Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2016 09 20
Būsto kreditas | Nekilnojamasis turtas | Turto vertė

Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

 Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą Martynas Žibūda

Planuojate įsigyti nuosavą būstą? Išsirinkti tą vienintelį, kurį galėsite pavadinti tikrais namais, gali būti sunku. Ypač kai norisi, kad brangus ir reikšmingas pirkinys džiugintų ne tik trumpą laiką. Jei norite išsirinkti ir įsigyti vertingą būstą, nekilnojamojo turto bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda siūlo atkreipti dėmesį į šiuos septynis svarbius aspektus.

Vieta

Renkantis būstą, atkreipkite dėmesį į vietą, kurioje jis yra. Kokia šalia jo yra infrastruktūra – ar yra mokyklų, darželių, prekybos centrų, ar galimas susisiekimas viešuoju transportu, galbūt įrengti aplinkkeliai.

Atsižvelkite į savo gyvenimo būdą ir pomėgius. Jei mėgstate vakarėlius, jums turbūt bus svarbu, kad būstas būtų kuo arčiau miesto centro ir pasilinksminimo vietų. Šeimos žmonėms bus svarbesnis atstumas iki mokyklų ir darželių, parkų, miškelių. Vyresnio amžiaus žmonės paprastai labiau vertina ramybę, gamtos artumą, tai, ar šalia įsikūrusios gydymo įstaigos.


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Jei jūsų nusižiūrėtas būstas dar tik statomas, o kaimynystė tik kuriasi, atlikite namų darbus – susipažinkite su miesto bendruoju planu, specialiaisiais planais ir kita viešai prieinama, jums aktualia informacija. Patikrinę, kokią plėtrą šalia jūsų pasirinkto būsto yra numačiusi miesto savivaldybė, galėsite objektyviau įvertinti būsimas gyvenimo sąlygas – ar bus nutiesta daugiau gatvių, įrengti dviračių takai, žaliosios zonos, pastatyti vaikų darželiai. Apie gyvenvietės ar kvartalo plėtros planus pasiteiraukite ir projekto pardavėjo. 

Būsto išliekamoji vertė

Kiekvienas renkasi būstą turėdamas tam tikrus tikslus. Tai gali būti puiki investicija norint uždirbti arba galimybė turėti savus namus.  Nekilnojamojo turto pasirinkimas priklauso nuo  jūsų poreikių ir lūkesčių. 

Pasak M. Žibūdos,  svarbu nepamiršti,  kad būsto vertė paprastai su metais kinta. Jei būstas buvo pastatytas nekokybiškai ar vos po kelerių metų atrodo taip, lyg būtų statytas prieš dešimtmetį, jo vertė laikui bėgant kris. Matomi defektai, įtrūkimai ir kiti būsto trūkumai gali ne tik apsunkinti jūsų gyvenimą jame, bet ir būsto pardavimą ar nuomą.

Būsto vertei didelę įtaką turi ir bendruomenė. Atsakingi gyventojai prižiūri ne tik savo turtą, bet ir rūpinasi bei saugo bendras patalpas, kurių gera būklė būsto vertę padidina. 

Beje, net ir blogėjančios būklės, senėjančio būsto vertė po kurio laiko gali padidėti. Tai priklauso nuo to, kuriame mieste ar  kuriame jo rajone būstas yra. Įtakos turi ir auganti paklausa, kiti veiksniai. 

Ilgaamžiškumas

Būsto ilgaamžiškumas – vienas svarbiausių aspektų, į kurį reiktų atsižvelgti, perkant bet kokį nekilnojamąjį turtą. Nesvarbu, ar perkate būstą sau, nuomai ar kitiems tikslams – idealu, kai investicija yra ilgaamžė, o jos išlaikymui reikia išleisti kuo mažiau lėšų. 

