Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2019 10 01
Draudimas | namai | Būsto draudimas

Dvylika tykančių pavojų namuose

Dvylika tykančių pavojų namuose © Soroush Karimi, Unsplash

Mūsų namai – mūsų tvirtovė. Namuose norime visuomet jaustis saugiai. Tačiau pavojai kartais tyko ten, kur mažiausiai tikimės. Gaisras – viena iš tokių nelaimių, apie kurios priežastis pagalvojame tik skaičiuodami nuostolius. Draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas“ ekspertai vardija dvylika pavojų, dėl kurių dažniausiai namuose kyla gaisrai.

Veikiantys buitiniai prietaisai

Nepalikite per naktį veikiančios skalbimo mašinos ar indaplovės. Deja, bet vis daugiau nelaimių kyla būtent dėl be priežiūros paliktų veikiančių buitinių prietaisų. Norėdami išvengti nelaimės, neatidėkite buitinių prietaisų veikimo tam laikui, kai nieko nebus namuose. Jeigu jūsų virtuvėje yra įrengti integruoti buitiniai prietaisai, apžiūrėkite, kas dedasi už spintelių – galbūt per daugelį metų už jų susidarė storas dulkių sluoksnis, kuris gali labai lengvai įsiliepsnoti.

Išmanieji įrenginiai

Mūsų elektronika darosi vis išmanesnė, o kartu kelia ir naujus pavojus. Pavyzdžiui, elektrinę pirties krosnelę įjungti ir išjungti galima naudojantis išmaniuoju telefonu, net būnant toli nuo namų. Tačiau tuomet patikrinti ar nepalikote rankšluosčio ant kaitinimo elemento arba šalia šildytuvo, neįmanoma.

Taip pat labai pavojinga ilgam laikui palikti krautis išmanųjį telefoną, planšetę ar nešiojamąjį kompiuterį – jų baterijos nėra pritaikytos dvylikos valandų jungčiai prie elektros lizdo ir gali užsidegti.

Pačių sutaisyta buitinė technika

Buitinės technikos remontą palikite profesionalams. Net jeigu jums atrodo, kad, pavyzdžiui, kavos aparato maitinimo laidą galite sutaisyti patys, kelis kartus jį apsukę izoliacine juosta, nedarykite to. Buitinę techniką ir elektros prietaisus turėtų remontuoti tik specialistai.

Ilgintuvai

Beveik visuose namuose buitiniai prietaisai ir kita elektronika prie tinklo jungiami naudojant ilginamuosius laidus. Dažnai keli buitiniai prietaisai tuo pat metu metu yra prijungiami prie vieno elektros lizdo arba netgi vienas ilgintuvas yra prijungiamas prie kito. Dėl to kyla perkrova elektros tinkle, o tai gali sukelti gaisrą. Ilgintuvai – tik laikinas problemos sprendimo būdas. Jie nėra skirti nuolatiniam naudojimui.

Norėdami išvengti nelaimės, ilgesniam laikui išvykdami iš namų, atjunkite elektros prietaisus nuo maitinimo šaltinio.

Netvarkinga elektros instaliacija

Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Viena dažniausių gaisro priežasčių – netvarkinga elektros instaliacija. Ar atmenate, kada paskutinį kartą specialistas tikrino jūsų namų elektros sistemą? Kviesdami elektriką į namus, įsitikinkite, kad jis yra patikimas ir turi reikalingus sertifikatus.

Netvarkingas kaminas, krosnis

Kasmet maždaug du šimtai gaisrų kyla užsidegus suodžiams kamine. Norint išvengti tokių nelaimių, būtina reguliariai, bent kartą per metus, valyti kaminą, kitus šildymo įrenginius ir juos tinkamai prižiūrėti. Nuolat naudojamos krosnys ir dūmtraukiai turėtų būti tikrinami bent porą kartų per metus.

Jeigu turite pakankamai žinių ir patirties, savo nuosavo namo kaminą galite valyti ir patys. Visgi kas penkerius metus rekomenduojama išsikviesti profesionalius kaminų valytojus. Daugiabučių namų kaminų priežiūros darbus turėtų atlikti tik kaminų valymo specialistai.

Kurdami krosnį laikykitės principo: „degink mažiau, bet dažniau“.  Per anksti neuždarykite dūmtraukio sklendės.

Degiosios medžiagos per arti židinio

Neretai šalia namų židinio ar priešais pat krosnį galima išvysti malkų krūvą. Visgi, degiąsias medžiagas privalu laikyti atokiau nuo atviro židinio. Rekomenduojamas minimalus atstumas tarp atviro židinio ir malkų ar kitų degiųjų medžiagų – 750 mm, iš šonų – 150 mm. Jeigu židinys yra uždaras ir su durimis, šie skaičiai mažesni – 400 ir 100 mm.

Šalia viryklės, krosnies ar židinio neturėtų stovėti baldai, kilimai, kartoninės dėžės ir kiti lengvai užsidegantys daiktai.

