Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2016 05 11
Vartojimo kreditas | asmeniniai finansai

Vartojimo kreditas: į ką atkreipti dėmesį jį renkantis?

Vartojimo kreditas: į ką atkreipti dėmesį jį renkantis?

Kainos ir kokybės santykis svarbus ne tik perkant naują daiktą ar paslaugas. Į tai atsižvelgti derėtų ir skolinantis pinigus – imant trumpalaikes paskolas asmeninėms, namų ūkio reikmėms, automobiliui įsigyti, kelionei ar kitiems norams įgyvendinti.

 

SEB banko finansų ekspertai pataria, kaip pasirinkti jums naudingiausią pasiūlymą. Analizuodami juos ir lygindami, vadovaukitės šiais kriterijais:
 • Teikiamos paskolos dydis. Įvertinkite savo galimybes objektyviai. Pasinaudokite vartojimo paskolos skaičiuokle. Ji padės apskaičiuoti, kokio dydžio kredito įmoką be sunkumų galėtumėte bankui mokėti kas mėnesį. Paskolos skaičiuokles galite rasti beveik kiekvienos vartojimo paskolas teikiančios įstaigos internetinėje svetainėje. Turėkite omenyje, kad finansų įstaigų skaičiuoklės rezultatai gali skirtis. Tačiau didžiausia siūloma paskolos suma nereiškia, kad šis pasiūlymas jums naudingiausias, todėl skolinkitės atsakingai ir įvertinkite savo galimybes laiku grąžinti paskolą.
   
 • Numatytas palūkanų procentų dydis ir tikroji kredito kaina. Palūkanų dydis  gali būti labai įvairus –  iki 25 proc. ar daugiau. Tačiau palūkanų dydis nėra pats svarbiausias dalykas, sprendžiant ar siūlomas vartojimo kreditas jums yra palankiausias. Analizuodami finansų įstaigų paskolų pasiūlymus visada atsižvelkite į bendrą vartojimo kredito kainos metinę normą. Šis rodiklis yra trumpinamas kaip BVKKMN. Įsidėmėkite šią santrumpą ir atkreipkite į ją dėmesį. Tai  procentinis dydis, kuris nurodo, kiek už pasiskolintą sumą jums reikės grąžinti pinigų pasibaigus kredito galiojimo laikui.
   
 • Papildomos sąlygos ir mokesčiai. Palyginkite, kokias papildomas sąlygas ir mokesčius taiko paskolą teikiančios finansų įstaigos. Galbūt jums reikės papildomai mokėti už sutarties sudarymą ar papildomai mokėti už laiku negrąžintą skolą.  Atidžiai išnagrinėkite paslaugų teikimo sąlygas ir, jei reikia, pasikonsultuokite su finansų specialistais.
   
 • Laikas, per kurį suteikiamas kreditas. Vienas didžiausių vartojimo paskolų privalumų – greitas būdas neįkeičiant turto ir lanksčiomis sąlygomis pasiskolinti pinigų savo poreikiams ir svajonėms pildyti. Finansų specialistai tvirtina, kad Lietuvoje vartojimo reikmėms žmonės kartais skolinasi pernelyg spontaniškai – greitai ir neapgalvotai. Tik pasiskolinę  tokie „spartuoliai“ gali paaiškinti arba pasiteisinti, kodėl jiems būtinai prireikė skolintis, tačiau praėjus kuriam laikui pripažįsta, kad paskola paimta be reikalo, o pasiskolinti pinigai išleisti nenaudingai. Net jei paskolą galite gauti labai trumpą laiką, pasilikite laiko apgalvoti, ar jums tikrai jos reikia. Nepamirškite, kad nuo šių metų vasario 1 d., jūs turite teisę per 2 darbo dienas grąžinti savo pasiimtą kreditą. Per šį laiką persigalvojus, nėra taikomos jokios papildomos mokestinės baudos –  jums tereikia kreiptis į kredito  įstaigą su tokiu prašymu.

   


   
 • Laikas, per kurį gali būti grąžintas kreditas. Kaip greitai reikėtų grąžinti kreditą, priklauso nuo kelių veiksnių.

Vienas iš jų – kreditan įsigyto daikto naudojimo laikotarpis. Paskolos mokėjimas neturėtų trukti ilgiau negu galima naudotis už ją įsigytu  daiktu ir gauti iš jo naudą. Negerai, kai daiktas seniai susidėvėjo, o paskolą vis dar reikia mokėti. 

