Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2021 01 25

Kaip atsipirkimą matuoja įsirengusieji išmanius namus ar biurą

Įjungti šviesą kambaryje vos spragtelėjus pirštais, nubusti su muzika ir lėtai atsitraukiančiomis užuolaidomis ar leisti dieną biure, pritaikytame prie natūralaus dienos ciklo ir kiekvieno individualių darbo vietos poreikių – tokias galimybes suteikia visus prietaisus į vieną sistemą sujungiantys išmanieji pastatai. Apie savo išmanius namus pasakoja vilnietis Lukas J.

Namai, „dirbantys“ už jus

Lukas J. ir laidos vedėjas Leonardas Pobedonoscevas Prieš pusmetį vilnietis Lukas J. su šeima įsikėlė į išmaniuosius namus. Juose visos sistemos sujungtos į vieną: apšvietimas, užuolaidos, muzika, televizorius, šildymas, vėdinimas. Ši sistema kontroliuojama išmaniajame telefone, kur matosi visi kambariai, ir veikia dvejopai: viena vertus, visus nustatymus nuotoliniu būdu galima valdyti pačiam, kita vertus – suprogramuoti automatiškai, kas, kada ir kaip veikia.

„Pavyzdžiui, atėjus nakčiai, nustatytu metu užgęsta šviesos, užsitraukia užuolaidos, o ryte atitinkamai užgroja muzika, veriasi užuolaidos, kad pamažu galėtume busti. Atitinkamai suprogramuoti ir kiti nustatymai, pavyzdžiui, šildymas: esu nustatęs, kad ryte temperatūra būtų šiltesnė, o vakare – vėsesnė, taigi sistema pati pagal grafiką seka temperatūrą ir ją reguliuoja“, – apie išmaniųjų namų patogumus pasakoja Lukas.

Anot jo, išmanieji namai ypatingi tuo, jog tarsi seka žmogaus gyvenimo ritmą ir leidžia skirti laiko svarbesniems dalykams. „Man pačiam nereikia bėgioti šviesos junginėti – namai tai padaro už mane, taigi ne aš tarnauju namams, o jie dirba man“, – teigia pašnekovas.

Atsipirkimas – ne finansinis

Jis pripažįsta, kad išmaniųjų namų sistema yra prabangos dalykas – jos įrengimas Lukui atsiėjo nepilnai 20 tūkst. eurų. Be to, tai nėra finansiškai atsiperkanti investicija. „Žemės tausojimo prasme, gyvenimo kokybės man ir mano vaikams prasme tokia sistema tikrai atsiperka, vis tik norisi mažiau bereikalingai šildyti ir elektros naudoti. Tačiau, jei skaičiuosi į „Excel“ lentelę susidėjęs, tai, matyt, atsiperkamumo greit nebus“, – vertina jis.

Visgi jis pamini ir tai, kad elektros ir šildymo sutaupymai yra labai realūs vien todėl, kad jie optimaliau naudojami sujungus į vientisą sistemą. „Tikslių skaičių nevedu, bet matau sąskaitas ir iš jų spėčiau, jog energijos sąnaudos yra 20–30 proc. mažesnės“, – sako jis.

Pašnekovas tikina, jog išmaniųjų namų sistemą geriausia įsivesti įsirenginėjant naujus namus. „Perdaryti paprastus namus į išmaniuosius tikrai nėra paprasta, reikėtų pervedžioti daug elektros laidų, o tai užtruktų mažiausiai keletą mėnesių. Todėl geriausia tai daryti įsirenginėjant naujus namus – susisiekti su profesionalais ir iš anksto žinoti, kokių funkcijų norite“, – teigia išmaniųjų namų savininkas.

Naujojoje SEB būstinėje – nuo cikliško apšvietimo iki pakankamo kiekio deguonies

Išmanaus pastato koncepciją atitinka ir naujoji SEB banko būstinė Vilniuje, Konstitucijos prospekte – ji šiuo metu yra pirmasis ir vienintelis pastatas Baltijos šalyse, turintis aukščiausią įvertinimą naujos statybos pastatų kategorijoje („BREEAM International New Construction“ sertifikatas).

SEB banko valdybos narys, Pagalbos verslui tarnybos ir finansų direktorius Aivaras Čičelis pasakoja, jog ant biuro stogo pastatyta saulės jėgainė leidžia vieną dieną per mėnesį elektra aprūpinti visą 12 500 kv. m. dydžio pastatą. Kitas biuro išskirtinumas, sunkiai pastebimas plika akimi, yra biodinamiškai efektyvus apšvietimas. „Toks apšvietimas atkartoja natūralų dienos ciklą ir kinta dienos eigoje: pavyzdžiui, vakare darbuotojas palikdamas darbą išeina ne iš ryškios šviesos į tamsą, o iš natūralesnio, kiek pritamsinto apšvietimo“, – sako jis.

Visame pastate nėra nė vieno šviesos jungiklio, nes šviesa įsijungia ir išsijungia automatiškai, taip pat reguliuojasi ir žaliuzės. „Pastato valdymo sistema gauna duomenis iš meteorologinės stotelės apie saulės padėtį ir atitinkamai reguliuoja žaliuzes – atidaro ar uždaro taip, kad šviesa niekuomet neakintų darbuotojų“, – pasakoja A. Čičelis.

