Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2016 12 29
gyventojų pajamų mokestis | mokesčiai | Pinigai

Svarbiausi mokesčių sistemos pokyčiai 2017 metais

Svarbiausi mokesčių sistemos pokyčiai 2017 metais

Nuo 2017 m. sausio 1 d. keičiamas gyventojų apmokestinimas bus palankesnis mažiausias pajamas gaunantiems asmenims. Pokyčių apmokestinant gyventojų pajamas būtų buvę dar daugiau, jeigu nebūtų pusmečiui atidėtas socialinio modelio įgyvendinimas. Toliau pateikiami svarbiausi mokesčių sistemos pokyčiai, aktualūs daugumai fizinių asmenų. 

Didėja neapmokestinamųjų pajamų dydis

Nuo 2017 m. sausio 1 d. didžiausias gyventojui, neturinčiam nustatyto mažesnio darbingumo  ar specialių poreikių, taikomas mėnesio neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) padidės nuo 200 iki 310 eurų. Maksimalus dydis bus taikomas asmenims, kurių su darbo arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos per mėnesį neviršys minimalios mėnesio algos (MMA), kuri yra 380 eurų. Kiekvienas darbuotojas gali apskaičiuoti, koks jam gali būti taikomas mėnesio NPD pagal šią formulę:

gyventojui taikytinas mėnesio NPD = 310 – 0,5 x (gyventojo mėnesio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos – 380).


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


NPD nebus taikomas, jei gyventojo mėnesio pajamos bus didesnės negu 1000 eurų. Palyginti su 2016 metais, asmens, gaunančio MMA, mėnesio darbo užmokestis į rankas padidėja 18 eurų, arba 5,7 procento, o asmens, gaunančio 800 eurų prieš mokesčius, mėnesio atlyginimas į rankas padidės 8 eurais, arba 1,3 procento. Tokie pokyčiai pagerins mažiausiai uždirbančių asmenų finansinę padėtį ir padidins mokesčių progresyvumą (MMA gaunantiems asmenims realusis gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas bus tik 3 proc., kai standartinis tarifas yra 15 procentų).

Didėja mokesčių lengvata auginantiems vaikus

Nuo 2017 m. sausio 1 d. 80 eurų didės mėnesio papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNPD) nuolatiniams Lietuvos gyventojams, auginantiems vaikus. Už kiekvieną auginamą vaiką šeimai bus taikomas 200 eurų PNPD. Tai reiškia, kad kiekvienam iš dirbančių tėvų galės būti taikomas nebe 60 eurų, o 100 eurų mėnesio PNPD už vaiką. Šis dydis ir toliau bus taikomas neatsižvelgiant į tėvų gaunamų pajamų dydį. Dėl šių pokyčių nuo 2017 m. sausio 1 d. kiekvienam iš tėvų (jeigu užtenka pajamų visam NPD ir PNPD pritaikyti) mėnesio pajamos po mokesčių padidės 6 eurais. Pavyzdžiui, asmuo, gaunantis MMA ir turintis vieną vaiką, jau nemoka gyventojų pajamų mokesčio, tad, didėjant vaikų skaičiui, jo gaunama nauda dėl papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio nebeauga.

Įvestos GPM susigrąžinimo lubos už gyvybės draudimo įmokas ir įmokas į trečios pakopos pensijų fondus

2016 metų priešpaskutinę savaitę Seimas patvirtino, kad, apskaičiuojant ir deklaruojant 2017 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių pajamas, bendra atimamų išlaidų už  gyvybės draudimo įmokas ir įmokas į III pakopos pensijų fondus suma per metus negali viršyti 2000 eurų, arba 166,7 euro per mėnesį. Tai reiškia, kad didžiausia susigrąžinama GPM suma už šias įmokas per metus galės būti 300 eurų. Tiesa, deklaruojant 2016 metų pajamas bus galima susigrąžinti GPM pagal iki 2016 m. gruodžio 31 d. galiojantį gyventojų pajamų mokesčio įstatymą. Beje, nuo 2017 metų pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui gauta gyvybės draudimo išmoka pagal gyvybės draudimo sutartį bus apmokestinama GPM mokesčiu, jeigu naudos gavėjas buvo pakeistas ne pagal reikalavimus (t.y. ne dėl naudos gavėjo mirties ar  nutrauktos santuokos).

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas


 • Taupymas ir investavimas - 2020 01 10

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti 1400 eurų

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti 1400 eurų

  Esama įvairių taupymo receptų, tačiau ar žinote, kaip per metus galima sukaupti beveik 1400 eurų? SEB banko finansų ekspertų pasiūlytu taupymo planu pasinaudojusi SEB banko klientė Simona dalinasi savo įspūdžiais.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2015 10 22

  Kad sąskaitų už šildymą našta būtų lengvesnė

  Kad sąskaitų už šildymą našta būtų lengvesnė

  Tik ką namuose pradėję šilti radiatoriai reiškia, kad netrukus teks plačiau praverti piniginę. Kita vertus, oficialioji statistika rodytų, kad nuogąstauti lyg ir nėra reikalo. Remiantis suderintu vartotojų kainų indeksu, išlaidos už šiluminę energiją sudaro 2,2 proc. visų vartojimo išlaidų. Neabejotina, šis „atradimas“ daugelį papiktins. Kokie du procentai, kai šildymo sąskaita viršija 100 eurų, o atlyginimas – tik 500 eurų? Čia ne du, o visi dvidešimt procentų.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 12 21

  Kokių kainų pokyčių sulauksime 2017 metais?

  Kokių kainų pokyčių sulauksime 2017 metais?

  Dauguma prekių ir paslaugų Lietuvoje 2016 metais brango, tačiau kelių svarbių prekių kainos buvo vis dar mažesnės negu prieš metus. Dėl šios priežasties Statistikos departamento apskaičiuojama infliacija šalyje lapkritį tesiekė 1 procentą. Niekas nesiginčys, kad elektros ir šilumos energijos, degalų, ryšio paslaugos šiais metais buvo pigesnės negu prieš metus. 

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.