„Laikas, kurį pastatas bus tinkamas gyventi, priklauso nuo naudotų statybos medžiagų, darbų atlikimo kokybės ir, be abejo, nuo pastato eksploatavimo. Todėl rinkdamiesi būstą, pasidomėkite, kas yra jo pardavėjas, nekilnojamojo turto vystytojas, statytojas. Paieškokite kitų pirkėjų ir klientų atsiliepimų apie būsto pardavėją, vystytoją ir statytojus“, – pataria bendrovės „Eika“ plėtros direktorius.

Jei perkate būstą name, kuris dar tik yra statomas, pasidomėkite jį statančio ir projektą vykdančio vystytojo  anksčiau statytų projektų kokybe. Taip pat pasidomėkite jo finansine situacija.

Atminkite, kad tinkamai prižiūrimas būstas gali gyvuoti ilgiau. Todėl pastebėjus bute ar name tam tikrus defektus, reiktų ilgai nedelsti ir kuo greičiau juos suremontuoti. 

Galimybė greitai parduoti ar išnuomoti būstą

Būsto vieta, dydis, nekilnojamojo turto išliekamoji vertė, ilgaamžiškumas, eksploatacija, universalumas – visa tai turi įtakos tam, kaip greitai, reikalui esant, galėtumėte parduoti ar išnuomoti būstą.

Jei būstą perkate jau žinodami, kad artimiausiu metu jį parduosite ar išnuomosite, išsiaiškinkite, kokiems žmonėms jūsų pasiūlymas būtų įdomiausias. Pasidomėkite, kuo jūsų įsigyjamas būstas jiems atrodytų patrauklesnis už kitus, esančius rinkoje.

Jei norite įsigyti būstą, kuris net ir finansinės krizės atveju praras mažiausiai vertės, nekilnojamojo turto ekspertas pataria rinktis nekilnojamąjį turtą miesto centre. Būstą perkantiems su tikslu jį išnuomoti ir uždirbti iš gaunamų nuomos pajamų, vertėtų dairytis nedidelio buto miegamajame mikrorajone. Šiuo metu nuomos rinkos diktuojama situacija tokia, kad daugiau uždirbsite iš tokio buto nei įsigiję ir išnuomoję erdvų butą miesto centre. Lengviau išnuomoti ir tuos butus, kurie yra šalia universitetų ar verslo centrų.

Jei būstą perkate sau ir savo šeimai, ieškokite pagal savo finansines galimybes ir šeiminę situaciją.

Būsto dydis

Nuo pasirinkto būsto dydžio priklauso gyvenimo kokybė ir patogumas. Todėl šeimos pirmenybę teikia  didesniems ir erdvesniems butams ar namams rajonuose, kuriuose yra įrengtos žaliosios zonos, šalia yra parkų, veikia vaikų darželiai ir mokyklos.

Tačiau didesnį butą ar namą išnuomoti ar parduoti yra kur kas sunkiau nei nedidelį būstą. Todėl jei būstą perkate turėdami šį tikslą, vertėtų rinktis  1-2 kambarių butus.

Taupi eksploatacija

Visi už būsto išlaikymą ir suvartojamą energiją nori mokėti kuo mažiau. Todėl ir statytojai, ir jų pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria būsto išlaikymo efektyvumui ir ieško būdų, kaip sumažinti energijos suvartojimą.

„Rinkdamiesi būstą atkreipkite dėmesį, ar būstas yra pastatytas ir įrengtas pagal visus saugos ir kokybės reikalavimus, ar efektyviai suplanuotas, šiltas, su gera vėdinimo sistema“, – patarimais dalijasi įmonės „Eika“ ekspertas.

Visgi sutaupyti eksploatacijos kaštus padedančios naujovės Lietuvoje įsigali ne taip greitai, kaip Vakarų šalyse. Mūsų šalyje dar tik bandoma diegti tokias naujoves, kaip, pavyzdžiui, Skandinavijoje ypač populiarią mechaninę vėdinimo sistemą su šilumokaičiu (rekuperacija). Tokia vėdinimo sistema ne tik padeda taupyti šilumos suvartojimo kaštus, bet ir gerina oro kokybę bute.

