Switch to mobile version. Į viršų

Kuriantiems verslą - 2020 02 24
Freelance | individuali veikla

Laisvai samdomo darbo įforminimas – kaip susigaudyti sistemoje?

Laisvai samdomo darbo įforminimas – kaip susigaudyti sistemoje?

Lietuvoje šiuo metu yra keletas individualios veiklos įforminimo būdų: pagal verslo liudijimą, pagal pažymą, mažosios bendrijos steigimas arba darbas pagal autorinę sutartį. Kiekviena jų turi savų pliusų ir minusų, todėl reikia pasirinkti optimaliausią sau.

Verslo liudijimas

Pliusai. Paprasta gauti – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) savitarnos puslapyje tą atliksite per keliolika minučių. Didelis verslo liudijimo privalumas tas, kad mokesčius sumokate iškart, o jų dydis priklauso nuo to, kokiam laikotarpiui išduodamas verslo liudijimas: trumpiausias laikas – 5 dienos, ilgiausias – vieni kalendoriniai metai. Tiesa, pastarasis terminas gali skirtis pagal savivaldybes ir būti trumpesnis, pavyzdžiui, pusmetis.

Mokesčiai apima gyventojų pajamų mokestį (GPM), privalomojo sveikatos draudimo mokestį (PSD) ir valstybinio socialinio draudimo mokestį (VSD). Taigi verslo liudijimas užtikrina, kad būsite apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, bus skaičiuojamas darbo stažas. Preliminariai apskaičiuoti visų šių mokesčių sumą galite čia.

Dirbant pagal verslo liudijimą, itin paprasta apskaita: pakanka pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą (jis gali būti ir elektroninis), o pirkimo ir pardavimo kvitai išrašomi tik kliento pageidavimu.

Minusai. Ribotas veiklų, kuriomis galima verstis pagal verslo liudijimą, sąrašas, pavyzdžiui, į jį nepatenka kai kuri kūrybinė veikla. Pasitikrinti, ar jūsų veikla įtraukta į šį sąrašą, galite čia.

Be to, pagal verslo liudijimą negalite tapti PVM mokėtoju, t. y. uždirbti daugiau kaip 45 tūkst. eurų per metus ir teikti paslaugų juridiniams asmenims daugiau kaip už 4,5 tūkst. eurų per metus (tai nėra itin tinkamas variantas, jei pagrindiniai jūsų klientai yra įmonės).

Dirbdami pagal verslo liudijimą, negausite dalies sveikatos, socialinių ar nedarbo išmokų: išėję kasmetinių, nėštumo ir gimdymo ar motinystės atostogų, susirgę.

Individuali veikla pagal pažymą

Pliusai. Pagal individualios veiklos pažymą galima vykdyti beveik bet kokią veiklą – visą  sąrašą galite rasti čia. Individualios veiklos pažyma galioja neribotai – tol, kol nepateikiate prašymo jos nutraukti. Pagal vieną individualios veiklos pažymą galite verstis skirtinga veikla ir ją keisti bet kada jungdamiesi prie VMI savitarnos puslapio ir pateikdami atitinkamus prašymus.

Pasirinkę individualios veiklos formą, galite tapti PVM mokėtoju, jei metinės pajamos viršija 45 tūkst. eurų.

Dirbant  pagal individualios veiklos pažymą, apskaita taip pat nesudėtinga: kaip ir dirbant pagal verslo liudijimą, reikia pildyti pajamų ir išlaidų žurnalą (jis gali būti ir elektroninis), o klientui privaloma išrašyti sąskaitą  faktūrą, PVM sąskaitą  faktūrą arba pateikti kasos aparato kvitą.
Asmenys, dirbantys pagal individualios veiklos pažymą, turi tas pačias socialines garantijas kaip ir dirbantieji pagal darbo sutartį: jiems mokamos motinystės, ligos, nedarbo, pensijos išmokos.

Minusai. Mokestinė prievolė yra kitokia negu dirbant pagal verslo liudijimą. Nuo metinio pelno mokamas 5 proc. arba 15 proc. gyventojų pajamų mokestis (procento dydis priklauso nuo veiklos tipo), taip pat 29,7 proc. (nuo pusės pelno) VSD ir 9 proc. (nuo pusės pelno) PSD. Šiuos mokesčius mokate kartą per metus iki gegužės 1 d. už praėjusius metus, todėl renkantis individualią veiklą pagal pažymą būtina didesnė disciplina, reikia  planuoti būsimus mokesčius ir jiems taupyti. Tai labai svarbu žinoti ir nustatant savo darbų kainodarą: turėkite omeny, kad nuo sumos, kurią sumoka klientas, deklaruodami pajamas turėsite sumokėti tam tikrą dalį mokesčių. Apytiksliai apskaičiuoti, kokia tai būtų suma, galite čia. Jei viršijate 45 tūkst. eurų metinių pajamų, tampate PVM mokėtoju, todėl  prie pirmiau išvardytų mokesčių reikia pridėti 21 proc. PVM mokestį.

Labai svarbus dalykas besiverčiantiems individualia veikla pagal pažymą – PSD mokestis, kurį turite savarankiškai kiekvieną mėnesį pervesti „Sodrai“ iki paskutinės einamojo mėnesio dienos. Priešingu atveju laikoma, kad esate neapdrausti ir turite susimokėti už bet kokias sveikatos priežiūros paslaugas. Kiti minėti mokesčiai sumokami deklaruojant praėjusių metų pajamas.

