Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2021 03 29

Trys užduotys prieš skolinantis, kad tvariai valdytumėte savo finansus

Trys užduotys prieš skolinantis, kad tvariai valdytumėte savo finansus © Green chameleon, Unsplash

Planuojant asmeninį biudžetą, neretai tenka svarstyti, kuriems dalykams skolintis verta, o kuriems ne. Planuojant imti bet kokią paskolą – ar tai būtų ilgalaikis pirkinys, kaip būstas, ar ne toks ilgas įsipareigojimas, pravartu iš anksto atlikti tris užduotis, kurios padėtų suprasti, ar galėsite su paskola gerai susigyventi ir ar jūsų biudžetas išliks tvarus.

Paskola yra būdas iškart įsigyti daiktus, kurių mums reikia norint gerinti savo gyvenimo kokybei ir kas mėnesį po truputį skolintus pinigus grąžinti. Todėl skolintis verta tuomet, kai tai, ką įsigyjame už skolintus pinigus, suteikia naudos, pagerina buitį, gyvenimo kokybę, leidžia ilgainiui sutaupyti ar papildomai užsidirbti.

Pavyzdžiui, automobilis, kuriam skolinsitės, gali padėti sutaupyti laiko ar būti naudingas važinėjant į geriau mokamą darbą kitame mieste. Paskola mokslams, įvairiems kursams norint pagerinti savo kvalifikaciją, įgyti papildomų reikiamų įgūdžių galėtų būti naudinga ieškant geresnio darbo. Kai matuojame paskolos namų remontui naudą, galvojame apie tai, kad geriau jausimės namuose ar įsirengsime juose reikiamą darbo vietą. Skolindamiesi sveikatos reikmėms, pavyzdžiui, lazerinei akių operacijai  – įvertiname, kad po to geriau jausimės ir labiau savimi pasitikėsime. 

Norint tvariai valdyti finansus nevertėtų skolintis pinigų greitiems norams tenkinti, neapgalvotiems, neplanuotiems pirkiniams, kurių nebuvote numatę pirkti, ar prabangos prekėms, kuriomis norite išsiskirti, – šiems dalykams derėtų sutaupyti ir leisti savo turimus, o ne skolintus pinigus.

Trys užduotys

Prieš skolinantis visada svarbu atlikti namų darbus, kuriuos sudaro trys pagrindinės užduotys.

Pirma, svarbu nustatyti, kokią pajamų dalį galite skirti paskolai grąžinti. Laikantis atsakingojo skolinimo reikalavimų,  bendra mėnesio įmokų, mokamų už visas paimtas paskolas, suma neturi viršyti 40 proc. per mėnesį gaunamų pajamų. Tokia yra didžiausia dalis, tačiau svarbu apgalvoti ir tai, ar turėdami vieną paskolą, pavyzdžiui, pasiskolinę būstui, dar norėsite skolintis automobiliui ar kitam didesniam pirkiniui. Rinkos duomenimis, būsto paskolos įmokoms Lietuvoje vidutiniškai gyventojai skiria 25–30 proc. savo pajamų. Be to, individualios situacijos gali labai skirtis, todėl visų pirma pravartu aiškiai atsakyti sau į klausimą, kiek aš, skirdamas paskolai, galėsiu komfortiškai gyventi ir tenkinti kitus savo poreikius.

Antra, ruošiantis imti paskolą, pravartu 3–6 mėnesius pamėginti gyventi be tokios pinigų sumos, kurią skirtumėte paskolos įmokai. Pavyzdžiui, jei planuojate pasiskolinti automobiliui, kurio įmoka bus 160 eurų kiekvieną mėnesį, pamėginkite gyventi be šios sumos ir stebėkite, kaip keičiasi jūsų gyvenimo kokybė. Ar sudėtinga? Ar visai nejaučiate jokio skirtumo? Jei jaučiatės gerai, netenka savęs riboti, tuomet jūs esate pasiruošęs prisiimti planuojamus finansinius įsipareigojimus.

Toks pratimas padeda nustatyti, ar sprendimas skolintis bus tvarus. Be to, jis teikia ir papildomą naudą – keletą mėnesių pabandžius gyventi taip, tarsi jau mokėtumėte paskolą, dalį pinigų dar ir sutaupysite. Juos galėsite skirti didesnei pradinei įmokai arba pridėti prie finansų pagalvės nenumatytiems atvejams, jei pakankamos dar neturite sukaupę.

Galiausiai beliks palyginti paskolų pasiūlymus, įvertinti paskolos grąžinimo kainą ir pasirinkti geriausią sprendimą.

Kaip ir daugumai kitų dalykų gyvenime, kad jie pavyktų sklandžiai, (pavyzdžiui, vieša prezentacija, kalba, rimta ataskaita) reikia ruoštis ar repetuoti, taip ir norint imti paskolą, kad toks sprendimas būtų finansiškai tvarus, reikia pasirengti – gerai viską apskaičiuoti.

Komentaro autorė – Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė, SEB banko valdybos narė ir SEB Baltijos šalių tarnybos mažmeninės bankininkystės vadovė


 • Kasdieniai finansai - 2021 02 15

  Kaip nustoti pirkti nereikalingus daiktus?

  Kaip nustoti pirkti nereikalingus daiktus?

  Naršote internete ir akis užkliūva už naujo daikto. Batų, marškinių, išmaniojo laikrodžio. Su nuolaida. Šio pirkinio neplanavote, tačiau nė patys nepastebite, kaip jis atsiduria pirkinių krepšelyje, o jūs keliais mygtuko spustelėjimais už jį sumokate. Jau po to pagalvojate, kad gal ir nevertėjo išlaidauti – tas dar vienas naujas daiktas jums nebuvo būtinas, be to, sujaukėte ir savo biudžeto planą.. Kaip nustoti pirkti nebūtinus daiktus, ypač šiais elektroninės prekybos laikais, kai net nereikia niekur eiti, kad išlaidautume, ir tvariai planuoti savo finansus?

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2021 02 12

  Ketinate imti vartojimo kreditą? Skaičiuokite ne palūkanas, o BVKKMN

  Ketinate imti vartojimo kreditą? Skaičiuokite ne palūkanas, o BVKKMN

  Svarbu žinoti, kad palūkanos sudaro tik dalį bendros vartojimo kredito kainos. Realus procentas, kurį teks sumokėti nuo skolinamos sumos, atsispindi bendroje vartojimo kredito kainos metinėje normoje (BVKKMN).

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2020 08 07

  Psichologės patarimai norintiems sutaupyti

  Psichologės patarimai norintiems sutaupyti

  Nors apie Lietuvos gyventojų taupymo įpročius ekonomistai neretai kalba su šiokiu tokiu nerimu, toli gražu nesame vienintelė pasaulio tauta, kuriai susitaupyti pinigų yra iššūkis. Praėjusių metų pabaigoje JAV paskelbto tyrimo duomenimis, santaupų neturėjo bemaž pusė (45 proc.) amerikiečių. Palyginti neseniai skelbta, kad nieko nėra sutaupę ketvirtadalis britų.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.