Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra apdrausta 25–30 proc. butų ir 50–55 proc. namų. Tai reiškia, kad jei namuose nutiktų nelaimė, pavyzdžiui, kiltų gaisras, namus apgadintų audra, trūktų vamzdis, užlietų kaimynai ar kita, dauguma žmonių nelaimės padarinius turėtų tvarkyti už savo pinigus. Dažnas jau po nelaimės apsidrausti atėjęs gyventojas pasakoja, kad dėl patirtos žalos prireikė paaukoti ir savaitgalio pramogas, ir atostogas, o kai kuriems – net vaikų mokslus
AR ŽINOTE, KAD...
* Būstas užliejamas vandeniu apie 10 kartų dažniau nei įvyksta kokia nors kita būsto nelaimė. Kas savaitę užliejama apie 130 būstų – beveik po 20 kasdien. Vidutinė vandens padaryta žala būstui viršija 550 eurų, didžiausia žala pernai – 34 tūkst. eurų. Vandens užliejimo butuose žalos registruojamos beveik 4 kartus dažniau nei privačiuose namuose. Trečdaliu atvejų nuo vandens nukenčia ne tik šeimininkų, bet ir kaimynų turtas.
* Vagystės iš buto metu padaroma vidutiniškai 880 eurų žala, iš namo – 1 300 eurų, didžiausia padaryta žala pernai siekė 45 tūkst. eurų. Ne švenčių dienomis per parą užfiksuojamos 2,5 vagystės iš būsto, tačiau ilgaisiais šventiniais savaitgaliais jų skaičius išauga 3–5 kartus. Daugiausia vagysčių įvyksta gegužės–rugsėjo mėnesiais, tai sietina su gyventojų atostogomis.
* Gaisrų sukeltos žalos – didžiausios. Vidutinė išmoka po gaisro siekia 5,5 tūkst. eurų, rekordinė pernai – 150 tūkst. eurų. Daugiausia gaisrų kyla šaltuoju metų laiku – nuo spalio iki kovo mėnesio, kai nukrinta oro temperatūra ir gyventojai ima intensyviau šildytis krosnimis ir papildomais elektros prietaisais.
* Audrų ir kitų gamtos stichijų padarytų žalų per metus fiksuojama maždaug tiek, kiek metuose – dienų, tačiau dauguma jų įvyksta vasarą. Šį birželį dėl neįprastai karštų orų ir smarkių audrų bei škvalų gyventojai ir verslo įmonės patyrė 3,5 karto didesnių turto nuostolių nei pernai – žalos siekia daugiau nei 330 tūkst. eurų. Vidutinė išmoka audros žaloms atlyginti – 370 eurų.
„Lietuvos draudimo“ duomenys
Kaip apsisaugoti nuo rizikos
„Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo vadovo Andriaus Gimbicko teigimu, labai apmaudu, kad vis dar daug žmonių apsidrausti ryžtasi tik jau patyrę nelaimę. Po įvykusios nelaimės būsto gyventojai patiria tūkstančius kainuojančias žalas, o vidutinė pilno būsto draudimo kaina „Lietuvos draudime“ siekia apie 8 eurus per mėnesį.
„Būsto draudimą sudaro šios pagrindinės dalys: pastatų draudimas, namų turto draudimas, civilinės atsakomybės draudimas ir asmens civilinės atsakomybės draudimas. Kiekvienas šių draudimų gali suteikti apsaugą, kad būtų išvengta didesnių ar mažesnių rizikos veiksnių – tai priklauso nuo kliento poreikių ir skiriamų lėšų. Draudimo specialistai padeda įsivertinti galimus rizikos veiksnius ir pasirinkti tinkamiausią draudimo paketą, tačiau bet kuri pasirinkta apsauga padeda jaustis ramiau bent dėl dalies rizikos veiksnių“, – sako A. Gimbickas.
Pastatų draudimu „Lietuvos draudime“ apdraudžiami pastato langai, grindys, lubos, sienos, santechnikos įranga, stacionarūs šildymo, vandentiekio, kanalizacijos įrenginiai. Papildomai gali būti apdraustas pastatui priklausantis sandėliukas, garažas.
Namų turto draudimu apdraudžiami namuose esantys baldai, buitinė technika, dviračiai, veidrodžiai, kaitlentė ir kita įranga. Papildomai draudžiami daiktai, esantys pastatui priklausančiame sandėliuke, garaže. Apsauga galioja ir vertingiems daiktams, pavyzdžiui, papuošalams, dokumentams, kailiniams, meno kūriniams.
Civilinės atsakomybės užtikrina, kad dėl įvykio bute bus atlyginti padaryti nuostoliai kitiems asmenims arba jų turtui, pavyzdžiui, jeigu dėl nelaimės namuose būtų aplietas kaimynų butas, arba jeigu dužusio balkono lango stiklai sužalotų praeivį ar stovintį automobilį.
Asmens civilinės atsakomybės draudimas atlygina šeimos narių ar augintinių padarytą žalą trečiųjų asmenų sveikatai, gyvybei ar turtui.
Daugiau informacijos apie būsto draudimą galite rasti www.seb.lt/busto-draudimas arba gauti telefonu +370 5 268 2800 bei bet kuriame SEB banko skyriuje.