Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 06 04
asmeniniai finansai | jaunimas | Būsto paskola

Savarankiško gyvenimo pradžiamokslis: neišvengiamos išlaidos ir kiti netikėtumai

Savarankiško gyvenimo pradžiamokslis: neišvengiamos išlaidos ir kiti netikėtumai © Thought Catalog, Unsplash

Pagaliau atėjo metas, kai jaučiatės pasiruošę palikti tėvų namus ir pradėti savarankišką gyvenimą? Tačiau neskubėkite žengti šio žingsnio gerai neapgalvoję kai kurių svarbių dalykų. Dauguma atskirai nuo tėvų gyvenimą pradėjusių jaunuolių pripažįsta, kad pirmaisiais savarankiško gyvenimo mėnesiais tenka susidurti su ne vienu iššūkiu. Vienas didžiausių – visus sprendimus reikia priimti patiems. Pavyzdžiui, planuoti biudžetą, nuspręsti, ką ir kiek pirkti, o ko atsisakyti.  

Šiame straipsnyje apžvelgiame, kokios išlaidos sudarys didžiausią jūsų biudžeto dalį, ir patariame, kaip geriau planuoti savo išlaidas ir pasiruošti savarankiško gyvenimo netikėtumams.

Būstas

Yra ne vienas pasirinkimas, kur apsigyventi jaunam žmogui, pradėjusiam savarankišką gyvenimą. Galima įsigyti nuosavą butą, jį nuomotis ar apsigyventi bendrabutyje. Pastarieji du variantai pigiausi. Tačiau, jeigu trokštate daugiau privatumo, gyvenimas bendrabutyje arba bute, kurį dalinsitės su dar keliais bičiuliais, kažin, ar jums bus priimtinas. 

Planuodami, kur apsigyventi, galvokite ne tik apie šiandieną, bet ir apie rytojų. Objektyviai įvertinkite savo išlaidas ir galimybes. Pavyzdžiui, jeigu jūsų pajamos yra 900 eurų, bet 500 eurų kas mėnesį turėsite skirti būsto paskolos įmokai ar buto nuomai, jums teks smarkiai pasispausti ir gyventi itin taupiai, kad turėtumėte pakankamai pinigų apmokėti sąskaitas už elektrą, vandenį, dujas, interneto ir telefono sąskaitas.

Būtinosios išlaidos

Pradėję svarstyti apie savarankišką gyvenimą atskirai nuo tėvų, pirmiausia atsakingai įvertinkite savo finansinę padėtį. Apskaičiuokite savo pajamas ir planuojamas išlaidas. Klauskite patarimų vyresnių, jau atskirai gyvenančių brolių ir seserų, draugų, analizuokite savo tėvų gaunamas sąskaitas už būstą, taip pat ir kitas einamąsias išlaidas.

Įtraukite į savo planuojamą biudžetą pinigų sumas, kurias skirsite maistui, būtinosios reikmės prekėms, drabužiams, benzinui, autobusų bilietams, kinui ir teatrui, odontologo paslaugoms ir panašiai.
Išsirinkę butą, kuriame norėtumėte gyventi, paprašykite jo šeimininkų parodyti sąskaitas už komunalines ir kitas su būstu susijusias paslaugas. Nuomodamiesi būstą turėtumėte atminti ir tai, kad nuomotojai paprastai prašo sumokėti dviejų mėnesių nuomos mokestį į priekį. Pasibaigus nuomos sutarčiai ir palikdami butą, jūs atgausite dalį tos sumos. Žinoma, tik tuo atveju, jeigu butą paliksite tokios pačios būklės, kokios jis buvo, kai į jį persikėlėte gyventi.

Išlaidas už kambario nuomą bendrabutyje planuoti bene lengviausia. Kiekvieną mėnesį jums tektų mokėti konkrečią sumą, nustatytą sutartyje. Paprastai į tą sumą įeina ir nuomos, ir komunalinių paslaugų mokestis.

Baldai ir namų apyvokos daiktai

Jeigu jūsų nuomojame bute nėra baldų ir kitų būtinųjų namų apyvokos daiktų, pavyzdžiui, indų, patalynės, jums, žinoma, teks juos nusipirkti. Baldų kaina priklauso nuo jų kokybės, dizaino ir dydžio. Bet kuriuo atveju bendra pirkinio suma gali būti išties įspūdinga. Norėdami sutaupyti, pirmiausia baldų ieškokite naudotų baldų parduotuvėse. Ne tik dėl geresnių kainų, bet ir dėl to, kad dabar tai madinga. Nepamirškite, kad jums papildomai kainuos ir didelių baldų transportavimas.

