nustatyti savo galimybių kartelę, išmokti gyventi pagal savo ar tėvų galimybes, nesidairyti į aplinkinius.

Patarimai

• Niekada nesiskolinkite pinigų vien norėdami neatsilikti nuo naujų draugų. Paskolos – tai ne pajamos, o išlaidos, tik ateityje.

Užsirašykite visas savo mėnesio išlaidas, kad jo pabaigoje galėtumėte įvertinti, ar gyvenimo būdas atitinka finansines galimybes ir kokiose srityse galima pataupyti.

• Pasikalbėkite su draugais apie tai, kam ir kiek jie išleidžia pinigų, kaip taupo.

• Ieškokite įvairių būdų taupyti: pasiklausinėkite, kur pigiau pietauti, kur pigiau įsigyti mokymo priemonių, dalintis jomis su kitais.

• Apsvarstykite galimybę butą arba kambarį nuomotis keliese.

• Valdykite asmeninius finansus. SEB kviečia išbandyti ir susipažinti su taupyti skirta 50/30/20 taisykle. Daugiau apie tai @seb.lietuvoje instagramo paskyroje.


 • Namai - 2019 03 26

  Klausimai, į kuriuos teks atsakyti perkant pirmąjį būstą

  Klausimai, į kuriuos teks atsakyti perkant pirmąjį būstą

  Ekonomikos analitikai prognozuoja ateinančių poros metų scenarijus, kurie padeda verslui ir gyventojams planuoti finansinę ateitį ir galimybes. O galimybių ir poreikių klausimas visada iškyla galvojant apie pirmojo nuosavo būsto įsigijimą. Pažvelgti į save iš šalies ir aiškiai sudėlioti ilgalaikius asmeninius planus nėra paprastas uždavinys. Todėl svarstantiems apie būsto įsigijimą siūlome atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2018 12 08

  Kelionė į užsienį vežantis banko kortelę: ką verta atsiminti?

  Kelionė į užsienį vežantis banko kortelę: ką verta atsiminti?

  Ar keliaujant į užsienį būtina turėti grynųjų pinigų? Kiek kainuos išsigryninti pinigus užsienio bankomatuose? Ar saugu svetur atsiskaityti kortele? O jeigu jos nepriims, jūsų neaptarnaus? Kokia valiuta reikėtų atsiskaityti mokant kortele: eurais ar vietine? Panašių klausimų vis dar neretai kyla į užsienio šalis, ypač ne euro zonos, keliaujantiems gyventojams.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2019 01 28

  Kaip sutaupyti perkant maistą? Keli paprasti, bet veiksmingi triukai

  Kaip sutaupyti perkant maistą? Keli paprasti, bet veiksmingi triukai

  Greičiausiai daugelis sutiks, kad didžiausia dalis išlaidų šeimos biudžete tenka maistui. Suma, už kurią apsiperkame, priklauso nuo mūsų įpročių planuoti ir vartoti, tačiau jei turime tikslą taupyti, prireiks konkrečių sprendimų, mano kaunietė Monika. Ji teigia, kad sutaupyti pinigų perkant maistą gali kiekvienas ir tikrai ne kokybės ar sotumo sąskaita.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.