Būsto universalumas

Lietuviai – individualistai. Didžioji dalis būsto pirkėjų nori patys keisti statomų butų planus, jų apdailą ir įrangą.  Dažnai šie pakeitimai būna minimalūs ir gyvenimo kokybės iš esmės nekeičia, tačiau reikalauja investicijų ir nemažai darbo. O pasikeitus apdailos ir interjero madoms, būsto savininkai dažnai ir vėl išleidžia daug lėšų būsto remontui.   

Todėl po truputį bandoma standartizuoti visos apdailos darbus ir apriboti galimas korekcijas buto viduje, nes netinkamai atlikti darbai neretai sukelia nepatogumų ir būsto savininkams, ir jų kaimynams.
Be to, standartiškai įrengtus butus išnuomoti ar, reikalui esant, parduoti paprastai yra lengviau nei tuos, kurie įrengti  pagal išskirtinius reikalavimus.

Jei naujam būstui pirkti ketinate skolintis iš banko, prisiminkite:

- šiuo metu visi šalies bankai būsto kreditą suteikia ne ilgesniam nei 30 metų laikotarpiui

- norėdami iš banko gauti būsto kreditą, turite būti sukaupę ne mažesnę kaip 15 proc. įsigyjamo būsto vertės ar kainos pradinę įmoką

- bendra paskolų įmokų, jūsų mokamų įvairioms kredito įstaigoms, suma neturėtų viršyti 40 proc. visų per mėnesį jūsų gaunamų grynųjų pajamų

- atsakingai įvertinkite savo finansines galimybes. Pasinaudoję banko interneto puslapyje esančia būsto kredito skaičiuokle galite sužinoti, kokią įmoką per mėnesį bankui turėtumėte mokėti pasiskolinę norimą sumą

- jei turite klausimų dėl sutarčių, įmokų apskaičiavimo pavyzdžių, įkainių, kredito gavimo proceso ir kitos, su būsto kreditu susijusios informacijos, pasitarti konsultacijoje su banko specialistu.


 • Namai - 2016 09 12

  Kodėl perkant būstą reikia notaro?

  Kodėl perkant būstą reikia notaro?

  Su pardavėju sukirtę rankomis dėl perkamo būsto ir su banku susitarę dėl paskolos, galite planuoti susitikimą su notaru. Prieš tai, kol galėsite save vadinti tikruoju naujo būsto savininku, jūs pas notarą turėsite apsilankyti kelis kartus.

  Daugiau

 • Namai - 2016 08 25

  Apie ką verta pagalvoti prieš įkuriant naujus namus?

  Apie ką verta pagalvoti prieš įkuriant naujus namus?

  Ką tik įsigyto būsto sienos, kad ir kokios naujos jos būtų, namams jaukumo nesuteiks. Tam, kad patogiai jaustumėtės savo naujame būste ir galėtumėte jį vadinti tikrais svajonių namais, gali reikėti visai nedaug – galbūt naujų baldų, gyvenimą palengvinančios buitinės technikos ar tiesiog perdažytų sienų. Tačiau ką daryti, jei savų lėšų tam nėra?

  Daugiau

 • Namai - 2016 08 24

  Penkios priežastys, kodėl perkamą būstą turi įvertinti specialistai

  Penkios priežastys, kodėl perkamą būstą turi įvertinti specialistai

  Pirkdami rankinę ar laikrodį, turbūt bent akimirkai susimąstote, ar už geidžiamą prekę nepermokate ir ar jos kaina atitinka kokybę. Kai įsigyjamas toks svarbus ir brangus pirkinys kaip būstas, greitų svarstymų tikrai nepakanka. Net jei atrodo, kad svajonių namai verti kiekvieno už juos prašomo euro, nepasikliaukite vien savo nuojauta ir pirmuoju įspūdžiu. Tegul jūsų planuojamą įsigyti būstą įvertina profesionalūs turto vertintojai.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.