Kuriantiems verslą -
2018 11 26
Kuriantiems verslą | verslo pradžia | darbas | pajamos
Ne vienas planuojantis imtis savarankiškos veiklos susiduria su klausimu, nuo ko pradėti ir kaip nesuklysti renkantis veiklos modelį. Svarbiausias kriterijus, į kurį būtina atsižvelgti, – sumokami mokesčiai. Tačiau ir ekspertai, ir savo veiklą jau vykdantys specialistai įspėja, kad svarbu atsižvelgti ir į tai, kas patogiau.
Pateikiame svarbiausius dalykus, į kuriuos būtina atsižvelgti kuriant savo verslą arba verčiantis komercine veikla.
Viena pagrindinių problemų, su kuria susiduria savo verslą kuriantys asmenys, – išsirinkti tinkamą veiklos modelį. Čia gana lengva pasimesti, ką pasirinkti – uždarąją akcinę bendrovę ), individualią įmonę, individualią veiklą, verslo liudijimą ar teikti paslaugas pagal autorines sutartis?
Uždaroji akcinė bendrovė netinka tiems, kurie, prieš imdamiesi veiklos, neturi sukaupę pinigų (minimalus pradinis kapitalas turi siekti 2,5 tūkst. eurų). Paprastesnis variantas – individualios įmonės steigimas, tačiau trūkumas šio pasirinkimo tas, kad, nepasisekus verslui, įmonės savininkas privalės atsakyti asmeniniu turtu.
Todėl tiems, kurie planuoja pradėti teikti savo paslaugas, ekspertai pataria išbandyti paprastesnes veiklos formas, pavyzdžiui, individualią veiklą.
Asmeninių finansų konsultantas Nerijus Murauskas atkreipia dėmesį, kad, pradedant vykdyti savo veiklą, svarbu ne tik tai, kiek kiekvienu atveju sumokama mokesčių, bet ir patogumas. Pradedant teikti paslaugas jis iš pradžių siūlytų imtis individualios veiklos.
„Tai, kokią veiklos formą pasirinkti, pirmiausiai priklauso nuo veiklos pobūdžio. Jeigu kalbame apie teikiamas paslaugas, patarčiau iš pradžių imtis individualios veiklos dėl paprastumo – ją galima pradėti beveik tą pačią dieną ir tam nieko daug nereikia“, – teigia N. Murauskas.
Jo teigimu, individuali veikla galima ir parduodant prekes, tačiau plečiant verslą gali atsirasti poreikis steigti individualią įmonę ar bendrovę.
N. Murausko teigimu, autorinės sutartys pradedant verslą gali būti ne tokios palankios, jeigu asmuo nuspręstų imti paskolą.
„Į klientą, kuris dirba pagal autorines sutartis, gali būti ne taip palankiai žiūrima, o jeigu dirbama pagal individualios veiklos pažymą, tai tarsi įrodymas, kad pajamos gaunamos reguliariai“, – sakė jis.Taigi, eksperto nuomone, tik pradėję veiklą asmenys geriausiai save išbandyti gali pasiėmę individualios veiklos pažymą.
Tačiau ne visi pradėję teikti paslaugas nori kvaršinti galvą dėl mokesčių, tvarkyti apskaitą ir rūpintis panašiais dalykais. Tokiu atveju išeitis būtų autorinės sutartys.
„Kai pradėjau savarankiškai dirbti, vis dar dirbau ir pagal darbo sutartį vienoje įmonėje, todėl papildomai užsidirbdavau pagal autorines sutartis. Toks variantas atrodė paprasčiausias“, – sako metus profesionalias fotografijos paslaugas teikiantis Andrius.
Pasak jo, autorinės sutartys buvo tinkamiausios jo veiklos pradžioje, tačiau vėliau, kai paliko savo nuolatinę darbovietę, susimąstė apie galimybę rinktis individualią veiklą.
„Viena nedidelė įmonė man pasiūlė dirbti pagal individualios veiklos pažymą. Pažadėjo sumokėti tiek, kiek jiems kainuotų mokant pagal autorinę sutartį įskaičiuojant visus mokesčius. Iki tol tardavausi, kiek gausiu į rankas, o vėliau ėmiausi individualios veiklos“, – tikino Andrius.
Taigi, gaudamas nepastovias pajamas, Andrius pasirinko autorines sutartis, kai nereikia kvaršinti galvos dėl sumokamų mokesčių, o ėmęs save išlaikyti vien iš fotografijos pasirinko individualią veiklą. Savo įmonės steigti jis nenori, nes baiminasi nesusitvarkysiąs su buhalterija.
Taigi skirtingais atvejais tinka skirtingos veiklos formos. Tačiau svarbu atsižvelgti ir į būsimus mokesčius.
Tarkime, kad per mėnesį iš fotografavimo veiklos planuojate gauti 2 000 eurų pajamų, neatskaičius mokesčių, ir nenorite steigti įmonės. Kokie skirtumai dirbant pagal verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą ir autorinę sutartį?
Taigi, prieš pradėdami savo verslą, turėtumėte įvertinti, kokia veiklos forma jums labiausiai apsimoka ir sukelia mažiausiai nepatogumų tvarkant buhalteriją.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.
Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.