Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2020 12 07
Kalėdos | dovanos | išlaidos | santaupos

Kalėdinių dovanų pirkimas šiemet – džiaugsmas ar stresas?

Kalėdinių dovanų pirkimas šiemet – džiaugsmas ar stresas? © Atoms, Unsplash

Po namus pradėjus sklisti kalėdinių eglučių kvapui, pradedame ruoštis svarbiausioms žiemos šventėms. Vienas iš atributų, be kurio neapsieiname – dovanos, kurių rinkimo procesas nuvargina neretą. Tačiau gera žinia ta, kad nuo pavasarinio karantino pradžios į internetą persikraustė net ir patys mažiausieji vietos gamintojai. Tad vietoje varginančio vizito į parduotuvę tereikia namuose ant sofos įsitaisyti su kompiuteriu ar išmaniuoju telefonu bei banko kortele.

Vilnietė Aistė A. dėl kalėdinių dovanų rami jau nuo lapkričio vidurio. Nors iki Kalėdų buvo likę daugiau negu mėnuo, ji jau buvo pasirūpinusi visomis dovanomis artimiesiems ir draugams.

„Esu iš tų žmonių, kuriems dovanos yra labai svarbu. Jos man ir dėmesio parodymas, ir simbolika. Dovana – ne tik daiktas, kurį nuperki, nes ji turi turėti ir paslėptą mintį, žmogui kelti emocijas“, – kalbėjo sostinės gyventoja.

Kalėdines dovanas perka visus metus

Kadangi dovanos Aistei A. labai svarbu, jai prireikia nemažai laiko jas renkant. Kaip prisipažino moteris, ji kalėdinių dovanų kitiems metams pradeda ieškoti vos pasibaigus žiemos šventėms.

„Dovanų ieškau visus metus. Nuolat klausau artimųjų ir draugų, nes kartais jie netikėtai prasitaria, kas jiems reikalinga. Pavyzdžiui, vasarą plaukiant baidarėmis vienas draugas apsivertė ir vėliau apgailestavo, kad neturėjo neperšlampamo krepšio, o man tai buvo idėja kalėdinei dovanai jam“, – prisiminė pašnekovė.

Vilnietė visuomet savo telefone turi dovanų sąrašą, kurį nuolat pildo, ir visus metus ieško, kur ir kaip nupirkti draugams ir artimiesiems reikalingus daiktus.

„Tikrai nutinka taip, kad kalėdinę dovaną nuperku ir pavasarį ar net sausio mėnesį, – prisipažino moteris. – Visi artimi žmonės jau žino, kad mano dovanos būna apgalvotos, bet tam ir pastangų dedu nemažai. Tiesa, dalį dovanų nuperku ir per juodojo penktadienio ar kibernetinio pirmadienio išpardavimus.“ 

Pastarieji ypač patogūs, nes karantino metu visai nesinori lankytis žmonių susibūrimo vietose, o pirkiniams internetu nereikia jokių specialių ar išskirtinai kredito kortelių. Sumokėti už pirkinius galima bet kokia įprasta debeto kortele (svarbu, kad nustatymuose būtų įjungti mokėjimai internetu, tai galima padaryti mobiliojoje programėlėje ar interneto banke). Dar vienas mokėjimo būdas – identifikuoti save prisijungus prie interneto banko. Kaip galima mokėti priklauso nuo e. parduotuvės sprendimo, kokius mokėjimo būdus suteikti savo klientams.

„Pavyzdžiui, šiemet draugėms iš žirgyno užsakiau priežiūros priemonių arkliams iš „Alibaba“. Mano dovanų sąrašas labai įvairus – nuo džiovintų mangų iki arkliams skirtų priežiūros priemonių. Galbūt tai ir skatina ilgai rinkti, žiūrėti pasiūlymus, ieškoti, kur geriau įsigyti dovaną“, – kalbėjo pašnekovė.

Teko pirkti ir Kūčių dieną

 

Vilnietė Lina V. prisipažino, kad, nors dovanoms stengiasi skirti daug dėmesio, visgi kasmet nutinka ir taip, kad kai kurias dovanas tenka pirkti paskutinę minutę.

„Kai tik baigiasi Kalėdos, pagalvoju, kad kitais metais jau tikrai viskas bus kitaip. Pradedu galvoti, kad pradėsiu ruoštis Kalėdoms nuo rugsėjo, bet ateina rugsėjis, pradedu apie tai galvoti, bet niekaip nepradedu nieko daryti“, – apie savo kalėdinių dovanų pirkimo įpročius pasakojo Lina.

Vis dėlto moteris kartu paminėjo, kad tikroji kalėdinė dvasia ją lankyti pradeda nuo lapkričio pabaigos, kai ji atšvenčia savo gimtadienį. Iki tol ji paprastai dar nebūna susidariusi dovanų sąrašo.

