Switch to mobile version. Į viršų

Kuriantiems verslą - 2016 05 26
jaunas verslas; sėkmingas verslas

Dažniausiai pasitaikančios teisinės klaidos kuriant savo verslą

Dažniausiai pasitaikančios teisinės klaidos kuriant savo verslą Ernesta Žiogienė

Kokias teisines klaidas daro ketinantys kurti savo verslą ir kaip jų išvengti? Advokatė Ernesta Žiogienė, advokatų kontoros „Primus“ partnerė, išskiria dažniausias pradedančių verslininkų klaidas ir dalinasi patarimais. Tad į ką reikėtų atsižvelgti pradedant verslą?

• Idėjos originalumas ir jos apsauga. Ar jūsų verslo idėja tikrai originali? Prieš imantis verslo, iš anksto ir rimtai pasidomėkite, ar jūsų verslo idėją atspindintis intelektinės nuosavybės objektas nėra jau patentuotas išradimas ar įregistruotas prekių ženklas, dizainas. Svarbu ir tai, ar pageidaujamas registruoti prekių ženklas nėra labai panašus į jau rinkoje esantį (nebūtinai Lietuvoje), kad vėliau netektų eikvoti jėgų ir pinigų bylinėjantis dėl jo autentiškumo ar skaičiuoti patirtų nuostolių. Užsitikrinkite idėjos apsaugą ir skirkite dėmesį jos originalumui.

• Veiklos pagrindai. Imsitės verslo vienas ar su partneriu, steigsite uždarąją akcinę bendrovę, tikrąją ūkinę bendriją, t. y. kokia forma plėtosite verslą? Į šiuos klausimus turi būti atsakyta ir sutarta dar prieš pradedant vystyti bet kokį verslą. Iš anksto apgalvokite veiklos pobūdį ir formą, aiškiai nustatykite verslo struktūrą, įskaitant akcijų paskirstymą tarp steigėjų.

• Plėtros strategija. Turi būti numatytos bent jau verslo plėtros ir finansavimo gairės. Svarbu ir tai, ar apsiribosite viena veiklos  rūšimi (paslaugų, prekybos ar pan.), ar norėsite jų sukurti daugiau? Veiksite viename mieste, rajone, šalyje? O gal regite savo verslą veikiantį net keliuose kontinentuose? Šios iš anksto aiškiai numatytos strateginės gairės vėliau padės išvengti ginčų su verslo partneriais ar būsimais investuotojais. Susikurkite aiškų verslo planą, nustatydami investicijų poreikius,  investavimo terminus ir būdus.

• Sutarčių sistema. Konkretūs įsipareigojimai svarbūs visiems – ir akcininkams, ir darbuotojams, ir tiekėjams, ir partneriams, ir klientams. Todėl rizikos vertinimas laiku ir jos valdymas gali būti veiksmingas tik tuomet, kai veikia efektyvi sutarčių sistema. Neretai pastebima, kad, kuriant verslą, apie akcininkų sutartį, nekonkuravimo mechanizmą ar konfidencialumo įsipareigojimą pradedama galvoti pernelyg vėlai, kai problema jau būna didelė arba bendrovė jau būna patyrusi žalos.

• Akcininkų susitarimai. Sutartyse nustatytuose akcininkų susitarimuose dažniausiai numatyti svarbiausi bendrovės veiklos principai – akcijų pasidalinimas, bendrovės valdymas, finansavimas, akcijų pardavimas ir kiti akcininkams aktualūs klausimai. Tipinis pavyzdys, kai bendro verslo imasi geri draugai ir jiems atrodo, kad jokių sutarčių nereikia. Tačiau pinigai (jų gausa arba stygius) išskiria net geriausius draugus ar paverčia juos priešais, besibylinėjančiais teismuose. Todėl į visus verslo pradžioje, atrodytų, nepatogius klausimus reikia atsakyti iš anksto – taip bus išvengta didesnio galvos skausmo verslui augant arba traukiantis.

• Sutartys su darbuotojais. Dažnai verslo idėjos tiesiog pavagiamos, todėl konfidencialumo, nekonkuravimo, verslo apsaugos sutartys yra labai svarbios. Taip pat svarbu užsitikrinti teises į darbuotojų darbo metu sukurtas technologijas ir kitus intelektinės nuosavybės objektus. Galiausiai turi būti nepamirštami ir darbuotojų atsakomybės atvejai bei atsakomybės pobūdis pažeidus konkrečius įsipareigojimus.

• Sutartys su tiekėjais ir kitais ūkio subjektais. Parenkite savo     interesus labiausiai atitinkančias sutartis, nekopijuokite sutarčių aklai nuo kitų – atsižvelkite į savo verslo specifiką. Laiku įvertinkite riziką. Verslo partneriai, darbuotojai, tiekėjai ir klientai neturi būti išimtis.

• Galima pagalba. Bendraukite, nebijokite klausti, gaukite patarimų iš kitų. Klauskite ir tų, kurie jau valdo didelius verslus – juk tos pačios problemos kartojasi, tik skiriasi jų mastas. Teisiškai įgyvendinti veiksmingesnį verslo modelį yra lengviau tada, kai  verslas dar tik pradedamas kurti, kad vėliau netektų jo pertvarkyti iš esmės. Kurkite ir auginkite savo verslą, leisdami specialistams jums padėti.


 • Kuriantiems verslą - 2016 02 22

  Kaip pradėti verslą? Šeši patarimai sėkmingam startui

  Kaip pradėti verslą? Šeši patarimai sėkmingam startui

  Atsisėdus valgyti prabangios vakarienės, kai ant stalo išsirikiuoja eilė šakučių, tiek pat peilių ir dar keletas skirtingų taurių, kyla nejaukus klausimas – o ką man dabar daryti? Kaip prie stalo dairomės aplink ir stebime, ką daro kiti, taip ir versle – norint sėkmingai pradėti verslą ar protingai plėtoti genialią idėją, reikia nepasimesti ir vadovautis patyrusių verslininkų patarimais.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2016 02 11

  Ką lietuvių verslininkams pataria įmonių problemas sprendžiantis strategas?

  Ką lietuvių verslininkams pataria įmonių problemas sprendžiantis strategas?

  Sparčiai besikeičiančios mados ir tendencijos socialinėje žiniasklaidoje bei nuolat tobulinamos skaitmeninės technologijos neleidžia ant laurų užmigti net sėkmingiausiai veikiančioms įmonėms. Prisitaikyti prie naujovių ir jas tinkamai išnaudoti privalu kiekvienam šiuolaikinio verslo dalyviui, norinčiam tobulėti, augti, ieškoti naujų rinkų ar pardavimo kanalų.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2015 06 30

  V. Užpalis: „Į darbą niekas nepriėmė, tad verslą sukūriau pats“

  V. Užpalis: „Į darbą niekas nepriėmė, tad verslą sukūriau pats“

  Dažnai sakoma, kad jei dievas uždaro duris, atidaro langą. Tai geriau negu kas kitas žino Vidmantas Užpalis, vienas iš „Innovative Pharma Baltics“ (IPB) įkūrėjų, 2008 metais sukūręs farmacinių produktų pardavimo verslą, kuris vos po dvejų metų peraugo į fitoterapinių produktų, pagamintų iš vaistinių augalų, gamybą, vykstančią ir šiandien.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.

Paslaugų planas STARTAS – 2 metus nemokamai.

Pasiūlymas galioja iki rugpjūčio 31 d. ir yra skirtas naujoms įmonėms, kurios anksčiau nėra buvusios SEB banko verslo klientės.

 

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.