Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 08 24
asmeniniai finansai | Taupymas | Pensijų fondai | Skaičiuoklė

Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

Nuo 1 euro per dieną iki 13 000 eurų, arba kaip sutaupyti senatvei be didelių pastangų

Gyventi čia ir dabar – graži idėja. Visgi tik nedaugelis jaunų žmonių susimąsto, kad sulaukę pensinio amžiaus jie ir toliau norės mėgautis gyvenimu ir jo teikiamais malonumais, o ne nuolat nerimauti, kaip išgyventi nuo vienos pensijos išmokos iki kitos. Kiekvieną mėnesį atidėję net ir nedidelę pinigų sumą būsimai pensijai, galite sukaupti gana nemažą pensinį kapitalą. Yra tik viena sąlyga – turite pradėti taupyti kuo anksčiau.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, šiuo metu vidutinė senatvės pensija siekia iki 35 proc. buvusių pajamų. Dėl sparčiai senstančios visuomenės po keliasdešimt metų vidutinė pensija bus mažesnė negu yra šiandien – tik apie 28 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Tad kaip užsitikrinti, kad išėjus į pensiją gyvenimo kokybė smarkiai nepasikeistų?

Apklausų duomenimis, daugelis dirbančiųjų tikisi, kad senatvėje gaus pakankamai lėšų oriam pragyvenimui iš turimo nekilnojamojo turto nuomos ar kitų šaltinių. Visgi lūkesčiai dažnai neatitinka tikrovės.

Sprendimas – savarankiškai kaupti senatvei

Atsakymo į anksčiau iškeltą klausimą ieškoti toli nereikia. Papildomai kaupti senatvei trečios pensijų pakopos fonduose ar pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį jau dabar gali pradėti visi. Ateityje pensiją gautumėte iš abiejų šaltinių – sukauptų savo lėšų ir „Sodros“.

Didelis privalumas ir tas, kad trečios pakopos pensijų fonde ar pagal investicinį gyvybės draudimą sukauptos lėšos yra paveldimos. Tai reiškia, kad jūsų artimieji ar kiti jūsų paskirti paveldėtojai galėtų gauti sukauptus pinigus jūsų netekties atveju.

Sunku atsisveikinti su kiekvieną mėnesį atidedamomis didelėmis sumomis ateičiai? Gera naujiena ta, kad, jei pradėsite kaupti pensijai anksti, jums pakaks kiekvieną mėnesį šiam reikalui skirti nedidelę sumą. Per ilgą laiką net ir atidėdami po nedaug sukaupsite nemažai senatvei. Taupymo disciplina ilgainiui duos apčiuopiamų rezultatų.

Kiek galima sukaupti per 25 metus?

Štai šiauliečio Karolio pavyzdys. Vadybininku dirbantis vyras per mėnesį uždirba 900 eurų (prieš mokesčius). Keturiasdešimtmečiui iki pensijos dar yra likę 25 metai – gana ilgas laikas, per kurį galima sukaupti gana nemažai senatvei be didelės žalos savo mėnesio biudžetui dabar.

Šiemet Karolis nusprendė papildomai kaupti senatvės pensijai trečios pakopos pensijų fonduose ir tam kas mėnesį skiria po 30 eurų. Nors mokėdamas tokio dydžio įmokas šiaulietis senatvėje ir negaus tokio dydžio pensijos, kokia yra jo dabartinė alga, sulaukęs senatvės jis galės jaustis finansiškai saugesnis negu gaudamas vien „Sodros“ pensiją.

Svarstydami, kokią įmokų sumą kiekvieną mėnesį skirti pensijai kaupti, racionaliai įvertinkite savo šeimos biudžetą. Įmokos neturėtų tapti sunkiai pakeliama našta. Jei ateityje jūsų pajamos augs,  galėsite padidinti įmokoms skirtų pinigų sumą, ir atvirkščiai.