Visose biuro patalpose įrengti CO2 davikliai, matuojantys deguonies kiekį – jam mažėjant, į patalpą paduodama daugiau oro, o dukart per valandą keičiamas oras užtikrina, kad darbuotojai ir klientai visad kvėpuotų gaiviu ir šviežiu oru. Išmani ir vandens bei oro šildymo sistema. „Kai temperatūra lauke svyruoja nuo –5 iki +15 laipsnių, mums nereikia miesto šilumos tinklų: pastate yra instaliuoti šilumos siurbliai, kurie ima orą iš lauko ir jį pašildo iki reikiamos temperatūros. O kadangi Lietuvoje temperatūra tokiame rėžyje laikosi gana dažnai, tai papildomų resursų mums dažnai ir neprireikia“, – sako A. Čičelis, atskleisdamas, jog tokia sistema paprastai būna įrengiama individualiuose namuose, o ne biuruose.

Jo teigimu, statant naują būstinės pastatą siekta kur kas daugiau, nei tik naujo ir gražaus statinio. „Stengėmės sukurti erdvę, kurioje darbuotojai jaustųsi labai komfortabiliai ir turėtų geriausias sąlygas dirbti net ir esant skirtingam darbo pobūdžiui. Šiame pastate nėra fiksuotų darbo vietų, užtat daug skirtingų zonų pagal darbuotojų poreikius: individualių uždarų darbo vietų, didesnių erdvių komandiniam darbui ar tiesiog gražios zonos amfiteatre“, – sako jis.

Ekologiškas ir atviras

SEB banko valdybos narys sako, jog investicijų į tokį pastatą atsipirkimo nevertina finansais. „Tikrai yra įdiegta daug sprendimų, padedančių taupyti, bet „grynojo“ atsipirkimo neskaičiuojame – tiesiog džiaugiamės, kad kiekvienoje srityje taupome ir bent žingsneliu prisidedame prie mažesnės žalos klimato kaitai“, – sako jis.

Daryti teigiamą įtaką planetai padeda dar vienas sprendimas – kavos tirščių surinkimas. Daugiau kaip tūkstantį darbuotojų talpinančiame pastate kavos per dieną išgeriama išties nemažai, o visi surinkti tirščiai keliauja ne į šiukšlinę, o atiduodami perdirbimui į žaliąją energiją. „Paskaičiavome, kad per pusę metų surinkome daugiau nei vieną toną kavos tirščių – iš tokio kiekio pagaminamos elektros energijos pakaktų vidutiniškai keturių šeimų elektros energijos sąnaudoms per mėnesį“, – sako A. Čičelis, primindamas, jog gautą energiją naudoja ne tik šis pastatas, bet ir kiti žaliosios elektros energijos vartotojai.

Prisidėti prie gerovės ne tik savo darbuotojams, bet ir visai visuomenei leidžia ir tai, kad pastatas iš dalies yra viešas: jame įsikūrusiame restorane, kavinėje ir dalyje erdvių gali apsilankyti kiekvienas norintis. „Mes net sakome, kad čia yra SEB pėsčiųjų gatvė, nes žmogus, atėjęs iš Konstitucijos prospekto, gali per pastatą nusileisti ir išeiti prie upės“, – teigia pašnekovas.

Žiūrėkite laidos įrašą

 


 • Automobilis - 2021 01 14

  Lietuvius įsigyti elektromobilį stabdo ne tik kaina

  Lietuvius įsigyti elektromobilį stabdo ne tik kaina

  VĮ „Regitra“ duomenimis, 2020 m. gruodį Lietuvoje buvo užregistruota beveik 2,5 tūkst. elektromobilių, o bendras visų Lietuvoje registruotų automobilių skaičius siekia apie 1,5 mln. – taigi, elektromobiliai tesudaro apie 0,16 proc. Statistika rodo, jog pagrindinė priežastis, kodėl elektromobilių įsigijimo skaičiai yra tokie žemi – jų kaina, kuri prieinama tikrai ne vidutines pajamas uždirbančiam mūsų šalies gyventojui.

  Daugiau

 • Verslui - 2020 11 03

  Lietuvių idėja – kojinės iš plastikinių butelių: prisidėti prie verslo gali kiekvienas

  Lietuvių idėja – kojinės iš plastikinių butelių: prisidėti prie verslo gali kiekvienas

  Vienai kojinių porai pagaminti reikalingas vienas perdirbtas plastiko buteliukas, o tokią įsigijus, perdirbama dar 50 – ši unikali prekės ženklo „Ūkai“ kūrėjų Darijos Ilevičiūtės-Zaveckienės, Karolio Zavecko ir Austėjos Kazlauskaitės idėja SEB verslo akceleratoriuje pelnė Inovatyviausios įmonės apdovanojimą. Šiandien prie tokio lietuvių verslo prisidėti gali kiekvienas – tam, kad realizuotų savo idėją, kūrėjams reikia 10 tūkst. Eur, kuriuos surinkti „Ūkai“ tikisi pasitelkę pasaulinę sutelktinio finansavimo platformą „Kickstarter“.

  Daugiau

 • Namai - 2020 11 11

  Būstas – toks pats kaip kaimyno. Kodėl draudimo kaina skiriasi?

  Būstas – toks pats kaip kaimyno. Kodėl draudimo kaina skiriasi?

  Ne visi kaimynai šnekasi apie pinigus, bet patarimu, kaip rasti gerą meistrą, paslaugą ar produktą pasidalija dažnas. Pasitaiko, kad savo draugams pašnibžda ir gauto gero pasiūlymo kainą. Tada staiga suprantate, kad kaimyno ir jūsų būsto draudimo kainos skiriasi. Nors jie vienodi.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.