Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2020 06 05

Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

Kotrynos ir Domo istorija. Taupymo taisyklę 50-30-20 perkėlė į „Excel“ lentelę

Ypatinga pasaulinė situacija dėl COVID–19 viruso daugeliui žmonių sukėlė didelį nesaugumo jausmą. Pirmiausia, be abejo, dėl savo ir artimųjų sveikatos, tačiau ne mažiau – ir dėl finansinės padėties. Tokiomis aplinkybėmis, kai galbūt sustoja ar sumažėja pajamų srautas, aktualu prisiminti pagrindinę biudžeto sudarymo taisyklę: savo pajamas skirstyti ir planuoti santykiu 50-30-20.

Prisimename 50-30-20 taisyklę

Vadovaujantis šia taisykle, pusę visų pajamų – 50 proc. – reikėtų skirti pastoviosioms išlaidoms, viskam, ką privalome mokėti kas mėnesį: buto nuomai ar paskolai, automobilio lizingui, mokesčiams, maistui ir kitoms tokio tipo išlaidoms.

Likusi pajamų pusė skeliama į 30 proc. ir 20 procentų. Beveik trečdalį visų pajamų ekspertai rekomenduoja skirti kintamosioms išlaidoms: pramogoms, laisvalaikiui, drabužiams ir panašiai, o likusius 20 proc. – santaupoms ir investicijoms. SEB banko paslaugų privatiems klientams grupės vadovė Sigita Strockytė-Varnė sako, kad šie 20 proc. daugeliui tampa didžiausiu iššūkiu. Tokią situaciją padėtų pakeisti atidedama ši suma vos gavus pajamas. „Tie 20 proc. turėtų būti pirmosios išlaidos, ir į jas reikėtų žiūrėti ne kaip į kažkokį savęs nuskriaudimą, o priešingai – ši suma yra tikrosios išlaidos sau, nes atsidedu jas savo būsimiems pirkiniams“, – apie keičiamą požiūrį pasakoja SEB biudžeto valdymo ekspertė.

Idealiu atveju, pasak Sigitos, dalį iš atidėtų 20 proc. būtų galima skirti taupymui ilgalaikiam tikslui, kai, pavyzdžiui, 10 proc. savo pajamų atidedama finansiniam saugumui ateityje užtikrinti. Be abejo, šie pinigai neturėtų tiesiog gulėti sąskaitoje – reikėtų juos įdarbinti investuojant, sudarant kaupiamojo indėlio sutartį ar kitais būdais.

Praktinis pritaikymas. Kotrynos ir Domo pavyzdys

--> Interviu su Kotryna ir Domu galite žiūrėti „Instagram“.

Visai neseniai penkto kurso medicinos studentai Kotryna ir Domas, dar dirbantys ir korepetitoriais, pradėjo vadovautis šia taisykle planuodami biudžetą kartu. Nors Domas savo išlaidas buvo fiksavęs ir anksčiau, tačiau sudarant biudžetą kartu iniciatore tapo Kotryna, SEB „Instagram“ paskyroje pamačiusi interviu apie 50-30-20 taisyklę ir pagal ją pradėjusi dalinti savo pajamas. Ji pasiūlė tai daryti ir Domui, kol galiausiai pora susikūrė bendrą lentelę, kur fiksuoja savo išlaidas, mato pinigų judėjimą ir planuoja, kiek reikia atsidėti.

„Iš tiesų iš pradžių aš buvau skeptiška ir, kai Domas sau žymėdavosi, kur ir kiek išleidžia, man atrodė,  kam čia reikia. Juk dažniausiai moki kortele, matai, kiek išleidi, kam išleidi, galų gale juk prisimeni, kur išleidai, ir gali save kontroliuoti“, – sako Kotryna, savo nuomonę pakeitusi, kai praktiškai pabandė stebėti, kur ir kiek išleidžia. „Atrodė, kad tik keliskart per mėnesį užeinu į parduotuvę, bet sudėjus sumas matyti, kad pirkinių tikrai daugiau ir kad kažkurių jų buvo galima išvengti“, – pripažįsta mergina.

Nors Domui išlaidų stebėjimas nebuvo naujiena, tačiau jis atskleidžia, kad tik pradėjus valdyti biudžetą ir vadovautis 50-30-20 taisykle pavyko susitaupyti. „Anksčiau tai būdavo sunku, nes, kai neskaičiuoji pinigų, kaip jie paskirstomi, tai nelabai ir matai, kur tavo ydos, t. y., kur daugiausiai išleidi“, – sako jis.

Taigi pora labiausiai ragina tiesiog pabandyti sudaryti biudžetą ir pasižiūrėti, koks bus  rezultatas. Galbūt ir jūs įsitikinsite, kad taupydami galite leisti sau daugiau?

 

Trūksta žinių, kaip planuoti ir skirstyti savo biudžetą?

Sekite mus „Instagram“ ir sužinokite, kaip savo finansus planuoja kiti ir kaip apskritai užsidirbti daugiau pinigų.

Trūksta žinių, kaip planuoti ir skirstyti savo biudžetą?

Sekite mus „Instagram“ ir sužinokite, kaip savo finansus planuoja kiti ir kaip apskritai užsidirbti daugiau pinigų.


 • Verslui - 2020 04 27

  Įmonių sąskaitos keliuose bankuose? Tvarkykite jas viename interneto banke

  Įmonių sąskaitos keliuose bankuose? Tvarkykite jas viename interneto banke

  SEB banko klientai, prisijungę prie interneto banko, jau gali matyti „Swedbank“, „Citadele“ ir LHV bankų sąskaitas, turimas Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse. Į savo interneto banke matomų sąskaitų sąrašą galima įtraukti tiek kitų bankų sąskaitų, kiek tik pageidaujama, – jų skaičius nėra ribojamas, o paslauga teikiama nemokamai. Aktyvinti paslaugą ir privatūs, ir verslo klientai gali savarankiškai, prisijungę prie interneto banko.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 03 22

  Parduotuvėje vietoje banko kortelės – išmanusis telefonas

  Parduotuvėje vietoje banko kortelės – išmanusis telefonas

  Namuose pamiršta piniginė problemų nekels, jei su savimi turėsite išmanųjį telefoną. Mokėjimų telefonu populiarumas sparčiai auga visame pasaulyje dėl galimybės atsiskaityti už prekes ir paslaugas greitai, patogiai ir be jokio kontakto – telefoną vos pridėjus prie mokėjimo kortelių skaitytuvo. Norite sumaniai atsiskaityti ir jūs?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 04 14

  Į sukčių pinkles patekęs žmogus tampa pinigų mulu, o po to – ir atpirkimo ožiu

  Į sukčių pinkles patekęs žmogus tampa pinigų mulu, o po to – ir atpirkimo ožiu

  Kylančiu gyventojų nerimu dėl ateities naudojamasi piktavališkiems kėslams: dar aktyvesni tampa sukčiai. Pastebime, kad sukčiaujant vis dažniau pasitelkiama vadinamųjų pinigų mulų pagalba, kurią suteikiantys gyventojai, susivilioję tariamu lengvu uždarbiu, neretai vėliau nukenčia patys.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.