Switch to mobile version. Į viršų

Kasdieniai finansai - 2018 07 02
jaunimas | darbas | praktika

Vasaros darbo privalumai jaunuoliams – ne tik alga, bet ir pramogos

Vasaros darbo privalumai jaunuoliams – ne tik alga, bet ir pramogos

Nors dažnai vasara įsivaizduojama kaip poilsio ir pramogų laikotarpis, kai kam šiltasis metų laikas – pats darbymetis. Būtent vasarą sezoninio darbo imasi ieškoti tie, kuriems kitais mėnesiais tai padaryti sunku, – moksleiviai ar studentai. Beveik visus metus jie pluša mokyklų ir universitetų suoluose, o vasarą turi galimybę užsidirbti ir įgauti patirties. Verslininkai neslepia, prašančių darbo  daug, todėl yra, iš ko pasirinkti.

Ne tik užsidirba, bet ir įgauna patirties

Ledainių „Yogoland“ vadovė Rūta Mažeikienė sako, kad darbuotojų trūksta visada, nesvarbu, koks būtų metų laikas. Tačiau būtent vasarą ji pajunta norinčio dirbti jaunimo antplūdį. „Visi moksleiviai, studentai, kurie negalėjo dirbti dėl mokslų, prasidėjus atostogoms pradeda kreiptis dėl darbo. Vasarą paprasta, nereikia nieko derinti, grafikas laisvas. Mūsų ledainėse darbuotojų kaita labai didelė, tačiau pirmenybę teikiame tiems žmonėms, kurie nori ilgalaikio darbo. Ir moksleiviams, ir studentams suteikiame sąlygas dirbti derinant darbą ir mokslus“, – pasakoja R. Mažeikienė.

Prieš porą savaičių ledainėje įsidarbinusi studentė Ieva neslepia, kad nenorėjo vasarą tik poilsiauti. Tikslas buvo ir užsidirbti pinigų, ir įgauti patirties. „Man tai tiesiog turiningas laiko praleidimas, nauja patirtis ir galimybė užsidirbti, kad vasara nenueitų veltui. Manau, kad šis darbas suteiks patirties bendraujant, dirbant komandoje ir su klientais. Lavinsiu kalbų mokėjimą, įgausiu daugiau atsakomybės“, – tvirtina mergina.

Jaunoji karta visko nori greitai

Sezoninio darbo ledainėse norintys jaunuoliai gali save išbandyti prižiūrėdami tvarką ledainėse, dirbdami prie kasos aparato ir gamindami kavą, arbatą ar šviežiai spaustas sultis. „Yogaland“ vadovė atvirauja, kad į darbą priima net ir šešiolikmečius, nors tokio amžiaus jaunimas  ne itin paklausus darbo rinkoje, nes neturi patirties. Tačiau nedirbant nebus ir patirties, todėl toks užburtas ratas ir darbdavių požiūris moksleiviams ir studentams nelabai palankus. R. Mažeikienė stengiasi tokį požiūrį pakeisti.

„Mes suteikiame galimybę jaunimui, mokome, jie įgauna įgūdžių, o tada dažniausiai išeina kitur“, – juokiasi ledainių vadovė.

Tiesa, ji pastebi, kad ir patys sezoniniam darbui pasiryžę jaunuoliai galėtų būti atsakingesni. „Gerų, atsakingų ir kruopščių darbuotojų nėra daug. Žinoma, daugelį jų galima to išmokyti, bet pagrindinis šitos kartos bruožas yra tai, kad jie visko nori greitai“, – pasakoja R. Mažeikienė.

Vasarai įsidarbinusi Ieva sako, kad yra tokių, kurie galbūt nėra nusiteikę dirbti, tačiau dauguma darbo nebijo. „Kai kurie, kiek pastebiu, dirba parduotuvėlėse, kavinukėse, lauko terasose. Matau daug jaunimo, kuris dirba. Nepasakyčiau, kad yra tinginiai“, – tvirtina studentė.

Algos – nuo minimalios iki vidutinės

Dirbti pasiryžę jaunuoliai turi iš ko rinktis. Pavyzdžiui, Lietuvos darbo birža būtent moksleiviams ir studentams šiuo metu siūlo beveik 700 darbo vietų. Pardavėjai, pagalbiniai darbuotojai, padavėjai, administratoriai, krovėjai, viešbučių darbuotojai – tai tik maža dalis to, kas siūloma. Užsidirbti per vasarą taip pat įmanoma. Siūlomas atlyginimas svyruoja nuo minimalaus iki vidutinio.

Iš tiesų darbo pasiūla dar didesnė negu ta, kurios duomenis matome darbo biržos interneto svetainėje. Kai kurie darbdaviai darbuotojų ieško tiesiog per socialinius tinklus. Kaip, pavyzdžiui, visai neseniai šalia Palangos įsikūręs vandenlenčių parkas „313 Cable Park“. Norinčių dirbti jaunuolių vienas iš parko įkūrėjų Tadas Butkus ieškojo socialiniuose tinkluose ir sėkmingai rado  sistemos operatorius ir instruktorius, baro ir virtuvės darbuotojus, bilietų pardavėjus. Vasarą vandenlenčių parke dirbantis jaunimas gali ne tik užsidirbti, bet ir  pramogauti.

