Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 08 08
asmeniniai finansai | jaunimas | paskola | Studijos

Kiek kainuoja studijos užsienyje?

Kiek kainuoja studijos užsienyje?

Studijos užsienyje – puiki proga pasisemti neįkainojamos patirties ir įspūdžių. Tačiau gyvenimas svetimoje šalyje reiškia ir didelius finansinius įsipareigojimus. Būsto nuoma, maistas, kiti reikalingi buities reikmenys, išlaidos transportui, kelionėms ir vietinės kultūros pažinimui – kiek iš tiesų kainuoja studijos užsienyje? Šį klausimą uždavėme trims Lietuvos studentams, studijavusiems skirtingose Europos šalyse.

Didžiausias iššūkis – susirasti būstą

Vienas svarbiausių klausimų, į kurį būtina rasti atsakymą vykstant studijuoti į užsienį, – kur aš gyvensiu? Verslo administravimą Europos universitete Ispanijoje studijavusi Rasa pataria būsto pradėti ieškoti iš anksto.

„Žinojau, kad Valensija – viena populiariausių vietų studijuoti, todėl tikėjausi, kad rasti gyvenamąjį plotą nebus sunku. Tikėjausi daugybės pasiūlymų ir pasirinkimų. Deja, mano universitetas studentams neteikė apgyvendinimo paslaugų, todėl aš nusprendžiau nuomotis butą. Man tai atsiėjo neįtikėtinai brangiai –  sumokėti už būstą išleisdavau visą savo „Erasmus“ stipendiją“, – pasakojo Rasa.

Pasak studentės, vieno kambario buto nuoma Valensijoje – nuo 400 eurų. Be to, reikėtų dar pridėti ir mokesčius už komunalines paslaugas. Sąskaitos už jas taip pat būdavo nemažos. Vien už elektrą, kuri Ispanijoje, brangi, Rasai tekdavo pakloti apie 70 eurų per mėnesį.

Gyvenimas užsienyje primena išlikimo žaidimą

Studijas Norvegijoje pasirinkęs Lukas nuo pat pradžių žinojo, kad pragyvenimas šioje šalyje nėra pigus. Todėl jis nusprendė apsigyventi bendrabutyje. Tačiau ir už jį  kas mėnesį tekdavo sumokėti nuo 350 iki 500 eurų.

„Pirmą mėnesį labai taupiau, tačiau tada nusprendžiau, kad nenoriu visą laiką sukti galvos dėl pinigų, ir nutariau gyventi savo malonumui. Tiesa, artėjant kelionės pabaigai, teko ieškoti papildomos finansinės paramos, kad galėčiau nusipirkti bilietą namo. Paskutinį studijų mėnesį pinigų labai trūko“, – atviravo Lukas.
Vaikinas prisipažįsta nemanęs, kad jo gyvenimas Norvegijoje bus panašus į išlikimo žaidimą, tačiau jis nesigaili nieko, ką patyrė per tuos kelis mėnesius.

„Patirtis, kurią įgijau išėjęs iš savo komforto zonos, yra neįkainojama“, – tikino Lukas. 

Nebijokite prašyti patarimų

Pagal Europos Sąjungos programą „Erasmus+“ Raimondas studijavo Norvegijoje ir Nyderlanduose.

„Nyderlanduose studijavau nedideliame studentų miestelyje. Studentų ten buvo tiek daug, kad išsinuomoti butą buvo beveik neįmanoma. Man pasisekė – bičiulė iš to paties universiteto patarė paieškoti būsto vienoje iš feisbuko grupių. Dabar ir pats kitiems studentams patariu susipažinti su kitais lietuviais, jau studijavusiais toje šalyje ir net galbūt tame pačiame universitete. Jie geriausiai gali patarti, kur ir kaip ieškoti būsto“, – sakė Raimondas.

Jo paties sprendimas buvo apsigyventi dideliame bute su kitais studentais atokiau nuo miesto centro. Už atskirą kambarį jis kas mėnesį mokėdavo apie 300 eurų. 

Nepamirškite kitų išlaidų

Be nuomos mokesčio, svarbu nepamiršti ir papildomų išlaidų už komunalines paslaugas – elektrą, vandenį, šildymą ir internetą. Apskaičiuojant studijoms užsienyje reikalingą biudžetą dažniausiai šios išlaidos yra praleidžiamos.

Taip pat svarbu iš anksto į biudžetą įskaičiuoti ir išlaidas, kurių prireiks norint pakeliauti po naują šalį ir susipažinti su jos kultūra. Išvykoms po gražiausius svetimos šalies kampelius, lankytinas vietas, muziejus, kultūrinius renginius reikės nemažos pinigų sumos. Tokių išlaidų išvengti net ne visuomet įmanoma.
Pavyzdžiui, Ispanijoje viena iš sėkmingo ugdymo sąlygų – dalyvavimas studentams suplanuotose ekskursijose ir užsiėmimuose. Visa tai kainuoja gana daug, tačiau šios veiklos yra įtrauktos į mokymosi procesą ir yra jų dalis.

„Ispanijoje sunku išsiversti be pažinčių ir draugysčių su kitais studentais, nes vietiniai angliškai kalba labai sunkiai. Todėl vienintelis būdas patenkinti savo socialinius poreikius ir nesijausti vienišiems – susitikti su kitais iš įvairių šalių pagal mainų programas atvykusiais studentais. Dažniausiai juos sutikti galima įvairiuose renginiuose ir susibūrimuose“, – savo patirtimi dalijosi Rasa.

