Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2016 12 21
kainos | transportas | maistas

Kokių kainų pokyčių sulauksime 2017 metais?

Kokių kainų pokyčių sulauksime 2017 metais?

Dauguma prekių ir paslaugų Lietuvoje 2016 metais brango, tačiau kelių svarbių prekių kainos buvo vis dar mažesnės negu prieš metus. Dėl šios priežasties Statistikos departamento apskaičiuojama infliacija šalyje lapkritį tesiekė 1 procentą. Niekas nesiginčys, kad elektros ir šilumos energijos, degalų, ryšio paslaugos šiais metais buvo pigesnės negu prieš metus. 

2017 metais pigsiančių prekių ir paslaugų bus daug mažiau, todėl infliacija paspartės dėl augančių darbo jėgos sąnaudų, tikėtina, labai smarkiai didėsiančio  alkoholinių gėrimų akcizo ir didesnės negu šiemet naftos kainos.

Pasiteisinusi „Lidl“ strategija

Maisto produktai 2017 metais turėtų brangti dėl didesnių kainų tarptautinėse rinkose ir dėl didesnių logistikos bei darbo jėgos sąnaudų negu šiemet. Pieno produktai veikiausiai dar brangs mūsų šalies parduotuvėse, nes jų kaina tebedidėja ir užsienio rinkose. Pavyzdžiui, sviesto kaina Europoje gruodį buvo 40 proc., sūrio 25 proc. didesnė negu prieš metus. Kita vertus, staigiai pabrangusios tokių pieno produktų kaip sviestas, grietinėlė ar sūris kainos skatins vėl didinti pieno gamybą pasaulyje, todėl nereikėtų nustebti, jei pieno produktų kainos nustotų augti kitų metų viduryje.

Mėsos kaina parduotuvėse ateinančiais metais turėtų būti aukštesnė negu šiemet. 2016 metais superkama iš augintojų galvijų ir paukščių mėsa Lietuvoje pigo, o kiaulių brango. Galvijų mėsos kaina krito dėl karvių bandų mažinimo Europoje susidariusios perteklinės mėsos pasiūlos, o vištienos pasiūla ir toliau smarkiai augo mūsų žemyne, pranokdama vartojimo mastą. Tačiau ateinančiais metais karvių bandos bus baigtos mažinti, o paukštininkystei vis didesnę grėsmę kels paukščių gripas, todėl sąlygos bus palankios mėsai brangti. Kiaulių supirkimo kaina per metus padidėjo net 25 proc. dėl atsiradusio šios mėsos trūkumo Europos Sąjungoje. Ateinančiais metais  neprognozuojami drastiški kiaulienos kainų pokyčiai didmeninėje rinkoje, tad ir mažmeninėje rinkoje tikėtis kainų mažėjimo nereikėtų.

Tai, kad tarptautinė prekės kaina ne visada lemia galutinės mažmeninės prekės kainos svyravimą, rodo bananų pigimas ketvirtadaliu (vidutiniškai nuo 1,35 iki 0,99 euro) atidarius „Lidl“ prekybos tinklo  parduotuves Lietuvoje. Vidutinė bananų importo kaina per metus sumažėjo tik 1 procentu – iki 69 euro centų už kilogramą, tad didžiausią įtaką mažesnei bananų kainai turėjo mažesnis prekybos antkainis. Panašu, kad ši „Lidl“ strategija, kurios tikslas buvo ne padidinti bananų vartojimą, o sulaukti dėmesio ir priversti pirkėją užsukti į parduotuvę dažniau, pasiteisino. Įdomu bus stebėti baltojo cukraus kainų pokytį, nes nuo 2017 m. rugsėjo 30 d. bus panaikintos cukraus gamybos kvotos Europos Sąjungoje, todėl cukraus kainos svyravimai padidės ir labiau priklausys nuo pasaulinės rinkos tendencijų. Visgi cukrus Europoje artimiausiu laiku pigti neturėtų, nes ir po reformos įgyvendinimo bus nustatoma apatinė baltojo cukraus kainos riba.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Jeigu Seimas patvirtins pateiktą siūlymą nuo 2017 m. kovo 1 d. padidinti akcizo tarifą alui, vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams 111 proc., tai lems gana smarkų šių gėrimų pabrangimą. Tikėtina, kad toks kainos šuolis sumažins oficialų alkoholio pardavimo mastą Lietuvoje, tačiau padidės atsivežamo iš kaimyninių šalių alkoholio kiekis. Pavyzdžiui, 0,5 litro alus pabrangtų apie 0,11 euro centų, arba 10–20 procentų (priklauso nuo alaus kainos). Taip pat nuo kovo 1 d. didės akcizas ir cigaretėms, todėl vidutiniškai cigarečių pakelio kaina padidės 16 euro centų, arba apie 5 procentus.

