Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2015 06 17
Būsto įsigijimas | Būsto kreditas | Būsto paskola

Nekilnojamasis turtas: ką reikėtų žinoti ieškantiems nuosavo būsto

Nekilnojamasis turtas: ką reikėtų žinoti ieškantiems nuosavo būsto

Būsto įsigijimas – svarbus ir itin atsakingas žingsnis: gyvenamojo rajono, energinės naudingumo klasės pasirinkimas, gamtos artumas, susisiekimo ir socialinė infrastruktūra, architektūra, o kur dar būsto planas, išlaikymo išlaidos ir kaimynystė. Kaip nepasiklysti nekilnojamojo turto labirintuose ir išsirinkti savo svajonių namus?

Visų pirma, patys atlikite namų darbus: išsiaiškinkite, kas yra tikrasis būsto pardavėjas: NT bendrovė, o galbūt privatūs asmenys?

Jeigu perkate iš NT vystytojo, svarbu dėmesį atkreipti ir į dabartinių klientų atsiliepimus. Įsitikinkite, kad būstą pirksite iš patikimo, rinkoje ilgai dirbančio, projektą ne tik pradėti, bet ir užbaigti sugebėsiančio vystytojo.

Kokybė ir ilgalaikė būsto vertė

Pirkdami būstą šiandien, galvokite, kaip norėsite gyventi rytoj“, – pataria Martynas Žibūda, UAB „Eika“ Plėtros departamento direktorius. Jo teigimu, vertėtų ne tik grožėtis vaizdu pro langą, namo architektūra ar balkonu, bet ir pasidomėti, kas slepiasi už dažų sluoksnio.

Nors šiuo metu Lietuvos nekilnojamojo turto rinkoje galima rasti būstų, pažymėtų G, F, E, D, C, B ir keletą A energine klase, laikantis Europos Sąjungos reikalavimų, nuo 2016 metų Lietuvoje ir visoje Europoje bus statomi tik A energinės klasės namai. Šių namų savininkai galės nebesijaudinti dėl didelių eksploatavimo išlaidų, kurios turėtų gerokai sumažėti, lyginant su senos statybos namais. Gyvenimas A klasės namuose yra ir sveikesnis dėl gryno oro apykaitos, kurią užtikrina vėdinimo sistema, dar kitaip vadinama rekuperacija.

Nenumoti ranka reikėtų ir į rajono, kuriame ieškote būsto, infrastruktūrą bei susisiekimo su kitais rajonais galimybes. Taip pat pirkėjai turėtų įvertinti ir šalia esančią socialinę infrastruktūrą: mokyklas, darželius, prekybos centrus.

„Rajonas, kuriame perkate būstą, šiandien gali dar neturėti išplėtotos infrastruktūros. Tai gali būti ir privalumas, ir trūkumas. Tuose rajonuose, kuriuose numatyti infrastruktūros plėtros projektai, tikėtina, ateityje būsto vertė didės, o gyventojams bus patogiau susisiekti, juos sups gražesnė aplinka. Šiandien būstą galėsite įsigyti žemesne kaina, tačiau dar teks palūkėti, kol jūsų rajonas užaugs“, – sako ekspertas.

Ieškantiems unikalumo

„Kas gali būti geriau už pasivaikščiojimus parke, ypač jei tas parkas – jūsų kaimynystėje?“, – klausia M. Žibūda ir pastebi, kad vis daugiau lietuvių nekilnojamojo turto ieško šalia vaizdingo kraštovaizdžio: parkų, vandens telkinių ar senamiesčio. Tačiau dėmesį nekilnojamojo turto specialistai pataria atkreipti ne tik į kaimynystę, bet ir architektūrą bei butų planą.

Renkantis būstą, derėtų nepamiršti auksinės taisyklės, kad šviesus būstas – jaukus būstas. Dėl šios priežasties nekilnojamojo turto specialistai būsto ieškantiems primena, kad kiekviename gyvenamosios paskirties būste privalo būti nors vienas kambarys, kuriame tarp kovo 22 dienos ir rugsėjo 22 dienos nepertraukiamos insoliacijos laikas (tam tikras laikas, kai namus apšviečia saulė) būtų ne trumpesnis kaip dvi valandos.

Ką garantuoja pardavėjas?

Prieš įsigydami būstą, nepamirškite pasitikslinti, kokias garantijas privalo suteikti būsto pardavėjas. O jų – tikrai nemažai. Apie garantijas klausti jau rankose laikant buto raktus gali būti per vėlu.

Visų pirma, tai – garantinis laikotarpis. Paprastai nekilnojamajam turtui suteikiama 2, 5, 10 ar net 20 metų garantija. Koks yra garantinis laikotarpis, jo sąlygos, turėtumėte pasitikslinti su būsto pardavėju.

Nepamirškite pasiteirauti, kas teiks garantinės priežiūros paslaugas, į ką kreiptis kilus klausimų, ypač jeigu įmonėje dirba tik direktorius, buhalterė ir pardavimo atstovas.

Didieji nekilnojamojo turto plėtotojai savo pirkėjams įteikia ir buto pasą, kuriame gyventojai gali rasti svarbiausius pastatų techninės priežiūros dokumentus. Buto pase nurodomos pastato techninės, konstrukcinės, energinės, ir ekonominės charakteristikos ir jų pokyčiai po remonto ar rekonstrukcijos. Techninį pasą svarbu saugoti visą buto eksploatavimo laiką, nes jo gali prireikti, jei būstą norėtumėte parduoti.


 • Namai - 2016 09 20

   Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

  Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

  Planuojate įsigyti nuosavą būstą? Išsirinkti tą vienintelį, kurį galėsite pavadinti tikrais namais, gali būti sunku. Ypač kai norisi, kad brangus ir reikšmingas pirkinys džiugintų ne tik trumpą laiką. Jei norite išsirinkti ir įsigyti vertingą būstą, nekilnojamojo turto bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda siūlo atkreipti dėmesį į šiuos septynis svarbius aspektus.

  Daugiau

 • Namai - 2016 08 31

  Šeši patarimai prieš pasirašant būsto kredito sutartį

  Šeši patarimai prieš pasirašant būsto kredito sutartį

  Pagaliau rankose laikote jums parengtą būsto kredito sutartį. Tam, kad laimingai įsikurtumėte naujuose svajonių namuose, trūksta tik jūsų parašo. Visgi neskubėkite pasirašyti sutarties. Visų pirma, ją labai atidžiai perskaitykite ir išanalizuokite. O jei kas neaišku, tarkitės su banko specialistu. Daug geriau viską išsiaiškinti dabar negu nustebti ar gailėtis po kurio laiko.

  Daugiau

 • Namai - 2015 08 14

  30 dienų ir naujų namų raktai – Jūsų rankose

  30 dienų ir naujų namų raktai – Jūsų rankose

  Po ilgų ieškojimų pagaliau radote savo svajonių būstą, sukirtote rankomis su jo pardavėju ir jau nekantraujate, kada naujųjų namų raktai atsidurs jūsų rankose. Liko vienintelis neišspręstas klausimas – būsto paskola. Pateikiame jums trumpą atmintinę apie tai, kaip atrodo kelias nuo sprendimo pirkti būstą iki naujųjų namų raktų.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.