Nerimauti, iš kur gauti pinigų pramogoms su bendraamžiais, Rasai neteko. Tam, kad galėtų studijuoti ir gyventi Ispanijoje, mergina kurį laiką uždarbiavo Norvegijoje. Ji neslepia, kad be šių santaupų Ispanijoje nebūtų išsivertusi.

„Rasti darbą per tokį trumpą laiką yra neįmanoma. Be to, visur reikalaujama mokėti ispanų kalbą. Todėl visus savo uždirbtus pinigus, kurių, beje, buvau sukaupusi tikrai nemažai, išleidau savo kasdieniams poreikiams ir pramogoms“, – pasakojo Rasa.

Dviračiu per Nyderlandus

Pasakodamas apie gyvenimą Nyderlanduose, Raimondas pripažįsta, kad namų ūkio išlaidos ten mažai kuo skiriasi nuo lietuviškų, kartais galima net ir sutaupyti, pavyzdžiui, viešajam transportui. Nyderlandai garsėja savo puikiai išvystyta dviračių infrastruktūra, todėl visus trumpus atstumus galima lengvai įveikti dviračiais. Kelionės traukiniais ar autobusais taip pat nėra brangios. Pavyzdžiui, bilietas į Paryžių kainuoja 25 eurus.

„Protingai planuojant pirkinius, maistui taip pat galima išleisti mažiau negu Lietuvoje. Tačiau, pavyzdžiui, apsilankymas pas kirpėją ar odontologą Nyderlanduose kainuoja kur kas brangiau“, – sakė Raimondas.

Žvejyba Norvegijoje taupantiems

Norvegija  garsėja savo didelėmis paslaugų kainomis. Pavyzdžiui, už plaukų kirpimą ten gali tekti sumokėti net penkis kartus daugiau negu Lietuvoje. Kur kas brangesni ir maisto produktai.

Norvegijoje studijavęs Lukas pasakoja, kad, apsigyvenus netoli fiordų, sutaupyti maistui gali sektis lengviau, nes visuomet galima susižvejoti žuvies.

Dar vienas būdas protingai planuoti savo išlaidas – nusistatyti biudžetą, kiek pinigų galima kasdien skirti maistui ir vakarėliams su draugais.

Pasinaudokite visomis galimybėmis

Išgyventi užsienyje nederinant studijų su darbu gali būti labai sunku net ir gaunant stipendiją. Tai pripažįsta visi trys kalbinti pašnekovai. Todėl jie pataria pasinaudoti visomis galimybėmis ir iš anksto pasirūpinti savo finansais, kad nereikėtų sukti galvos, kaip išgyventi svečioje šalyje, kai dar liko keli studijų mėnesiai.

Viena iš galimybių – pasiskolinti pinigų iš giminaičių ar banko kasdienėms išlaidoms padengti. Tai jums suteiktų finansinį saugumą visą studijų laikotarpį užsienyje.

Pašnekovas Lukas teisus, sakydamas, kad didžiausias turtas, įgytas studijuojant užsienyje, yra patirtis, žinios ir pažintys. Todėl labai svarbu, kad jų neužgožtų rūpesčiai dėl paprastų kasdienių poreikių.


 • Kasdieniai finansai - 2017 07 18

  Studentų galimybės vasarą: kiek galima uždirbti Lietuvoje ir JAV?

  Studentų galimybės vasarą: kiek galima uždirbti Lietuvoje ir JAV?

  Nuo mokslų atitrūkę studentai gali įvairiai praleisti vasaros atostogas. Vieni renkasi vasaros praktiką ar darbą Lietuvoje, kiti keliones, dar kiti bando prisidurti dirbdami užsienyje, tačiau vis dažniau pasinaudoja galimybe sujungti pastaruosius du atostogų praleidimo būdus ir renkasi programą „Dirbk ir keliauk JAV“ (angl. „Work and Travel USA“).

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 11 15

  Studentiškas gyvenimas šiandien ir prieš 15–20 metų: kas (ne)pasikeitė?

  Studentiškas gyvenimas šiandien ir prieš 15–20 metų: kas (ne)pasikeitė?

  Studentai visais laikais išsiskiria tuo, kad tai yra bene kūrybingiausia, linksmiausia ir labiausiai optimizmo kupina visuomenės dalis. Tačiau vienu požiūriu yra labai sunku lyginti šiuolaikinius studentus ir tuos, kurie mokėsi prieš 15–20 metų, tai – finansų valdymo įpročiai.  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 03 03

  Kokių nuolaidų labiausiai nori jaunimas?

  Kokių nuolaidų labiausiai nori jaunimas?

  Užsienyje pastebima tendencija piniginėje nebesinešioti pluošto skirtingų nuolaidų kortelių sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Vyresni stengiasi įsigyti vieną ar dvi korteles, suteikiančias kuo daugiau nuolaidų skirtingose parduotuvėse. Tuo tarpu jaunimas, rinkdamasis nuolaidas, vengia „prisirišti“ ir pastaruoju metu pamėgo naudotis internete ar socialiniuose tinkluose skelbiamomis nuolaidomis.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.