Prieš priimdami sprendimą, kokį butą – su baldais ar be jų – nuomotis, gerai pagalvokite ir paskaičiuokite. Kartais nuomotis butą su visais baldais labiau apsimoka, netgi tada, jeigu jo nuoma yra šiek tiek didesnė.

Komunalinės išlaidos

Mokesčiai už komunalines paslaugas – tai mokesčiai už vandenį, elektrą, šildymą, televiziją, internetą, telefoną ir draudimą. Žinoma, apdrausti būstą nėra privaloma, tačiau tą padarę galėsite jaustis ramiau, nes, pavyzdžiui, gaisro, vagystės ar vandens užliejimo atveju jūsų turtas būtų apdraustas, tad galėtumėte tikėtis kompensacijos už patirtus nuostolius.

Jeigu nuomojatės ar perkate butą vasarą arba ankstyvą rudenį, išlaidos už komunalines paslaugas iš pradžių gali atrodyti nedidelės. Tačiau neskubėkite pernelyg džiaugtis. Šaltuoju sezonu už šildymą ir elektrą turėsite mokėti kur kas daugiau.

Išsinagrinėkite, kiek buvo sumokėta mokesčių už komunalines paslaugas per visus metus. Sudėkite visų mėnesių įmokas ir padalinkite iš dvylikos – taip žinosite mėnesio įmokų vidurkį. Atsižvelgę į jį galėsite geriau planuoti savo išlaidas, pavyzdžiui, atidėti tam tikrus nereikšmingus pirkinius , kad turėtumėte pakankamai pinigų sumokėti mokesčiams už komunalines paslaugas žiemos metu.

Sumos, išleidžiamos mokesčiams už komunalines paslaugas, gali labai skirtis. Paprastai centrinio šildymo kainos yra jau nustatytos šildymo tiekėjų ir priklauso nuo buto dydžio.

Elektra šildomas būstas gali būti ekonomiškesnis, jeigu išjungsite grindų šildymą arba sumažinsite radiatorių temperatūrą. Krosnimi šildomą būstą išlaikyti pigiausia, tačiau tai reikalauja laiko ir sukelia papildomų rūpesčių – reikia užsakyti malkas ar briketus,  rasti vietą, kur juos laikyti, pagaliau – patiems šildytis namus ir t. t.

Būkite pasirengę netikėtumams

Gyvenimas pilnas netikėtumų. Trūko padanga, pavogė nešiojamąjį kompiuterį, sugedo dantis... Tai gali nutikti kiekvienam, todėl geriau iš anksto tam ruoštis ir būti pasirengusiems, kad galėtumėte padengti nenumatytas išlaidas.


 • Kuriantiems verslą - 2017 12 13

  Dešimtokės iš Karmėlavos verslo idėja: vietoj dantų šepetėlio ir pastos – saldainiai

  Dešimtokės iš Karmėlavos verslo idėja: vietoj dantų šepetėlio ir pastos – saldainiai

  Nuo šilumos ir seilių burnoje tirpstančios kapsulės, skirtos burnos higienai užtikrinti, – tokią verslo idėją siūlo dešimtokė Augustė Andrianovaitė. Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos mokinė kartu su kitais jaunuoliais dalyvauja SEB banko remiamoje jaunimo verslumo ugdymo programoje „Junior Achievement“ ir vysto savo verslo idėjas.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2018 05 23

  Keturi svarbūs dalykai, kuriuos verta prisiminti pirmosios algos dieną

  Keturi svarbūs dalykai, kuriuos verta prisiminti pirmosios algos dieną

  Pirmasis atlyginimas visada ypatingas. Juk po daugybės metų, kai buvote išlaikomi tėvų, galite pradėti savarankišką gyvenimą ir patys nuspręsti, kur ir kaip leisti savo pinigus. Bet kaip sumaniai naudoti savo uždirbtus pinigus, kad nereikėtų skubėti skolintis iš tėvų?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 09 29

  Tėvų kišenėje sėdintys jaunuoliai – dar nesavarankiški

  Tėvų kišenėje sėdintys jaunuoliai – dar nesavarankiški

  Tėvai finansiškai remia du iš penkių jaunų žmonių. Penktadaliui 18-25 metų amžiaus jaunuolių tėvų duodami pinigai – ir vienintelis pajamų šaltinis. Tie, kas labiausiai priklauso nuo tėvų paramos, dažniau pripažįsta, kad jų išlaidas tėvai vienu ar kitu būdu kontroliuoja, o patiems sudaryti ar laikytis finansinio plano sekasi sunkiau, rodo SEB banko atliktas jaunimo finansų tyrimas. 

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.