Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 03 31
asmeniniai finansai | grynieji pinigai | jaunimas

Neįsivaizduojate gyvenimo be grynųjų pinigų? Z karta nemato jų ateities (video)

Neįsivaizduojate gyvenimo be grynųjų pinigų? Z karta nemato jų ateities (video)

Lemtingą grynųjų pinigų prognozę skelbia jaunieji Lietuvos gyventojai, šių metų pradžioje dalyvavę švietimo konferencijos „TEDxVilniusED“ renginyje, skirtame 7–13 metų vaikams, jų tėvams, mokytojams ir kitiems pasaulinėmis švietimo tendencijomis besidomintiems entuziastams. Renginio dalyvių nuomone, diena, kai išnyks popieriniai pinigai, artėja.

„Tada, kai smarkiai atpigs kasos aparatai, elektroninės bankininkystės prietaisai ir bus galima visur atsiskaityti kortele, telefonu arba kažkokiu kompiuteriu, tada popierinių arba metalinių pinigų nebereikės“,  – svarstė vienas renginyje dalyvavęs vaikas.

Neseniai Didžiosios Britanijos sostinėje Londone viešėjusi viena renginio dalyvių pasakojo, kad svečioje šalyje grynųjų pinigų jai nė neprireikė.

„Kai važiuoju į Londoną, vaikai pataria grynųjų pinigų net nesivežti. Grynųjų pinigų pas juos nemačiau, todėl kad visur šiuolaikiškos kortelės – prilietei ir atsiskaitei. Jeigu viskas bus taip organizuojama, per artimiausią dešimtmetį gal ir nebematysime popierinių pinigų,  jų nereikės. Aš jau su tuo susidūriau ir pajutau, kad galiu be jų gyventi“, – tikino pašnekovė.

SEB banko prezidento patarėjas, vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda abejoja, ar grynieji pinigai visiškai išnyks, tačiau sparčiai besivystančios naujausios technologijos turėtų atverti dar daugiau galimybių naudotis virtualia valiuta. 

„Popierinių pinigų naudojimas priklauso nuo technologijų, nuo jų pažangos. Visgi reikia pripažinti, kad net ir pačios naujausios technologijos negali pakeisti tam tikrų žmonių įpročių ir elgsenos. Žmonės turi būti pasiruošę naudotis naujausiomis technologijoms ir norėti jomis naudotis. Tuomet iš tikrųjų per dešimtmetį gali įvykti labai didelių pokyčių ir nebeprireikti popierinių pinigų. Visgi nemanau, kad jie visiškai išnyks ir apyvartoje nebeliks nė vieno banknoto. Jie, matyt, bus naudojami tik išskirtiniais atvejais, kai atsiskaityti kitais būdais nebus įmanoma“, – teigė G. Nausėda.

Jungtinių Amerikos Valstijų verslininkai dar šio dešimtmečio pradžioje prognozavo, kad 2015-aisiais piniginės taps relikvija. Jų spėjimai nepasitvirtino. Pinigines vis dar nešiojamės su savimi, tačiau kalbų apie tai, kad galų gale grynųjų pinigų niekam nebereikės ir jie išnyks, pasigirsta vis dažniau,  daugelio jos jau nebestebina.


 • Kasdieniai finansai - 2017 03 03

  Kokių nuolaidų labiausiai nori jaunimas?

  Kokių nuolaidų labiausiai nori jaunimas?

  Užsienyje pastebima tendencija piniginėje nebesinešioti pluošto skirtingų nuolaidų kortelių sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Vyresni stengiasi įsigyti vieną ar dvi korteles, suteikiančias kuo daugiau nuolaidų skirtingose parduotuvėse. Tuo tarpu jaunimas, rinkdamasis nuolaidas, vengia „prisirišti“ ir pastaruoju metu pamėgo naudotis internete ar socialiniuose tinkluose skelbiamomis nuolaidomis.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 11 15

  Studentiškas gyvenimas šiandien ir prieš 15–20 metų: kas (ne)pasikeitė?

  Studentiškas gyvenimas šiandien ir prieš 15–20 metų: kas (ne)pasikeitė?

  Studentai visais laikais išsiskiria tuo, kad tai yra bene kūrybingiausia, linksmiausia ir labiausiai optimizmo kupina visuomenės dalis. Tačiau vienu požiūriu yra labai sunku lyginti šiuolaikinius studentus ir tuos, kurie mokėsi prieš 15–20 metų, tai – finansų valdymo įpročiai.  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 03 08

  Kokias problemas slepia meilė gryniesiems pinigams?

  Kokias problemas slepia meilė gryniesiems pinigams?

  Nors SEB banko statistika rodo nuolat augantį atsiskaitymo kortelėmis operacijų skaičių, Lietuva pagal atsiskaitymų negrynaisiais pinigais mastą tarp Šiaurės ir kaimyninių Baltijos šalių dar turi kur pasistūmėti. 2016 metais vienas gyventojas Lietuvoje vidutiniškai 73 kartus atsiskaitė kortele, kai Latvijoje atliktos 123, o Estijoje – 217 tokių mokėjimo operacijų. Toks Lietuvos atsilikimas nuo kitų Baltijos šalių yra žymus, nors didesnių infrastruktūros skirtumų nėra.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.