Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 10 30
vaikai | Taupymas | santaupos | finansinis raštingumas

Šešių vaikų mama: „Reikia leisti vaikams patiems užsidirbti“

Šešių vaikų mama: „Reikia leisti vaikams patiems užsidirbti“ Jurgita Pocienė su vaikais

Daugiavaikių šeimų asociacijos direktorė šešių vaikų mama Jurgita Pocienė savo atžalas suvokti pinigų vertę moko kiekvienoje gyvenimo situacijoje. Pati nuo mažens išmokusi, kad pinigai ant medžių neauga, moteris savo vaikus į finansinį kelią išveda labai anksti.

Kaip išmokyti vaikus suprasti pinigų vertę?

„Vaikystėje man pačiai teko pamatyti, kaip sunkiai yra uždirbami pinigai. Mano mama buvo floristė, pindavo puokštes iš gėlių ir man leisdavo prisidėti prie jos darbo. Nuo 10-ies metų per atostogas laiką leisdavau dirbdama su mama. Man patiko, kad pinigus buvo galima užsidirbti, o ne tiesiog gauti veltui“, – pasakoja daugiavaikė mama.

Moteris sako, kad tėvų pareiga yra  savo vaikus  supažindinti su realiu šių dienų gyvenimu. Atžalos turi suprasti, kad visi malonumai ir daiktai, kuriuos jie gauna iš savo tėvų, yra darbo vaisiai.

„Kadangi auginame daug vaikų, patys visada turime skaičiuoti pinigus. Kartais tenka kažko atsisakyti arba susiveržti diržus, kad vėliau galėtumėme įsigyti daiktą, apie kurį svajojame. Norime, kad vaikai žinotų, jog gyvenime visada ir už viską reikės mokėti, todėl nuo mažų dienų juos mokome finansinio raštingumo“, – sako J. Pocienė.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Smulkiuoju verslu besiverčianti ir socialinius projektus įgyvendinanti  moteris pasakoja, kad, jei tik yra galimybė, visada į savo veiklą stengiasi įtraukti ir vaikus. „Mūsų šeimoje nėra taip, kad vaikai prašytų pinigų. Visada, jei tik yra noro, leidžiame jiems užsidirbti savoms išlaidoms. Mes su vyru dirbame įvairiuose renginiuose, todėl turime galimybę leisti vaikams įsilieti į darbą, pavyzdžiui, dalinant skrajutes, prekiaujant reklamine atributika. Tiesiog leidžiame vaikams dalyvauti savo veikloje ir kartu gauti šiek tiek pinigų“, – sako mama.

J. Pocienė pasakoja, kad vaikai, matydami, kaip iš tikrųjų yra uždirbami pinigai, pradeda juos labiau vertinti.

„Matau, kaip jie nori pirkti viską iš eilės, o galėdami per dieną išleistų ir 50 eurų. Tačiau, kai jie padirba patys ir pamato, kiek reikia įdėti pastangų, kad gautum atlygį, patikėkite manimi, nebeina ir nebeperka visko iš eilės, o pradeda taupyti. Tai rodo, kad jie supranta pinigų vertę“, – teigia Daugiavaikių šeimų asociacijos direktorė.

Verslumas atsiskleidžia jau vaikystėje

Moteris prisimena linksmą istoriją, kuri atskleidžia, kaip svarbu yra teisingai auklėti savo vaikus ir išmokyti juos taupyti.

„9-metis mano sūnus turėjo galimybę užsidirbti pinigų vaidindamas filme. Už tai jis gavo 100 eurų honorarą. Kai buvo pervesti uždirbti pinigai, jis labai norėjo, kad paimčiau visą sumą ir atiduočiau jam. Tačiau visų pinigų berniukui nedaviau. Sutarėme, kad visada, kai jam reikės, duosiu po 10 eurų. Pirmą kartą tuos 10 eurų jis labai greitai išleido saldumynams, kad net pilvą skaudėjo. Visi juokavome, kad gavęs visą sumą galėjo  atsidurti net ligoninėje “, – juokiasi J. Pocienė. Tačiau vėliau sūnus suprato, kad geriau yra pinigus atsidėti.

