Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 11 26
Kalėdos | dovanos | išlaidos | santaupos

Kalėdinių dovanų pirkimas – džiaugsmas ar stresas?

Kalėdinių dovanų pirkimas – džiaugsmas ar stresas? © Kari Shea, Unsplash

Jau netrukus namuose pasklis kalėdinių eglučių kvapas, o gyventojai pradės ruoštis svarbiausioms žiemos šventėms – Kalėdoms. Vienas iš daugiausiai gerų emocijų skleidžiančių kalėdinių atributų – dovanos. Vis dėlto laiku jomis nepasirūpinusiems gyventojams jos gali sukelti ir nemažai streso.

Vilnietė Aistė A. dėl kalėdinių dovanų rami jau nuo lapkričio vidurio. Nors iki Kalėdų buvo likę daugiau negu mėnuo, ji jau buvo pasirūpinusi visomis dovanomis artimiesiems ir draugams.

„Esu iš tų žmonių, kuriems dovanos yra labai svarbu. Jos man ir dėmesio parodymas, ir simbolika. Dovana – ne tik daiktas, kurį nuperki, nes ji turi turėti ir paslėptą mintį, žmogui kelti emocijas“, – kalbėjo sostinės gyventoja.

Kalėdines dovanas perka visus metus

Kadangi dovanos Aistei A. labai svarbu, jai prireikia nemažai laiko jas renkant. Kaip prisipažino moteris, ji kalėdinių dovanų kitiems metams pradeda ieškoti vos pasibaigus žiemos šventėms.

„Dovanų ieškau visus metus. Nuolat klausau artimųjų ir draugų, nes kartais jie netikėtai prasitaria, kas jiems reikalinga. Pavyzdžiui, vasarą plaukiant baidarėmis vienas draugas apsivertė ir vėliau apgailestavo, kad neturėjo neperšlampamo krepšio, o man tai buvo idėja kalėdinei dovanai jam“, – prisiminė pašnekovė.

Vilnietė visuomet savo telefone turi dovanų sąrašą, kurį nuolat pildo, ir visus metus ieško, kur ir kaip nupirkti draugams ir artimiesiems reikalingus daiktus.

„Tikrai nutinka taip, kad kalėdinę dovaną nuperku ir pavasarį ar net sausio mėnesį, – prisipažino moteris. – Visi artimi žmonės jau žino, kad mano dovanos būna apgalvotos, bet tam ir pastangų dedu nemažai“.

Sostinės gyventoja pasakoja, kad nemažai kalėdinių dovanų nuperka ir keliaudama atostogų ar komandiruočių metu. Be to, ji nuolat stebi norimų įsigyti daiktų kainas ir pasiūlymus internete. Dalį dovanų ji perka per juodojo penktadienio išpardavimus.

„Pavyzdžiui, šiemet draugėms iš žirgyno užsakiau priežiūros priemonių arkliams iš „Alibaba“. Mano dovanų sąrašas labai įvairus – nuo džiovintų mangų iki arkliams skirtų priežiūros priemonių. Galbūt tai ir skatina ilgai rinkti, žiūrėti pasiūlymus, ieškoti, kur geriau įsigyti dovaną“, – kalbėjo pašnekovė.

Atidžiai apie dovanas galvojanti Aistė A. kartais jomis pasirūpinti paprašo ir draugų. Pavyzdžiui, šiemet po Pietų Ameriką keliavusio draugo ji paprašė parvežti geros kokybės kavos, kuri keliaus į kavą mėgstančių draugų dovanų krepšelius.

Teko pirkti ir Kūčių dieną

Vilnietė Lina V. prisipažino, kad, nors dovanoms stengiasi skirti daug dėmesio, visgi kasmet nutinka ir taip, kad kai kurias dovanas tenka pirkti paskutinę minutę.

„Kai tik baigiasi Kalėdos, pagalvoju, kad kitais metais jau tikrai viskas bus kitaip. Pradedu galvoti, kad pradėsiu ruoštis Kalėdoms nuo rugsėjo, bet ateina rugsėjis, pradedu apie tai galvoti, bet niekaip nepradedu nieko daryti“, – apie savo kalėdinių dovanų pirkimo įpročius pasakojo Lina.

Vis dėlto moteris kartu paminėjo, kad tikroji kalėdinė dvasia ją lankyti pradeda nuo lapkričio pabaigos, kai ji atšvenčia savo gimtadienį. Iki tol ji paprastai dar nebūna susidariusi dovanų sąrašo.

„Perkant dovanas mane labai erzina žmonių skaičius prekybos centruose prieš Kalėdas. Vienu metu buvau atradusi sistemą, kai pirkti maisto Kūčių vakarienei ir Kalėdoms bei kai kurių dovanų važiuoju Kūčių rytą 8 val., kai atsidaro maisto prekių parduotuvė, o 10 val. einu į kitas parduotuves, kai tik jos atveria duris. Taip pavykdavo išvengti didžiosios minios“, – kalbėjo Lina V.