„Jie čia gali užsidirbti nuo 600 iki 800 eurų, be to, gauna arbatpinigių, taip pat maitinimą. Patys gali plaukioti nemokamai. Jie net vakarėlius jau pristabdė, nebenori eiti į miestą s švęsti, nes nori plaukioti“, – pasakoja verslininkas T. Butkus.

Tiesa, į pajūrį iš kitų miestų dirbti atvykstantiems studentams ar moksleiviams reikia pagalvoti ir kur gyventi. Tačiau smarkiai piniginių tai nepaplonina, nes galima rasti ir pigių variantų. „Didžiausia dalis dirbančių pas mus yra klaipėdiečiai. Dalis jų į vandenlenčių parką važinėja, kiti atsikrausto vasarai gyventi į Palangą arba Kretingą“, – sako T. Butkus.

Darbo biržos duomenimis, metų pradžioje teritorinėse darbo biržose buvo užregistruota apie 24 tūkst. 16–29 metų jaunuolių. Tarp visų nedirbančių asmenų jaunimas sudaro apie 15 proc. ir, palyginti su 2016 metais, šis skaičius šiek tiek sumažėjo. Beje, galimybių mažinti jaunimo nedarbą šalyje dar tikrai yra. Statistika rodo, kad pernai beveik 10 tūkst. jaunuolių įgijo naują kvalifikaciją ir kompetenciją, o tai trečdaliu daugiau negu ankstesniais metais.

Tikisi uždirbti penkis kartus daugiau

2017 metų pabaigoje SEB banko atliktas jaunimo finansinio raštingumo tyrimas parodė, kad Lietuvos jaunimas po penkerių metų tikisi penkiskart didesnio atlyginimo. Apklausoje dalyvavo 18–25 metų  jaunuoliai. Didžiausia dalis apklaustųjų šiuo metu uždirba nuo 300 iki 500 eurų ir tikisi, kad per penkerius metus uždirbs nuo 1 tūkst. iki 1,5 tūkst. eurų. Didesnių pajamų nesitiki vos keli procentai.

SEB banko atstovai sako, kad daugeliui jų tiek uždirbti yra realu, tačiau finansinę gerovę jiems užtikrins ne tik augantis darbo užmokestis, bet ir tinkamas uždirbamų lėšų valdymas.

„Tai, kad Lietuvos jaunuoliai ambicingi, yra gera žinia. Jie ir turi siekti kuo didesnių pajamų, bet labai svarbu, kad savo būsimas pajamas jie prognozuotų realistiškai, mokėtų tinkamai valdyti savo pinigus ir priimtų teisingus finansinius sprendimus“, – sako Vaidas Žagūnis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.


 • Kasdieniai finansai - 2017 11 02

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  8 taisyklės, kaip pasirinkti pirmąjį darbą

  Palikus tėvų namus ir žengus pirmuosius žingsnius savarankiško gyvenimo link, būtina patiems išmokti priimti sprendimus ir užsidirbti pinigų. Tačiau susirasti darbą jaunam ir jokios darbo patirties neturinčiam žmogui ne visuomet paprasta. Kad darbo paieškos keltų mažiau įtampos ir nesitęstų ilgai, pateikiame keletą taisyklių, kuriomis vadovaujantis susirasti pirmąjį darbą pavyks lengviau.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 10

  Spontaniškos Y kartos ambicijos didelės: tikisi uždirbti 5 kartus daugiau

  Spontaniškos Y kartos ambicijos didelės: tikisi uždirbti 5 kartus daugiau

  Lietuvos jaunimas po penkerių metų tikisi penkiskart didesnio atlyginimo, atskleidė SEB banko atliktas finansinio raštingumo tyrimas, kurio metu buvo apklausti 18–25 metų amžiaus jaunuoliai. SEB banko atstovai sako, kad daliai jų tiek uždirbti yra realu, tačiau finansinę gerovę jiems užtikrins ne tik augantis darbo užmokestis, bet ir tinkamas uždirbamų lėšų valdymas.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2018 02 22

  Darbas ne pagal įgytą specialybę: sėkmę atneša noras keistis

  Darbas ne pagal įgytą specialybę: sėkmę atneša noras keistis

  Ką bendro turi ši trijulė: socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas Mark’as Zuckerberg’as, „Microsoft“ krikštatėvis Bill’as Gates’as ir „Apple“ išgarsinęs Steve’as Jobs’as? Visi jie metė prestižinius universitetus, kad galėtų plėtoti savo verslą, ir tapo milijardieriais. Tokios istorijos yra plačiai aptariamos žiniasklaidoje, todėl ir nuskamba garsiausiai. Tačiau yra ir ne tokių sėkmingų istorijų, pavyzdžiui, netinkamai pasirinktos studijos aukštojoje mokykloje, dirbamas nemėgstamas darbas ir nesusiklosčiusi karjera.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.