Sužinoti, kokią įtaką kiekvieną mėnesį mokamų įmoku suma turės jūsų pensijos dydžiui, labai paprasta. Tą padaryti padeda pensijų skaičiuoklė.

Karolis, naudodamasis pensijų skaičiuokle, apskaičiavo, kad iki pensijos sutaupys 13 tūkstančių eurų. Be abejo, tai nemenka suma. Jis pats galės nuspręsti, kaip išėjęs į pensiją atgaus šią sumą – kaip  kiekvieną mėnesį mokamos „Sodros“ pensijos priedą ar iš karto visą sumą, pavyzdžiui, nekilnojamam turtui įsigyti. 

Net ir mokant tokio paties dydžio įmokas sukaupti galima dar daugiau

Sutikite, kad 13 tūkstančių eurų tikrai nemenka suma. Tačiau per 25 metus Karolis, mokėdamas tokio paties dydžio  įmokas kiekvieną mėnesį, galėtų sutaupyti dar daugiau. Kaip?

Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus kaupiantieji pinigus trečios pakopos pensijų fonduose ar pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį kasmet gali pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata ir susigrąžinti dalį per metus sumokėto pajamų mokesčio.  

Ši lengvata taikoma, jei į pensijų fondą savo arba sutuoktinio naudai pervestų įmokų suma, įskaitant kitas pajamų mokestį mažinančias išlaidas, neviršija 2 000 eurų ir 25 proc. metinių apmokestinamųjų pajamų.

Kasmet susigrąžintas permokas Karolis gali pervesti į savo kaupiamąją sąskaitą, taip pasididinti sukauptą sumą ir greičiau priartėti prie siekiamo rezultato – finansiškai saugesnės ateities.

Keturi patarimai, kaip sutaupyti nemenką sumą pinigų

Išleisti pinigus daug lengviau negu pradėti taupyti ateičiai. Toliau pateikiame keturis patarimus, kurie jums padės sukaupti nemažą pinigų sumą.

1. Pradėkite taupyti dabar

Tyrimų duomenimis, tik sulaukę penkiasdešimties metų žmonės pradeda galvoti apie tą gyvenimo laikotarpį, kai galės mažiau dirbti arba išeiti į pensiją ir visapusiškai mėgautis gyvenimu. Tačiau sukaupti tokią pinigų sumą, kuri užtikrintų finansinį stabilumą senatvėje, tada jau gali būti per vėlu. Kad netektų nusivilti, verta pradėti taupyti anksčiau.

Pavyzdžiui, pradėję taupyti penkeriais metais anksčiau, savo investiciją galėtumėte beveik padvigubinti. Ir atvirkščiai – nusprendę atidėti šį žingsnį dar penkeriems metams, savo pelną sumažintumėte ketvirtadaliu ar net trečdaliu.

2. Sudarykite periodinio pervedimo sutartį

Kad pagundų išleisti pinigus būtų mažiau, sudarykite periodinio pervedimo sutartį – atlyginimo dieną pinigai iš jūsų sąskaitos automatiškai bus pervedami į jūsų kaupiamojo indėlio arba, pavyzdžiui, investicinio gyvybės draudimo ar trečios pakopos pensijų fondo sąskaitą.

Pirmuosius porą mėnesių gali būti sunku išsiversti su mažesne suma pinigų, tačiau jūsų santaupos kas mėnesį stabiliai didės. Išsiugdyti nauji taupymo įpročiai ateityje duos apčiuopiamų rezultatų.

3. Atidėkite į šalį pinigų sumą pagal savo išgales

Kiek pinigų kiekvieną mėnesį skirti taupymui? Dešimt eurų  turbūt per mažai, kad pavyktų sukaupti nemenką sumą, o šimtas eurų per mėnesį atrodo per didelė suma. Vieno atsakymo į šį itin dažnai užduodamą klausimą nėra. Norėdami sužinoti, kokią sumą kiekvieną  mėnesį galėtumėte atidėti, pasinaudokite investicijų ar pensijų kaupimo skaičiuoklėmis. Jos jums padės apskaičiuoti, kiek sutaupysite atidėję konkrečią pinigų sumą.

