Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2017 08 29
Būstas | Nekilnojamasis turtas | Būsto paskola

Nepastatyto būsto pirkimas: kodėl rizikinga pirkti katę maiše?

Nepastatyto būsto pirkimas: kodėl rizikinga pirkti katę maiše?

Būstas dar tik statomame name gali atrodyti kaip vertinga investicija – tokio nekilnojamojo turto kainos paprastai yra mažesnės negu jau pastatytų, o pirkėjai viliojami gražiais statytojų pažadais ir pavaizduotais projektais.

Nekilnojamojo turto ekspertai pastebi, kad, nepaisant grėsmių, pastaruoju metu vis daugiau pirkėjų ryžtasi įsigyti dar tik statomą būstą, todėl siūlo viską gerai apgalvoti ir kruopščiai atlikti namų darbus. Kiekvienas priimamas svarbus sprendimas turi ir pliusų, ir minusų, ne išimtis – ir naujo būsto pirkimas.

Kokia nauda perkant naujos statybos būstą?

Pirkėjas gali turėti įtakos galutiniam rezultatui

Pirkdami butą dar tik statomame name, galite pagal savo pageidavimus keisti buto planą, kambarių, sienų išdėstymą. Jeigu tik  įmanoma, paprastai į būsimojo būsto savininko norus atsižvelgiama. Dažnai statybų vystytojai siūlo buto apdailą įrengti pagal pirkėjo skonį ir reikalavimus. Tada jums gerokai sumažėtų rūpesčių ir į naują būstą galėtumėte persikelti, kai šis jau bus visiškai įrengtas.

Be to, perkant būstą dar tik statomame name, paprastai yra didesnė pasirinkimo laisvė. Galima rinktis geriausio plano, su gražiausiu vaizdu butą geriausiuose aukštuose.

Ekonominio šildymo sistema

Vienas didžiausių šių dienų reikalavimų perkant būstą – kuo didesnis pastatų energijos vartojimo efektyvumas. Todėl žvalgantis į planuojamus statytojų projektus šiam klausimui vertėtų skirti didelį dėmesį. Pastarojo meto tendencija – naujos statybos namuose dažniausiai yra įrengiamos namų šildymo ir karšto vandens sistemos, naudojančios alternatyvius energijos šaltinius, pavyzdžiui, žemės šilumos siurblį.

Jeigu tokia šildymo sistema yra numatyta a name, kuriame ketinate įsigyti būstą, galite tikėtis sutaupyti kas mėnesį mokėdami už komunalines paslaugas.

Kaimynų  poreikiai ir pomėgiai panašūs

Kiekvienas naujas nekilnojamojo turto projektas pritraukia  pirkėjų, kurių poreikiai  panašūs. Vieno projekto vystytojai garantuoja dinamišką gyvenimą miesto centre, kito – ramų gyvenimą užmiestyje šalia tvenkinio su vaizdu į mišką,  dar kito suteikia galimybę gyventi pagal moderniausias technologijas renovuotame, bet autentiškas detales išlaikiusiame senoviniame name madingame miesto rajone. 

Tikėtina, kad jūsų kaimynų gyvenimo būdas, norai ir reikalavimai bus panašus į jūsų. Pavyzdžiui, blokuotieji namai priemiesčiuose dažniausiai vilioja turinčias vaikų ir auginančias naminius gyvūnėlius šeimas, kurioms svarbu grynas oras, žalia veja kieme ir tai, kad miesto centras automobiliu būtų pasiekiamas per penkiolika minučių.

Naujausi technologiniai sprendimai

Planuodami naujus projektus, atsakingi statytojai paprastai galvoja apie  patogumą, gerovę ir gyvenimo kokybę. Todėl vis daugiau statytojų siūlo įsigyti naujus pastatytus namus, kuriuose yra įdiegtos moderniausios technologijos. Pavyzdžiui,  namo išmanioji sistema suteikia galimybę nuotoliniu būdu patogiai valdyti visus įrenginius, tarkime, reguliuoti šildymo įrangą ar pirties temperatūrą. Taip pat dažnai siūlomas geoterminis šildymas ar saulės baterijos ant stogų.

Norint užtikrinti pastato saugumą, dažnai yra įrengiamos ir modernios integruotos apsaugos sistemos, vaizdo stebėjimo kameros.  Be to, net ir trijų aukštų namuose dabar dažnai yra įrengiami liftai.

Kokie pavojai?

Pažadų gali būti daug, tačiau ar jie visi įgyvendinami?

Dar tik statomo namo projektai paprastai visada atrodo geriau negu jau pastatytas namas ir jo aplinka. Projekte pavaizduoti miškeliai, žaliosios zonos dažnai net nėra suplanuotos ir yra skirtos tik  tam, kad patrauktų būsimų pirkėjų dėmesį. Todėl susipažinę su jums patinkančio naujo gyvenamojo būsto projektu ir jo vystytojams uždavę visus  rūpimus klausimus, paprašykite, kad visi jų pažadai būtų surašyti.

Priešingu atveju gali nutikti taip, kad galų gale taip ir nebus įrengtas žadėtas apšvietimas, vandentiekis, nutiesti patogūs privažiuoti keliai ir nepastatyta vaikų žaidimų aikštelė, o aplinka, kurioje gyvensite, primins statybvietę. Dėl turto statytojų neįvykdytų pažadų turto rinkos vertė gali būti gerokai mažesnė, negu jūs sumokėjote.

Todėl, jeigu jau nusprendėte pirkti dar tik statomą būstą, įsitikinkite, kad vystytojas laiku užbaigs projektą ir įgyvendins visus savo pažadus. Visus jums svarbius aspektus ir projekto vystytojų pasižadėjimus būtinai įtraukite į būsto pirkimo sutartį, numatykite darbų terminus ir vystytojo atsakomybę dėl darbų vėlavimo.

