Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2015 12 10
Taupymas | vaikai | išlaidos

Kaip teisingai išrinkti kalėdinę dovaną vaikui?

Kaip teisingai išrinkti kalėdinę dovaną vaikui?

Bene labiausiai Kalėdų laukimo nuotaika užsikrečia mažieji šeimos nariai – vaikai. Nesvarbu, jie vis dar tiki Kalėdų seneliu ar ne, bet dovanų laukia visada. Dažnai vaikai jau iš anksto žino, kokios dovanos norėtų, ir tėvai tuomet jaučiasi tarsi Kalėdų įkaitai. Tad kaip išrinkti tinkamiausią dovaną vaikui?

Gudrybė, padedanti vaikams aiškiau suvokti savo norus

Pagal mažmeninės prekybos apyvartos tendencijas gruodžio mėnesį žaislų pardavimas, nepaisant bendros ekonominės situacijos pablogėjimo, stabiliai auga. Pavyzdžiui, sunkmečiu (2008–2010 metais), kai žmonės tikrai stengėsi riboti išlaidas, žaislų prekybos apyvarta kito kone mažiausiai. Taigi žmonės taupė ne dovanų vaikams sąskaita.

Reikia sutikti, kad kartais vaikų norai gali būti ir ne visai adekvatūs, tad artėjančios Kalėdos – labai geras laikas leisti vaikams suprasti, kuo noras skiriasi nuo poreikio.

Finansinis švietimas prasideda nuo suvokimo, kad savo norus reikia reikšti atsižvelgiant į finansines galimybes. Geriausiai vaikams ši teorinė tiesa suvokiama taikant ją praktiškai. Pavyzdžiui, kai paauglė dukra parduotuvėje užsigeidžia brangių pėdkelnių, teigti, kad nėra joms pinigų, negalėsime. Paauglė žino, kad tiek pinigų, kiek kainuoja pėdkelnės, mama tikrai turi. Tačiau kai jos paprašoma pasirinkti, ką ji norėtų gauti per Kalėdas ar gimtadienį – šias pėdkelnes ar kitą daiktą, mergaitė lengviau nustato savo prioritetus“, – pataria ekspertė.

Į kokią kainą orientuotis

Specialistų teigimu, dėl didelio užimtumo vaikams mažiau dėmesio skiriantys tėvai linkę dovanoti brangesnes dovanas negu tie, kurie turi daugiau laiko bendravimui su atžalomis.

Taip pat svarbu, kad tėvai kuo aiškiau vaikui papasakotų, iš kur gaunami pinigai ir kodėl jų negalima švaistyti bet kam. Žinoma, darželį lankančiam mažyliui sunku paaiškinti, kodėl Kalėdų senelis jam neatneš brangaus žaislo, kurį iš televizoriaus ekranų kviečia įsigyti besišypsantys vaikai ar mylimi personažai. Pradinukas jau gali suprasti, kad daiktai kainuoja pinigus, kuriuos tėvai turi uždirbti ir paskirstyti įvairiems dalykams – drabužiams, maistui, kelionėms ir panašiai. 

Galvojant apie dovaną mažam vaikui, neturėtų būti svarbu, ar dovana nėra per pigi. Kartais persistengia patys tėvai ar seneliai, krikšto tėvai, tetos ir dėdės. Būna, kad nuperkama kokia nors brangi dovana, o vaikas su ja net nežaidžia. Kartais tėvai mano, kad geriau padovanoti ne tai, ko vaikas nori, o tai, ko jam dabar reikia. Tačiau taip vaiko nenudžiuginsite. Įsivaizduokime, kas būtų, jei darželyje Kalėdų senelis kitiems vaikams atneštų žaisliukų, tegul ir mažos vertės, o jūsų vaikui – brangius žieminius batus. Tai nebūtų dovana, kuria vaikas galėtų džiaugtis prieš kitus ir, ko gero, būtų daug ašarų.


Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


Taigi renkant dovaną vaikui nėra svarbi kaina, kadangi pačiam vaikui nėra svarbu, kiek kainuoja mašinytė ar lėlė, svarbu, kad šie daiktai džiugintų.

Didesni vaikai jau supranta dovanos vertę ir neretai pageidauja Kalėdoms ar gimtadieniui brangesnių daiktų, nes žino, kad brangesni daiktai neperkami be progos.

Ar dera vaikui dovanoti pinigus?

„Viskas priklauso nuo vaiko. Maži vaikai dar nesuvokia tikrosios pinigų vertės. Tačiau jeigu vaikas svajoja apie kokį nors brangų daiktą, galbūt visai išmintinga padovanoti jam pinigų, kad jis susitaupytų. Šiuo atveju gali dalyvauti visi artimieji. Tenka pastebėti, kad net vaikai vienas kitam dovanoja pinigus. Tai nėra blogai. Kartais gali pasirodyti, kad pritrūko laiko sugalvoti, ką padovanoti, tačiau neretai piniginė dovana gali būti geriau negu nemielas daiktas“, - pataria SEB banko finansų ekspertai. 

Taigi pinigų dovanojimas vaikui taip pat gali tapti finansinio švietimo programos dalimi. Taupydamas brangiam daiktui, vaikas išmoksta atsakingumo ir finansų planavimo.


 • Kasdieniai finansai - 2015 11 30

  Patarimai, kaip sutaupyti kalėdinėms dovanoms

  Patarimai, kaip sutaupyti kalėdinėms dovanoms

  Kalėdos – dovanų metas, todėl joms artėjant kasmet sukame galvą, kaip pradžiuginti savo artimuosius ir bičiulius per daug neišlaidaujant. Dažniausiai dovanoms numatytas biudžetas gerokai išsipučia.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2015 12 07

  Kartoninės pilys augantiems patriotams

  Kartoninės pilys augantiems patriotams

  Kartoninių namukų vaikams, anot mamų Linos, Monikos ir Vilmos Lietuvoje jau yra, o pilių – dar ne. Dėl šios priežasties trys moterys kartonines pilis ir kitus žaislus kuria ne tik savo, bet ir kitiems vaikams. Projekto „Išmani moteris“ absolventės šiandien pristato naują lietuvišką prekę – kartoninius žaislus parduotuvėje „Zirafa.lt“.

  Daugiau

 • Draudimas - 2015 10 26

  Sėkminga vaiko ateitis – vos už 1,5 euro?

  Sėkminga vaiko ateitis – vos už 1,5 euro?

  Daugiau negu 51 procentas – tokia SEB banko užsakymu atliktoje apklausoje dalyvavusių tėvų dalis kaupia lėšas savo vaikų išsilavinimui. Daugiau negu ketvirtadalis taupo atžalų savarankiško gyvenimo pradžiai ir pirmajam jų būstui. Galbūt vaikų ateičiai kaupiate ir jūs, tačiau nežinote, ar euras prie euro kaupiamas turtas gali padėti įgyvendinti vaikų svajones?

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.