Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2021 04 21

Tvarumas – mada, kuri nepraeis: žinomi žmonės ragina kiekybę keisti į kokybę

Tvarumas – mada, kuri nepraeis: žinomi žmonės ragina kiekybę keisti į kokybę © Mert Guller, Unsplash

Tvaraus gyvenimo būdo šalininkai dainų autorius ir atlikėjas Andrius Mamontovas, socialinių tinklų „Instagram“ ir „Youtube“ turinio kūrėja Simona Cymbaliukaitė, filmų kūrėja Lina Lyte Plioplytė ir tvarumo akademijos „Sustain Academy“ bendraįkūrėja Ieva Kazakevičiūtė vieningai sutaria, kad tvarumas – kur kas daugiau negu dabartinė mada. Tai – gyvenimo būdas, kur svarbus ne tik mažesnis vartojimas, bet ir minčių ar net kūrybos švara. 

Apie skirtingų kartų tvarumo sampratą jie diskutavo nuotoliniame SEB banko renginyje „Žalia šviesa. Kelionė tvarumo link“.

 Renginio įrašą peržiūrėti galite čia.

Neatsiejamas nuo sąmoningumo

Pasak A. Mamontovo, tvarumas – tai atsakingas vartojimas plačiąja prasme. „Kalbu ne tik apie materialius dalykus, bet ir apie bendravimą, kūrybą, atsargų ir energijos paskirstymą įvairiose srityje. Pavyzdžiui, man tvarumas kūryboje – parašyti visas dainas iki galo, kad jos pasiektų klausytoją.  Vadinamųjų kūrybinių atliekų – dainų, kurios gulėtų stalčiuose neužbaigtos,  neturiu, kiekvieną idėją stengiuosi įgyvendinti iki galo. Toks požiūris mane skatina mąstyti, kad visus dalykus reikia bandyti pabaigti, kad jie vienaip ar kitaip netaptų šiukšlėmis“, – savo tvarumo samprata dalijasi atlikėjas.

Panašaus požiūrio laikosi ir JAV gyvenanti filmų kūrėja L. Lyte Plioplytė, tikinanti, kad jai tvarumas yra gyvenimo būdas ir filosofija bei pati geriausia mada, kokia gali būti. „Man tvarumas yra sąmoningumo šventimas. Su tvarumu aš tampu ne tik vartotoja, bei ir sąmoninga gamtos ciklo dalimi, nes ne tik imu, bet ir sąmoningai duodu atgal kažką, kas padeda tam ciklui suktis ratu“, – teigia ji.

Rūpinimosi gamta idėjos artimos ir jaunosios kartos atstovei S. Cymbaliukaitei. „Man visad buvo svarbu gamta, myliu ją ir gyvūnus. Tvarumas man pirmiausia yra nepriimti gamtos kaip savaime suprantamo dalyko, kurio ištekliai niekad nesibaigs. Priešingai – turime kažką duoti atgal ar bent jau vartoti mažiau“, – sako ji.

Mada, kuri liks ilgam

Pašnekovai tvarumo idėjomis gyvena jau ne vienus metus, todėl tvarumo kaip mados idėjai pritaria tik iš dalies. „Aš manau, kad tai ne tik mada, tai – gyvenimo būdas, filosofija, tai, kaip mes suprantame buvimą šiame pasaulyje. Mada tarsi sufleruoja nerimtą požiūrį, bet išties tvarumas yra būtinybė, kurios dabar tik pradžia ir prie kurios tik pratinamės su daugkartiniais maišeliais ir bambukiniais dantų šepetėliais“, – sako L. Lyte Plioplytė.

Panašios nuomonės laikosi ir I. Kazakevičiūtė, sakydama, kad esame pereinamajame laike bandydami suvokti, kas yra tvarumas. „Kartais madingus ekologiškus daiktus perkame tik tam, kad pirktume ar prieš kažką pasirodytume, pamiršdami, kad tvariausia yra ne pirkti, o naudoti tai, ką jau turime  spintoje, virtuvėje. Bet kuriuo atveju, manau,  tvarumo mada pasiliks ilgam“, – teigia ji.

