Switch to mobile version. Į viršų

Kuriantiems verslą - 2017 02 09
pradedantieji verslininkai | Jaunas verslas

Norite tiesos apie savo verslo idėją? Kalbėkitės su lietuviais investuotojais

Norite tiesos apie savo verslo idėją? Kalbėkitės su lietuviais investuotojais Ilja Laursas. BFL nuotr.

Stiprėjanti startuolių bendruomenė Lietuvoje jau šeštą kartą rinkosi į tradicija tapusį renginį „The Founders’ Day“. Šį kartą su bendraminčiais pabendrauti ir savo idėjomis pasidalyti susirinkę jaunuoliai turėjo galimybę išgirsti ir naudingų įžvalgų apie investicijas ir investuotojus.

Kuriant verslą svarbu išlikti savikritiškais

Ne vieną startuolį kūręs ir sėkmingai su startuoliu „FixiPro“ į rinką įsiveržęs Liudas Kanapienis prisiminė vieną pirmųjų savo idėjų – tuomet jis norėjo kurti išmaniąją programėlę, kuri galėtų nuskenuoti kosmetikos priemonių etiketes ir iš karto vartotojui atskleistų, kurios sudedamosios dalys yra kenksmingos, o kurios tinkamos.

„Buvau toks laimingas dėl pačios idėjos, kad pamiršau būti savikritiškas, – atskleidė pranešėjas teigdamas, kad dauguma startuolių pamiršta būti kritiški savo idėjai ir negalvoja, iš kur atsiras pinigų. – Visiems reikia atsakyti į klausimus: ar mano kuriamas produktas vertingas? Ar jis sukurs papildomą vertę? Ar jis gali uždirbti realius pinigus?“.

Pasak jo, tik atsakius į šiuos klausimus ir nusprendus investuoti ir savo laiką, ir pinigus, startuolis gali bandyti pritraukti reikiamas investicijas. Tuo tarpu UAB „Rubedo sistemos” bendraįkūrėjas Linas Vaitulevičius, kurio startuolis jau yra pritraukęs pusę milijono investicijų, pasirinko ne organinį įmonės augimą, o išdrįso rizikuoti, palikti komforto zoną, pritraukti rizikos kapitalą ir taip judėti daug greičiau. Pašnekovas, prisimindamas startuolio kelią, apibūdino jį kaip  Albertas Einšteinas kalbėjo apie beprotybę: „daryti vėl ir vėl tuos pačius dalykus ir tikėtis skirtingų rezultatų”.  Pasak L. Vaitulevičiaus, pasiekti gerų rezultatų padėjo nuoseklus darbas, nuolatiniai bandymai ir užsispyrimas.

Norite tiesos? Kalbėkitės su lietuviais investuotojais

„Investuotojai atkreipia dėmesį į du dalykus: komandą ir skaičius, – pasakojo startuolio „FixiPro“ įkūrėjas L. Kanapienis (nuotr. dešinėje) ir tikino, kad kiekvienas komandos narys turi tikėti kuriamu produktu. – Jeigu negalite parduoti produkto sau, jūs jo neparduosite niekam. Pirminė euforija greitai išnyksta, todėl kiekvienas komandos narys turi tikėti projekto idėja ir būti pasiryžęs stumti kitą narį į priekį“.

Jis taip pat pabrėžė, kad pas investuotoją geriau neiti, jei neturite konkrečių skaičių: „Jūs privalote galvoje visada turėti skaičius: kiek kainuos jūsų produktas, kokią grąžą jis teiks, kokia jo nauda. Jei to nežinosite, niekam nerūpėsite.“

L. Kanapienis taip pat įvardijo skirtumą tarp užsienio investuotojų, kurie dažniau sakys, kad idėja puiki ir pasiūlys atvykti vėliau, ir lietuvių.

„Jei norite tiesaus atsakymo apie savo idėją, kreipkitės į investuotoją čia. Jis pasakys tiesą, nes tiesiog neturi pinigų investuoti į blogą produktą“, – salėje juoką sukėlė pranešėjas.

Renginio moderatorius ir „Nextury Ventures“ valdybos pirmininkas Ilja Laursas taip pat pritarė tokiam teiginiui ir sakė, kad tam yra dvi priežastys.

„Pirmoji – skirtinga kultūra. Amerikiečiai apskritai visada šypsosi ir niekada nepasakys, kad turi kažkokių problemų. Kitas aspektas – profesinis. Bet kokio investuotojo logika yra paprasta: jeigu aš dabar pasakysiu, kad viskas yra blogai ir netyčia būtent šiam startuoliui po trijų mėnesių pasiseks, aš būsiu sudeginęs visus tiltus. Pasakyti, kad laukiame jūsų po kelių mėnesių, nieko nekainuoja“, – paaiškino I. Laursas.

Jis taip pat pridūrė, kad investuotojai iš JAV turi gerokai daugiau patirties nei lietuviai, todėl jie yra įvaldę būtent tokias bendravimo su startuoliais subtilybes.

