Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2015 03 12
Būsto paskola | Vartojimo kreditas | Draudimas

Imame paskolą: kaip jaustis tvirtai ir saugiai?

Imame paskolą: kaip jaustis tvirtai ir saugiai?

Kiekvienas svajoja turėti tokius namus, į kuriuos norėtųsi grįžti kiekvieną akimirką. Kiti nori tokio automobilio, kuris juos nuvežtų į pasaulio kraštą. Tačiau ne visada savo norams įgyvendinti turime pakankamai lėšų, todėl tenka skolintis. Ką reikėtų daryti, kad paskola taptų ne našta, o priemone, padedančia pasiekti savo svajones? Užduokite sau šiuos klausimus ir sužinosite, ar galite jaustis saugūs dėl savo finansinės ateities.

Ar pakaks mano gaunamų pajamų ir paskolos įmokoms, ir pragyventi?

Prieš prisiimdami bet kokius finansinius įsipareigojimus turite įvertinti ne tik dabartinę savo finansinę padėtį, bet ir galimybes ateityje. Net jei dabar uždirbate tiek pinigų, kad galite nesukti galvos dėl rytdienos, negalite jaustis užtikrintai, kad ir ateityje uždirbsite tiek pat daug.

Nustatyti, kokios yra tikrosios finansinės galimybės, galite kreipdamiesi dėl paskolos – atidėkite dalį pinigų jos įmokoms ir pabandykite taip gyventi bent pusmetį. Jeigu likusių pajamų pakanka kasdieniams poreikiams ir kitoms išlaidoms, vadinasi, jūs esate pasirengę gauti paskolą.

Ar esu sukaupęs pradinę įmoką?

Kaip žinome, norėdami pasiskolinti būstui įsigyti, statyti, remontuoti ar rekonstruoti, privalote turėti tam tikrą sumą pinigų, mažiausiai 15 proc. perkamo būsto kainos arba vertės. Jeigu jūsų norimas įsigyti butas kainuoja 100 tūkst. eurų, turėtumėte jau turėti sukaupę bent 15 tūkst. eurų dar iki kreipdamiesi dėl paskolos. Tačiau vis dar pasitaiko žmonių, norinčiųjų gauti paskolą, bet neturinčių pradinės įmokos. 


Norite pasitarti? 
Registruokitės į konsultaciją


Pradinė įmoka nėra būtina norint gauti vartojimo kreditą. Be to, jau galite gauti ir asmeninį vartojimo kreditą, todėl galėsite pasiskolinti ir be sutuoktinio leidimo, o paraišką gauti kreditą galite užpildyti ir internetu.

Ar pasirūpinau finansine atsarga?

Gali atsitikti taip, kad būsto kredito grąžinti nepavyks, nes netekote nuolatinių pajamų šaltinio, tad galite net prarasti savo naujuosius namus. Todėl rekomenduojama pasirūpinti tam tikra finansine atsarga nenumatytiems atvejams. Rekomenduojama kaip atsargą turėti tiek lėšų, kad jų pakaktų ir kasdieniams poreikiams, ir komunaliniams mokesčiams, ir paskolos įmokoms pusmečiui į priekį.

Papildomų lėšų gali prireikti ir dėl kitų priežasčių: būsto remontui, vaikų mokslams ir kt. Pagalvokite, kada koks įvykis gali įvykti ir kaip jis pakeistų jūsų kasdienybę. Turėdami pakankamą finansinę atsargą (ja pasirūpinti reikėtų dar iki kreipiantis dėl paskolos) būsite užtikrinti, kad nenumatyti įvykiai neišmuš jūsų iš pusiausvyros.

Ar žinau, kokia rizika manęs tyko?

Pinigų skolinimasis visada susijęs su rizika, kad negalėsite tinkamai ir laiku vykdyti prisiimtų finansinių įsipareigojimų. Darbo ir nuolatinių pajamų praradimas, palūkanų normos svyravimai, išaugusios pragyvenimo išlaidos – SEB banko duomenimis, tokią galimą riziką dažniausiai nurodo Lietuvos gyventojai.

Rizikingos gali būti ir palūkanos – ir kintamosios, ir fiksuotosios. Kintamosios palūkanos, kaip jau išduoda ir jų pavadinimas, kinta kur kas dažniau, todėl labiau jaučiami rinkų svyravimai. Tuo tarpu fiksuotosios palūkanos padeda apsisaugoti nuo staigaus palūkanų padidėjimo tam tikrą laikotarpį.

Iš tikrųjų fiksuotąsias palūkanas verta rinktis tada, kai EURIBOR, arba tarpbankinė palūkanų norma, gali augti, arba tiesiog norite apsidrausti nuo galimų staigių ir dažnų palūkanų svyravimų.

Tačiau, praėjus tam tikram laikotarpiui, ar tai būtų penkeri, ar 10 metų, fiksuotosios palūkanos yra peržiūrimos, ir tenka spręsti toliau, ką daryti: jas vėl nustatyti penkeriems ar dešimčiai metų, rinktis kintamąsias palūkanas ar grąžinti likusią paskolą iškart.

Ar apsisaugojau nuo nemalonių staigmenų?

Draudimas – bene patikimiausia ir vienareikšmiškai paprasčiausia apsaugos priemonė. Jis gali būti tiesiogiai susijęs su jūsų turima paskola – kuo ji didesnė, didesne suma ji ir apdraudžiama. Tai daroma tam, kad, net ir įvykus nemaloniam įvykiui, kuris galėtų sukliudyti laiku įvykdyti finansinius įsipareigojimus, jūs būtumėte nuo to apsaugoti. Ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju draudimas kompensuos nustatyto laikotarpio (dažniausiai nuo 6 iki 12 mėnesių) paskolos įmokų sumą.

Saugūs dėl finansinių įsipareigojimų įvykdymo laiku jausitės ir apdraudę gyvybę. Jeigu susirgtumėte, susižeistumėte ar ištiktų nelaimė, ir jums, ir jūsų šeimai būtų lengviau, nes draudimo bendrovė pasirūpintų jūsų finansiniais įsipareigojimais. Be to, jau grąžinę pasiimtą paskolą, galite ir toliau drausti savo gyvybę, pavyzdžiui, investiciniu gyvybės draudimu, ir taip papildomai prisidurti prie būsimos pensijos.

Apsidrausti galite ir nuo priverstinai prarasto darbo. Netekus darbo, pavyzdžiui, bankrutavus įmonei, jai netekus veiklos licencijos ar abipusiu šalių susitarimu darbdaviui pasiūlius, draudimo bendrovė kurį laiką kas mėnesį mokėtų draudimo išmoką, lygią sumokėtai kredito įmokai ar pasirinktai jos daliai. Būtumėte ramūs, nes kurį laiką kredito įmokos būtų kompensuojamos.

Ar žinau, kur kreiptis finansinio patarimo?

Vis dėlto, jeigu norite pasitarti dėl būsto ar vartojimo kredito, visada galite kreiptis į banko vadybininką asmeninės konsultacijos. Jos metu jūs ne tik aptarsite, kokios finansinės priemonės padėtų įgyvendintų jūsų svajones, bet ir įvertinsite savo galimybes laiku ir saugiai išpildyti šias svajones.


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.