Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2021 05 25

Vaikai ir pinigai: kas svarbu ugdant vaiko finansinį raštingumą?

Gydytoja ir verslininkė Justė Kantauskaitė daug dėmesio skiria savo vaikų edukacijai apie pinigus ir sako, kad geriausias mokymasis vyksta per praktiką: duodant vaikams kišenpinigių ir pernelyg nesikišant į tai, kaip jie išleidžiami. Taigi kaip ugdyti vaikų finansinio raštingumo įgūdžius, kada pradėti tai daryti ir į ką svarbu atkreipti dėmesį?

„Kai vaikai turi savų pinigų, nebe taip ir nori juos leisti, pradeda labiau mąstyti, ką ir už kiek perka. Be to, labai gerai pasimoko ir iš klaidų – pavyzdžiui, išleidę didelę sumą spontaniškam pirkiniui, kurį panaudoja vos kelias savaites, kitą kartą jau pasvarsto, ar protinga taip elgtis“, – teigia lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Skin Olympus Clinic“ įkūrėja, gydytoja dermatovenerologė Justė Kantauskaitė, kuri yra ir jaunėlės Elžbietos bei jau paauglio Jokūbo mama.

Justė Kantauskaitė ir laidos vedėjas Leonardas Pobedonoscevas Keičiasi pirkimo įpročiai

Pašnekovė pasakoja, kad vaikų finansinio raštingumo ugdymas prasidėjo tada, kai vaikai išmoko skaičiuoti bei tekdavo vieniems nueiti į parduotuvę – tai įvyko maždaug nuo pirmos klasės. „Jau tada iškilo tokie klausimai, kaip kas yra grąža ir kaip ją paskaičiuoti“, – prisimena J. Kantauskaitė.

Šiandien savo dukrai ir sūnui ji duoda po nustatytą sumą kiekvieną mėnesį. Pasak pašnekovės, būtent toks sprendimas leidžia vaikams patiems taupyti, skaičiuoti bei valdyti savo pinigus ir netgi keičia iki tol buvusius pirkimo įpročius. „Vyresnysis mėgdavo per pertraukas nusipirkti kokakolos ar kokį mėsainį, bet vieną kartą grįžęs iš mokyklos manęs paklausė, kodėl į mokyklą neįdėjau vandens. Man nusistebėjus, kad jis turi savo pinigų gėrimui nusipirkti, jis man atsakė: „Tu ką, juokauji, aš už du eurus pirksiu vandenį?“, – atsiradusį taupumą pastebi moteris. 

Gebėjimą taupyti ir atsisakyti mažesnių pirkinių vardan didesnio tikslo rodo ir vaikų pirkiniai: Jokūbas net ketverius metus taupė naujam kompiuteriui su dviem monitoriais ir visais reikalingais priedais, o Elžbieta iš savo santaupų yra nusipirkusi du žiurkėnus ir dabar taupo dviračiui.

Mokytis padeda ir klaidos

Be to, bene geriausias mokytojas finansinio raštingumo procese yra klaidos, kurių, kaip tikina J. Kantauskaitė, tikrai nereikėtų vengti. „Pavyzdžiui, sūnus savo kompiuteriniam žaidimui keletą kartų pirko veikėjų rūbus, kuriuos tik trumpai panaudojo. Tai, sakau, paskaičiuoki, kiek išleidai iš viso ir ką būtum galėjęs nusipirkti, kas tau ilgiau tarnautų. Kai jis apskaičiavo ir pamąstė, jam pasidarė labai gaila. Arba skubotai įsigijo riedučius, kuriais pavažinėjo kelias savaites – vėlgi gavo pamoką spontaniškai nepirkti“, – prisimena ji.

Panaši istorija nutiko ir su dukra, kai nuo pašnekovės mokėjimo kortelės buvo nuskaičiuota nemaža pinigų suma. „Sutarėme, kad vieną kartą dukrai nupirksiu kažką kompiuteriniam žaidimui, tačiau nepamatėme, kad pakanka vos vieną kartą įvesti kortelės duomenis ir kitiems pirkimams atskiro patvirtinimo jau nebereikia. Po kurio laiko pastebėjau, kad iš mano kortelės vis nuskaičiuojama pinigų – bendroje sumoje būtų išėjęs neblogas dviratis. Dukra tuomet labai atsiprašinėjo, bet tą sumą turėjo grąžinti iš savo santaupų. Taip, tai buvo skausminga patirtis, kurią ji iki šiol pamena, bet jei būčiau tiesiog leidusi nemokėti, tai ji taip ir nebūtų supratusi, ką reiškia išleisti tokius pinigus“, – istorija dalinasi pašnekovė.

