Switch to mobile version. Į viršų

Namai - 2019 05 12
Būsto įsigijimas | jaunimas | Būsto paskola

Studentiška dilema – ar verta svarstyti apie buto pirkimą?

Studentiška dilema – ar verta svarstyti apie buto pirkimą?

Rugsėjo mėnesį didžiausių Lietuvos miestų gatves lyg upės užtvindo studentai. Šie naujieji miestų gyventojai greičiausiai jau yra susiradę gyvenamąją vietą, tačiau vasaros viduryje kiekvienas jų sprendžia didelę dilemą: nuomoti butą ar pirkti? O galbūt bandyti sėkmę ir prašyti vietos aukštosios mokyklos bendrabutyje? Į šiuos ir kitus studentui iškilusius klausimus atsako „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovas Marius Čiulada.

Pirma rimta dilema

Rugpjūčio mėnesį tampa aišku, kad Lietuvos studentai prioritetą kol kas teikia būsto nuomai. Šiuo laikotarpiu nuomos sutarčių sudaroma gerokai daugiau. „Nuomos galimybę ypač renkasi pirmo, antro kurso studentai, kurie dažnai dar nėra tikri, ar studijų mieste pasiliks ir baigę aukštąją mokyklą“, – savo pastebėjimais dalijasi M. Čiulada. Kita vertus, paskutinių kursų studentai, jau įsidarbinę, įsitvirtinę mieste ar nusprendę kurti šeimas, pradeda žvalgytis ir nuosavo būsto.

Nekilnojamojo turto ekspertas pastebi, kad ir studentai savarankiško gyvenimo pradžioje susiduria su klausimu, kurį reikia labai atidžiai apsvarstyti: įsigyti nuosavą būstą ar nuomoti? Vienareikšmiško atsakymo nėra, todėl reikia atsižvelgti ne tik į norus ir užmojus, bet ir į įvairias aplinkybes. Dažnai tik savarankišką gyvenimą pradėjęs žmogus neturi nusistovėjusio gyvenimo būdo. Tokiais atvejais M. Čiulada pataria neskubėti įsigyti būsto, geriau jį nuomoti, o susiformavus poreikiams ir nusistovėjus gyvenimui pagalvoti ir apie pirkimą.

Pasitarti finansų klausimais yra daug paprasčiau, kadangi tai galite daryti ir internetu

Finansinius klausimus spręskite iš bet kurios vietos, kur veikia patikimas interneto ryšys, – namuose, savo darbo vietoje ar tolimoje atostogų šalyje. SEB banko asmeninių finansų specialistai tiksliai nustatys Jūsų poreikius, tikslus ir parengs asmeninį finansų planą, kuris padės ateityje tų tikslų siekti lengviau.

 

Ir vis dėlto – pirkti ar nuomotis?

Nuomojantis būstą ir pasikeitus gyvenimo aplinkybėms ar poreikiams pakeisti gyvenamąją vietą ar net miestą yra daug paprasčiau. Svarbu ir tai, kad, nusprendus butą nuomotis, nereikia didelės pradinės įmokos – taip galima išvengti įsipareigojimų tėvams ar bankui. „Kita vertus, pagrindinis argumentas, kodėl daugelis studentų įsigyja būstą – nuostata, kad nuoma – tiesiog išmesti pinigai. Tokiu atveju į butą žiūrima kaip į investiciją“, – apie būsto nuomą ir įsigijimą svarsto M. Čiulada.

Vis dėlto daugelis studentų galiausiai pasirenka būstą įsigyti, tad nekilnojamojo turto ekspertas pataria ir jiems: „Nusprendus butą įsigyti, rekomenduočiau rinktis nedidelį. Rinkitės tokį, kurį prireikus ar pasikeitus planams būtų lengva parduoti ar išnuomoti, tokį, kuris būtų paklausus rinkoje.“ M. Čiulada akcentuoja ir buto dydį, geriausias – iki 50 kvadratinių metrų ir kuo arčiau miesto centro. Reikėtų vengti ir išskirtinio dizaino, planavimo sprendimų, neįprasto interjero, nes būsimas pirkėjas ar nuomininkas gali to nesuprasti, neįvertinti, tad galiausiai tai būtų būsto minusas, o ne privalumas.

