Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2017 08 07
Studijos | Gyvenimo etapai | studentai

Studentiškos kišenės gidas

Studentiškos kišenės gidas

Pirmasis jausmas palikus tėvų namus ir pakėlus studijų bures svetimame mieste – saldus laisvės svaigulys. Vis dėlto jis gali greitai dingti supratus, kad studentiškoje kišenėje ūžauja vėjai. Apie studentų finansus kuriami anekdotai, tačiau ar jie visi būtinai pasikartoja ir  tikrovėje?

Norint, kad studentiška kišenė neprakiurtų, reikia išmokti kontroliuoti savo finansus. Jeigu anksčiau jaunuolio biudžetas buvo sudėtinė tėvų biudžeto dalis, tai dabar, pradėjus nepriklausomą gyvenimą, pajamas ir išlaidas  teks planuoti patiems.

Mokesčiai už studijas ir būstą – pagrindinė išlaidų dalis

Palikus tėvų namus, išlaidų neišvengiamai padaugėja. Turbūt svarbiausia išlaidų rūšis, tenkanti studentams arba juos finansiškai remiantiems tėvams, yra mokesčiai už studijas. Lietuvos Respublikos švietimo ministerijos 2017 m. duomenimis, bakalauro studijų kainos svyruoja nuo 1 268 iki 11 576 eurų per metus. Brangiausiai už studijas moka pilotų rengimo studijas pasirinkę studentai, o mažiausiai studijos kainuoja tiems, kurie pasirinko socialinių mokslų kryptį.

Tiesa, gerai besimokantiems studentams Lietuvoje studijos dažniausiai finansuojamos valstybės, todėl itin svarbią studentų išlaidų dalį sudaro būsto nuoma. Jaunuoliai, pasirinkę gyventi studentų bendrabučiuose, vidutiniškai išleidžia maždaug nuo 50 iki 100 eurų per mėnesį.  O jei studentas nusprendžia gyventi nuomojame bute, išlaidos būstui gali perkopti ir 200 eurų per mėnesį ar daugiau.

Vis dėlto pasirinkus studentišką gyvenimą atskirai nuo tėvų šių pagrindinių išlaidų greičiausiai nepavyks išvengti ar jų gerokai sumažinti. Todėl reikia iš anksto numatyti šias būtinąsias išlaidas savo biudžete.

Svarbu išmokti atskirti norus nuo poreikių

Be svarbiausių išlaidų būstui ir mokslui, įžengus pro universiteto duris, taip pat reikia pinigų maistui, transportui, drabužiams, mobiliojo ryšio paslaugoms, internetui, pramogoms, laisvalaikiui. Papildomai gali kainuoti investicijos į savo svajonių profesiją – kursai, mokymai, seminarai ar konferencijos. Skaičiuojama, kad aktyvūs studentai, nuolat tobulinantys save, vidutiniškai per mėnesį tokioms išlaidoms gali skirti 120–170 eurų.

Dalis šių išlaidų yra pirmo būtinumo, pavyzdžiui, maistui, transportui, komunalinėms paslaugoms, drabužiams. Visgi jos retai būna vienodos, tad jas galima mažinti. Studentas gali atsisakyti pietų kavinėje, važinėti viešuoju transportu ar dviračiu, taupyti elektrą, rinktis kuklesnį mokėjimo planą už mobiliojo ryšio paslaugas ir panašiai.

Tokios pat taisyklės galioja ir norint mažinti nebūtinąsias išlaidas, prie kurių priskiriamos išlaidos laisvalaikiui, brangesniems pirkiniams, pramogoms. Kiekvieną kartą reikėtų įvertinti, ar tas pirkinys iš tiesų yra reikalingas ir ar išleidus šiuos pinigus užteks lėšų pragyvenimui.

Dėl šios priežasties finansų specialistai pataria visų pirma apmokėti sąskaitas ir įvykdyti kitus įsipareigojimus, numatyti, kiek skirti lėšų būtinoms išlaidoms, o tik paskui leisti pinigus pramogoms ir ne pirmo būtinumo daiktams. Vis dėlto reikėtų nepamiršti, kad nuoseklus savo biudžeto planavimas visiškai nereiškia, kad išlaidų prioritetai dėstomi vadovaujantis tik racionaliu protu. Gera emocinė savijauta yra lygiai tiek pat svarbi kaip ir tvirti buities pamatai.

Kiauros kišenės išvengti padės „Finansų planuotojas“

Gyvenant studentišką gyvenimą pagundų yra daugybė, tačiau reikėtų nepamiršti, kokias pajamas gaunate, ir jų neviršyti. Jeigu pajamų ir išlaidų balansas yra teigiamas, likutį reikėtų atsidėti santaupoms – nenumatytoms išlaidoms ar juodai dienai. Taip pat reikėtų nepamiršti ir patarimų, kaip galima sutaupyti.