Sunkiau pasiskolinti

Nekilnojamasis turtas – brangus pirkinys. Todėl suprantama, kad daugeliui žmonių savo lėšų naujam būstui įsigyti nepakanka, tenka kreiptis į banką ar kitas finansų institucijas, kad jos paskolintų trūkstamą sumą naujam pirkiniui.

Perkant dar tik statomą būstą, pasiskolinti gali būti sudėtingiau. Pavyzdžiui, bankai paprastai teikia paskolas tik butams jau pastatytuose namuose įsigyti. 

Detaliojo plano staigmenos

Prieš pirkdami būstą, nepamirškite susipažinti su rajono, kuriame gyvensite, detaliuoju planu. Tada galėsite būti tikri, kad dabar šalia namų esančios žalios vejos po penkerių metų nepakeis naujas nutiestas greitkelis, o automobilių stovėjimo aikštelėje neišdygs daugiaaukštis biurų pastatas.

Taip pat pasidomėkite statybvietės ir viso projekto istorija. Gali paaiškėti, kad pastatai čia buvo pradėti statyti dar prieš dešimtmetį. Jeigu jie nebuvo tinkamai užkonservuoti, jų kokybė gali būti abejotina.  

Galite prarasti avansą

Sumokėjus avansą už dar tik statomą būstą, visuomet kyla pavojus, kad projekto vystytojas dėl nepalankių rinkos sąlygų bankrutuos ir nepabaigs statybų. Tada galite likti ir be būsto, ir be pinigų. Atgauti pinigus iš bankrutavusių projekto vystytojų dažniausiai yra neįmanoma.

Atlikite namų darbus

Surinkite kuo daugiau informacijos apie projekto vystytojus, rangovus ir nekilnojamojo turto agentus. Įsitikinkite, kad jie yra patikimi. Šiais laikais tai patikrinti gana paprasta. Kartais pakanka vos kelių mygtukų spustelėjimų, kad internete rastumėte buvusių ir dabartinių klientų ar partnerių atsiliepimus.

Taip pat galite kreiptis į žmones, kurie jau gyvena jūsų projekto vystytojų pastatytame ir įrengtame name. Taip galėsite gauti vertingos informacijos apie, pavyzdžiui, pastato priežiūrą, kurią dažnai atlieka patys projekto vystytojai.

Turėkite omenyje, kad visuomet saugiau ir patikimiau pirkti būstą iš žinomo ir jau ne vieną projektą įgyvendinusio turto vystytojo.

Kitokia pastato paskirtis

Jei nenorite būti apgauti nepatikimų turto vystytojų, išsiaiškinkite, ar jie turi visus reikiamus statybų ir projektavimo dokumentus. Pasitikrinkite, ar  yra išduotas pastato statybos leidimas, kokia numatyta statomo pastato ir jūsų perkamo būsto paskirtis.

Tai ypač svarbu, jeigu perkate būstą daugiafunkciame gyvenamajame–komerciniame pastate, kai pastatas statomas komercinės ar poilsio paskirties žemės sklype ar kai pastatas iš komercinės paskirties rekonstruojamas į gyvenamąjį būstą.

Pasitaiko atvejų, kad pirkėjai tik pas notarą, pasirašydami būsto pirkimo ir pardavimo sutartį, sužino, kad jų įsigyjamas butas Registrų centre registruotas kaip viešbučio kambarys poilsio, administracinės patalpos  ar studija.

Jeigu įtariate, kad būsto pardavėjas ar statytojai nevykdo savo įsipareigojimų, remkitės profesionaliai  parengta būsto pirkimo sutartimi. Naudinga iš anksto susitarti su statybų vadovu ar teisininku, kad šie stebėtų, kaip vykdomi prisiimti įsipareigojimai.


 • Namai - 2017 06 12

  Kaip investuoti į nekilnojamąjį turtą, kad netektų nusivilti rožinėmis svajonėmis

  Kaip investuoti į nekilnojamąjį turtą, kad netektų nusivilti rožinėmis svajonėmis

  Pastaruoju metu visoje Europoje pastebima tendencija – investuojama į nekilnojamąjį turtą, nes dauguma kitų investavimo alternatyvų neduoda tokios aiškios ir patikimos grąžos: saugi investicija ir beveik garantuotos 4–6 proc. metų pajamos būstą išnuomavus.

  Daugiau

 • Namai - 2016 09 20

   Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

  Eksperto patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

  Planuojate įsigyti nuosavą būstą? Išsirinkti tą vienintelį, kurį galėsite pavadinti tikrais namais, gali būti sunku. Ypač kai norisi, kad brangus ir reikšmingas pirkinys džiugintų ne tik trumpą laiką. Jei norite išsirinkti ir įsigyti vertingą būstą, nekilnojamojo turto bendrovės „Eika“ plėtros direktorius Martynas Žibūda siūlo atkreipti dėmesį į šiuos septynis svarbius aspektus.

  Daugiau

 • Namai - 2017 05 05

  Šešios pseudopriežastys keisti būstą

  Šešios pseudopriežastys keisti būstą

  Norą keisti būstą gali lemti ne tik būtinybė kraustytis gyventi kitur, bet ir vadinamosios pseudopriežastys, pavyzdžiui, geresnė finansinė padėtis, draugų pavyzdys ar užplūdusios emocijos. Toliau  pateikiame šešias dažniausiai pasitaikančias pseudopriežastis, dėl kurių žmonės nori įsigyti naują namą ar butą. Jei dėl šių priežasčių norite būstą keisti ir jūs, gerai pagalvokite prieš priimdami galutinį sprendimą.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.