„Vieną dieną lankėmės mugėje ir jis pamatė japonišką dėlionę. Prisiminęs, kad vis dar turi uždirbtų pinigų, ją nusipirko. Buvo labai malonu žiūrėti, koks jis buvo laimingas žinodamas, kad turėjo santaupų ir galėjo įsigyti dėlionę“, – pasakojo moteris.

Vyresnioji 14-etė Jurgitos dukra, pasak moters, jau dabar yra versli. Mergaitė ne tik labai atsakingai taupo pinigus, bet juos mėgsta ir skolinti.

„Ji visada pati pirma, jei kalbame apie darbą. Mergaitė noriai padeda tėčiui, už tai gauna atlygį ir pinigus atsakingai taupo. Aš juokauju, kad ji iš tų, kurie kaupia, o po to siūlosi mums paskolinti“, – juokiasi moteris.

Svarbiausia – tėvų pavyzdžiai

Kalbėdama apie šiuolaikinius vaikus ir jų tėvus, Jurgita pastebi vieną tendenciją, kuri jai neduoda ramybės. „Mano akimis, šiais laikais yra tikrai labai daug išlepintų vaikų. Tėvai juos pernelyg saugo nuo gyvenimo ir laiko lyg šiltnamyje. Manau, kad tiems vaikams, kurie dabar viską gauna ant lėkštutės, ateityje bus labai sunku, nes ateis laikas, kai užsisuks pinigų kraneliai, o praktikos ir patirties  uždirbti pinigus jie tiesiog neturės.

Stengiamės savo vaikams įskiepyti, kad problemų gyvenime bus visada, todėl reikia išmokti jas spręsti. Savo vaikams sakau, kad neprivalau jų nuo visko apsaugoti, tačiau noriu parodyti, kaip apsisaugoti“, – sako daugiavaikė mama.

Moteris pataria – jei norime, kad mūsų vaikai eitų teisingu finansiniu keliu, turime patys rodyti jiems pavyzdį.

„Jeigu tėvai nesusitvarko su savo finansais, tai jie niekada to neišmokys ir savo vaikų. Scenarijai tik du: arba vaikai išlips iš dugno ir turės savo sėkmės istoriją, arba gyvenime kartos tėvų klaidas. Norisi suaugusiesiems palinkėti atsakingumo ir sąmoningumo, nes vaikai žiūri į mus ir iš mūsų mokosi“, – sako Jurgita.


 • Draudimas - 2018 03 13

  Išleisti dabar ar užtikrinti saugią vaikų ateitį?

  Išleisti dabar ar užtikrinti saugią vaikų ateitį?

  Kai dviejų atžalų mama Goda pradėjo domėtis, kiek kainuoja studijos Lietuvos universitetuose, moteris apsisprendė tuojau pat pradėti taupyti vaikų mokslams. Tam ji skirs nuo šių metų gaunamus vaiko pinigus – valstybės skiriamas 30 eurų išmokas vaikams.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2018 05 08

  Pasitarti finansų klausimais – ir internetu

  Pasitarti finansų klausimais – ir internetu

  Norite pasikonsultuoti rūpimais finansų klausimais neatsitraukę nuo savo kompiuterio ekrano? Vilnietis Algirdas Karbonskis, išgirdęs tokį SEB banko vadybininkės pasiūlymą, nedvejodamas sutiko. IT konsultantas dėl laiko stokos vis neprisiruošdavo pats nuvykti į banko skyrių, o bendrauti nuotoliniu būdu jis įpratęs – taip kasdien tvarko darbo reikalus su kitose šalyse dirbančiais kolegomis.  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 05 30

  Kaip mokyti vaikus, kad jie nuo mažens suprastų pinigų vertę?

  Kaip mokyti vaikus, kad jie nuo mažens suprastų pinigų vertę?

  „Lenk medį, kol jaunas“, – sako liaudies išmintis, puikiai tinkanti kalbant apie finansinio raštingumo ugdymą. Edukologai ir finansų ekspertai sutaria, kad jei nuo mažens su vaikais kalbėsitės apie finansus, tikėtina, kad suaugę jie su pinigais elgsis išmintingai ir jiems neteks tempti nuo algos iki algos.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.