Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2016 09 07
Būsto kreditas | Paraiška būsto kreditui | Būsto paskola

Dokumentai, kurių prireiks norint gauti būsto kreditą

Dokumentai, kurių prireiks norint gauti būsto kreditą

Nusprendėte, kad pirkdami naują būstą skolinsitės iš banko? Rekomenduojame iš anksto pasirūpinti dokumentais, kurių jums prireiks norint gauti būsto paskolą.

Paraiška ir kaip ją pildyti

Norėdami iš banko pasiskolinti pinigų būstui pirkti, pirmiausia turėsite užpildyti ir pateikti būsto kredito paraišką. Tą padaryti galima net keliais būdais: internetu, atspausdintą dokumentą užpildyti namuose ar atvykus į banko skyrių.

Pildant paraišką, jums reikės nurodyti, kam planuojate naudoti paskolintus pinigus – pirksite ar statysite būstą, jį remontuosite ar rekonstruosite, kokią sumą pageidaujate skolintis, kuriam terminui, kokiu metodu pageidaujate ją grąžinti, kokios rūšies palūkanas rinksitės. Taip pat reikės nurodyti, ar būstas įsigyjamas kaip gyvenamoji vieta jums ir jūsų šeimai, ar kitais tikslais. Paraiškoje prašoma nurodyti ir tai, kokią pinigų dalį, įsigydami būstą, galėsite skirti patys.

Būsto paskolos paraiškoje prašoma nurodyti ir savo mėnesio pajamas ir išlaidas. Tą darykite ypač atsakingai.

Įvertinkite, ar jūsų gaunamos pajamos yra stabilios, apsvarstykite, kaip jos gali keistis per visą planuojamą kredito laikotarpį. Kruopščiai apskaičiuokite, kiek per mėnesį išleidžiate pinigų maistui, būstui, jo išlaikymui, kitoms būtinosioms reikmėms, dabartiniams finansiniams įsipareigojimams dengti, taupymui ateičiai. Nesiremkite vien paskutinio mėnesio skaičiavimais. Išanalizuokite ilgesnio laikotarpio, pavyzdžiui, pastarųjų metų, savo pajamas ir išlaidas.

Banko specialistai patars, kaip teisingai užpildyti paraišką, paaiškins, kokie galimi kredito grąžinimo metodai, kokios yra palūkanų rūšys, kokie jų skirtumai, kokios nuosavų lėšų sumos jums reikės pradinei įmokai.

Atkreipkite dėmesį, kad pagal dabartinę tvarką Lietuvoje, reikia turėti ne mažesnę kaip 15 proc. įsigyjamo būsto vertės nuosavą lėšų dalį. Jei pinigų turite sukaupę daugiau, pasvarstykite, ar nevertėtų sumokėti didesnės įmokos. Tuomet jūs galėtumėte prisiimti mažesnius finansinius įsipareigojimus ir tikėtis geresnių skolinimosi sąlygų.

Būsto kreditas – svarbus finansinis įsipareigojimas, todėl banko darbuotojų drąsiai klauskite visko, kas jums neaišku. 

Sutikimas bankui tikrinti duomenis apie jus

Suteikę bankui leidimą surinkti reikiamus duomenis apie jus, sutaupysite laiko ir išvengsite papildomų rūpesčių. Jums nebereikės gaišti laiko renkant dokumentus, kurie liudytų jūsų pagal darbo užmokesčio sutartį gaunamas pajamas ir finansinius įsipareigojimus.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Visa tai banko specialistai, gavę jūsų sutikimą, gali patikrinti „Sodroje“, Lietuvos banko, Skolų administravimo duomenų bazėse ir kituose išoriniuose registruose. Šie duomenys surenkami apie kiekvieną  būsto kredito gavėją – taip bankas įvertina paskolos gavėjo patikimumą, nustato jo galimybes vykdyti finansinius įsipareigojimus. 

Galiojantis asmens tapatybę liudijantis dokumentas 

Kaip ir įprasta, atėjus į banką, reikia turėti galiojantį asmens tapatybę liudijantį dokumentą. Paso arba asmens tapatybės kortelės prireiks konsultuojantis su banko specialistu dėl būsto kredito ir pildant paraišką jam gauti. 

