Switch to mobile version. Į viršų

Kuriantiems verslą - 2015 11 05
IT | technologijos | Inovacijos

Darius Lebedzinskas: „Dabar būna ekonomikos, o ateityje gali būti ir technologijų krizių“

Darius Lebedzinskas: „Dabar būna ekonomikos, o ateityje gali būti ir technologijų krizių“ Darius Lebedzinskas. Vyginto Skaraičio (BFL) nuotr.

Informacinės technologijos (IT) yra vienvaldis šiuolaikinio pasaulio vystymosi flagmanas ir vienas svarbiausių garantų. Jos skverbiasi į visas privataus gyvenimo ir verslo sritis. Tai patinka ne visiems, tačiau išvengti pokyčių pavyks nebent tiems, kas ryšis persikelti gyventi į itin nuošalų pasaulio kampelį. O likusieji galės mėgautis technologijų teikiamais pranašumais ir turės kovoti su kylančiais iššūkiais.

Saugumo klausimas dar neišspręstas

Be to, kad ateityje iškils klausimas, kaip žmonės, ypač vyresnioji karta, priims naujus IT sprendimus, atsiras ir begalė teisinių klausimų. Pasiteiravus, ar tai gali smarkiai sulėtinti valstybės vystymąsi, NFQ grupės įkūrėjas Darius Lebedzinskas tikina, kad novatoriški sprendimai keičia ne tik verslo modelius, bet ir teisinę sistemą.

„Stebiu, kokios diskusijos vyksta dėl „Uber“. Tai paprasta, bet geniali idėja, keičianti ir labai seną taksi verslo modelį, kuris atrodė amžinas. Taksistai išsigando ir išėjo protestuoti, tad politikai savo ruožtu uždraudė tokį verslo modelį kai kuriuose miestuose ar valstybėse. Panaši situacija yra su platforma „Airbnb“. Berlynas, Niujorkas piestu stojasi prieš ją, nes portalas sudavė didelį smūgį ten veikiančių viešbučių verslui“, – vardija pašnekovas.

Jo teigimu, nauji modeliai kelia galvos skausmą ir mokesčių inspekcijoms, nes vis sunkiau sužinoti apie gyventojų pajamas, gautas internetu. Taip pat ir politikams, kurie jaučiasi įkalinti tradicinio verslo ir rinkėjų gniaužtuose. Todėl įstatymų leidyba dažniausiai smarkiai vėluoja ir nespėja paskui IT naujoves. Ne išimtis ir saugumo klausimas.

Pasak D. Lebedzinsko, saugumas tikrai yra viena opiausių problemų, nes viskas sujungiama interneto technologijomis, todėl niekada nebus šimtaprocentinės apsaugos nuo programišių.

„Pažanga ateina į visas sritis. Dideli talentai dirba abiejose barikadų pusėse. Bet reikia mokėti įžvelgti ir teigiamą šio reikalo pusę – kibernetiniai nusikaltimai skatina pažangą – sukuriama vis naujesnių ir geresnių saugumo priemonių. Vis dėlto tai bus amžinos lenktynės be aiškaus nugalėtojo“, – svarsto IT verslo vilkas.

Jo teigimu, jeigu dabar kalbama apie ekonomikos krizes, kurios paliečia visą pasaulį, ateityje galima tikėtis ir didžiulių technologijų krizių. Jos suduos smūgį visai ekonomikai, žmonių sveikatai ar ekologijai.


Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


Nesidairykime į kitus – tiesiog būkime lyderiai

Per pastaruosius dešimt metų IT sprendimai ir valstybės valdymas tapo neatsiejami. Tiesa, iki tobulumo dar trūksta gana daug, tačiau virsmas artėja. Pasak D. Lebedzinsko, anksčiau žmonės neįsivaizdavo, kad galima visus su banku susijusius reikalus sutvarkyti neinant į banko poskyrį. Tačiau dabar Lietuva turi vieną moderniausių e. bankininkystės sistemų pasaulyje.

„Manau, ateityje panašus likimas laukia ir vyriausybės. Ji bus suprantama tik kaip e. vyriausybė ir niekaip kitaip, o jos teikiamos paslaugos sukurs daug naujų verslo modelių bei paslaugų, net tokių, kurie konkuruos su pačia vyriausybe“, – tikina pašnekovas.

Paklaustas, į kokias valstybes Lietuvai reikia žiūrėti ir imti pavyzdį, kad greičiau pasiektų technologinę nirvaną, NFQ grupės įkūrėjas užtikrintai teigia, kad mūsų šalyje IT įsisavinamos labai greitai, todėl tampame šalimi, iš kurios jau dabar gali mokytis kiti.

„Nereikia dairytis į kitas šalis (pakaks linksniuoti Estiją), nes mes patys turime visas galimybes tapti novatoriškiausia šalimi Europoje. Kol kas šlubuoja lietuviški išradimai, labai mažai pateikiame išradimų patentų, tad šią sritį reikia skatinti. Jeigu norime tapti lyderiais, mums reikia ir didelių vietinių tarptautinių technologijų bendrovių, kurios garsintų Lietuvą“, – sako D. Lebedzinskas ir priduria, kad, norėdama technologijų verslą paskatinti labiau nei kitus verslus, valstybė turėtų jiems sudaryti geresnes sąlygas ir nustoti klaidžioti tarp skirtingų prioritetų.


Daugiau verslo įžvalgų galite rasti naujame futuristiniame „bzn start” leidinyje VERSLAS 2020.
Straipsnį parengė Gintaras Gimžauskas


 • Verslui - 2015 10 20

  Atsiskaitymą kortele pakeis telefonų ir laikrodžių inovacijos

  Atsiskaitymą kortele pakeis telefonų ir laikrodžių inovacijos

  Mokėjimo sistemos evoliucionuoja gana lėtai. Vis dėlto pastaraisiais metais atsiskaitymo srityje juntama vis ryškesnių permainų. Kaip atsiskaitymas atrodys artimoje ateityje, pasikalbėjome su SEB banko pardavimų kanalų strategijos ir plėtros vadovu Baltijos šalims Pauliumi Tarbūnu.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2015 09 28

  Konkurencingumas didės, o kainos mažės

  Konkurencingumas didės, o kainos mažės

  Ilgėjantis darbo amžius, didėjantis krūvis, geros savijautos siekis ateityje vers žmones labiau rūpintis savo sveikata. Nors klientų poreikius formuoja greitas gyvenimo tempas ir jie vis sparčiau kinta, esminis išlieka tas pats – noras per trumpą laiką gauti kuo geresnį ir saugesnį efektą.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2017 08 26

  Bitkoinai – fenomenas ar gudrūs spąstai?

  Bitkoinai – fenomenas ar gudrūs spąstai?

  Aukso klodai ar virtuali karštinė? Bitkoinai – elektroninis atsiskaitymo vienetas, gaunamas už savo kompiuterio resursų paskolinimą. Jais jau netgi galima atsiskaityti už pirkinius, o už bitkoinus Vilniuje galima atsiskaityti už taksi paslaugas, viešbutį ar net advokato paslaugas. SEB vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas pateikia savo įžvalgas apie beveik miražą primenantį finansų rinkų kūrinį – bitkoinus. Kas tai yra, iš kur atsiranda bitkoinai? O galbūt jie išstums iš žaidimo didžiuosius pasaulio bankus ir pradės revoliuciją finansų rinkoje?

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.