Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2016 09 29
Taupymas | jaunimas

Tėvų kišenėje sėdintys jaunuoliai – dar nesavarankiški

Tėvų kišenėje sėdintys jaunuoliai – dar nesavarankiški

Tėvai finansiškai remia du iš penkių jaunų žmonių. Penktadaliui 18-25 metų amžiaus jaunuolių tėvų duodami pinigai – ir vienintelis pajamų šaltinis. Tie, kas labiausiai priklauso nuo tėvų paramos, dažniau pripažįsta, kad jų išlaidas tėvai vienu ar kitu būdu kontroliuoja, o patiems sudaryti ar laikytis finansinio plano sekasi sunkiau, rodo SEB banko atliktas jaunimo finansų tyrimas. 

Tėvų parama svarbiausia jauniausiems

SEB banko tyrimo duomenimis, labiausiai nuo tėvų duodamų pinigų priklausomi jauniausi – 18-19 metų respondentai: beveik visiems jiems (85 proc.) finansiškai padeda tėvai. Didėjant amžiui, gaunančiųjų pinigų iš tėvų dalis sparčiai mažėja: jei tarp 21 metų respondentų tokių jaunuolių pusė, tai sulaukus 25 metų tokių lieka tik 14 proc.

Didelė dalis jaunų žmonių studijuoja, pirmuose studijų kursuose dar dirba nedaugelis. Vėliau, apsipratus su studijomis, jauni žmonės pradeda ieškoti darbo – ir kad įgytų vertės darbo rinkoje suteikiančios praktikos, ir kad užsidirbtų pajamų, nes vieniems tėvų duodamų pinigų nepakanka, kiti nebenori būti tėvams našta, treti nori greičiau tapti finansiškai savarankiški.

Jei duoda pinigų, labiau ir kontroliuoja

Kas septintas (15 proc.) 18-25 metų tyrimo dalyvis teigia, kad tėvai vienaip ar kitaip kontroliuoja jo išlaidas. Dažniau su tėvų kontrole susiduria tie jaunuoliai, kurie yra labiau priklausomi nuo tėvų pinigų.

Tarp jauniausio amžiaus (18-19 metų) respondentų jau kas antras (47 proc.) pripažįsta, kad tėvai kontroliuoja jų išlaidas, o tarp tų, kurie gyvena su tėvais, patiriančių tėvų išlaidų kontrolę -  22 proc. Rečiausiai tėvai išlaidas kontroliuoja tų jaunuolių, kurie dirba ir nestudijuoja arba nebestudijuoja arba yra sukūrę savo šeimas ir gyvena atskirai.

Viena vertus, svarbus veiksnys yra amžius bei jauno žmogaus nepatyrimas savarankiškai tvarkyti pinigus. Kita vertus, kaip sakoma, kas moka pinigus, tas ir muziką užsako: matyt, ir tėvai jaučia turį teisę, o gal ir pareigą pasirūpinti, kad jų pinigai būtų tinkamai išleisti. Išlaikomiems vaikams belieka tik su tuo susitaikyti.

Tie, kurių išlaidas kontroliuoja tėvai, rečiau patys sėkmingai planuoja savo išlaidas

Tie, kas yra labiau priklausomos nuo tėvų pinigų ir labiau jų kontroliuojami, nurodė, kad dažniau neplanuoja išlaidų arba tokie planai nepadeda išlaidų suvaldyti. Kad neplanuoja savo išlaidų arba kad nesiseka laikytis išlaidų plano, nurodė ketvirtadalis (26 proc.) respondentų. Maždaug pusė iš jų nurodo, kad bando išlaidas kontroliuoti, bet jiems nesiseka.

Kai jaunas žmogus gyvena iš pinigų, kuriuos duoda tėvai, jis tikriausiai jaučiasi gana saugiai – juk jei pinigų pritrūks, vėl bus galima paprašyti iš tėvų. O tiems, kas nusprendė ir pradėjo gyventi savarankiškai, iš savarankiškai uždirbtų pinigų, vėl prašyti tėvų pagalbos gali būti sunku. Kita vertus, kai pajamos labai nedidelės ar nereguliarios, suderinti jas su išlaidomis yra sunkiau.


 • Kasdieniai finansai - 2016 04 04

  Ar senoviškas taupymo būdas tinka ir jauniems?

  Ar senoviškas taupymo būdas tinka ir jauniems?

  Nors indėlių palūkanos beveik lygios nuliui, indėlių sąskaitose laikoma lėšų suma toliau didėja. Įdomu, kad sparčiai auga jaunų žmonių (18–25 m.) indėliai. Per 2015 metus SEB banke šios amžiaus grupės žmonių vidutinė vienam indėlininkui tenkanti indėlių  suma padidėjo 32 procentais.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2016 01 22

  Mokytoja: jaunoji karta negalvoja apie ateitį, todėl turime jai padėti

  Mokytoja: jaunoji karta negalvoja apie ateitį, todėl turime jai padėti

  Kas geriau moksleiviams padės susigaudyti asmeninių finansų džiunglėse, paaiškins pinigų ir saugios ateities svarbą negu banko ekspertai, kasdien susiduriantys su finansiniais reikalais? Uždavusi sau tokį klausimą, Prienų „Žiburio“ gimnazijos mokytoja Vilija Juodsnukienė ilgai nedelsė. Ji buvo viena pirmųjų šalies mokytojų, pakvietusi SEB banko atstovus į diskusiją, skatinančią vyresnių klasių moksleivių finansinį išprusimą.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2020 01 10

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti 1400 eurų

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti 1400 eurų

  Esama įvairių taupymo receptų, tačiau ar žinote, kaip per metus galima sukaupti beveik 1400 eurų? SEB banko finansų ekspertų pasiūlytu taupymo planu pasinaudojusi SEB banko klientė Simona dalinasi savo įspūdžiais.

  Daugiau

 


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

 

 

 

 

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.