Perkamo būsto dokumentai, pirkimo ir pardavimo sutartis ir nekilnojamojo turto vertinimas

Šiuos dokumentus reikės pateikti bankui, kai jau būsite išsirinkę būstą. Jie padės banko specialistams įvertinti, kokį turtą įsigyjate ir finansinę riziką, kurią prisiimate ir jūs, ir jums kreditą suteikiantis bankas.

Nuosavas būstas – vienas svarbiausių gyvenimo pirkinių. Paprastai jam įsigyti reikia didelės sumos, o jai gražinti dažnai reikia ilgo laikotarpio. Todėl bankui, suteikiančiam būsto kreditą, reikia įkeisti įsigyjamą būstą. Įkeistas nekilnojamasis turtas yra tarsi garantas, kad kreditą grąžinsite, net tada, jei, nutikus nenumatytiems atvejams, nebegalėtumėte mokėti mėnesio įmokų, o butą tektų parduoti.

Dėl šios priežasties kreditą suteiksiantis bankas pageidaus žinoti ir tai, kokia yra tikroji perkamo turto rinkos vertė. Ją nustato nepriklausomi turto vertintojai. Nuo turto būklės ir vertės priklausys ir banko sprendimas, kokio dydžio kreditą jums suteikti.

Žinoti perkamo būsto rinkos vertę svarbu ne tik bankui, bet ir jums patiems. Kuo už būstą mokama kaina labiau atitiks turto rinkos vertę, tuo saugiau jausitės, jei ateityje sumanę parduoti būstą turėsite grąžinti likusią kredito dalį.

Atminkite, kad nekilnojamojo turto vertė laikui bėgant kinta, todėl garantijos, kad, sumanę parduoti būstą, gautumėte pakankamai pinigų gautam kreditui grąžinti, nėra. Tokiu atveju likusį skirtumą jums tektų padengti iš savo lėšų. 

Kai kuriais atvejais bankui nepriklausomo turto vertinimo paslaugos gali ir neprireikti, pavyzdžiui, jeigu perkate naujos statybos būstą, kurio kaina yra vieša, palyginama ir rodo rinkos vertę arba jei bankas savais metodais jau yra nustatęs turto rinkos vertę.

Dokumentai, jei kredito reikia statyboms finansuoti

Jeigu planuojate būsto statybas, jums reikės pateikti daugiau dokumentų: žemės įsigijimo ar nuomos dokumentus, statybų leidimus, rangos darbų sutartis, statybos darbų sąmatą, darbų atlikimo grafiką. Kaip pasiruošti statybų darbams, su banko specialistu galėsite aptarti atvykę į konsultaciją.

Tai padarykite kuo anksčiau – tik pradėję planuoti statybas. Konsultacijos metu banko specialistas su jumis aptars statybų finansavimo eigą, patars, kada ir kokius dokumentus turėtumėte pateikti, supažindins jus su galima statybų finansavimo rizika ir būdais, kurie galėtų padėti ją sumažinti.

Dokumentai, liudijantys jūsų gaunamas pajamas

Juos reikės pateikti tik tais atvejais, jei informacijos apie gaunamas jūsų pajamas nėra „Sodros“ duomenų bazėje – jei dirbate pagal autorines sutartis, verslo liudijimus, individualios veiklos pažymėjimą.

Jei dirbate pagal autorines sutartis, jums reikės pateikti sudarytas autorines sutartis, taip pat dokumentus, liudijančius, kad sutartos pajamos buvo gautos, pavyzdžiui, pateikti banko sąskaitos, į kurias buvo pervesti pinigai. Dirbančių pagal individualios veiklos pažymėjimą ar verslo liudijimą banko darbuotojai prašys pateikti sutartis su paslaugų užsakovais, pajamų deklaraciją, patvirtintą Valstybinės mokesčių inspekcijos. 

Norėdami nustatyti jūsų finansines galimybes, banko specialistai gali paprašyti pateikti ir kitus dokumentus ar pažymas, liudijančias  jūsų šeimos pajamas. Galbūt gaunate papildomas valstybės pašalpas, išmokas ar nuolatines pajamas iš investicinių fondų, nuomos?