Antras veiksnys – alternatyvus pinigų panaudojimas. Jei galima rinktis – ar turint laisvų lėšų greičiau grąžinti paskolą, ar tas laisvas lėšas panaudoti kitaip, pavyzdžiui, pinigus kam nors paskolinti ar investuoti, reikėtų palyginti sutaupytas palūkanas ir tą kitą galimą naudą. Jei kartais nutiktų taip, kad už paskolą mokamos palūkanos taptų mažesnės negu galima gauti pajamų  paskolinus ar investavus laisvus pinigus, skubėti grąžinti paskolos neverta. Tačiau tokios sąlygos susiklosto labai retai, o itin patrauklūs pasiūlymai paskolinti pinigų ar juos investuoti, turėtų būti vertinami labai atsargiai.

Trečias veiksnys – saugumo jausmas. Yra žmonių, kuriuos turimos paskolos labai slegia – ne tik finansiškai, bet ir emociškai. Vardan didesnės ramybės tokiems rekomenduojama paskolų atsikratyti kuo anksčiau. Kartais paskata kuo greičiau grąžinti paskolas gali tapti ne vidinės charakterio savybės, o išorinės aplinkybės: jei numanoma, numatoma, kad artimiausiu metu gali sumažėti pajamos ar padidėti tokio sumažėjimo tikimybė, visus įsipareigojimus dera sumažinti, kiek įmanoma greičiau.  Todėl lygindami paskolų pasiūlymus, pasidomėkite, kiek jums kainuos anksčiau laiko grąžinti pasiimtą kreditą, nes  kai kurios vartojimo kreditus teikiančios įstaigos taiko papildomus mokesčius už anksčiau numatyto laiko grąžintas paskolas.

Vartojimo kredito draudimas. Tai gali būti naudinga priemonė tiems, kurie galvoja apie savo ir savo šeimos saugią ateitį. Turėdami draudimą, galėsite būti ramūs, kad jums susirgus, susižeidus ar netekus darbo, finansiniai įsipareigojimai neužguls jūsų šeimos narių pečių. Draudimas gali mokėti periodinę išmoką, lygią Jūsų sumokėtai kredito įmokai ar tenkančiai jos daliai. Taip jūs galėsite išsaugoti savo turtą net ir ištikus nelaimei.

Prieš galutinai apsisprendžiant, kurios finansų įstaigos pasiūlymu pasinaudoti, siūlome prisiminti šiuos svarbius patarimus:

 • įsitikinkite, kad galėsite laiku įvykdyti finansinius įsipareigojimus. Įvertinkite, ar Jūsų gaunamos pajamos stabilios ir tokiomis išliks per visą planuojamo kredito laikotarpį
 • numatykite galimą riziką, kuri jums gali sutrukdyti vykdyti finansinius įsipareigojimus. Pavyzdžiui, netekus darbo ar susirgus
 • dar kartą gerai apsvarstykite, ar jums tikrai reikia kredito. Galbūt trokštamam daiktui ar kelionei jūs galite susitaupyti ir patys?
 • atkreipkite dėmesį, kad bendra mėnesio įmokų, mokamų įvairioms kredito įstaigoms, suma neturėtų viršyti 40 proc. visų per mėnesį jūsų gaunamų grynųjų pajamų. 

 • Automobilis - 2015 02 24

  Vartojimo kreditas ar lizingas – kaip teisingai pasirinkti?

  Vartojimo kreditas ar lizingas – kaip teisingai pasirinkti?

  Kartais norint išpildyti savo svajones – įsigyti automobilį, naują mobilųjį telefoną, kompiuterį ar išvykti į egzotišką kelionę – turimų santaupų nepakanka. Tokiu atveju gali padėti vartojimo kreditas arba lizingas – tik svarbu pasirinkti tinkamą finansinę priemonę ir atsakingai įvertinti savo galimybes skolintis. Šį kartą trumpai apžvelgsime pagrindinius skirtumus šių dviejų skolinimosi būdų skirtumus.

  Daugiau

 • Automobilis - 2016 05 09

  Naujas automobilis: pirkti ar nepirkti?

  Naujas automobilis: pirkti ar nepirkti?

  Pirkti ar nepirkti? Lyg kirminas graužia klausimas, įsigeidus naujo automobilio. Automobilio pirkimas – svarbus ir atsakingas sprendimas. Todėl prieš apsispręsdami pirkti automobilį, atsižvelkite į toliau išvardytus svarbius dalykus.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2021 01 07

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti beveik 1400 eurų

  Taupymo žaidimas – kaip metų gale sukaupti beveik 1400 eurų

  Esama įvairių taupymo receptų, tačiau ar žinote, kaip per metus galima sukaupti beveik 1400 eurų? SEB banko finansų ekspertų pasiūlytu taupymo planu pasinaudojusi SEB banko klientė Simona dalinasi savo įspūdžiais.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.