Kiek mokėsime už degalus?

Degalų kainos degalinėse ateinančiais metais turėtų būti didesnės negu šiemet. Šių metų žaliavinės naftos „Brent“ kainos vidurkis bus apie 45 JAV dolerius už barelį, o ateinančiais metais SEB bankas prognozuoja kainos ne mažesnį negu 55 JAV doleriai už barelį vidurkį. Jeigu JAV doleris išliks stiprus euro atžvilgiu ir nebus didesnių pokyčių pačioje degalų didmeninėje ir mažmeninėje rinkoje, vidutinė dyzelinio kaina degalinėse 2017 metais būtų apie 1,03 euro už litrą, arba 9 proc. didesnė negu šiemet. Brangesni degalai lemia ne tik didesnes kiekvieno žmogaus, besinaudojančio asmeniniu transportu, išlaidas, bet ir įmonių sąnaudų augimą, kuris daro įtaką ir galutinei prekių ar paslaugų kainai.

Tiesa, ne visi energetiniai ištekliai 2017 metais brangs. Gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams ateinančių metų pirmą pusmetį liko nekeista, o elektros energijos kaina buitiniams vartotojams nuo 2017 metų pradžios sumažės beveik 5 proc. ir bus beveik 8 proc. mažesnė negu 2016 metų pradžioje. Elektros jungtis su Švedija ir mažesnė elektros gamybos savikaina labiausiai lėmė galutinės elektros kainos kritimą.

Dėl spartėjančios infliacijos neišvengiamai didės neigiamos gyventojų nuotaikos. Labiausiai nukentės mažiausias pajamas gaunantys asmenys, nes 2017 metais minimali alga nebus keliama, todėl, tikėtina, sparčiau augs aukštesnės kvalifikacijos darbuotojų alga. Dėl didesnio neapmokestinamųjų pajamų dydžio iki 16 eurų padidėsiančią algą ar pensininkams 20 eurų augsiančią pensiją veikiausiai „suvalgys“ didesnės prekių ir paslaugų kainos, tad vartojimas palyginamosiomis kainomis kitais metais augs lėčiau negu šiemet.

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas


 • Verslui - 2016 09 12

  Didesnių algų lūkesčiai auga, tačiau ką žada prognozės?

  Didesnių algų lūkesčiai auga, tačiau ką žada prognozės?

  Vidutinis mėnesio bruto darbo užmokestis Lietuvoje šių metų antrą ketvirtį, palyginti su atitinkamu 2015 metų laikotarpiu, buvo 8,1 proc. didesnis. Darbo užmokestis į rankas per metus padidėjo 8,5 proc., o realusis užmokestis – 7,7 proc.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 12 19

  Kas įkvėps tobulėti 2017-aisiais?

  Kas įkvėps tobulėti 2017-aisiais?

  Kasmet prieš Naujuosius metus mes kuriame planus kitiems metams. Šiuos planus realybe paversime tik pasiryžę keistis ir žengti į priekį. Kaip atrodytų Jūsų metai, jei ne tik žadėtumėte, bet ir pasiryžtumėte nuolat tobulėti?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 11 10

  Kodėl kauniečiai geriau vertina savo finansinę padėtį?

  Kodėl kauniečiai geriau vertina savo finansinę padėtį?

  SEB banko užsakymu atliktas Lietuvos gyventojų finansinio saugumo tyrimas atskleidė, kad Kaune rečiau negu kitur Lietuvoje, o taip pat ir rečiau negu Vilniuje, gyventojai nurodo, kad yra nepatenkinti savo finansine padėtimi.  

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.