Switch to mobile version. Į viršų

Kuriantiems verslą - 2018 11 26
Kuriantiems verslą | verslo pradžia | darbas | pajamos

Verslo pradžia. Kokia veiklos forma labiausiai apsimoka?

Verslo pradžia. Kokia veiklos forma labiausiai apsimoka?

Ne vienas planuojantis imtis savarankiškos veiklos susiduria su klausimu, nuo ko pradėti ir kaip nesuklysti renkantis veiklos modelį. Svarbiausias kriterijus, į kurį būtina atsižvelgti, – sumokami mokesčiai. Tačiau ir ekspertai,  ir savo veiklą jau vykdantys specialistai įspėja, kad svarbu atsižvelgti ir į tai, kas patogiau.

Pateikiame svarbiausius dalykus, į kuriuos būtina atsižvelgti kuriant savo verslą arba verčiantis komercine veikla.

Kaip pasirinkti tinkamą formą?

Viena pagrindinių problemų, su kuria susiduria savo verslą kuriantys asmenys, – išsirinkti tinkamą veiklos modelį. Čia gana lengva pasimesti, ką pasirinkti – uždarąją akcinę bendrovę ), individualią įmonę, individualią veiklą, verslo liudijimą ar teikti paslaugas pagal autorines sutartis?

Uždaroji akcinė bendrovė netinka tiems, kurie, prieš imdamiesi veiklos, neturi sukaupę pinigų (minimalus pradinis kapitalas turi siekti 2,5 tūkst. eurų). Paprastesnis variantas – individualios įmonės steigimas, tačiau  trūkumas šio pasirinkimo tas, kad, nepasisekus verslui, įmonės savininkas privalės atsakyti asmeniniu turtu.

Todėl tiems, kurie planuoja pradėti teikti savo paslaugas, ekspertai pataria išbandyti paprastesnes veiklos formas, pavyzdžiui, individualią veiklą.

Asmeninių finansų konsultantas Nerijus Murauskas atkreipia dėmesį, kad, pradedant vykdyti savo veiklą, svarbu ne tik tai, kiek kiekvienu atveju sumokama mokesčių, bet ir patogumas. Pradedant teikti paslaugas jis iš  pradžių siūlytų imtis individualios veiklos.

„Tai, kokią veiklos formą pasirinkti, pirmiausiai priklauso nuo veiklos pobūdžio. Jeigu kalbame apie teikiamas paslaugas, patarčiau iš pradžių imtis individualios veiklos dėl paprastumo – ją galima pradėti beveik tą pačią dieną ir tam nieko daug nereikia“, – teigia N. Murauskas.

Jo teigimu, individuali veikla galima ir parduodant prekes, tačiau plečiant verslą gali atsirasti poreikis steigti individualią įmonę ar bendrovę.

N. Murausko teigimu, autorinės sutartys pradedant verslą gali būti ne tokios palankios, jeigu asmuo nuspręstų imti paskolą.

„Į klientą, kuris dirba pagal autorines sutartis, gali būti ne taip palankiai žiūrima, o jeigu dirbama pagal individualios veiklos pažymą, tai tarsi įrodymas, kad pajamos gaunamos reguliariai“, – sakė jis.

Taigi, eksperto nuomone, tik pradėję veiklą asmenys geriausiai save išbandyti gali pasiėmę individualios veiklos pažymą.

Įvairiais  etapais – skirtingos veiklos formos

Tačiau ne visi pradėję teikti paslaugas nori kvaršinti galvą dėl mokesčių, tvarkyti apskaitą ir rūpintis panašiais dalykais. Tokiu atveju išeitis būtų  autorinės sutartys.

„Kai pradėjau savarankiškai dirbti, vis dar dirbau ir pagal darbo sutartį vienoje įmonėje, todėl papildomai užsidirbdavau pagal autorines sutartis. Toks variantas atrodė paprasčiausias“, – sako metus profesionalias fotografijos paslaugas teikiantis Andrius.

Pasak jo, autorinės sutartys buvo tinkamiausios jo veiklos pradžioje, tačiau vėliau, kai paliko savo nuolatinę darbovietę, susimąstė apie galimybę rinktis individualią veiklą.

„Viena nedidelė įmonė man pasiūlė dirbti  pagal individualios veiklos pažymą. Pažadėjo sumokėti tiek, kiek jiems kainuotų mokant pagal autorinę sutartį įskaičiuojant visus mokesčius. Iki tol tardavausi, kiek gausiu į rankas, o vėliau ėmiausi individualios veiklos“, – tikino Andrius.

Taigi, gaudamas nepastovias pajamas, Andrius pasirinko autorines sutartis, kai nereikia kvaršinti galvos dėl sumokamų mokesčių, o ėmęs save išlaikyti vien iš fotografijos pasirinko individualią veiklą. Savo įmonės steigti jis nenori, nes baiminasi nesusitvarkysiąs su buhalterija.