Finansus daug lengviau planuoti, kai aiškiai matyti, kokios išlaidos patiriamos ir kokios pajamos gaunamos kiekvieną mėnesį. Tai padaryti ypač patogu naudojantis nemokama SEB banko paslauga „Finansų planuotojas“.

Jeigu dažnai atsiskaitote mokėjimo kortele ar elektroniniais būdais, prisijungę prie interneto banko matysite, kiek ir kam išleidote. Išanalizavę grafikus, galėsite patys nuspręsti, kokias didžiausias išlaidas patyrėte, kaip pavyktų sutaupyti.

Darbas studijų metu – ne tik finansinė paspirtis, bet ir svarbi patirtis

Turint daugiau išlaidų galima ne tik jas mažinti, bet ir mąstyti apie tai, kaip didinti pajamas. Vienas iš būdų – visą dėmesį skirti studijomis ir tikėtis gauti stipendiją, jeigu aukštoji mokykla tokią siūlo. Vis dėlto net ir stipendija ne visada padengia visas studentiško gyvenimo išlaidas, todėl studijų metais jau reikėtų pradėti galvoti apie darbą. Žinoma, reikėtų dirbti protingai, kad darbas nekenktų studijų kokybei, o studijos netrukdytų darbui – tai gali būti ir savaitgalio kokteilių plakimas prie baro, naujo verslo kūrimas ar sezoniniai eksperimentai vasaras  leidžiant ne tik ieškant naujų horizontų, bet ir stengiantis sutaupyti pinigų ateinančiam pusmečiui. Nereikėtų tikėtis, kad pirmasis darbas atneš tūkstančius eurų, nebent pasirinkta specialybė yra ypač populiari darbo rinkoje. Remiantis naujausiais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, jaunuoliai iki 20 metų Lietuvoje vidutiniškai uždirba 422,5 euro (neatskaičius mokesčių), kiek vyresni, 20-24 metų jaunuoliai – 543,9 euro.


Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


Vis dėlto nedidelis atlygis nėra priežastis apleisti darbo paieškas – jau po pirmų metų įmonėje galite tikėtis didesnio atlyginimo, o baigę studijas turėsite patirties, kurią tikrai įvertins darbdaviai. Be to, net ir darbdavių požiūris į studentą yra visai kitoks negu į moksleivį – būsimasis darbdavys  mato tegu ir nepatyrusią, tegu ir augančią, bet jau subrendusią asmenybę.


 • Kasdieniai finansai - 2016 11 15

  Studentiškas gyvenimas šiandien ir prieš 15–20 metų: kas (ne)pasikeitė?

  Studentiškas gyvenimas šiandien ir prieš 15–20 metų: kas (ne)pasikeitė?

  Studentai visais laikais išsiskiria tuo, kad tai yra bene kūrybingiausia, linksmiausia ir labiausiai optimizmo kupina visuomenės dalis. Tačiau vienu požiūriu yra labai sunku lyginti šiuolaikinius studentus ir tuos, kurie mokėsi prieš 15–20 metų, tai – finansų valdymo įpročiai.  

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 07 18

  Studentų galimybės vasarą: kiek galima uždirbti Lietuvoje ir JAV?

  Studentų galimybės vasarą: kiek galima uždirbti Lietuvoje ir JAV?

  Nuo mokslų atitrūkę studentai gali įvairiai praleisti vasaros atostogas. Vieni renkasi vasaros praktiką ar darbą Lietuvoje, kiti keliones, dar kiti bando prisidurti dirbdami užsienyje, tačiau vis dažniau pasinaudoja galimybe sujungti pastaruosius du atostogų praleidimo būdus ir renkasi programą „Dirbk ir keliauk JAV“ (angl. „Work and Travel USA“).

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 08 08

  Kiek kainuoja studijos užsienyje?

  Kiek kainuoja studijos užsienyje?

  Studijos užsienyje – puiki proga pasisemti neįkainojamos patirties ir įspūdžių. Tačiau gyvenimas svetimoje šalyje reiškia ir didelius finansinius įsipareigojimus. Būsto nuoma, maistas, kiti reikalingi buities reikmenys, išlaidos transportui, kelionėms ir vietinės kultūros pažinimui – kiek iš tiesų kainuoja studijos užsienyje? Šį klausimą uždavėme trims Lietuvos studentams, studijavusiems skirtingose Europos šalyse.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.