A.Mamontovas tvarumo vadinti mada nelinkęs. „Mada pavadinčiau nebent dėl to, kad pastaraisiais metais pradėjome daugiau apie tai kalbėti – tai žiniasklaidos ir socialinių tinklų nuopelnas. Bet aš pats tuo domiuosi ne dėl mados – esu  vegetaras 27-erius metus ir tokį sprendimą padariau pradėjęs skaityti knygas ir domėtis Azijos filosofija. Tai, kad apie atsakingą elgesį su savo kūnu sužinojau iš senų knygų, rodo, kad žmonės visada ieškojo būdo gyventi tvariai, nors šis terminas atsirado neseniai ir aš pats dar tik bandau jį suprasti“, – sako atlikėjas.

Labiausiai skatina pavyzdys

Praktiniais patarimais, kaip rinktis tvaresnį gyvenimo būdą, dosniai su draugais ir sekėjais besidalijanti S. Cymbaliukaitė sako, kad tokį kalbėjimo būdą renkasi sąmoningai. „Mano patirtis rodo, kad faktai negelbsti – jie dažniausiai gąsdina ir atstumia, priverčia pasijausti bejėgiais. Kur kas paveikiau yra asmeninis pavyzdys ir patarimai, pavyzdžiui, kad kavą galima gerti iš daugkartinio puodelio, o avižų pieną kur kas pigiau gamintis pačiam“, – sako ji.

Jai antrina ir L. Lyte Plioplytė, sakydama, kad pykčiu ir pamokslais nieko nepakeisi. „Geras pavyzdys visad užkrečia, o aš jau išmokau po pasaulį keliaudama aiškinti kasininkei Prancūzijoje, kad bananų nedėtų į maišelį, ar Čikagos priemiestyje prašyti, kad kavą piltų į mano atsineštą puodelį ar neduotų plastikinės šakutės. Manau, kad kiekvienas esame lyderis savo srityje ir kiekvienas turime savo įtakos lauką. Kai suprantame tvarumą ir juo gyvename, tai jis ir sklinda kaip ratilai nuo akmenėlio, įmesto į tvenkinį“, – sako filmų kūrėja.

Pradėti keisti pasaulį nuo savęs ragina ir A. Mamontovas. „Mūsų pasirinkimams dažniausiai įtaką daro mūsų pasaulėžiūra, todėl aš kviesčiau aukoti kiekybę vardan kokybės. Rinktis mažiau, bet kokybiškų daiktų – ilgiau dėvimų, ilgiau veikiančių. Nešvaistyti energijos, laiko, medžiagų, sąnaudų. Be to, planuoti dieną – irgi tvarumas, vykstantis mūsų galvoje“, – tikina jis.


 • Automobilis - 2021 04 06

  Ar pirktumėte elektromobilį, jei jo kaina būtų tokia pat, kaip įprasto automobilio?

  Ar pirktumėte elektromobilį, jei jo kaina būtų tokia pat, kaip įprasto automobilio?

  Iš Lietuvoje registruotų pusantro milijono automobilių mūsų keliais tevažinėja apie 2,5 tūkstančio elektromobilių. Kada šie skaičiai apsikeis vietomis? Ekspertų teigimu – greičiau, nei galime įsivaizduoti, tačiau tam reikia patrauklesnės kainos bei laiko, o padėti galėtų ir valstybės skatinimas didesnėmis subsidijomis.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2021 03 29

  Trys užduotys prieš skolinantis, kad tvariai valdytumėte savo finansus

  Trys užduotys prieš skolinantis, kad tvariai valdytumėte savo finansus

  Planuojant asmeninį biudžetą, neretai tenka svarstyti, kuriems dalykams skolintis verta, o kuriems ne. Planuojant imti bet kokią paskolą – ar tai būtų ilgalaikis pirkinys, kaip būstas, ar ne toks ilgas įsipareigojimas, pravartu iš anksto atlikti tris užduotis, kurios padėtų suprasti, ar galėsite su paskola gerai susigyventi ir ar jūsų biudžetas išliks tvarus.

  Daugiau

 • Verslui - 2021 02 14

  Žaliasis verslas prasideda nuo asmeninio sprendimo saugoti planetą

  Žaliasis verslas prasideda nuo asmeninio sprendimo saugoti planetą

  Mokslininkų teigimu, jei artimiausius 50 metų nebus kovojama su klimato kaita, tai trečdalis pasaulio gyventojų gyvens sąlygomis, primenančiomis Sacharą, o penktadalis žemės paviršiaus taps tikra Sacharos dykuma. Visgi tvaraus verslo atstovai nusiteikę optimistiškiau ir sako, kad lūžis jau įvykęs – tiek visuomenė, tiek verslas supranta aplinkosaugos svarbą ir savo veiklas grindžia tvarumo principais.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.