Vis dėlto moteris prisipažino, kad iš reikalo ir paskubomis nupirktų dovanų ji nemėgsta, todėl verčiau sugalvoja ką nors kita, o ne pirkti dovaną iš nevilties: „Pernai likus savaitei iki Kalėdų supratau, kad vienai draugei niekaip neišrinksiu dovanos, o bet ko iš reikalo pirkti nenorėjau, todėl su ja susitarėme, kad viena kitai dovanų nepirksime, o susitarsime kartu praleisti laiką kurią nors dieną“.

Lina V. teigė, kad rinkdama kalėdines dovanas per daug nuolaidų nesivaiko. Ji bando žiūrėti į dovanų sąrašą praktiškai.

„Dažniausiai turiu keletą dovanų variantų žmogui ir, jei pamatau, kad vienos dovanos kaina man per didelė, tiesiog atidedu tą pirkinį kitam kartui“, – atviravo ji.

Pradeda rūpintis vis anksčiau

Interneto parduotuvės „Pigu.lt“ rinkodaros direktorė Giedrė Vilkė teigė, kad jau kelerius metus stebima tendencija, kai žmonės kalėdines dovanas pradeda planuoti vis anksčiau, o didžiausią šventinių pirkinių dalį įsigyja jau lapkričio mėnesį. Kalėdinė eglutė populiariausių įmonės klientų pirkinių sąraše taip pat pradeda šmėžuoti likus daugiau negu mėnesiui iki Kalėdų.

„Jei anksčiau pagrindinis pirkimo bumas prasidėdavo likus tik porai savaičių iki švenčių, tai pastaraisiais metais žmonės dovanas pradeda planuoti dar lapkričio mėnesį. Taip pat pastebime, kad pirkėjai labiau vertina savo laiką, kurį praleidžia ieškodami dovanų ir laukdami milžiniškose parduotuvių eilėse. Jie nori pirkinių sąrašą turėti savo mobiliajame telefone, dovanas išrinkti nors ir važiuodami autobusu bei gauti jas tiesiai į namus arba nemokamai atsiimti prekių atsiėmimo centruose“, – kalbėjo įmonės atstovė.

Kaip rodo bendrovės apklausos, pernai šventinėms dovanoms lietuviai planavo išleisti 50–100 eurų, o kas dešimtas pirkėjas žadėjo dovanoms skirti daugiau negu 300 eurų.

„Tuomet dauguma apklaustųjų teigė, kad labiausiai po Kalėdų eglute norėtų rasti išmaniuosius įrenginius“, – teigė G. Vilkė.

Kalbėdama apie populiariausias prekes, kurios tampa kalėdinėmis dovanomis, pašnekovė vardijo, kad ir šiemet, kaip pernai, tai yra kvepalai, kosmetika, smulki buitinė technika, žaislai ir prekės vaikams.

„Žaislų daugiau parduodama jau spalį. Kasmet stengiamės nuspėti, kokie žaislai bus populiariausi, tačiau tenka pripažinti, kad vaikų fantazija ir norai sunkiausiai nuspėjami, – pasakojo G. Vilkė. – Vaikai vis dažniau prašo interaktyvių ir išmaniųjų žaislų. Šiemet populiariausi žaislai yra vienaragiai, kurie keičia emocijas. Į geidžiamiausių žaislų sąrašą taip pat patenka išmanieji nuotoliniu būdu valdomi robotai, su kuriais galima žaisti ir į mobilųjį telefoną atsisiuntus išmaniąją programėlę“.


 • Kasdieniai finansai - 2017 12 15

  Įkvepiančios knygos apie finansus ir kitos dovanų idėjos

  Įkvepiančios knygos apie finansus ir kitos dovanų idėjos

  Artėjant šventėms dovanų paieškos įprastai tampa  galvos skausmu. Kaip nustebinti artimuosius? Ieškoti praktiškų dovanų? O gal padovanoti kažką, kas turėtų pažintinę vertę?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2015 12 28

  Šventinė gerumo karštinė: kokia auka iš tiesų prasminga

  Šventinė gerumo karštinė: kokia auka iš tiesų prasminga

  Kalėdos – metas, kai daugelis nori pasijusti geresni, todėl įvairios labdaros akcijos sulaukia didelio visuomenės palaikymo. Vis dėlto ar pakanka gerus darbus daryti tik prieš šventes? Kokią prasmę įgyja spustelėjus telefono mygtuką paaukoti vienas ar keli eurai ir ko labiausiai reikia paramos norintiems žmonėms?

  Daugiau

 • Automobilis - 2019 11 19

  Kaip elgtis gruodį perkant automobilį – registruoti ar palaukti kitų metų?

  Kaip elgtis gruodį perkant automobilį – registruoti ar palaukti kitų metų?

  Skubėti įregistruoti ką tik įsigytą automobilį ir per šventes džiaugtis nauju pirkiniu ar laukti naujų metų pradžios ir puikuotis naujesnės registracijos automobiliu? Ši dilema neretai kyla įsigijusiems naujus automobilius metų pabaigoje. Tačiau vieno teisingo atsakymo nėra.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.