Be priežiūros palikta atvira ugnis

Dažniausiai gaisras kyla dėl be priežiūros paliktų degančių žvakių. Nelaimės priežastimi gali tapti degios dekoro detalės, žvakidės. Gaisrą sukelti gali ir kibirkštys, atskriejusios iš atviro židinio ar pro pravertas viryklės ar krosnies dureles.

Taip pat atsargiai elkitės su degtukais. Jie gali įsiliepsnoti net ir po to, kai buvo užgesinti. Atsargumo dėlei meskite užgesintus degtukus į židinį, dėkite tik ant karščiui atsparaus paviršiaus arba pakiškite po vandens srove.

Sandėliuojami daiktai bendrojo naudojimo patalpose

Laiptinė nėra ta vieta, kurioje galima laikyti rečiau naudojamus daiktus. Žinoma, gyvenant daugiabučiame name, vaiko vežimėlį, dviratį ar kitus daiktus laikyti laiptinėje patogu. Tačiau tai pavojinga ir pažeidžia gaisrinės saugos reikalavimus. Kilus gaisrui, laiptinėje sudėti daiktai trukdys kuo greičiau pasitraukti iš degančio namo. Dėl dūmų ar elektros energijos tiekimo sutrikimų rasti kelią lauko durų link gali būti dar sunkiau, o kiekviena degančio namo viduje praleista akimirka yra pavojinga gyvybei.

Šiukšliadėžė

Buitinių atliekų konteineriai gali stovėti ne arčiau kaip 10 metrų nuo daugiabučio pastato langų ir durų ir ne arčiau nei 3 metrai nuo vienbučio ar dvibučio namo langų. Į plastikinį konteinerį įmetę maišelį su karštais pelenais, galite sukelti viso namo gaisrą.

Neatsargus rūkymas

Viena dažniausių gaisrų priežasčių Lietuvoje – neatsargus rūkymas. Kasmet dėl rūkymo lovoje ir pamirštų užgesinti cigarečių kyla šimtai gaisrų ir žūsta kelios dešimtys žmonių.

Neįrengti dūmų ir anglies dioksido detektoriai bei sugedę gesintuvai

Nuo 2018 metų gegužės mėnesio visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – turi būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, kurie garso signalu įspėtų  gyventojus apie gresiantį pavojų. Detektoriai turi būti įrengti gyvenamose patalpose, kur nėra įrengta priešgaisrinė signalizacija.

Bent kartą per mėnesį privalu patikrinti ar dūmų detektoriai veikia. Porą kartų per metus reikėtų neužmiršti nuo detektorių nuvalyti dulkes ir voratinklius, kurie sumažina įrenginių jautrumą.
Jeigu namuose yra židinys, krosnis ar kieto kuro katilas, vertėtų įsirengti dūmų detektorius su smalkių atpažinimo funkcija. Jie turi papildomus jutiklius, kurie suveikia, kai ore užfiksuojamas pavojingas smalkių kiekis. Smalkės itin pavojingos sveikatai, nes yra bekvapės, beskonės ir nedirgina kvėpavimo takų, todėl žmonės jų savo juslėmis negali aptikti.

Nors namuose gesintuvas nėra privalomas, bet turint jį galima greitai užgesinti staiga užsiliepsnojusią nedidelę ugnį.

Daugiau informacijos apie būsto draudimą galite rasti www.seb.lt/busto-draudimas arba telefonu +370 5 268 2800, taip pat bet kuriame SEB banko skyriuje.


 • Namai - 2016 07 19

  Priežastys, kodėl svarbu apdrausti būstą

  Priežastys, kodėl svarbu apdrausti būstą

  Turintys būsto paskolą žino, kad jų namai turi būti privalomai apdrausti. Vis dėlto apsauga nuo netikėtų finansinių nuostolių nukentėjus namams ar juose esančiam turtui aktuali kiekvienam, planuojančiam įsigyti ar jau turinčiam būstą.

  Daugiau

 • Namai - 2019 06 12

  Pirkti ar pačiam statyti namą? Patarimai iš pirmų lūpų

  Pirkti ar pačiam statyti namą? Patarimai iš pirmų lūpų

  Statyti namą nuo pamatų patiems pagal savo skonį ir šeimos poreikius ar pirkti jau pastatytą, į kurį būtų galima keltis gyventi dabar pat, ir apsaugoti save nuo nereikalingų rūpesčių? Šis klausimas kamuoja kone kiekvieną, svajojantį apie patogų gyvenimą nuosavame name. Apsispręsti sunkiau, kai namas yra pirmas nuosavas jaunos šeimos būstas.

  Daugiau

 • Namai - 2017 10 24

  Kiek kainuoja įsirengti nuosavą būstą?

  Kiek kainuoja įsirengti nuosavą būstą?

  Šiemet nuosavą būstą įsigijusi Viktorija ne vieną mėnesį planavo, skaičiavo, tarėsi su specialistais, kol įsikūrė jaukiuose namuose. Savarankiškai įsirengti gražų, kokybišką ir praktišką būstą panorusi mergina galutiniu rezultatu labai džiaugiasi, tačiau pripažįsta, kad itin pravertė turimos pažintys ir jos pačios bei artimųjų indėlis.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.