Galvos skausmas – pradinė įmoka

Šie patarimai turėtų būti aktualūs ir Vilniaus mieste studijas baigusiam Tomui R. Šiandien Tomas būstą nuomojasi, tačiau, jeigu turėtų galimybių, butą pirktų tuojau pat. „Su nuomos kaina man pasisekė, būstui išlaikyti skiriu mažiau negu vidutinis nuomininkas, tačiau, net neatsižvelgdamas į tai, tik progai pasitaikius, būstą įsigyčiau nė nedvejodamas“, – mintimis dalijasi Tomas. Vaikino nuomone, vidutinė nuomos kaina vis dėlto tikrai būtų tokia pat kaip ir mėnesio įmoka už butą, tačiau didžiausia problema – pradinis indėlis, kuriam taupyti reikia nuosekliai ir sąžiningai.

Kiekvieno jauno žmogaus gyvenime anksčiau ar vėliau sprendimas nuomotis, pirkti butą ir galiausiai, kada tai daryti, turi būti priimtas. Tokiu atveju svarbiausia viską apskaičiuoti ir apgalvoti, įvertinti savo galimybes ir nuspręsti, kuris pasirinkimas kiekvienam asmeniškai būtų pats tinkamiausias.


 • Namai - 2021 03 05

  Būsto paskola jaunai šeimai. Kaip gauti valstybės subsidiją?

  Būsto paskola jaunai šeimai. Kaip gauti valstybės subsidiją?

  Pirmąjį būstą norinčios įsigyti jaunos šeimos jau kurį laiką gali tikėtis ir valstybės pagalbos. Tam šiuo metu yra skirtos net dvi skirtingos priemonės – viena orientuojasi į regionuose savo pirmuosius namus planuojančias šeimas, kitos pagrindinis kriterijus – šeimos gaunamos pajamos. Tiesa, abiem atvejais reikia atitikti ir daugiau kredito gavėjui keliamų reikalavimų, o kartais – ir palaukti eilės, todėl pirmiausia skubėti reikėtų ne į banką.

  Daugiau

 • Namai - 2019 06 12

  Pirkti ar pačiam statyti namą? Patarimai iš pirmų lūpų

  Pirkti ar pačiam statyti namą? Patarimai iš pirmų lūpų

  Statyti namą nuo pamatų patiems pagal savo skonį ir šeimos poreikius ar pirkti jau pastatytą, į kurį būtų galima keltis gyventi dabar pat, ir apsaugoti save nuo nereikalingų rūpesčių? Šis klausimas kamuoja kone kiekvieną, svajojantį apie patogų gyvenimą nuosavame name. Apsispręsti sunkiau, kai namas yra pirmas nuosavas jaunos šeimos būstas.

  Daugiau

 • Namai - 2017 10 24

  Kiek kainuoja įsirengti nuosavą būstą?

  Kiek kainuoja įsirengti nuosavą būstą?

  Šiemet nuosavą būstą įsigijusi Viktorija ne vieną mėnesį planavo, skaičiavo, tarėsi su specialistais, kol įsikūrė jaukiuose namuose. Savarankiškai įsirengti gražų, kokybišką ir praktišką būstą panorusi mergina galutiniu rezultatu labai džiaugiasi, tačiau pripažįsta, kad itin pravertė turimos pažintys ir jos pačios bei artimųjų indėlis.

  Daugiau


Daugiau susijusių straipsnių

Archyvas

Į ką atkreipti dėmesį planuojant įsigyti būstą?

Įsigydami naujus namus jauskitės tvirtai

Patarsime Jums rūpimais būsto paskolos klausimais. Daugiau apie būsto paskolą.

S|E|B

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.