Atidedamų pinigų suma neturėtų būti minimali, nes taip tik susikursite iliuziją, kad ateityje galėsite jaustis finansiškai saugūs. Investuodami savo ateičiai turėtumėte atidėti didžiausią, kokią tik galite, sumą.

4. Pasinaudokite mokesčių lengvata

Ar žinote, kad, kaupdami pinigus pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį ar trečios pakopos pensijų fonde, jūs kasmet galite pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvata ir susigrąžinti dalį per metus sumokėto pajamų mokesčio?

Primename, kad ši lengvata taikoma, jei į pensijų fondą savo arba sutuoktinio naudai pervestų įmokų suma, įskaitant kitas pajamų mokestį mažinančias išlaidas, neviršija 2 000 eurų ir 25 proc. metinių apmokestinamųjų pajamų.

Svarbu

Tai yra reklaminio pobūdžio informacija apie investicinį gyvybės draudimą ir pensijų fondus. Ji negali būti interpretuojama kaip asmeninė rekomendacija, nurodymas ar kvietimas kaupti lėšas taikant čia minimas finansines priemones. Trečios pakopos pensijų fondus valdo UAB „SEB investicijų valdymas“. Investicinio gyvybės draudimo paslaugas teikia UAB „SEB gyvybės draudimas“.
Kaupdami lėšas pensijų fonde ir pagal investicinio gyvybės draudimo sutartis, Jūs prisiimate investicijų grąžos riziką. Bendrovės negarantuoja investicijų pelningumo. Jūs galite atgauti mažiau negu investavote.
Jūs esate atsakingi už priimtus sprendimus dėl investicijų, todėl, prieš juos priimdami, turėtumėte susipažinti su išsamia informacija, pasirinktos investavimo priemonės investavimo strategija, taisyklėmis, taikomais mokesčiais ir patys ar padedami konsultantų įvertinti riziką, kad gali sumažėti Jūsų investicijų vertė.


 • Pensija - 2017 03 15

  Norite sočios senatvės? Atlikite namų darbus dabar

  Norite sočios senatvės? Atlikite namų darbus dabar

  „Jei norite nesigailėti ateityje, atlikite namų darbus“, – ragina ne tik mokytojai mokyklose, bet ir finansų specialistai. Nors galvoti apie senatvę ir būsimą pensiją, kai tau apie trisdešimt, atrodo, dar anksti, ekspertai perspėja, kad toks amžius – pats tinkamiausias laikas pasirūpinti savo finansine gerove senatvėje.

  Daugiau

 • Pensija - 2016 05 24

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai užaugsiu, būsiu pensininkas...“: svajonės ir tikrovė

  „Kai išeisiu į pensiją, keliausiu po pasaulį, ilsėsiuosi šiltuosiuose kraštuose, skaitysiu geriausias knygas, nepraleisiu nė vieno gero spektaklio“, – turbūt taip neretai svajoja ir save guodžia į darbus įklimpę paties įvairiausio am​žiaus darbuotojai.

  Daugiau

 • Pensija - 2016 07 27

  Pensininkų atostogos: vieni lepinasi saule Turkijoje, kiti – sode

  Pensininkų atostogos: vieni lepinasi saule Turkijoje, kiti – sode

  Vasarą Vilniaus senamiestyje ar Neringoje tradiciškai sutinkame daugiau iš Vokietijos ar kitų Vakarų šalių atvykusių vyresnio amžiaus turistų. Matydami besišypsančius senjorus iš užsienio, neretai pagalvojame, kad jeigu ir egzistuoja idealus gyvenimo saulėlydis, jis turėtų atrodyti maždaug panašiai.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.