Mažoji bendrija

Pliusai. Mažoji bendrija yra ribotos atsakomybės privatusis juridinis asmuo – nariai savo turtu neatsako už neįvykdytas mažosios bendrijos prievoles. Be to,  taikomas lankstesni mokesčiai, pavyzdžiui, juos galima  atidėti. Steigiant mažąją bendriją nereikia mokėti minimalaus įstatinio kapitalo, tačiau jos nariai moka įmokas, nuo kurių atitinkamai priklauso išmokamas pelnas. Mažąją bendriją gali steigti iki 10 asmenų, o pasitraukimas iš jos nėra sudėtinga procedūra. Mažosios bendrijos nariai turi tokias pat socialines garantijas kaip ir dirbantieji pagal darbo sutartį: jiems mokamos motinystės, ligos, nedarbo, pensijos išmokos.

Minusai. Sudėtinga apskaita – kai kuriais atvejais (pavyzdžiui, jei bendrija yra PVM mokėtoja), mažosios bendrijos apskaita nedaug tesiskiria nuo uždarosios akcinės bendrovės apskaitos. Mažajai bendrijai taikoma didesnė mokestinė prievolė – jai reikia mokėti tokius mokesčius kaip pelno mokestį, nario dividendų mokestį, jei yra PVM mokėtoja, – PVM mokestį, jei turi nekilnojamojo turto, – nekilnojamojo turto mokestį. Dar kiti mokesčiai – PSD, VSD, GPM – apskaičiuojami  vadovui, nariams arba vadovui, kuris nėra bendrijos narys. Taigi būtinas buhalteris, todėl padidėja kiekvieno mėnesio išlaidos ir laiko bei energijos sąnaudos, nes visuomet ir pačiam pravartu žinoti savo finansinę padėtį.

Norint nutraukti veiklą, reikia likviduoti įmonę, o tai yra ilgas ir sudėtingas procesas.

Autorinės sutartys

Pliusai. Sudaromos, jei pagal jas atsiskaitoma už konkretų kūrinį – parašytą knygą, sukurtą drabužį, skaitytą paskaitą, suprojektuotą pastatą, suprogramuotą interneto svetainę ir pan. Labai svarbu, kad kūrinys atitiktų teisinį kūrinio apibrėžimą. Mokesčius pagal autorinę sutartį moka užsakovas, taigi kūrinio autoriui jokių su mokesčiais susijusių veiksmų atlikti nereikia. Apskaičiuojant mokesčius pagal autorinę sutartį, svarbu ar autorius yra sudaręs darbo sutartį su kokia nors įmone: jei taip, mokesčiai pagal autorinę sutartį bus mažesni negu nesudarius darbo sutarties.

Autorinėje sutartyje apsibrėžiamas sutarties objektas, atlikimo terminai, nustatomos teisės į kūrinį ir pan.

Minusai. Mokesčiai kūrinio užsakovui kainuoja tiek pat, kiek ir visi su įdarbintu asmeniu susiję mokesčiai. Taigi atsiranda bene didžiausia mokestinė prievolė, palyginti su visais čia išvardytais verslo įforminimo būdais.

Iš privataus į verslo klientą – neišėjus iš namų

Privatūs SEB klientai verslo klientais gali tapti nuotoliniu būdu, taip taupydami savo laiką ir išvengdami vizito į banko skyrių. Tereikia užsiregistruoti į nuotolinę video konsultaciją.

 


 • Verslui - 2020 01 08

  Patarimai verčiantis smulkiuoju ir vidutiniu verslu: kas padeda sutaupyti laiko

  Patarimai verčiantis smulkiuoju ir vidutiniu verslu: kas padeda sutaupyti laiko

  „Microsoft“ įkūrėjo Bilo Geitso teigimu, verslas ir informacinės technologijos yra neatsiejamai susipynusios, todėl kalbant apie vieną negalvoti apie kitą šiais laikais tiesiog nėra prasmės. Dalijamės technologiniais sprendimais, kurie padės sutaupyti laiko ir savo verslą valdyti efektyviau.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2019 12 06

  „Mano pinigai“: ar stabilūs laisvai samdomų darbuotojų finansai?

  „Mano pinigai“: ar stabilūs laisvai samdomų darbuotojų finansai?

  Dažnas pasvajoja apie nuosavo verslo galimybę – vilioja kontroliuojamos darbų apimtys ir lankstus darbo grafikas. Tačiau ne visi tam ryžtasi, nes stabdo baimė dėl finansinio nestabilumo. Ar vykdant individualią veiklą bankas suteiks paskolą? Ar susirgus bus galima tikėtis nedarbingumo pažymėjimo ir išmokos? O kaip dėl pensijos? Apie tai – naujoje „Mano pinigai“ laidoje, kurią padedame kurti.

  Daugiau

 • Taupymas ir investavimas - 2019 10 03

  Ar dabar tinkamas metas pradėti investuoti?

  Ar dabar tinkamas metas pradėti investuoti?

  Finansine pagalve jau pasirūpinta ir, atrodo, nejaustumėte didelio pokyčio kas mėnesį investicijoms atidėdami po keliasdešimt eurų. Tačiau ekonomistai jau kurį laiką kalba apie artėjantį ekonomikos lėtėjimą. Gal dar palaukti?

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.

Paslaugų planas STARTAS – 2 metus nemokamai.

Pasiūlymas galioja iki rugpjūčio 31 d. ir yra skirtas naujoms įmonėms, kurios anksčiau nėra buvusios SEB banko verslo klientės.

 

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.