„Perkant dovanas mane labai erzina žmonių skaičius prekybos centruose prieš Kalėdas. Vienu metu buvau atradusi sistemą, kai pirkti maisto Kūčių vakarienei ir Kalėdoms bei kai kurių dovanų važiuoju Kūčių rytą 8 val., kai atsidaro maisto prekių parduotuvė, o 10 val. einu į kitas parduotuves, kai tik jos atveria duris. Taip pavykdavo išvengti didžiosios minios“, – kalbėjo Lina V.

Vis dėlto moteris prisipažino, kad iš reikalo ir paskubomis nupirktų dovanų ji nemėgsta, todėl verčiau sugalvoja ką nors kita, o ne pirkti dovaną iš nevilties: „Pernai likus savaitei iki Kalėdų supratau, kad vienai draugei niekaip neišrinksiu dovanos, o bet ko iš reikalo pirkti nenorėjau, todėl su ja susitarėme, kad viena kitai dovanų nepirksime, o susitarsime kartu praleisti laiką kurią nors dieną“.

Lina V. teigė, kad rinkdama kalėdines dovanas per daug nuolaidų nesivaiko. Ji bando žiūrėti į dovanų sąrašą praktiškai.

„Dažniausiai turiu keletą dovanų variantų žmogui ir, jei pamatau, kad vienos dovanos kaina man per didelė, tiesiog atidedu tą pirkinį kitam kartui“, – atviravo ji.

„Juodasis penktadienis“ nebuvo labai prastas

Tadas Povilauskas, SEB banko ekonomistas sako, kad „Juodasis penktadienis“ bent jau sprendžiant iš atsiskaitymų kortelėmis, šiemet nebuvo toks prastas, kaip buvo galima laukti darant prielaidą, kad žmonės vengs parduotuvių, o prekybos internetu augimas neatsvers silpnesnio rezultato įprastose prekybos vietose.

„Lapkričio 27 dieną atsiskaitymo kortele naudojant kortelių skaitytuvus vertė ūgtelėjo daugiau negu 15 proc., palyginti su praėjusių metų „juodojo penktadienio“ diena. Labiausiai tą dieną augo gyventojų išlaidos elektronikos prekėms, buitinei įrangai, kosmetikai, sporto, muzikos, gyvūnų prekėms. Tiesa, prekybininkų apyvarta augo labiau, jei įtrauktume ir atsiskaitymus kortelėmis internetu ar inicijuojant mokėjimą iš banko sąskaitų.

Epidemiologinė padėtis Lietuvoje toliau prastėja, o griežtesnių ribojimų tikimybė artimiausiomis savaitėmis auga, todėl suprantamas prekybininkų ir paslaugų teikėjų nerimas dėl gruodžio mėnesio rezultatų. Visgi pastarųjų savaičių prekybos tendencijos rodo, kad gyventojai tebėra linkę išlaidauti ir nėra apleidę  prekybos vietų. Akivaizdu, kad daugiausiai darbo gruodį turės elektroninių parduotuvių savininkai ir kurjeriai, kuriems bus daug iššūkių pristatyti prekes be didesnio vėlavimo“, – sako T. Povilauskas.


 • Kasdieniai finansai - 2020 12 02

  Įkvepiančios knygos apie finansus ir kitos dovanų idėjos

  Įkvepiančios knygos apie finansus ir kitos dovanų idėjos

  Artėjant šventėms dovanų paieškos įprastai tampa  galvos skausmu. Kadangi knygos visada yra tarp populiariausių kalėdinių dovanų, o palinkėjimus „daugiau pinigų“ ir „turtingų metų“ girdime kone visose šventėse, pasidomėkime, kokias knygas verta perskaityti norint daugiau sužinoti apie pinigus, jų valdymą ir geriau išmanyti finansų sritį.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2015 12 28

  Šventinė gerumo karštinė: kokia auka iš tiesų prasminga

  Šventinė gerumo karštinė: kokia auka iš tiesų prasminga

  Kalėdos – metas, kai daugelis nori pasijusti geresni, todėl įvairios labdaros akcijos sulaukia didelio visuomenės palaikymo. Vis dėlto ar pakanka gerus darbus daryti tik prieš šventes? Kokią prasmę įgyja spustelėjus telefono mygtuką paaukoti vienas ar keli eurai ir ko labiausiai reikia paramos norintiems žmonėms?

  Daugiau

 • Automobilis - 2019 11 19

  Kaip elgtis gruodį perkant automobilį – registruoti ar palaukti kitų metų?

  Kaip elgtis gruodį perkant automobilį – registruoti ar palaukti kitų metų?

  Skubėti įregistruoti ką tik įsigytą automobilį ir per šventes džiaugtis nauju pirkiniu ar laukti naujų metų pradžios ir puikuotis naujesnės registracijos automobiliu? Ši dilema neretai kyla įsigijusiems naujus automobilius metų pabaigoje. Tačiau vieno teisingo atsakymo nėra.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.