Kiek pinigų liks sumokėjus mokesčius?

Taigi skirtingais atvejais tinka skirtingos veiklos formos. Tačiau svarbu atsižvelgti ir į būsimus mokesčius.

Tarkime, kad per mėnesį iš fotografavimo veiklos planuojate gauti 2 000 eurų pajamų, neatskaičius mokesčių, ir nenorite  steigti įmonės. Kokie skirtumai dirbant pagal verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą ir autorinę sutartį?

 1. Verslo liudijimas. Pasirinkę fotografuoti pagal verslo liudijimą, už metų veiklą visoje Lietuvoje turėtumėte sumokėti fiksuotą 684 eurų gyventojų pajamų mokestį . Dar 432 eurus reikėtų sumokėti už privalomąjį sveikatos draudimą. Tačiau, jeigu per metus gautumėte daugiau negu 4 500 eurų pajamų iš juridinių asmenų, jums mokesčiai būtų pradėti skaičiuoti kaip individualią veiklą pagal pažymą vykdantiems asmenims.
 2. Individualios veiklos pažyma. Pradėję vykdyti individualią veiklą pagal pažymą, mokesčių sumokėtumėte daugiau negu pagal verslo liudijimą, tačiau jūsų neribotų pajamų apribojimai.  Jeigu nepatirtumėte jokių sąnaudų, kas mėnesį iš 2 000 eurų pajamų jums liktų beveik 1540 eurų į rankas.
 3. Autorinės sutartys. Kiek sudėtingiau būtų, jeigu nuspręstumėte pajamas gauti pagal autorines sutartis, mat jos brangiau kainuotų užsakovui. Jeigu sutartumėte dėl 2 000 eurų neatskaičius mokesčių,  jums liktų 1 520 eurų, tačiau užsakovui jūsų paslaugos iš viso kainuotų daugiau negu 2 600 eurų (įskaičiavus atlygį jums ir mokesčius). Jeigu sutartumėte, kad visos užsakovo išlaidos už jūsų paslaugas turėtų siekti 2 000 eurų, pagal autorinę sutartį į rankas gautumėte 1160 eurų.

Taigi, prieš pradėdami savo verslą, turėtumėte įvertinti, kokia veiklos forma jums labiausiai apsimoka ir sukelia mažiausiai nepatogumų tvarkant buhalteriją.


 • Kuriantiems verslą - 2017 06 20

  Dešimt idėjų, kaip uždirbti iš savo hobio

  Dešimt idėjų, kaip uždirbti iš savo hobio

  Vis labiau ryškėja tendencija, kad vis mažiau žmonių nori dirbti samdomą darbą ir savo gyvenimą kuria taip, jog nereikėtų atskirti darbo ir pomėgių, o mėgstamas užsiėmimas taptų ir pajamų šaltiniu. Kiek įvairiausių pomėgių, tiek ir skirtingų verslo rūšių: kepykla ar masažas namie, staliaus dirbtuvės ar meno studija, rankų darbo papuošalai ar renginių vedimas, veislinių šunų ar sraigių auginimas. Visa tai yra širdžiai mielos veiklos sritys, kurios dar ir leidžia uždirbti.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2017 10 06

  „YouTube“ filmukų kūrėjas: ateities profesija ar tik pelningas hobis?

  „YouTube“ filmukų kūrėjas: ateities profesija ar tik pelningas hobis?

  Astronautų, dainininkų ir prezidentų profesijos jau nėra svajonių profesijos. Vis dažniau girdime vaikus ir paauglius svajojant apie karjerą internete – juos įkvepia socialinio tinklo „YouTube“ pavyzdžiai.

  Daugiau

 • Kasdieniai finansai - 2018 09 27

  Kada (ne)apsimoka turėti individualios veiklos pažymą? Patarimai dirbantiems savarankiškai

  Kada (ne)apsimoka turėti individualios veiklos pažymą? Patarimai dirbantiems savarankiškai

  Laisvai samdomi specialistai puikiai moka planuoti savo laiką, tačiau dažnam, ypač pradedančiajam, keblumų kyla dėl finansų. Visų pirma, apsisprendę dirbti savarankiškai, ieško, kur patogiausia ir labiausiai apsimoka tai daryti. Po to tenka susitvarkyti su sąskaitomis ir mokesčiais, kuriuos reikia apskaičiuoti ir sumokėti patiems. Galiausiai kyla klausimas – kaip taupyti ateičiai?

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.


Mažas verslas?
Mes sakome – didelės galimybės.

Paslaugų planas STARTAS – 2 metus nemokamai.

Pasiūlymas galioja iki rugpjūčio 31 d. ir yra skirtas naujoms įmonėms, kurios anksčiau nėra buvusios SEB banko verslo klientės.

 

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.