Nemokamas būdas pasitikrinti, ko verta idėja

Atsakymų ir klausimų diskusijoje taip pat dalyvavo advokatų kontoros „Primus“ partnerė Ernesta Žiogienė ir SEB banko Kredito departamento vadovas Antanas Baliukevičius (nuotr. dešinėje). Jis startuolių kūrėjams, kuriems trūksta žinių ar jie tiesiog abejoja savo verslo idėja, pasiūlė užsiregistruoti į SEB banko teikiamą nemokamą finansų konsultaciją ir pasitikrinti, ar iš tiesų už Jūsų idėją investuotojai būtų pasiryžę mokėti pinigus. Be to, konsultacijų metu galima išsigryninti pačią idėją: kuo ji unikali, kokią problemą sprendžia kuriamas produktas, kas jį vartotų.

Pašnekovas pažymi, kad startuolių kūrėjai dažnai mato tik taktinį savo kuriamo produkto ar paslaugos vaizdą. Tuo tarpu bankas gali patarti įvertindamas strateginį lygmenį, kas vyksta būtent toje rinkoje, kas kur ir kaip keičiasi, kaip jų rinka atrodys po penkerių metų ar dar ilgesnio laikotarpio.

„Šiuo tikslu kūrėjas gauna daug platesnį rinkos vaizdą ir gali įvertinti kylančias rizikas bei joms tinkamai ir iš anksto pasiruošti. Tai, be abejo, prisideda prie sėkmingesnio rezultato”, – pabrėžė A. Baliukevičius.

E. Žiogienės teigimu, neretai startuoliams prieš susitinkant ar pasirašant sutartis su investuotojais trūksta elementarių teisinių žinių. Startuoliai dažnai įsitikinę, kad tokių paslaugų kainos yra tiesiog jiems neįkandamos, tačiau jie klysta.

„Yra labai daug nemokamų priemonių: inkubatoriai, akceleratoriai, „Investuok Lietuvoje“, „Versli Lietuva“ ir dar daug kitų įstaigų, galinčių teikti nemokamas konsultacijas. Galima tiesiogiai prašyti nemokamos pagalbos ir advokatų kontorose, teisininkų įmonėse“, – vardijo E. Žiogienė ir pridūrė, kad susitarus už paslaugas advokatų kontorose galima susimokėti ir po būtinų konsultacijų.

„The Founders’ Day“ renginių ciklas ir toliau tęsis. Kitas renginys planuojamas Kaune kovo 14 dieną. Nuo praėjusių metų gegužės prasidėjusiuose renginiuose, kuriuos organizuoja rizikos kapitalo fondas „Nextury Ventures“ ir portalas „BZN start“, jau įžvelgiami rezultatai – startuoliai vis drąsiau pristato savo idėjas, jos vis stiprėja ir tampa kokybiškesnės.

Agnė Pakėnaitė, bznstart.lt 


 • Kuriantiems verslą - 2016 12 12

  Tarp pašėlusių verslo idėjų – produktas, pakeisiantis moterų gyvenimą

  Tarp pašėlusių verslo idėjų – produktas, pakeisiantis moterų gyvenimą

  Kiekvienas sėkmingas pasaulio verslas buvo pradėtas nuo idėjos. Perfrazavus graikų filosofą Aristotelį, galima sakyti, kad įdomi idėja – pusė verslo sėkmės. Originalią verslo idėją sugalvoję klaipėdiečiai moksleiviai tiki, kad jų drąsi ir gal net pašėlusi mintis vieną dieną padės sukurti sėkmingą verslą.

  Daugiau

 • Kuriantiems verslą - 2016 07 13

  Unikalių baldų dizaino kūrėjai sulaukė žaibiškos sėkmės

  Unikalių baldų dizaino kūrėjai sulaukė žaibiškos sėkmės

  Kai menui ir verslui tenka dirbti kartu, tokią sąjungą tradiciškai lydi daug nesusipratimų, o šių pasaulių skirtumai įsivaizduojami kaip neįveikiami: menininkai sakosi esą išnaudojami, verslininkai – kad kūrėjus reikia nuolat kontroliuoti.

  Daugiau

 • Verslui - 2016 03 09

  I. Laursas – apie tai, kas greičiausiai keičia verslo pasaulį

  I. Laursas – apie tai, kas greičiausiai keičia verslo pasaulį

  Pastaruoju metu technologijos tampa neatsiejama verslo dalimi. Pirma, inovacijos neaplenkia nė vienos verslo dalies, nesvarbu, ar tai būtų rinkodara, gamyba ar koks nors verslo procesas. Antra, inovacijos greitai keičia tuos procesus, įsitikinęs bendrovės „Nextury Ventures“ valdybos pirmininkas Ilja Laursas.

  Daugiau

 


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.

Paslaugų planas STARTAS – 2 metus nemokamai.

Pasiūlymas galioja iki rugpjūčio 31 d. ir yra skirtas naujoms įmonėms, kurios anksčiau nėra buvusios SEB banko verslo klientės.

 

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.