Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 05 23
asmeniniai finansai | Investicinis gyvybės draudimas | Pensijų fondai

Keturi svarbūs dalykai, kuriuos verta prisiminti pirmosios algos dieną

Keturi svarbūs dalykai, kuriuos verta prisiminti pirmosios algos dieną © Ben White, Unsplash

Pirmasis atlyginimas visada ypatingas. Juk po daugybės metų, kai buvote išlaikomi tėvų, galite pradėti savarankišką gyvenimą ir patys nuspręsti, kur ir kaip leisti savo pinigus. Bet kaip sumaniai naudoti savo uždirbtus pinigus, kad nereikėtų skubėti skolintis iš tėvų?

Pateikiame jums keturis patarimus, kurie padės  jaustis finansiškai saugiems. 

1. Atlyginimo dieną atidėkite dalį savo uždarbio

Geriausias būdas išsiugdyti įprotį kaupti pinigus – pradėti taupyti kuo anksčiau. Kitaip tariant, iš karto atidėkite dalį savo uždirbtos sumos ateičiai. Nes, jeigu, pavyzdžiui, pasitaikius pirmai progai nuspręsite įsigyti naują automobilį, greičiausiai šiam pirkiniui išleisite visus savo uždirbtus pinigus.

Vietoj to, kad kauptumėte pinigus ateičiai, įklimpsite į skolas ir įsipareigojimus. Neatsidėję tam tikros sumos nenumatytoms išlaidoms, santaupų nesukaupsite. Todėl jei, pavyzdžiui, jums prireiks pakeisti sugedusį telefoną į naują, patys jo nusipirkti neišgalėsite ir būsite priversti skolintis, nors jau dirbate ir gaunate atlyginimą.

Kaupti pinigus ateičiai gal ir nėra ypač viliojantis užsiėmimas, tačiau turėdami santaupų būsite pasiruošę nenumatytiems gyvenimo atvejams ir galėsite padidinti savo pajamas investuodami. Kuo anksčiau pradėsite kaupti pinigus ateičiai, tuo greičiau įprotis taupyti taps malonesnis. Periodinis taupymas ir investavimas – vienas patogesnių taupymo būdų, ypač tinkamas didelių santaupų dar neturintiems žmonėms.

2. Kontroliuokite savo išlaidas

Pinigai uždirbami, kad būtų išleidžiami. Vis dėlto svarbu atskirti būtinąsias išlaidas nuo tų, kurių galite atsisakyti. Pavyzdžiui, tam tikrą lėšų dalį turite skirti maistui, tačiau jums nebūtina kasdien pietauti ar vakarieniauti kavinėse ar restoranuose.

Neišvengsite išlaidų ir transportui. Greičiausiai jums teks važinėti į darbą ir iš jo. Tačiau ir čia galite elgtis sumaniai. Vietoj to, kad pirktumėte automobilį, mokėtumėte už degalus, transporto priemonės priežiūrą, automobilio stovėjimo aikštelę, galite važinėti viešuoju transportu ar dviračiu.

Kartais būtina atnaujinti drabužių spintą. Taupydami pinigus, darykite tą per išpardavimus, kai, pavyzdžiui, kelnes ar paltą įmanoma įsigyti net per pusę pigiau, negu jie kainuoja įprastai. O jeigu iki šiol nesiseka kontroliuoti išlaidų, galbūt padės „Finansų planuotojas“?

3. Pradėkite investuoti

Jums gali atrodyti, kad pirmoji uždirba pinigų suma nėra pakankamai didelė arba kad jūs tiesiog esate per jauni pradėti investuoti. Tačiau iš tikrųjų kiekvienas tinkamai investuotas euras gali tapti puikia pradžia norintiems išmokti sėkmingai investuoti.

Laikydami pinigus banko sąskaitoje neuždirbsite. Šiuo metu bankų siūlomos indėlių palūkanos yra nulinės, t. y. nemokamos.  Kad indėlio sąskaitoje kaupiami pinigai nenuvertėtų, juos reikia įdarbinti – investuoti. Sumaniai investuodami jūs ne tik apsaugosite pinigus nuo nuvertėjimo, bet ir uždirbsite. Žinoma, kad tą padarytumėte, pirmiausia turite išsiaiškinti, kur, kaip ir kodėl ketinate investuoti savo pinigus.

4. Galvokite apie ilgalaikę gerovę

Nors dabar jums atrodo, kad senatvė labai toli, svarbu apie kai kuriuos dalykus pagalvoti iš anksto. Šiandieniniai jaunuoliai neturėtų puoselėti vilčių, kad sulaukę senatvės galės pragyventi tik iš valstybės mokamos pensijos.

Jeigu norite sulaukę senatvės mėgautis įprastu gyvenimu ir užsitikrinti finansiškai saugią ir aprūpintą senatvę, turėtumėte savarankiškai kaupti pinigus ir investuoti jau dabar.

Kai kurios išlaidos, kurios šiuo metu jums atrodo būtinos, po kurio laiko, tikėtina, atrodys visiškai beprasmės. Tačiau jau šiandien investuota net ir maža pinigų suma jums gali užtikrinti finansinį saugumą ir gerovę ateityje.

Yra net kelios naudingos ilgalaikio taupymo galimybės. Viena jų – investicinis gyvybės draudimas. Šis lėšų kaupimo būdas patrauklus dėl lanksčių sutarties sąlygų – kiek pinigų ir kokiu periodiškumu skirti šiam tikslui, atsižvelgdami į savo poreikius ir aplinkybes, sprendžiate jūs.

Taip pat savanoriškai papildomą pensiją galima kaupti trečios pakopos pensijų fonduose. Sudarius pensijų kaupimo šiuose fonduose sutartį, jūsų pervedamos įmokos investuojamos pagal pasirinkto pensijų fondo strategiją. Patogu tai, kad galite patys didinti ar mažinti įmokas, jas mokėti periodiškai ar, pasikeitus aplinkybėms, nebemokėti. Jeigu investicijos bus sėkmingos, jūs gausite pelno. 

 
 

 

Konsultacija

Norite pasitarti finansų klausimais?

Asmeninių finansų specialistai tiksliai nustatys Jūsų poreikius, tikslus ir parengs asmeninį finansų planą.

Skaičiuoklės

 


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.