Prieš priimdami sprendimą skolintis, atkreipkite dėmesį į šiuos svarbius šeimos finansų ekspertų patarimus:

 • skolinkitės atsakingai. Įsitikinkite, kad galėsite laiku įvykdyti finansinius įsipareigojimus. Įvertinkite, ar Jūsų gaunamos pajamos stabilios ir numatykite perspektyvas
 • pamąstykite, kaip pakis jūsų gyvenimo sąlygos ir kokybė, kai kas mėnesį turėsite mokėti įmokas už būsto paskolą. Kelis mėnesius pagyvenkite taip, tarsi jau būtumėte paėmę kreditą. Atidėkite į šalį lėšas, kurias reikėtų kas mėnesį skirti paskolos įmokoms. Tai ne tik padės geriau įvertinti savo galimybes, bet ir padės sutaupyti. Jei apsispręsite imti būsto kreditą, sutaupytą pinigų sumą galėsite panaudoti pradinei įmokai
 • norėdami nuosavuose namuose ne tik įsikurti, bet ir juos išsaugoti, prieš imdami būsto paskolą įvertinkite galimą riziką, kuri jums gali sutrukdyti vykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus. Apsvarstykite, ar sugebėsite laiku mokėti mėnesio įmokas net ir tuo atveju, jei pakitus palūkanų normai tektų mokėti daugiau
 • duomenis teikiančių įstaigų interneto svetainėse galite patys pasitikrinti, kokią informaciją apie jus banko darbuotojai matys duomenų bazėse. Pastebėję galimus neatitikimus, susisiekite su duomenis teikiančia įstaiga, kad ši pataisytų neteisingą informaciją
 • atkreipkite dėmesį, kad bendra mėnesio įmokų, mokamų įvairioms kredito įstaigoms, suma neturėtų viršyti 40 proc. visų per mėnesį jūsų gaunamų grynųjų pajamų
 • prisiminkite, kad kiekviena būsto paskolos paraiška yra vertinama individualiai. Todėl nenustebkite, jei banko specialistai jūsų paprašys pateikti papildomų dokumentų.

 • Namai - 2016 07 19

  Priežastys, kodėl svarbu apdrausti būstą

  Priežastys, kodėl svarbu apdrausti būstą

  Turintys būsto paskolą žino, kad jų namai turi būti privalomai apdrausti. Vis dėlto apsauga nuo netikėtų finansinių nuostolių nukentėjus namams ar juose esančiam turtui aktuali kiekvienam, planuojančiam įsigyti ar jau turinčiam būstą.

  Daugiau

 • Namai - 2021 03 05

  Būsto paskola jaunai šeimai. Kaip gauti valstybės subsidiją?

  Būsto paskola jaunai šeimai. Kaip gauti valstybės subsidiją?

  Pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos jau kurį laiką gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tam šiuo metu yra skirtos net dvi skirtingos priemonės – viena orientuojasi į regionuose savo pirmuosius namus planuojančias šeimas, kitos pagrindinis kriterijus – šeimos gaunamos pajamos. Tiesa, abiem atvejais reikia atitikti ir daugiau kredito gavėjui keliamų reikalavimų, o kartais – ir palaukti eilės, todėl pirmiausia skubėti reikėtų ne į banką.

  Daugiau

 • Namai - 2016 08 24

  Penkios priežastys, kodėl perkamą būstą turi įvertinti specialistai

  Penkios priežastys, kodėl perkamą būstą turi įvertinti specialistai

  Pirkdami rankinę ar laikrodį, turbūt bent akimirkai susimąstote, ar už geidžiamą prekę nepermokate ir ar jos kaina atitinka kokybę. Kai įsigyjamas toks svarbus ir brangus pirkinys kaip būstas, greitų svarstymų tikrai nepakanka. Net jei atrodo, kad svajonių namai verti kiekvieno už juos prašomo euro, nepasikliaukite vien savo nuojauta ir pirmuoju įspūdžiu. Tegul jūsų planuojamą įsigyti būstą įvertina profesionalūs turto vertintojai.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.