Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 11 29
jaunimas | Mokėjimo kortelės | Taupymas

Mokėjimo kortelės jaunimui: patogu ir tėvams, ir jų vaikams

Mokėjimo kortelės jaunimui: patogu ir tėvams, ir jų vaikams

Vilnietė Rasa turi tris dukras. Dvi jau yra suaugusios, o viena tebesimoko mokykloje, tačiau visos seserys jau seniai naudojasi banko kortelėmis. Vyriausia dukra pirmą banko kortelę gavo prieš daugiau negu dešimtmetį, sulaukusi 14-os. Rasa pasakojo, kad mergina pradėjo muzikuoti, vykdavo į koncertus užsienyje, tad banko kortelė buvo geriausias sprendimas, kaip saugiai įduoti paauglei pinigų  kelionei.

Jauniausiajai dukrai Rasa kas mėnesį vis dar internetu perveda kišenpinigius. „Susitarėme, kokia tai bus suma. Pasidariau ruošinį ir žinau, kad kiekvieną mėnesį tą pačią dieną mano vaikas gaus pinigus. Man ramu, nebesirūpinu, kad  nepamirščiau jai duoti grynųjų pinigų“, – pasakojo Rasa.

Išmoko vaikus tvarkos

Kartą vienos dukros banko kortelę pavogė. Pasak Rasos, jei dukra būtų turėjusi grynųjų pinigų, būtų praradusi viską. Šiuo atveju šeima nepatyrė nuostolių, nes Rasa iškart paskambino į banką ir kortelę užblokavo. Rasa sako, kad tėvams būtų pravartu ir stebėti savo vaikų sąskaitas. Tada jie žinotų, kiek tiksliai ir kam jų atžalos išleidžia pinigus. Tiesa, pati Rasa šia galimybe nesinaudoja, tačiau sako, kad dukros atidžiai stebi savo banko sąskaitų išrašus.

„Tai jas išmokė tvarkos. Jūs man parodykite vaiką, kuris tvarkingai į lentelę užsirašytų kiekvieną savo pirkinį, pažymėtų, kam, kada ir kiek išleido. Mano merginos beveik nesinešioja pinigų, dažniausiai atsiskaito kortele. Tad viskas labai paprasta – atsidaro sąskaitą ir mato, ką ir kada pirko. Taip jos gali kontroliuoti savo pinigus. Kiek pinigų dar liko mėnesiui, pasižiūri banko mobiliojoje programėlėje arba naudodamosi bankomate pasitikrina likutį”, – pasakojo Rasa. 

Banko sąskaitoje merginos stebi ne tik savo išlaidas, bet ir santaupas. Dviem taupyti sekasi puikiai. Tačiau jaunėlei pinigų vis pritrūksta. Tad kai mamos paprašo jų papildomai, visada sulaukia klausimo, kur išleido turėtus pinigus. Mergina banko programėlėje telefone pasitikrina išlaidas, o vėliau pati gali nuspręsti, kaip tvarkyti pinigus, kad kitą kartą mėnesio pabaigoje jų nepritrūktų. Rasos teigimu, tai irgi skatina finansinį jaunuolių raštingumą ir atsakingumą.

Kortelių vaikams ir jaunimui išduodama vis daugiau

Kaip skelbia Lietuvos bankų asociacija (LBA), Lietuvos gyventojai, atidarantys pirmąją banko sąskaitą, jaunėja. 14–18 metų  klientų kategorija didėja vidutiniškai po 10 proc. kasmet. Jaunesnių negu 14 metų  banko klientų skaičius auga kiek mažiau. Kasmet didėja ir vaikams išduodamų banko kortelių populiarumas.

Banko kortelėmis jau galima atsiskaityti už maistą kai kuriose mokyklose. Valgyklose atsiskaitant taip pat naudojamos elektroninės apyrankės ir elektroniniai moksleivių bei mokytojų pažymėjimai su juose įdiegtomis vadinamosiomis elektroninėmis piniginėmis. Tiesa, rugpjūtį LBA užsakymu atlikta apklausa parodė, kad tokių mokyklų?? Lietuvoje kol kas yra 7 procentai.  Tačiau ir didmiesčių, ir mažesnių miestų švietimo įstaigos vis dažniau domisi elektroninėmis grynųjų pinigų alternatyvomis.

