Switch to mobile version. Į viršų

Kuriantiems verslą - 2016 04 11
Verslo finansavimas | Jaunas verslas | Skolinimasis

Jauno verslo finansavimas: dažniausios klaidos ir kaip jų nekartoti

Jauno verslo finansavimas: dažniausios klaidos ir kaip jų nekartoti

Mažos ir vidutinio dydžio įmonės nusiteikusios optimistiškai – net 80 proc. jų šiais metais tikisi apyvartos augimo, beveik pusė planuoja investuoti į plėtrą. Tokius duomenis skelbia SEB banko inicijuota Baltijos šalių mažų ir vidutinių įmonių apklausa.

Tačiau pasiryžusioms toliau augti bendrovėms dažnai tenka spręsti galvosūkį, kaip sėkmingai gauti finansavimą siekiant įgyvendinti užsibrėžtus verslo plėtros planus. SEB banko Finansavimo paslaugų departamento direktorius Vaidas Žagūnis ambicingoms, finansavimo šaltinių įmonės veiklos plėtrai ieškančioms įmonėms pataria prisiminti dešimt svarbių dalykų.   

1. Ieškokite skirtingų finansavimo šaltinių.

Įvairiuose verslo plėtros etapuose jie gali būti skirtingi. Pavyzdžiui, tik pradedant verslą paprastai yra investuojami savi, šeimos ar draugų pinigai. Kiek vėliau jauną verslą, turintį augimo galimybių, gali finansuoti ir rizikos kapitalo, tarkime, vadinamieji verslo angelų fondai. Paskutiniai šioje grandinėje yra bankai. Jie paprastai finansuoja ne verslo kūrimą ir pradžią, o įmonės augimą ir plėtrą.

2. Turėkite gerą verslo idėją.

Finansuojant jauną įmonę verslo idėjai skiriamas didelis dėmesys. Vertinama, ar idėja yra unikali, kokią ji sukuria vertę vartotojams. Atsižvelgiama ir į tai, kiek akcininkai galėtų prisidėti tobulinant verslo idėją, jei tektų susidurti su finansiniais sunkumais, kaip įmonei seksis išgyventi konkurencinėje aplinkoje.

3. Objektyviai įvertinkite galimybes gauti savo verslo finansavimą.

Nesvarbu, ar jūsų įmonė įkurta neseniai, ar ji sukaupusi didelę patirtį, finansavimo rizika vertinama lygiai taip pat. Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos atsižvelgia bankas, ruošdamasis finansuoti  įmonę, labai panašūs. Vertinama akcininkų patirtis ir kredito istorija, riziką mažinanti išteklių paskirstymo strategija, įmonės finansinė būklė.

4. Įvertinkite konkurencinę aplinką ir aiškiai apsibrėžkite, kuo esate išskirtiniai.

Pasiryžusi augti įmonė turi sau įvardyti, kuo ji išsiskiria rinkoje, kaip kuria pridėtinę vertę, kokia jos svarbiausia stiprybė. Sąžiningai atsakykite sau į klausimą: ar verslas sėkmingai gyvuotų ir pasikeitus pagrindiniams akcininkams?

5. Susidėliokite aiškų, konkretų veiklos ir finansų planą.

Įsteigę verslą, suplanuokite tolesnius įmonės žingsnius. Įmonės dažnai bankui pateikia pernelyg optimistinę galimų pajamų prognozę – planuojamos pajamos būna nepagrįstai didelės, pelningumo rodikliai neatitinka rinkos vidurkio, o sąnaudos – labai nedidelės. Kruopščiai planuokite finansus. Sudarykite konkretų, skaičiais pagrįstą planą. Numatykite ir atsarginius variantus – planą B, C. Įvertinkite, kaip bendrovė gali sėkmingai veikti pasikeitus aplinkybėmis: „O kas būtų, jei...?“ Nuolat planuokite. 

6. Užtikrinkite įmonės veiklos stabilumą ir būsimus pinigų srautus.

Neneikite to, kas akivaizdu, – įvertinkite visą galimą riziką ir apgalvokite jos valdymo priemones. Įvertinkite, kas bus, jei pirminis jūsų suplanuotas veiklos scenarijus nebūtų įgyvendintas. Taip nutinka gana dažnai, todėl bankui labai svarbu, kiek pats idėjos autorius gali dalyvauti toliau plečiant verslą, kai jis klostosi ne pagal patį geriausią scenarijų. Tik nuolatiniai pinigų srautai gali užtikrinti, kad paskolinti pinigai sugrįš. Nedarykite dažnos verslininkų klaidos – nefinansuokite įmonės investicijų trumpalaikėmis paskolomis.