Pasak J. Kantauskaitės, būtų gerai, jei mokykloje būtų kalbama apie finansinį raštingumą ir dedami jo pagrindai, tačiau, jei šeimoje rodomas netinkamas pavyzdys, tai ir mokykla nepadės. „Visgi šeima yra ta vieta, kur dedamos bazinės vertybės, įskaitant ir elgesį su pinigais“, – tiki ji.

Leiskite kišenpinigius tvarkytis savarankiškai

 

Nuo 7 metų vaikai nemokamai naudojasi ne tik banko sąskaita, bet ir debeto kortele. Atidarykite vaikui sąskaitą ir prireikus pinigus pervesite akimirksniu, taip kartu apsaugosite kišenpinigius nuo per greito išleidimo.

 

Finansinis raštingumas = tvarus vartojimas

Idėjai, kad finansinio raštingumo pagrindai dedami šeimoje, pritaria ir SEB banko valdybos narė Sonata Gutauskaitė-Bubnelienė. „Pirmuosius pavyzdžius vaikas gauna šeimoje, matydamas, kaip tėvai tvarkosi su finansais: ar pirkdami lygina kainas, ar taupo, ar kažkiek atsideda“, – sako ji.

Pasak finansų ekspertės, mokyti vaikus finansinio raštingumo galima tuomet, kai jie jau pažįsta skaičius ir atpažįsta pinigus. „Tuomet vaikus galima natūraliai įtraukti į finansinį pasaulį, pavyzdžiui, jei jie nori kažkokio naujo žaislo ar telefono – sėsti prie kompiuterio drauge ieškoti, kiek jis kainuoja, lyginti kainas, kalbėtis, kaip galima būtų sutaupyti. Arba drauge su vaiku eiti apsipirkti maisto ir lyginti kainas, diskutuoti – toks supratimas apie kainas, kad egzistuoja pasirinkimas, yra pirmieji paprasti žingsniai finansinio raštingumo pasaulyje“, – pataria ji.

S. Gutauskaitė-Bubnelienė sako, kad pernelyg kištis į tai, kaip vaikas tvarkosi su pinigais, nereikėtų. „Pavyzdžiui, jei kasdien duodate vaikui kišenpinigių ir jis pats nusprendžia dalį jų taupyti kažkokiam didesniam pirkiniui – reikėtų leisti vaikui pačiam dėliotis savo biudžetą ir siekti finansinio tikslo. Tik jis pats pirkdamas supras, padarė klaidą, ar ne“, – rekomenduoja ji.

Pašnekovės teigimu, teisingai suformuoti finansinio raštingumo įgūdžiai vaikystėje tarnaus visą gyvenimą, nes užaugęs vaikas jau mokės valdyti savo pinigus atsakingai ir tvariai. „Jis ne tik turės įgūdį taupyti, tačiau apskritai atsakingai elgtis su pinigais, pagalvoti prieš perkant. Sakyčiau, kad finansinis raštingumas kuria tvarų vartojimą“, – apibendrina SEB banko valdybos narė.

Žiūrėkite laidos įrašą

 


 • Kasdieniai finansai - 2020 10 07

  Edukacinių mobiliųjų programėlių vaikams TOP 5

  Edukacinių mobiliųjų programėlių vaikams TOP 5

  Šiuolaikinė vaikų karta – pirmoji, nuo kūdikystės auganti su išmaniaisiais prietaisais savo aplinkoje. Ar naudojate juos vaikų ugdymui? Mobiliųjų programėlių, sukurtų vaikų lavinimui, pasirinkimas didžiulis, todėl dalijamės patarimais, kurias verta išbandyti.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2020 09 09

  Banko paslaugos vaikams: sąskaita – vos gimus, kortelė – nuo septynerių

  Banko paslaugos vaikams: sąskaita – vos gimus, kortelė – nuo septynerių

  Mokytis geriau valdyti pinigus, jausti didesnę atsakomybę už savo išlaidas, patogiau ir saugiau atsiskaitinėti – tai tik keletas naudų, kurias, naudodamiesi banko paslaugomis, gauna vaikai. Kokias galimybes bankas suteikia skirtingo amžiaus vaikams ir kokie žingsniai norint jomis pasinaudoti?

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2020 07 30

  11 būdų sutaupyti pinigų šeimos biudžete

  11 būdų sutaupyti pinigų šeimos biudžete

  Būdų, kaip sutaupyti, yra daugybė, ir, priešingai paplitusiai nuomonei, taupant nebūtina atsisakyti paslaugų ar daiktų, kuriuos mėgstate. Taupymas labiau susijęs su atsakingomis išlaidomis ir jų planavimu – dalinamės idėjomis, kaip leisti pinigus išmintingai ir sutaupyti ten, kur išleisti daugiau tikrai nėra būtina.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.