Estų ir latvių vaikai kortelėmis pradeda naudotis anksčiau

Mūsų kaimynų latvių ir estų vaikai banko kortelėmis naudojasi dar daugiau. Beje, jomis naudotis pradeda būdami gerokai jaunesni. SEB banko duomenimis, aštuonmečių estų ir latvių vaikų, besinaudojančių banko kortelėmis, yra daugiau negu trylikamečių lietuvių.

SEB banko paslaugomis galima naudotis nuo 7-erių metų. 7–13 metų vaikai banko sąskaita ir debeto kortele naudojasi nemokamai. Norint atidaryti sąskaitą ir užsakyti kortelę, į banką reikia atvykti abiem tėvams arba globėjams. Vaikui dalyvauti nebūtina. Jeigu vaikas gyvena su vienu iš tėvų, kito dalyvavimas taip pat nėra būtinas, tačiau reikės tai liudijančio teismo sprendimo. Banko darbuotojui reikės pateikti savo asmens tapatybės dokumentus ir vaiko gimimo liudijimą arba gimimo įrašo išrašą.

Nuo 14 metų galima naudotis paslaugų planu „Moksleivis“. Jis yra nemokamas tol, kol jaunuolis baigia mokyklą. Naudojantis šiuo planu nėra taikomas debeto kortelės išdavimo ir sąskaitos tvarkymo mokestis. Jaunuolis, kuriam yra nuo 14 iki 17 metų, atsidaryti sąskaitą, užsisakyti kortelę ir paslaugų planą, gali pats, tačiau į banką jį turės atlydėti bent vienas iš tėvų ar globėjų. Banke abiem reikės pateikti asmens dokumentus.

Vaikai ir jaunuoliai SEB mobiliąja programėle naudojasi nemokamai, o kortele gali atsiskaityti ir už pirkinius internetu.

Daugiau apie vaikams ir jaunimui skirtas SEB banko paslaugas.


 • Kasdieniai finansai - 2018 11 06

  Laikinas darbas moksleiviui – finansinio raštingumo pamoka

  Laikinas darbas moksleiviui – finansinio raštingumo pamoka

  Turbūt niekas taip gerai nepamoko jauno žmogaus finansinio raštingumo kaip galimybė pačiam užsidirbti pinigų ir pajusti jų tikrąją vertę. Daugelyje pasaulio šalių populiarus laikinas moksleivių darbas vasaros atostogų ar priešventiniu metu Lietuvoje tokio dėmesio nesulaukia. Gal tai neišnaudota galimybė?  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2018 06 04

  Savarankiško gyvenimo pradžiamokslis: neišvengiamos išlaidos ir kiti netikėtumai

  Savarankiško gyvenimo pradžiamokslis: neišvengiamos išlaidos ir kiti netikėtumai

  Pagaliau atėjo metas, kai jaučiatės pasiruošę palikti tėvų namus ir pradėti savarankišką gyvenimą? Tačiau neskubėkite žengti šio žingsnio gerai neapgalvoję kai kurių svarbių dalykų. Dauguma atskirai nuo tėvų gyvenimą pradėjusių jaunuolių pripažįsta, kad pirmaisiais savarankiško gyvenimo mėnesiais tenka susidurti su ne vienu iššūkiu. Vienas didžiausių – visus sprendimus reikia priimti patiems. Pavyzdžiui, planuoti biudžetą, nuspręsti, ką ir kiek pirkti, o ko atsisakyti.  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 11 02

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  Palikus tėvų namus ir žengus pirmuosius žingsnius savarankiško gyvenimo link, būtina patiems išmokti priimti sprendimus ir užsidirbti pinigų. Tačiau susirasti darbą jaunam ir jokios darbo patirties neturinčiam žmogui ne visuomet paprasta. Kad darbo paieškos keltų mažiau įtampos ir nesitęstų ilgai, pateikiame keletą taisyklių, kuriomis vadovaujantis susirasti pirmąjį darbą pavyks lengviau.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.