7. Įvertinkite įmonės finansų srautus.

Norėdami tai padaryti, pardavimo prognozę sumažinkite 50 proc., o sąnaudas – tiek pat padidinkite. Jei taip apkarpius įmonės finansų srautus bendrovė gali ir toliau sėkmingai gyvuoti, jūs jau išgyvenote vieną iš blogesnių įmonės veiklos scenarijų. Vadinasi, įmonė yra gana stipri ir jai galima suteikti finansavimą tolesnei plėtrai. Prisiminkite, kad pinigai įmonės sąskaitoje nėra tas pats, kas pinigai akcininko sąskaitoje.  

8. Bankui pateikite išsamią informaciją apie savo įmonės veiklą.

Dažnai jauni verslininkai klaidingai mano, kad, norint gauti finansavimą iš banko, privalu pateikti verslo planą. Iš tikrųjų bankui reikalingas trumpas įmonės veiklos aprašymas norint nustatyti paskolos tikslą, verslo modelį ir nuosavybės struktūrą. Suprantama įmonės nuosavybės struktūra, informacija apie vadovus ir akcininkus, aiškus verslo modelis, gebėjimas užtikrinti pakankamus pinigų srautus, įmonės galimybė turtą greitai iškeisti į grynuosius pinigus ir gebėjimas laiku vykdyti skolinius įsipareigojimus –  svarbūs kriterijai sprendžiant, ar įmonė jau pasiruošusi naujam plėtros etapui.

9. Susitaikykite su tuo, kad teks prisiimti riziką.

Patiko straipsnis? 
Prenumeruokite e. paštu


Bankas nėra ta vieta, kurioje pinigų pasiskolinsite patys neinvestuodami į savo verslą. Jums teks dalintis rizika ir investuoti dalį savų lėšų.

10. Nebijokite klysti.

Plėsdami verslą, klaidų neišvengsite. Neklysta tik tie, kurie nedaro nieko. Pasimokykite iš savo klaidų ir jų nekartokite.


 • Kuriantiems verslą - 2016 02 22

  Kaip pradėti verslą? Šeši patarimai sėkmingam startui

  Kaip pradėti verslą? Šeši patarimai sėkmingam startui

  Atsisėdus valgyti prabangios vakarienės, kai ant stalo išsirikiuoja eilė šakučių, tiek pat peilių ir dar keletas skirtingų taurių, kyla nejaukus klausimas – o ką man dabar daryti? Kaip prie stalo dairomės aplink ir stebime, ką daro kiti, taip ir versle – norint sėkmingai pradėti verslą ar protingai plėtoti genialią idėją, reikia nepasimesti ir vadovautis patyrusių verslininkų patarimais.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2015 06 30

  V. Užpalis: „Į darbą niekas nepriėmė, tad verslą sukūriau pats“

  V. Užpalis: „Į darbą niekas nepriėmė, tad verslą sukūriau pats“

  Dažnai sakoma, kad jei dievas uždaro duris, atidaro langą. Tai geriau negu kas kitas žino Vidmantas Užpalis, vienas iš „Innovative Pharma Baltics“ (IPB) įkūrėjų, 2008 metais sukūręs farmacinių produktų pardavimo verslą, kuris vos po dvejų metų peraugo į fitoterapinių produktų, pagamintų iš vaistinių augalų, gamybą, vykstančią ir šiandien.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2015 05 22

  Svarbiausia jauno verslininko savybė – pozityvumas

  Svarbiausia jauno verslininko savybė – pozityvumas

  „Svarbu niekada nepasiduoti ir viską, kas nutinka, vertinti kaip pamoką. Pozityvus požiūris išties padeda kurti verslą”, – sako Rūta Špakauskienė. Jauna moteris kalba iš savo patirties – daug metų dirbusi samdomą darbą, konsultavusi didžiausias Lietuvos įmones ji pasiryžo ieškoti naujų iššūkių ir pradėti savo verslą.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.

Paslaugų planas STARTAS – 2 metus nemokamai.

Pasiūlymas galioja iki rugpjūčio 31 d. ir yra skirtas naujoms įmonėms, kurios anksčiau nėra buvusios SEB banko verslo klientės.

 

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.