Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2015 02 24
Mokėjimo kortelė

Mitai apie mokėjimo korteles

Mitai apie mokėjimo korteles

Nors finansiniam žmonių raštingumui skiriama vis daugiau dėmesio, ore tebetvyro daugybė mitų, susijusių su pinigais. Vis dar yra žmonių, kurie tvirtai jaučiasi tik laikydami grynuosius rankose ir, gavę atlyginimą, pirmiausia skuba prie bankomato pasiimti visų pinigų. Tokį požiūrį lemia ir nuo seno paplitę mitai apie banko korteles.

Mitas. Naudotis mokėjimo kortele – nesaugu.

Būtent dėl tokio įsitikinimo dalis gyventojų, gavę atlyginimą ar kitų pajamų į kortelės sąskaitą, pirmiausia skuba prie bankomato. Pernai iš SEB banko atliktos klientų apklausos paaiškėjo, kad kortelių naudotojams saugumas yra vienas svarbiausių dalykų. Statistika rodo, kad naudotis banko kortele yra visiškai saugu - 99,8 proc. atvejų, kai kortelė yra pametama ar pavagiama, kortelės turėtojas sąskaitoje esančių pinigų nepraranda. Tuo tarpu praradus grynuosius pinigus lieka nedaug galimybių, kad jie atsiras.  Jeigu jaučiatės nesaugiai nešiodamiesi kortelę, kurioje yra visos santaupos, banko specialistai pataria turėti dvi sąskaitas. Vieną – kasdieniams pirkiniams, kitą kaupiamąją, nesusietą su mokėjimo kortele.

Šiuo metu visoje Europoje naudojamos lustinės kortelės.  Atsiskaitant jomis, būtina surinkti PIN kodą, kuris žinomas tik kortelės turėtojui. Labai svarbu saugoti PIN kodą. Šio kodo niekada neprašo nei banko darbuotojai, nei teisėsaugos pareigūnai. Niekam jo neatskleiskite. PIN kodą galite pasikeisti  bet kada – tai paprasta padaryti naudojantis SEB banko bankomatu. 

Mitas. Turėti kortelę ir ja atsiskaityti yra brangu.

Kai kurie gyventojai mano, kad jie turi papildomai mokėti kiekvieną kartą atsiskaitydami kortele. Tiesa ta, kad visame pasaulyje įprastai atsiskaitant mokėjimo kortele netaikomi jokie papildomi mokesčiai. Tam tikri mokesčiai gali būti taikomi, jeigu klientas nusprendžia pasiimti pinigų iš bankomato ar banko skyriuje. Daugelis gyventojų, kuriems atlyginimas pervedamas į mokėjimo kortelės sąskaitą, nemoka metinio debeto kortelės mokesčio. Populiariausių kredito kortelių metinis mokestis SEB banke yra 14,48 euro (50 litų) per metus. Atsižvelgiant į tai, kad kredito kortelių turėtojai nemokamai apdraudžiami kelionių ir sveikatos draudimu užsienyje bei gali tam tikrą laiką nemokamai naudotis kredito limitu, patogiai ir saugiai atsiskaityti, galima teigti, kad tai nėra didelė kaina.

Mitas. Negaliu kontroliuoti savo pinigų kortelės sąskaitoje.

Istorijų, kai prisikrovus pilną krepšį produktų ar prisipylus pilną baką degalų nepavyko atsiskaityti kortele, nes jos sąskaitoje neužteko pinigų, yra girdėjęs ne vienas. Tačiau netiesa, kad informacija apie lėšas sąskaitoje yra sunkiai prieinama. Pavyzdžiui, SEB siūlo paprastai užsakomą paslaugą – po kiekvieno atsiskaitymo kortele į telefoną atsiųsti žinutę, kurioje būtų nurodyti operacijos duomenys ir sąskaitos likutis. Sąskaitos likutį bet kada galima pasitikrinti ir prisijungus prie interneto banko.

Mitas. Negalima kortele mokėti už itin smulkius pirkinius. 

Kai kurie smulkūs prekybininkai linkę nepriimti banko kortelės, kai klientas nori įsigyti vos porą eurų kainuojantį pirkinį. Tiesa ta, kad klientas turi teisę kortele sumokėti kad ir kelis euro centus – mažiausia atsiskaitymo suma nėra ribojama. Nesvarbu, kokį pirkinį – brangų at smulkų – perkate. Atsiskaityti kortele vienodai patogu.

Mitas. Atsiskaityti kortele – nepatogu.

Taip neretai teisinasi žmonės, traukdami grynuosius iš piniginės. Iš tiesų, atsiskaitymas kortele yra paprastas ir neužtrunka ilgiau negu atsiskaitymas grynaisiais pinigais – užtenka surinkti keturių skaitmenų PIN kodą,  ir net nereikia skaičiuoti grąžos. Be to, kortelę piniginėje nešiotis patogiau, nei krūvą euro monetų.

Mitas. Lietuvoje išduota kortelė užsienyje neveiks.

Beveik visur pasaulyje, kur tik yra galimybė atsiskaityti banko kortelėmis, tai padaryti pavyks. Jeigu šalyje, kurioje svečiuojatės skiriasi valiuta, atsiskaityti kortele yra kur kas paprasčiau, nei ieškoti valiutos keityklos. Vis dėlto, naudojantis kai kuriomis paslaugomis, pavyzdžiui, užsakant viešbutį ar nuomojantis automobilį, gali prireikti būtent kredito kortelės – tokiu atveju turite ją turėti. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kad įvairiose šalyse bankininkystės sistema nėra vienodai išvystyta ir gali tiesiog nebūti galimybės mokėti kortele. Tuo reikėtų pasidomėti prieš keliaujant. Todėl į keliones visuomet rekomenduojama pasiimti šiek tiek grynųjų pinigų.

Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.