Kuriantiems verslą -
2016 04 11
Verslo finansavimas | Jaunas verslas | Skolinimasis
Mažos ir vidutinio dydžio įmonės nusiteikusios optimistiškai – net 80 proc. jų šiais metais tikisi apyvartos augimo, beveik pusė planuoja investuoti į plėtrą. Tokius duomenis skelbia SEB banko inicijuota Baltijos šalių mažų ir vidutinių įmonių apklausa.
Tačiau pasiryžusioms toliau augti bendrovėms dažnai tenka spręsti galvosūkį, kaip sėkmingai gauti finansavimą siekiant įgyvendinti užsibrėžtus verslo plėtros planus. SEB banko Finansavimo paslaugų departamento direktorius Vaidas Žagūnis ambicingoms, finansavimo šaltinių įmonės veiklos plėtrai ieškančioms įmonėms pataria prisiminti dešimt svarbių dalykų.
Įvairiuose verslo plėtros etapuose jie gali būti skirtingi. Pavyzdžiui, tik pradedant verslą paprastai yra investuojami savi, šeimos ar draugų pinigai. Kiek vėliau jauną verslą, turintį augimo galimybių, gali finansuoti ir rizikos kapitalo, tarkime, vadinamieji verslo angelų fondai. Paskutiniai šioje grandinėje yra bankai. Jie paprastai finansuoja ne verslo kūrimą ir pradžią, o įmonės augimą ir plėtrą.
Finansuojant jauną įmonę verslo idėjai skiriamas didelis dėmesys. Vertinama, ar idėja yra unikali, kokią ji sukuria vertę vartotojams. Atsižvelgiama ir į tai, kiek akcininkai galėtų prisidėti tobulinant verslo idėją, jei tektų susidurti su finansiniais sunkumais, kaip įmonei seksis išgyventi konkurencinėje aplinkoje.
Nesvarbu, ar jūsų įmonė įkurta neseniai, ar ji sukaupusi didelę patirtį, finansavimo rizika vertinama lygiai taip pat. Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos atsižvelgia bankas, ruošdamasis finansuoti įmonę, labai panašūs. Vertinama akcininkų patirtis ir kredito istorija, riziką mažinanti išteklių paskirstymo strategija, įmonės finansinė būklė.
Pasiryžusi augti įmonė turi sau įvardyti, kuo ji išsiskiria rinkoje, kaip kuria pridėtinę vertę, kokia jos svarbiausia stiprybė. Sąžiningai atsakykite sau į klausimą: ar verslas sėkmingai gyvuotų ir pasikeitus pagrindiniams akcininkams?
Įsteigę verslą, suplanuokite tolesnius įmonės žingsnius. Įmonės dažnai bankui pateikia pernelyg optimistinę galimų pajamų prognozę – planuojamos pajamos būna nepagrįstai didelės, pelningumo rodikliai neatitinka rinkos vidurkio, o sąnaudos – labai nedidelės. Kruopščiai planuokite finansus. Sudarykite konkretų, skaičiais pagrįstą planą. Numatykite ir atsarginius variantus – planą B, C. Įvertinkite, kaip bendrovė gali sėkmingai veikti pasikeitus aplinkybėmis: „O kas būtų, jei...?“ Nuolat planuokite.
Neneikite to, kas akivaizdu, – įvertinkite visą galimą riziką ir apgalvokite jos valdymo priemones. Įvertinkite, kas bus, jei pirminis jūsų suplanuotas veiklos scenarijus nebūtų įgyvendintas. Taip nutinka gana dažnai, todėl bankui labai svarbu, kiek pats idėjos autorius gali dalyvauti toliau plečiant verslą, kai jis klostosi ne pagal patį geriausią scenarijų. Tik nuolatiniai pinigų srautai gali užtikrinti, kad paskolinti pinigai sugrįš. Nedarykite dažnos verslininkų klaidos – nefinansuokite įmonės investicijų trumpalaikėmis paskolomis.
Norėdami tai padaryti, pardavimo prognozę sumažinkite 50 proc., o sąnaudas – tiek pat padidinkite. Jei taip apkarpius įmonės finansų srautus bendrovė gali ir toliau sėkmingai gyvuoti, jūs jau išgyvenote vieną iš blogesnių įmonės veiklos scenarijų. Vadinasi, įmonė yra gana stipri ir jai galima suteikti finansavimą tolesnei plėtrai. Prisiminkite, kad pinigai įmonės sąskaitoje nėra tas pats, kas pinigai akcininko sąskaitoje.
Dažnai jauni verslininkai klaidingai mano, kad, norint gauti finansavimą iš banko, privalu pateikti verslo planą. Iš tikrųjų bankui reikalingas trumpas įmonės veiklos aprašymas norint nustatyti paskolos tikslą, verslo modelį ir nuosavybės struktūrą. Suprantama įmonės nuosavybės struktūra, informacija apie vadovus ir akcininkus, aiškus verslo modelis, gebėjimas užtikrinti pakankamus pinigų srautus, įmonės galimybė turtą greitai iškeisti į grynuosius pinigus ir gebėjimas laiku vykdyti skolinius įsipareigojimus – svarbūs kriterijai sprendžiant, ar įmonė jau pasiruošusi naujam plėtros etapui.
Bankas nėra ta vieta, kurioje pinigų pasiskolinsite patys neinvestuodami į savo verslą. Jums teks dalintis rizika ir investuoti dalį savų lėšų.
Plėsdami verslą, klaidų neišvengsite. Neklysta tik tie, kurie nedaro nieko. Pasimokykite iš savo klaidų ir jų nekartokite.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.